Προς το περιεχόμενο

Η νέα χορηγία της Adidas δεν αφορά παραδοσιακό αθλητή αλλά επαγγελματία...gamer


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ούτε χαίρομαι, ούτε λυπάμαι, ούτε ζηλεύω, ούτε φθονώ...
Αυτό όμως που θα δημιουργήσει εναν σπασμό στα χείλη μου θα είναι η έκφραση αυτών των ατόμων όταν σβήσει ο κόσμος τους με την πτώση σε 0 Volt.

Επεξ/σία από zx-spectrum
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 ώρες πριν, afantos είπε

Όπως ο αθλητισμός έτσι και το gaming είναι απόλυτα προσωπική υπόθεση. Όπως οι αθλητές και ο gamer πρέπει να στριμαρει 13 ώρες τη μέρα την ίδια βλακεία παιχνίδι αλλιώς η πελατεία του θα εξαφανιστεί. Τα χρήματα που κερδίζει είναι συνέπεια της απήχησης σε ιδιαίτερα δυναμικό κοινό (όπως οι αθλητές), το ίδιο παράλογα είναι τα ποσά όπως για τους αθλητές. Τουλάχιστον αυτός δεν τυλίγεται με τη σημαία του για να πουλήσει για εθνικό ζήτημα ένα απολύτως προσωπικό ζήτημα που είναι η αφοσίωση του στο "σπορ" .

αυτη η συγκριση αθλητισμος με αποβλακωση πως γινεται δεν μπορω να το καταλαβω.

19 ώρες πριν, MDefender είπε

Προσωπική άποψη πολύ καλά κάνει ο συγκεκριμένος και τα λεφτά του τα αξίζει,δεν βλέπω ούτε twitch ούτε καμία αντίστοιχη πλατφόρμα εκτός από κανένα τουρνουά Rocketleague δύο φόρές το χρόνο,τον συγκεκριμένο είχα βάλει να τον δω όταν είχα διαβάσει ένα άλλο άρθρο πρόσφατα που τον αφορούσε και τον βρήκα από γελοίο έως τραγικό αλλά είναι απλά η δική μου άποψη και δεν έχει όλος ο κόσμος την ίδια,μην συγκρίνετε την τηλεόραση με μία ελεύθερη πλατφόρμα στο ίντερνετ που ξεκινάς από το μηδέν.Κάτι κάνει πολύ καλά ο συγκεκριμένος,αρέσει στον κόσμο και προσφέρει διασκέδαση και όποιος προσφέρει διασκέδαση από τον ποδοσφαιριστή,ηθοποιό,τραγουδιστή ή ότι άλλο πληρώνεται πολύ,και με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο.Μπορεί να θεωρούμε ότι αδικούμαστε γιατί δουλεύουμε ως επί το πλέιστον 10-12 ώρες για να βγάλουμε τα βασικά και ο κάθε Ninja αράζει στην καρεκλάρα του και βγάζει όσα θα βγάλουμε όλοι μαζί εδώ μέσα σε 5 ζωές αλλά δεν είναι έτσι.Στα 7 δισεκατομμύρια κόσμου 10-12 ώρες μπορούν να δουλέψουν τα 5.Να βάζεις 50 γκολ το χρόνο και να δίνεις χαρά κάθε κυριακή,να τραγουδάς και να σηκώνεις την τρίχα του άλλου ή να τον αναγκάζεις να σηκωθεί από την καρέκλα για να χορέψει,να ερμηνεύεις ένα ρόλο και να δημιουργείς συναισθήματα ακόμα και να παίζεις ένα παιχνίδι και με τον τρόπο σου να διασκεδάζεις τον θεατή και να μπαίνεις μέσα στο σπίτι του μπορούν να το κάνουν 5-10 χιλιάδες το πολύ σε όλο τον κόσμο.Θέλει μεγάλο ταλέντο και πολλή δουλειά επίσης.Οπότε είναι λογικό να μην παίρνουν αυτά που παίρνουμε εμείς.

Η ακριβοτερη πορνοσταρ βγαζει 30 μυρια το χρονο.Και δεν παιδευεται σαν το βλακα 10 ωρες σε μια οθονη καθημερινα.Να την κανουμε και αγαλμα?

 

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η είδηση εδώ νομίζω ότι δεν είναι αν ο Ninja πήρε την χορηγία της adidas (που παρεπιπτόντως τον γνωρίζει ο 9χρονος γιος μου που παίζει μόνο LEGO στο ps3 ...από επιλογή και όχι μόνο επειδή τον αφήνω και μάλιστα μόνο ΣΚ). Ούτε φυσικά ότι το gaming είναι πλέον επάγγελμα... Είναι ότι το gaming πλέον είναι μια από τις ΒΑΣΙΚΕΣ δραστηριότητες της σύγχρονης (δυτικής και όχι μόνο κοινωνίας)! Πριν από 100χρονια κανεις δεν σκεφτόταν τη λέξη ¨επαγγελματίας αθλητης¨, πριν από 50 χρόνια κανεις δεν σκεφτόταν επαγγέλματα όπως blogger, youtuber, ή ακόμα και tv persona (λχ Kardashian’s)... Αυτά τα χρήματα άρχισαν πλέον να δίνονται ακριβώς επειδή πλέον το gaming έχει γίνει βασικό καταναλωτικό προϊόν και για πολλούς νέους ανάγκη... 

Δεν μπορω να κατηγορήσω την adidas για την επιλογή της... όμως πρέπει όλοι να σκεφτούμε και να κάνουμε την αυτοκριτική μας σε σχέση με τις προτεραιότητες μας... πχ αντί να γυμναζομαστε ...παρακολουθούμε τρώγοντας πίτσα και πίνοντας μπυρες τους άλλους να το κάνουν... αντί να πηγαίνουμε εκδρομές βλέπουμε National Geographic και Discovery Channel... γράφουμε (αναπαράγουμε σωστότερα) λεγόμενα ποιητών και συγγραφέων , χωρίς να έχουμε συχνά διαβάσει κάνενα βιβλίο τους ...γιατι φαίνεται έξυπνο στον τοίχο μας στο fb...

Το gaming είχε αρχικά την έννοια της διασκέδασης...της δίκης μας διασκέδασης...να παίζουμε εμείς και όχι να βλέπουμε άλλους να το κάνουν... το ίδιο ακριβώς έγινε βέβαια με πολλά αθλήματα, αλλά και άλλες δραστηριότητες ...

Δυστυχώς δεν κάνουμε αυτοκριτική και έχουμε μπερδέψει αυτό που θα μας κάνει καλύτερους με αυτό που θα μας κάνει ζηλευτους στα μάτια των άλλων... 

Δεν βλέπω να υπάρχει γυρισμός... φυσικά κι εγω δεν ξεφεύγω του κανόνα ...προσπαθώ... αλλά όλο και παρεκκλίνω... 

Οποτε λεω απλά....

READY PLAYER ONE??? (Ποσό έξυπνα προφητική ταινία!)

Επεξ/σία από teovag
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/8/2019 στις 4:43 ΜΜ, fsbmaniac είπε

Δεν μπορω να καταλαβω καταρχην τα παιδχνιδια που παιζουν ... εψαξα λιγο και ειδα κατιρομποτακια να σπανε κατι επιπλα σε ενα σπιτι μετα παιρνει ενα αλεξιπτωτο...δηλαδη απιστευτα χαζα πραγματα ... τελειως ακατανοητο...ειμαι και ασχετος απο gaming...αλλα αυτο δεν ειναι καν ενδιαφερον σαν εικονα...

 

Παραδόξως το παραδέχεσαι πως είσαι άσχετος με το "άθλημα". Γι' αυτό και δεν μπορείς να εκτιμήσεις τις αξίες και τις απαιτήσεις του.

 

Το να λέμε "άθλημα" αυτό του σκακιστή και να αμείβεται με έπαθλα και να επιδέχεται sponsors, επειδή έχει κάτι απτό και ξύλινο μπροστά του, είναι αποδεκτό. Κάνοντας το ίδιο επακριβώς πράγμα ένας gamer - να χρησιμοποιεί τον εγκέφαλο του ανταγωνιστικά - αλλά με ψηφιακά μέσα δεν είναι αποδεκτό.

 

Ξεκινήστε να κράζετε τους σκακιστές που το παίζουν δήθεν "αθλητές" μη γυμνάζοντας το σώμα τους αλλά το πνεύμα τους, ανταγωνιστικά για την επίτευξη καλύτερων στόχων σε παγκόσμια εμβέλεια - όπως ακριβώς λειτουργούν οι competitive gamers δηλαδή, και το προχωράμε στους νεότερους τσαρλατάνους παιχνιδάκιδες.

 

Μόνο το σώμα μετράει στις μέρες μας άλλωστε. Μόνο το σώμα "φαίνεται".

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/8/2019 στις 4:14 ΠΜ, SilverMachine είπε

Μπα. Το μονο που βλεπω εγω ειναι οτι καποιοι εδω μεσα δεν μπορουν να καταλαβουν τα αυτονοητα....

Μπορει εμεις να μην εχουμε την δυνατοτητα να ξερουμε τα νουμερα θεασης καθε μιντιουμ/ αθληματος/ τεχνης, αλλα οι εταιριες που ασχολουνται με το θεαμα-αποβλακωση τα εχουν κ με το παραπανω. Εχουν κ τα νουμερα που δειχνουν ποσες κ τι ειδους συσκευες ειναι στο συνολικο δυκτιο ανα πασα στιγμη ανα τον κοσμο. Ξερουν πολυ καλα προς τα που μας "πηγαινουν" τσουβαλατους κ πως να δημιουργουν μοδες στις ασχετες ζωαρες που δεν εχουν την οποιαδηποτε κριτικη ικανοτητα να πεταξουν στα σκουπιδια τα σκουπιδια που μας ταιζουν εδω κ δεκαετιες.

Αυτα τα ξερεις ομως, θα μου πεις. Ναι, αλλα δεν σε βλεπω να κανεις τους υπολογισμους οπως πρεπει... Με βαση τα ανω, υπαρχουν Α συσκευες που εστιαζουν σε καποιο μιντιουμ τις Β ωρες καθημερινα. Αυτο μας βγαζει ενα ΠΕΠΕΡΑΣΜΕΝΟ συνολο Γ χρονου καταναλωσης κουτοχορτου !!! Μιλαμε για ενα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ νουμερο.

Τοσα εκατομμυρια τουβλα  Χ  τοσες ωρες την ημερα  =  τοση καταναλωση πολτου.

Κ περα απο τα ευκολως εννοουμενα περι προπαγανδας, βλακοποιησης, κλπ κλπ, υπαρχει εδω ενα φανερο ζητημα---> οτι ο χρονος που υπαρχει για να "ενημερωθουμε" (καλη μας χωνεψη), ειναι ενα ακομα νουμερο!!! ΔΕΝ ειναι τυχαιο ποσο, ΟΥΤΕ ειναι μη-υπολογισημο. Αλλαξε τις μεταβλητες με αριθμους απ την φαντασια σου- 100 συσκευες παρακολουθουν 8 ωρες την ημερα, μας κανει 800 ωρες που τα ατομα αυτα βλεπουν τι ειναι στον "αερα". Τοσο απλα. 800 ωρες που θα μπορουσαν να μας δειχνουν πως να γινουμε καλυτεροι στις ζωες μας. Η να προβαλουν κατι που να προαγει το ηθος, την αληθεια κ την εργατικοτητα. Κατι για την φιλοπατρια, η την οικογενεια, ρε παιδι μου.... Οτιδηποτε με πραγματικη αξια δλδ (βαλε εσυ οτι θες).

Ομως φιλε, εχουν αγορασει ολες τις συχνοτητες εκπομπης ακριβως γι αυτο τον λογο. Εχουν νομοθετησει αδειες για να μεταδιδεις, τις οποιες μοιραζονται μεταξυ τους μονο για να κανουν οτι κανουν. Κ τις λιγες αυτες ωρες που γνωριζουν οτι εμεις θα διαθεσουμε με τα ματια ανοιχτα μπροστα στα πλυντηρια εγκεφαλων σαν παθητικοι ηλιθιοι, εχουν υπολογισει να δειχνουν οτι χειροτερο υπαρχει για να γινουμε ακομα πιο αδυναμοι να αντισταθουμε στα κελευσματα τους, αβουλοι ως προς αυτα τα σημαντικα που πραγματικα μας αφορουν κ απροθυμοι να συμμετασχουμε στην πραγματικη ζωη...... Υπαρχει ενας αριθμος χρονου που πρεπει να γεμισουν με σκ@τ@ για εμας. Κ αυτο κανουν με στρατιωτικη πειθαρχια κ αξιοζηλευτη επιμονη εδω κ χρονια. Εσυ νομιζεις οτι ολα ειναι ετσι στην τυχη κ ετσι απλα "εκατσε" κ καποιοι gamers κονομησαν περαν των ονειρων τους. Αυτοι ομως ξερουν πολυ καλα που δωσαν τα λεφτα τους κ γιατι. Κ δεν ειναι για να "προβληθουν" μεσω του καθε μικρου βλακακου στυλ Ninja. Αυτο θα μπορουσαν να το κανουν με ενα εκατομμυριο αλλες οδους- οι τροποι να διαφημιστεις ειναι τρομαχτικα πολλοι αν διαθετεις τετοια ποσα. 

Αρα, αυτο που πρεπει να ρωτας ειναι "γιατι για αυτες τις (συγκεκριμενες) ωρες θεασης διαλεξαν τον ταδε (με συγκεκριμενη ασχολια) να παρει τα (συγκεκριμενα) λεφτα τους?" Κ ισως τοτε αρχισεις να απαντας οπως πρεπει. Δλδ συγκεκριμενα κ οχι με υποθετικες γενικοτητες.

Αν νομιζεις οτι ζηλευω τον καθε Ninja γιατι εκανε λεφτα, εισαι λαθος. Τα ψωμια μου εχω αρχισει να τα τρωω σιγα-σιγα. Δεν τρελαινομαι να ειχα τα μυρια τα πολλα. Τον ξερω τον εαυτο μου αρκετα. Την κορη μου σκεφτομαι που θα χρειαστει να ζησει σε εναν κοσμο χωρις αξιες κ με ατομα σαν εσενα, που αδυνατουν να καταλαβουν τοσο απλα πραγματα, οπως οτι αυτοι που δινουν χρημα, δεν το δινουν για πλακα (μια χαζοδιαφημιση), αλλα για να εξουσιαζουν. Κ καθε κινηση τους εχει μονο εναν σκοπο- την διαιωνιση της δυναμης τους. Κ μη με παιρνεις στραβα φιλε. Απλα μου καθεται καπως περιεργα να βλεπω ατομα να προσπαθουν παντα να εξηγησουν οτι βλεπουν γυρω τους με χαρακτηρισμους αλλων ατομων, αντι να κοιταν την -ασχημη ειναι η αληθεια- πραγματικοτητα στα ματια. 

Τι σημασια θα ειχε αν ζηλευα τον καθε PewDiePie? Θα αλλαζε τιποτα? Θα γινοταν αυτο που κανουν κατι σπουδαιο για την ανθρωποτητα αν εμεις νοιωθαμε αλλοιως? Θα λυνονταν η ανεργια κ η φτωχεια αν αυτοι παιζαν περισσοτερα παιχνιδια? Θα σταματαγε η Αμερικη να κανει εναν καινουργιο πολεμο καθε χρονο αν υπηρχαν περισσοτεροι streamers? Θα εξαφανιζονταν τα πυρηνικα αν βλεπαμε ολοι κ αλλο YouTube? Αν ενοιωθα ευχαριστηση για τον Ninja θα αλλαζε κατι? Θα βρισκαμε την θεραπια του καρκινου μηπως? Αν μαζευομασταν ολοι εδω μεσα κ στελναμε ενα ομαδικο ευχαριστηριο μυνημα στην microsoft που τον πηρε στο mixer, θα γινοταν κατι στις ζωες μας? Θα γινοταν η παιδεια στην Ελλαδα σωστη, η θα ειχαμε καλη ιατροφαρμακευτικη καλυψη? Μηπως αν βγω κ αρχιζω να φωναζω "ζητω ο Ninja κ το παγκοσμιο γκειμερατο !!!"  κ "gamers ολου του κοσμου εννωθειτε!!" θα επαιρνε η χηρα η μανα μου συνταξη μετα απο τρια χρονια που η ελληνικη κυβερνηση δεν της δινει? Τι σημασια εχει το πως νοιωθω εγω (η ο οποιος αλλος εν προκειμενω) φιλε σε σχεση με το πως λειτουργει η ζουγκλα γυρω μας? Βλεπεις το ποσο λαθος εισαι, να εξηγεις τα παντα ετσι απλοικα "το κανουν γιατι ζηλευουν"?

Ο Ninja ειναι ενα μηδενικο. Ενας καποιος τυχαρπαστος, απο αυτους που περναν διπλα σου κ κλανεις. Κ αυτο που κανει ειναι αλλο ενα μηδενικο. Ενα τιποτα κυριολεκτικο, που οι μονοι που θα διναν σημασια ειναι τιποτα παιδακια του δημοτικου, που δεν μπορουν να σκεφτουν παραπανω. Κ η καλυψη απο τα μιντια που του δινεται ειναι αλλο ενα τεραστιο μηδενικο, για τους λογους που σου εγραψα. Οσα μηδενικα κ αν δωσει η καθε adidas απο πισω τους.... μηδενικα θα μεινουν κ αυτος κ αυτο που κανει, κ η γελοιες εταιριες που τον κραταν στα φωτα να φαινεται. Κ στο ρεζουμε τι μενει σε εμας? Ενα απολυτο μηδενικο φιλε. Αερας κοπανιστος κ τσαμπα λογια ν αγαπιομαστε, ενω το σπιτι μας καιγεται...  ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΤΡΑΓΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΦΙΛΕ. 

Φιλε μου συμφωνω σε ολα οσα ειχες την υπομονη και το θαρρος να γραψεις. Σε ολα εκτος απο ενα....

Στην εποχη μας το 1 μηδενικο δεν υπαρχει δεν φαινεται, τα πολλα μηδενικα ομως.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, zx-spectrum said:

Αυτό όμως που θα δημιουργήσει εναν σπασμό στα χείλη μου θα είναι η έκφραση αυτών των ατόμων όταν σβήσει ο κόσμος τους με την πτώση σε 0 Volt.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, vasilllis είπε

αυτη η συγκριση αθλητισμος με αποβλακωση πως γινεται δεν μπορω να το καταλαβω.

Η ακριβοτερη πορνοσταρ βγαζει 30 μυρια το χρονο.Και δεν παιδευεται σαν το βλακα 10 ωρες σε μια οθονη καθημερινα.Να την κανουμε και αγαλμα?

Να κάνουμε άγαλμα τους "αθληταράδες" με τις ντόπες και τα "ηρωικά" κατορθώματα στιλ τρέχει από την Αθήνα μέχρι τη Θεσσαλονίκη non stop. Όπως δεν με νοιάζει για τον gamer δεν με νοιάζει για τον αθληταρά, αν βρίσκει σπόνσορες να του τα σκάνε μαγκιά του, στην ουσία οι δύο κατηγορίες "αθλητών" δεν κάνουν κάτι διαφορετικό έχουν έναν ψυχαναγκασμό και αφοσιώνονται σε κάτι που νομίζουν ότι έχει σημασία, κάποιοι τους πιστεύουν και θεωρούν ότι όντως είναι σημαντικοί και ξοδεύουν λεφτά γι' αυτό (δικαίωμα τους) με αποτέλεσμα να έχουν έσοδα. Αυτό που μου τη δίνει είναι το κράτος να πριμοδοτεί τους ανθρώπους αυτούς και να απαιτούν και από πάνω, όχι φίλε κάνε ότι νομίζεις, τρέχα σαν το χάμστερ 10 ώρες την ημέρα ή χτυπήσου σαν το χταπόδι μπροστά στην οθόνη, αν βρεις να σου δώσουν το χρήμα ΟΚ μαγκιά σου, την πατρίδα δεν την κάνεις περήφανη κάνοντας το κέφι σου, μη ζητάς τίποτα.     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, JiovanniGeorgeo είπε

Παραδόξως το παραδέχεσαι πως είσαι άσχετος με το "άθλημα". Γι' αυτό και δεν μπορείς να εκτιμήσεις τις αξίες και τις απαιτήσεις του.

Το να λέμε "άθλημα" αυτό του σκακιστή και να αμείβεται με έπαθλα και να επιδέχεται sponsors, επειδή έχει κάτι απτό και ξύλινο μπροστά του, είναι αποδεκτό. Κάνοντας το ίδιο επακριβώς πράγμα ένας gamer - να χρησιμοποιεί τον εγκέφαλο του ανταγωνιστικά - αλλά με ψηφιακά μέσα δεν είναι αποδεκτό.

Ξεκινήστε να κράζετε τους σκακιστές που το παίζουν δήθεν "αθλητές" μη γυμνάζοντας το σώμα τους αλλά το πνεύμα τους, ανταγωνιστικά για την επίτευξη καλύτερων στόχων σε παγκόσμια εμβέλεια - όπως ακριβώς λειτουργούν οι competitive gamers δηλαδή, και το προχωράμε στους νεότερους τσαρλατάνους παιχνιδάκιδες.

Μόνο το σώμα μετράει στις μέρες μας άλλωστε. Μόνο το σώμα "φαίνεται".

Κατι αντιστοιχο και με τον ταβλαδορο ή με εναν κουμκανιστα.

 

Οτι να ναι!!!

9 ώρες πριν, afantos είπε

Να κάνουμε άγαλμα τους "αθληταράδες" με τις ντόπες και τα "ηρωικά" κατορθώματα στιλ τρέχει από την Αθήνα μέχρι τη Θεσσαλονίκη non stop. Όπως δεν με νοιάζει για τον gamer δεν με νοιάζει για τον αθληταρά, αν βρίσκει σπόνσορες να του τα σκάνε μαγκιά του, στην ουσία οι δύο κατηγορίες "αθλητών" δεν κάνουν κάτι διαφορετικό έχουν έναν ψυχαναγκασμό και αφοσιώνονται σε κάτι που νομίζουν ότι έχει σημασία, κάποιοι τους πιστεύουν και θεωρούν ότι όντως είναι σημαντικοί και ξοδεύουν λεφτά γι' αυτό (δικαίωμα τους) με αποτέλεσμα να έχουν έσοδα. Αυτό που μου τη δίνει είναι το κράτος να πριμοδοτεί τους ανθρώπους αυτούς και να απαιτούν και από πάνω, όχι φίλε κάνε ότι νομίζεις, τρέχα σαν το χάμστερ 10 ώρες την ημέρα ή χτυπήσου σαν το χταπόδι μπροστά στην οθόνη, αν βρεις να σου δώσουν το χρήμα ΟΚ μαγκιά σου, την πατρίδα δεν την κάνεις περήφανη κάνοντας το κέφι σου, μη ζητάς τίποτα.     

 

 

Αν δεν κανεις περηφανη μια χωρα οταν ακουγεται ο εθνικος της υμνος και ανεμιζει η σημαια της δεν μπορω να σκεφτω κατι που μπορει εσενα να σε κανει περηφανο...πραγματικα.

 

 

Το κακο ειναι οτι τους Ολυμπιακους αγωνες τους ανακαλυψαν οι προγονοι μας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/8/2019 στις 4:14 ΠΜ, SilverMachine είπε

Μπα. Το μονο που βλεπω εγω ειναι οτι καποιοι εδω μεσα δεν μπορουν να καταλαβουν τα αυτονοητα....

Μπορει εμεις να μην εχουμε την δυνατοτητα να ξερουμε τα νουμερα θεασης καθε μιντιουμ/ αθληματος/ τεχνης, αλλα οι εταιριες που ασχολουνται με το θεαμα-αποβλακωση τα εχουν κ με το παραπανω. Εχουν κ τα νουμερα που δειχνουν ποσες κ τι ειδους συσκευες ειναι στο συνολικο δυκτιο ανα πασα στιγμη ανα τον κοσμο. Ξερουν πολυ καλα προς τα που μας "πηγαινουν" τσουβαλατους κ πως να δημιουργουν μοδες στις ασχετες ζωαρες που δεν εχουν την οποιαδηποτε κριτικη ικανοτητα να πεταξουν στα σκουπιδια τα σκουπιδια που μας ταιζουν εδω κ δεκαετιες.

Αυτα τα ξερεις ομως, θα μου πεις. Ναι, αλλα δεν σε βλεπω να κανεις τους υπολογισμους οπως πρεπει... Με βαση τα ανω, υπαρχουν Α συσκευες που εστιαζουν σε καποιο μιντιουμ τις Β ωρες καθημερινα. Αυτο μας βγαζει ενα ΠΕΠΕΡΑΣΜΕΝΟ συνολο Γ χρονου καταναλωσης κουτοχορτου !!! Μιλαμε για ενα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ νουμερο.

Τοσα εκατομμυρια τουβλα  Χ  τοσες ωρες την ημερα  =  τοση καταναλωση πολτου.

Κ περα απο τα ευκολως εννοουμενα περι προπαγανδας, βλακοποιησης, κλπ κλπ, υπαρχει εδω ενα φανερο ζητημα---> οτι ο χρονος που υπαρχει για να "ενημερωθουμε" (καλη μας χωνεψη), ειναι ενα ακομα νουμερο!!! ΔΕΝ ειναι τυχαιο ποσο, ΟΥΤΕ ειναι μη-υπολογισημο. Αλλαξε τις μεταβλητες με αριθμους απ την φαντασια σου- 100 συσκευες παρακολουθουν 8 ωρες την ημερα, μας κανει 800 ωρες που τα ατομα αυτα βλεπουν τι ειναι στον "αερα". Τοσο απλα. 800 ωρες που θα μπορουσαν να μας δειχνουν πως να γινουμε καλυτεροι στις ζωες μας. Η να προβαλουν κατι που να προαγει το ηθος, την αληθεια κ την εργατικοτητα. Κατι για την φιλοπατρια, η την οικογενεια, ρε παιδι μου.... Οτιδηποτε με πραγματικη αξια δλδ (βαλε εσυ οτι θες).

Ομως φιλε, εχουν αγορασει ολες τις συχνοτητες εκπομπης ακριβως γι αυτο τον λογο. Εχουν νομοθετησει αδειες για να μεταδιδεις, τις οποιες μοιραζονται μεταξυ τους μονο για να κανουν οτι κανουν. Κ τις λιγες αυτες ωρες που γνωριζουν οτι εμεις θα διαθεσουμε με τα ματια ανοιχτα μπροστα στα πλυντηρια εγκεφαλων σαν παθητικοι ηλιθιοι, εχουν υπολογισει να δειχνουν οτι χειροτερο υπαρχει για να γινουμε ακομα πιο αδυναμοι να αντισταθουμε στα κελευσματα τους, αβουλοι ως προς αυτα τα σημαντικα που πραγματικα μας αφορουν κ απροθυμοι να συμμετασχουμε στην πραγματικη ζωη...... Υπαρχει ενας αριθμος χρονου που πρεπει να γεμισουν με σκ@τ@ για εμας. Κ αυτο κανουν με στρατιωτικη πειθαρχια κ αξιοζηλευτη επιμονη εδω κ χρονια. Εσυ νομιζεις οτι ολα ειναι ετσι στην τυχη κ ετσι απλα "εκατσε" κ καποιοι gamers κονομησαν περαν των ονειρων τους. Αυτοι ομως ξερουν πολυ καλα που δωσαν τα λεφτα τους κ γιατι. Κ δεν ειναι για να "προβληθουν" μεσω του καθε μικρου βλακακου στυλ Ninja. Αυτο θα μπορουσαν να το κανουν με ενα εκατομμυριο αλλες οδους- οι τροποι να διαφημιστεις ειναι τρομαχτικα πολλοι αν διαθετεις τετοια ποσα. 

Αρα, αυτο που πρεπει να ρωτας ειναι "γιατι για αυτες τις (συγκεκριμενες) ωρες θεασης διαλεξαν τον ταδε (με συγκεκριμενη ασχολια) να παρει τα (συγκεκριμενα) λεφτα τους?" Κ ισως τοτε αρχισεις να απαντας οπως πρεπει. Δλδ συγκεκριμενα κ οχι με υποθετικες γενικοτητες.

Αν νομιζεις οτι ζηλευω τον καθε Ninja γιατι εκανε λεφτα, εισαι λαθος. Τα ψωμια μου εχω αρχισει να τα τρωω σιγα-σιγα. Δεν τρελαινομαι να ειχα τα μυρια τα πολλα. Τον ξερω τον εαυτο μου αρκετα. Την κορη μου σκεφτομαι που θα χρειαστει να ζησει σε εναν κοσμο χωρις αξιες κ με ατομα σαν εσενα, που αδυνατουν να καταλαβουν τοσο απλα πραγματα, οπως οτι αυτοι που δινουν χρημα, δεν το δινουν για πλακα (μια χαζοδιαφημιση), αλλα για να εξουσιαζουν. Κ καθε κινηση τους εχει μονο εναν σκοπο- την διαιωνιση της δυναμης τους. Κ μη με παιρνεις στραβα φιλε. Απλα μου καθεται καπως περιεργα να βλεπω ατομα να προσπαθουν παντα να εξηγησουν οτι βλεπουν γυρω τους με χαρακτηρισμους αλλων ατομων, αντι να κοιταν την -ασχημη ειναι η αληθεια- πραγματικοτητα στα ματια. 

Τι σημασια θα ειχε αν ζηλευα τον καθε PewDiePie? Θα αλλαζε τιποτα? Θα γινοταν αυτο που κανουν κατι σπουδαιο για την ανθρωποτητα αν εμεις νοιωθαμε αλλοιως? Θα λυνονταν η ανεργια κ η φτωχεια αν αυτοι παιζαν περισσοτερα παιχνιδια? Θα σταματαγε η Αμερικη να κανει εναν καινουργιο πολεμο καθε χρονο αν υπηρχαν περισσοτεροι streamers? Θα εξαφανιζονταν τα πυρηνικα αν βλεπαμε ολοι κ αλλο YouTube? Αν ενοιωθα ευχαριστηση για τον Ninja θα αλλαζε κατι? Θα βρισκαμε την θεραπια του καρκινου μηπως? Αν μαζευομασταν ολοι εδω μεσα κ στελναμε ενα ομαδικο ευχαριστηριο μυνημα στην microsoft που τον πηρε στο mixer, θα γινοταν κατι στις ζωες μας? Θα γινοταν η παιδεια στην Ελλαδα σωστη, η θα ειχαμε καλη ιατροφαρμακευτικη καλυψη? Μηπως αν βγω κ αρχιζω να φωναζω "ζητω ο Ninja κ το παγκοσμιο γκειμερατο !!!"  κ "gamers ολου του κοσμου εννωθειτε!!" θα επαιρνε η χηρα η μανα μου συνταξη μετα απο τρια χρονια που η ελληνικη κυβερνηση δεν της δινει? Τι σημασια εχει το πως νοιωθω εγω (η ο οποιος αλλος εν προκειμενω) φιλε σε σχεση με το πως λειτουργει η ζουγκλα γυρω μας? Βλεπεις το ποσο λαθος εισαι, να εξηγεις τα παντα ετσι απλοικα "το κανουν γιατι ζηλευουν"?

Ο Ninja ειναι ενα μηδενικο. Ενας καποιος τυχαρπαστος, απο αυτους που περναν διπλα σου κ κλανεις. Κ αυτο που κανει ειναι αλλο ενα μηδενικο. Ενα τιποτα κυριολεκτικο, που οι μονοι που θα διναν σημασια ειναι τιποτα παιδακια του δημοτικου, που δεν μπορουν να σκεφτουν παραπανω. Κ η καλυψη απο τα μιντια που του δινεται ειναι αλλο ενα τεραστιο μηδενικο, για τους λογους που σου εγραψα. Οσα μηδενικα κ αν δωσει η καθε adidas απο πισω τους.... μηδενικα θα μεινουν κ αυτος κ αυτο που κανει, κ η γελοιες εταιριες που τον κραταν στα φωτα να φαινεται. Κ στο ρεζουμε τι μενει σε εμας? Ενα απολυτο μηδενικο φιλε. Αερας κοπανιστος κ τσαμπα λογια ν αγαπιομαστε, ενω το σπιτι μας καιγεται...  ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΤΡΑΓΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΦΙΛΕ. 

Ωχ τι σεντόνι είναι αυτό μάνα μου... Και δεν ήρθε το φθινόπωρο ακόμα... Τι να το κάνω θα σκάσω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, vasilllis είπε

Κατι αντιστοιχο και με τον ταβλαδορο ή με εναν κουμκανιστα.

Οτι να ναι!!!

Ναι, η μάνα σου / μας λ.χ. που έπαιζε κουν-καν και τάβλι, πες της πως μπορεί να ανοίξει τα φτερά της σε παγκόσμια εμβέλεια και στο StarCraft όπως και στο σκάκι εύκολα αφού έχει πάρει το κολλάει. Θα βγάζει ό,τι να 'ναι λεφτά να κερνάει κόκα - κόλες.

 

9 ώρες πριν, vasilllis είπε

Αν δεν κανεις περηφανη μια χωρα οταν ακουγεται ο εθνικος της υμνος και ανεμιζει η σημαια της δεν μπορω να σκεφτω κατι που μπορει εσενα να σε κανει περηφανο...πραγματικα.

 

Μπορείς να το βάλεις και σαν ήχο κινητού και να έχεις καθημερινά την ευκαιρία να την κάνεις περήφανη τη χώρα σου.

 

9 ώρες πριν, vasilllis είπε

Το κακο ειναι οτι τους Ολυμπιακους αγωνες τους ανακαλυψαν οι προγονοι μας....

 

Εκεί που περπατούσαν ή μέσω εξορύξεων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, vasilllis είπε

Κατι αντιστοιχο και με τον ταβλαδορο ή με εναν κουμκανιστα.

Οτι να ναι!!!

Αν δεν κανεις περηφανη μια χωρα οταν ακουγεται ο εθνικος της υμνος και ανεμιζει η σημαια της δεν μπορω να σκεφτω κατι που μπορει εσενα να σε κανει περηφανο...πραγματικα.

Το κακο ειναι οτι τους Ολυμπιακους αγωνες τους ανακαλυψαν οι προγονοι μας....

Καμία σχέση με υπερηφάνεια δεν έχει αυτό που αισθάνομαι, ο μάγκας που ανεβαίνει στο βάθρο μπορεί να αισθάνεται ότι θέλει, τον νιώθω, θα φορτώσει τη τσέπη του, θα καβατζωθεί για πάντα και μπορεί πια να κόψει τις ντόπες και να εξαφανιστεί από το παγκόσμιο αθλητικά στερέωμα μια χαρά με την ησυχία του (όπως και όλοι οι άλλοι). Ακόμα και αυτοί οι ελάχιστοι που έχουν μια συνέχεια δεν μου κάνουν καμία αίσθηση, κάνουν κάτι που γουστάρουν αφιερώνουν τον χρόνο τους όπως επιλέγουν και ανταμείβονται γι' αυτό.  Αισθάνομαι υπερηφάνεια όταν συμπατριώτες μου διαπρέπουν στις τέχνες, τις επιστήμες ή ακόμα όταν έχουν μια έξυπνη ιδέα που κάνει τον κόσμο μας καλύτερο. Όμως (μάντεψε) σε καμία από τις περιπτώσεις που εμένα με κάνουν περήφανο δεν ακούγεται κάποιος εθνικός ύμνος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, JiovanniGeorgeo είπε

Ναι, η μάνα σου / μας λ.χ. που έπαιζε κουν-καν και τάβλι, πες της πως μπορεί να ανοίξει τα φτερά της σε παγκόσμια εμβέλεια και στο StarCraft όπως και στο σκάκι εύκολα αφού έχει πάρει το κολλάει. Θα βγάζει ό,τι να 'ναι λεφτά να κερνάει κόκα - κόλες.

Μπορείς να το βάλεις και σαν ήχο κινητού και να έχεις καθημερινά την ευκαιρία να την κάνεις περήφανη τη χώρα σου.

Εκεί που περπατούσαν ή μέσω εξορύξεων;

Εφοσον δν μπορεις να κατανοησεις τις βασικες διαφορες μεταξυ ταβλι/κουμ καν και σκακι ,απορω τι ακριβως συζηταμε.

8 ώρες πριν, afantos είπε

Καμία σχέση με υπερηφάνεια δεν έχει αυτό που αισθάνομαι, ο μάγκας που ανεβαίνει στο βάθρο μπορεί να αισθάνεται ότι θέλει, τον νιώθω, θα φορτώσει τη τσέπη του, θα καβατζωθεί για πάντα και μπορεί πια να κόψει τις ντόπες και να εξαφανιστεί από το παγκόσμιο αθλητικά στερέωμα μια χαρά με την ησυχία του (όπως και όλοι οι άλλοι). Ακόμα και αυτοί οι ελάχιστοι που έχουν μια συνέχεια δεν μου κάνουν καμία αίσθηση, κάνουν κάτι που γουστάρουν αφιερώνουν τον χρόνο τους όπως επιλέγουν και ανταμείβονται γι' αυτό.  Αισθάνομαι υπερηφάνεια όταν συμπατριώτες μου διαπρέπουν στις τέχνες, τις επιστήμες ή ακόμα όταν έχουν μια έξυπνη ιδέα που κάνει τον κόσμο μας καλύτερο. Όμως (μάντεψε) σε καμία από τις περιπτώσεις που εμένα με κάνουν περήφανο δεν ακούγεται κάποιος εθνικός ύμνος. 

Καποτε οι αθλητες παιρνανε ενα κλαδι ελιας.Αργοτερα ενα μεταλλιο,ενα κυππελο,τωρα μυρια.

Προφανως δεν εχεις ασχοληθει με τον αθλητισμο ουτε στα διαλειματα στο σχολειο,οποτε και δεν μπορεις να γνωριζεις τους κοπους και τις θυσιες που εχει κανει καθε παιδι για να φτασει σε αυτη την θεση.Δυστυχως η κοινωνια μας δεν ηταν ποτε δικαια,ετσι βλεπουμε γιατρους με βασικο μισθο και κουρεις -ποδοσφαιριστες να παιρνουν 100δες χιλιαδες ευρω.

Ασχετο με το συγκεκριμενο θεμα ομως.Το σχετικο παραμενει οτι αυτο που κανει ο καθε τυχαρπαστος δεν ειναι αθλητισμος.

οσο για τον εθνικο υμνο 

Μπορείς να μαντέψεις τα ιδανικά ενός έθνους από τις διαφημίσεις του.

Norman Douglas, 1868-1952, Βρετανός συγγραφέας

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, afantos είπε

Καμία σχέση με υπερηφάνεια δεν έχει αυτό που αισθάνομαι, ο μάγκας που ανεβαίνει στο βάθρο μπορεί να αισθάνεται ότι θέλει, τον νιώθω, θα φορτώσει τη τσέπη του, θα καβατζωθεί για πάντα και μπορεί πια να κόψει τις ντόπες και να εξαφανιστεί από το παγκόσμιο αθλητικά στερέωμα μια χαρά με την ησυχία του (όπως και όλοι οι άλλοι). Ακόμα και αυτοί οι ελάχιστοι που έχουν μια συνέχεια δεν μου κάνουν καμία αίσθηση, κάνουν κάτι που γουστάρουν αφιερώνουν τον χρόνο τους όπως επιλέγουν και ανταμείβονται γι' αυτό.  Αισθάνομαι υπερηφάνεια όταν συμπατριώτες μου διαπρέπουν στις τέχνες, τις επιστήμες ή ακόμα όταν έχουν μια έξυπνη ιδέα που κάνει τον κόσμο μας καλύτερο. Όμως (μάντεψε) σε καμία από τις περιπτώσεις που εμένα με κάνουν περήφανο δεν ακούγεται κάποιος εθνικός ύμνος. 

Κανεις λαθος γιατι ξεχνας το ιστορικο υποβαθρο που εχει ο αθλητισμος (κ στερειται το  gaming λογω "νεοτητος"). 

Τα διαφορα αθληματα στην αρχαια Ελλαδα -οπου ανακαλυφθηκαν- ηταν μορφη ευγενους αμιλλας μεταξυ (κυριως αλλα οχι μονο) αντρων. Ηταν ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ Κ ΜΟΝΟ (το τονιζω!) καθαρα ΠΟΛΕΜΙΚΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ. Ολα τα "καθαρα" ολυμπιακα αθληματα ηταν μορφες πολεμικου αγωνα (τοξοβολια, ακοντισμος, σφυρα (ριξιμο πετρας σε εχθρο), αγωνες δρομου, μαραθωνιος/σκυταλοδρομιες (για αγγελιαφορους), πυγμαχια, παλη κλπ) σε πολιτικο επιπεδο κ εν καιρο ειρηνης. Δλδ οι Ελληνες συναγωνιζονταν μεταξυ τους ποιος ειναι καλυτερος στις πολεμικες τεχνες, χωρις να χρειαζεται να κανουν πραγματικο πολεμο. Γι αυτο κ υπηρχε τρομερη περηφανεια για τον νικητη σε επιπεδο ΚΡΑΤΟΥΣ (πολης) τοτε. Το να νικας σε αθληματα σημαινε οτι ησουν καλυτερος πολεμιστης, που εκεινα τα χρονια ηταν απ τα εκ των ουκ ανευ, πρωτον για την διατηρηση της κοινοτητας κ δευτερον για την ιδια την ελευθερια. Εδειχνε οτι η πολη σου δινει πολυ σημασια στην εκγυμναση/προετοιμασια των αντρων της για περιπτωση αναγκης. Αν οι αθλητες μιας πολης νικαγαν στους αγωνες οι αλλες πολεις το σκεφτονταν δυο κ τρεις φορες να τους κανουν επιδρομη. Υπηρχαν πρακτικοι λογοι να ειναι ολοι χαρουμενοι για τους αθλητες τους- γι αυτο κ δεν χρειαζονταν χρηματικα ποσα, γιατι χρηματα κ χρυσαφι υπηρχαν κ τοτε. Δεν ηταν ζητημα εγωισμου/ψευτοπερηφανειας, οπως το παρουσιαζουν τα βλακομουτρα που τολμανε να λεγονται καθηγητες σχολειων σημερα. Ειχε ΚΑΙ καθαρα πρακτικο χαρακτηρα (περαν της τιμης/αναγνωρισης).

Απ την ωρα που τα καταλαβαινουμε αυτα, κατανοουμε κ το αυτονοητο---> ποδοσφαιρα, σκακια, ταβλια, μπασκετ, βιντεοπαιχνιδια, γκολφ, βολευ, φορμουλα ενα, μοτοκρος κ οτι αλλο θες που δεν εχει σχεση με πολεμο, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΑΘΛΗΜΑ με την "αυστηρη" (των αρχαιων) εννοια του ορου. Κ πραγματι, αν δεις τα περισσοτερα απο τα τωρινα ολυμπιακα αθληματα ειναι "προσθηκες" των ευρωπαιων καπου τον 20ο αιωνα. Δεν υπηρχαν στους αρχαιους αγωνες καμιας πολης κ καμια σχεση δεν εχουν με το πνευμα των αγωνων οταν αυτοι θεσπιστηκαν. Ουτε κ οι ολυμπιακοι αγωνες σημερα εχουν το οτιδηποτε να κανουν με τους αρχαιους, περαν τις καταχρησης της ονομασιας.

Κ καπου εκει καταλαβαινεις οτι εχουμε διανυσει μια τεραστια αποσταση απ το τι ειναι ο πραγματικος αθλητισμος, με το τι λεμε "αθλητισμο" σημερα. Στην εποχη μας, οπου οι αθλητικοι συλλογοι δεν ειναι παρα μαγαζακια καποιον πλουσιων, που δεν εχουν αλλο τροπο προβολης, κ αγοραζουν μια ομαδα για να ακουστει το ονομα τους (Ελλαδα κυριως), η για να "χωσουν" παρανομα λεφτα απο αλλου (βλεπε Αγγλια, Γαλλια, Αμερικη, Ρωσσια κ.α), για να τα "πλυνουν". Απο την ωρα που φτανουμε στο σημειο να ονομαζουμε το ποδοσφαιρο αθλημα (κανονικα λεγεται "αθλοπαιδεια" κ εχει διαφορα), μετα ερχεται η ωρα να ονομασουμε αθλημα κ τους αγωνες αυτοκινητων (που ουτε καν ανθρωποι τρεχουν), μετα ερχεται κ το γκολφ, μετα το σκακι, μετα το μποουλινγκ κ το μπιλιαρδο, μετα κ το φαγωμα χατντογκ.... Οποτε με αυτην την ελαστικη λογικη, ναι, κ το gaming αθλημα ειναι!! Γιατι οχι!!! Ολα αθληματα μπορουν να εννοηθουν (ιδιως αν υπαρχουν κ οι χορηγοι...).

Το χρημα ηταν ο βασικος παραγοντας που τα διελυσε ολα. Τον προηγουμενο αιωνα, μετα τον 2οΠΠ περιπου, επεσε η ιδεα μεταξυ καποιων πλουσιων να μετατρεψουν τον αθλητισμο σε επιχειρηση με κερδη. Αυτο ηταν η μεγαλη αλλαγη που εγινε. Μετα πεσαν τα φακελακια στις μαριονεττες κ αυτες βγαλαν νομους να το επιτρεπουν, κ ολα πηραν την πορεια που γνωριζουμε. Οι ιδιοι ειναι που ονομαζουν το gaming  αθλητισμο σημερα-- σου λενε, αφου πεφτουν λεφτα, τι ειναι? Αθλημα!!!  Κ μεις το καταπινουμε κ επαναλαμβανουμε χαρωπα ! 

Η διαφορα που παραμενει ομως, ειναι οτι ολα αυτα τα "μοντερνα" αθληματα δεν κουβαλανε την "κληρονομια περηφανιας" του κλασσικου αθλητισμου (οι αθλοπαιδιες το πηραν σε καποιο μικρο βαθμο--  μια παραμορφωμενη μορφη της ειναι ο χουλιγκανισμος). Μεσα απ τους αιωνες τα κανονικα αθληματα καταφεραν να κουβαλησουν καποια απ την ιδεολογια τους. Κ γι αυτο βλεπεις καθε φορα που καποιος αθλητης παιρνει χρυσο ΟΛΗ Η ΧΩΡΑ ΤΟΥ ειναι υπερηφανη!!! (Αυτο το εζησα κ στην Αμερικη, που θα νομιζε κανεις οτι επειδη ειναι πολυς κοσμος κ πολλοι αθλητες οτι δεν νοιαζονται- αντιθετα ομως τους νοιαζει κ πολυ μαλιστα, κ βαζουν τις φωνες κ τα σπανε σαν εμας ακριβως!!!). Το gaming δεν ειναι σε αυτο το επιπεδο ακομα. Ειναι "βρεφος". Αν ποτε αναπτυξει καποιου ειδους ιδεολογικο υποβαθρο, θα αποχτησει κ το "ειδικο βαρος" του αθλητισμου. Το ονομα μπορει να το παρει, αλλα τα ρασα δεν κανουν τον παπα. Τι σοι υποβαθρο μπορει να ειναι αυτο δεν εχω ιδεα.

Αυτη ειναι η διαφορα μεταξυ των δυο παντως κ ελπιζω να βοηθησα.

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...