Προς το περιεχόμενο

Αξίζει το e-shop.gr;


HerculesGl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να φτιάξω έναν υπολογιστή για games. Έκανα πολύ έρευνα και όλα τα σχετικά. Κατέληξα στο e-shop.gr, αλλά έχω ακούσει κάποια αρνητικά σχόλια. Ο ίδιος, δεν έχω αγοράσει ποτέ απο το κατάστημα. Πιστεύεται, αξίζει να το εμπιστευτώ; Επίσης δεν εχω συναρμολογήσει ποτέ υπολογιστή (αν και έχω δει οτι είναι σχετικά απλό) να το κάνω μόνος μου, με το μεράκι μου, η να το αφήσω στο όποιο κατάστημα;  Θέλω να είμαι σίγουρος για τα πάντα πριν κάνω την αγορά, καθώς το ποσό θα είναι σχετικά βαρύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια χαρά είναι το e-shop, λογικό είναι να υπάρχουν πάντα και άσχημες εμπειρίες και αυτό συμβαίνει παντού. Έχω κάνει σύνθεση για φίλο πρόσφατα από εκεί, με συναρμολόγηση και έγινε πολύ καλή δουλειά, με καλό cable management κτλ.

Το αρνητικό κομμάτι για εμένα είναι οι τιμές τους, έχει γίνει αρκετά ακριβό στο hardware. Ειδικά στις κάρτες γραφικών, οι τιμές τους είναι φαρμάκι..

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, LaMereda είπε

Μια χαρά είναι το e-shop, λογικό είναι να υπάρχουν πάντα και άσχημες εμπειρίες και αυτό συμβαίνει παντού. Έχω κάνει σύνθεση για φίλο πρόσφατα από εκεί, με συναρμολόγηση και έγινε πολύ καλή δουλειά, με καλό cable management κτλ.

Το αρνητικό κομμάτι για εμένα είναι οι τιμές τους, έχει γίνει αρκετά ακριβό στο hardware. Ειδικά στις κάρτες γραφικών, οι τιμές τους είναι φαρμάκι..

Συμφωνώ, είναι λίγο. Αλλά για εμένα που μένω Πάτρα, δεν έχει και μεταφορικά αξίζει. Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο γενικός κανόνας που δουλεύω εγώ είναι ο εξής:

CPU/Ram/Κουτί/Cooler παίρνω από όπου βρω φθηνότερα.

Motherboard/GPU/PSU/δίσκοι παίρνω από όπου μπορώ να τα επιστρέψω εύκολα γιατί είναι τα κομμάτια που έχουν τις περισσότερες πιθανότητες να χαλάσουν.

 

Τώρα για το Build... πάσο. Ή βρες κάποιο μαγαζί να στο κάνει αν αξίζει η διαφορά τιμής ανά κομμάτι, αλλιώς αναγκαστικά όλα μαζί από ένα.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικα ψωνιζω χρονια απο εκει και εχω στησει αρκετα συστηματα. Με βολευει επειδη γλιτωνω μεταφορικα.

Να ειμαι ειλικρινης δεν ειχα ποτε καποιο ιδιαιτερο παραπονο. Ολα οκ.

Επεξ/σία από Alex-V
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ψωνίσει πάρα πολλές φορές από το e-shop.gr  Παλαιότερα είχα αντιμετωπίσει πρόβλημα με ελαττωματικά προϊόντα και εγγύηση (π.χ. ολοκαίνουργιος σκληρός δίσκος ήταν ελαττωματικός και τον γύρισα αυθημερόν και αρνήθηκαν αντικατάσταση με αποτέλεσμα να τον πετάξω)

Όμως τα τελευταία 7-8 χρόνια δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα όποτε χρειάστηκε σέρβις ή αντικατάσταση προϊόντος ήταν άψογο το after sale

Πάντως οι τιμές του πλέον δεν είναι το ίδιο ανταγωνιστικές με άλλα καταστήματα (κυρίως διαδικτυακά)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστεύεται αξίζει να το συναρμολογήσω μόνος μου; Ή να το κάνουν εκεί; Δεν το έχω κανει ποτέ αλλά από ότι έχω δει, είναι σχετικά έυκολο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αξίζει αλλά για πρωτη φορά θες έναν φίλο που να ξέρει ,

το e-shop για μένα ειναι οτι χειρότερο ειχα κάνει καταγγελία και στον καταναλωτή ακολουθούν την νομοθεσία μονο οσο τους συμφέρει

παλιά υπήρχαν επαγγελματίες πχ οδ. Στουρνάρη που μάθαινες και κάτι σε τηλ. για υποστήριξη

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το pc της υπογραφης απο εκει το πηρα εκτος της καρτας γραφικων.

Αυτο που εχω να σου προτεινω ειναι οταν καταληξεις στο τι θα βαλεις μεσα στο pc κανε μια ερευνα αγορας στο skroutz ποσο βγαινουν ολα μαζι και συγκρινε με ποσο θα σου βγει αν τα παρεις ολα απο το eshop. Αν ειναι σχετικα κοντα παρε απο εκει. Καρτα γραφικων παιρνεις απο αλλου, ουτε για πλακα απο eshop.

Εγω ετσι εκανα, η διαφορα ηταν γυρω στα 70 ευρω παραπανω στο eshop και εκρινα οτι αξιζε, δεδομενων των δωρεαν μεταφορικων, της δωρεαν συναρμολογησης και της 3ετους εγγυησης. Εμεινα ικανοποιημενος, εκαναν καλη δουλεια με καλο cable management παρολο που εχω κουτι χωρις παραθυρο. Για επιστροφες και εγγυησεις δεν ξερω τι παιζει με αυτους, ευτυχως δεν εχει χαλασει τιποτα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, AliasAndrew είπε

Το pc της υπογραφης απο εκει το πηρα εκτος της καρτας γραφικων.

Αυτο που εχω να σου προτεινω ειναι οταν καταληξεις στο τι θα βαλεις μεσα στο pc κανε μια ερευνα αγορας στο skroutz ποσο βγαινουν ολα μαζι και συγκρινε με ποσο θα σου βγει αν τα παρεις ολα απο το eshop. Αν ειναι σχετικα κοντα παρε απο εκει. Καρτα γραφικων παιρνεις απο αλλου, ουτε για πλακα απο eshop.

Εγω ετσι εκανα, η διαφορα ηταν γυρω στα 70 ευρω παραπανω στο eshop και εκρινα οτι αξιζε, δεδομενων των δωρεαν μεταφορικων, της δωρεαν συναρμολογησης και της 3ετους εγγυησης. Εμεινα ικανοποιημενος, εκαναν καλη δουλεια με καλο cable management παρολο που εχω κουτι χωρις παραθυρο. Για επιστροφες και εγγυησεις δεν ξερω τι παιζει με αυτους, ευτυχως δεν εχει χαλασει τιποτα.

Αυτό έκανα, και μου βγήκε πιο φθηνά, η περίπου ίδια από το eshop. Γιαυτό ρώτησα για αξιοπιστία, γιατί δεν θέλω να φάω το κεφάλι μου Χ_Χ. Θα πέρνατε ποτέ υποσυστήματα μεταχειρισμέμα; Από σελίδες Facebook και γενικά;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια χαρα για μενα το e-shop , εχω αγορασει ενα καρο πραγματα.

Καμμια σχεση το αμολαω το πραγμα για σερβις στο γραφειο του eshop point με το στελνω ταχυδρομεια και ιστοριες για αγριους.

Καλυτερα να το κανουν αυτοι.Αλλα δεν ξερω τι παιζει αν χαλασει κατι, πχ δισκος η καρτα γραφικων,Κουβαλας ολο το κουτι η πας μονο το part ? Aν κουβαλας ολο το pc καλυτερα καντο μονος σου

Μόλις τώρα, HerculesGl είπε

Αυτό έκανα, και μου βγήκε πιο φθηνά, η περίπου ίδια από το eshop. Γιαυτό ρώτησα για αξιοπιστία, γιατί δεν θέλω να φάω το κεφάλι μου Χ_Χ. Θα πέρνατε ποτέ υποσυστήματα μεταχειρισμέμα; Από σελίδες Facebook και γενικά;

Εχεις το ινσομνια με αξιολογησεις και θα τρεχεις στο facebook ? :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, HerculesGl είπε

Αυτό έκανα, και μου βγήκε πιο φθηνά, η περίπου ίδια από το eshop. Γιαυτό ρώτησα για αξιοπιστία, γιατί δεν θέλω να φάω το κεφάλι μου Χ_Χ. Θα πέρνατε ποτέ υποσυστήματα μεταχειρισμέμα; Από σελίδες Facebook και γενικά;

Μονο καρτα γραφικων θα επαιρνα μεταχειρισμενη. Στα υπολοιπα θελω να ειμαι πιο σιγουρος. Ειχα ψηθει πριν το παρω να το συναρμολογησω μονος μου, οπως σε βλεπω να εχεις ψηθει και εσυ. Δειλιασα τελευταια στιγμη επειδη δεν το ειχα ξανακανει και ηταν πανακριβο. Αλλα συναρμολογησα ενος φιλου αργοτερα και μου εφυγε ο καημος. Αφου ειναι η πρωτη σου φορα να ξερεις θα σου παρει κανα 2 μερες. Δες ΠΟΛΛΑ βιντεο πριν το επιχειρησεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί eshop και σέρβις...Να είστε σίγουροι ότι (μάλλον επειδή κάνουν δικές τους εισαγωγές) αν είναι βλάβη που δεν είναι προφανής, θα κάνουν ο,τι μπορούν για να βγάλουν ότι το κομμάτι δουλεύει μια χαρά ή ότι ευθύνεται η τοποθέτηση, η χρήση κλπ.

Το μόνο που εξυπηρετεί είναι η διαθεσιμότητα και η ευκολία παραλαβής από τα πολλά eshop points.

Ψωνίζω πολλά πράγματα αλλά σε θέμα pc build που πολλά μπορεί να στραβώσουν δεν θα τους εμπιστευομουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...