Προς το περιεχόμενο

Αξίζει το e-shop.gr;


HerculesGl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα είδη PC-H/W καλό είναι το e-shop, δεν έχει την ποικιλία που είχε μια φορά και έναν καιρό αλλά είμαστε σε ύφεση σε χρεωκοπημένη χώρα.
Γενικά οι τιμές τους είναι καλές, καμιά φορά όμως τα σκρουτζομάγαζα είναι αρκετά πιο χαμηλά.
Με νευριάζει που τα 2 τελευταία χρόνια το e-shop πάει να γίνει amazon και πουλάει διάφορα και άσχετα αλλά εγώ δεν είμαι επιχειρηματίας για να ξέρω.

Το service τους είναι καλό, τους μιλάς και καταλαβαίνουν και φτιάχνουν ότι φτιάχνεται ή αντικαθστούν ή κόβουν πιστωτικό στα εντός εγγύησης . Δίνουν και 7 μέρες DOA, το χρειάστηκα 1 φορά.
Μπορεί κάποια σκρουτζομάγαζα να είναι και καλύτερα και φθηνότερα από  το e-shop, δεν έχω εμπειρία. Ως τότε θα προτιμώ να συναλλάασσομαι με e-shop.
Αν δεν θες να αγοράζεις από αθηναϊκό μαγαζί δες Vision studio Θεσσαλονίκης.

Το πλαίσιο έχει αλλάξει πολύ, προς το χειρότερο (γνώμη μου).

Επεξ/σία από eyw
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, HerculesGl είπε

Δυστυχώς, δεν έχω χρήματα για μια καλύτερη cpu. Εδωσα μεγαλύτερη βάση στην gpu καθώς θα παίζω παιχνίδια ΑΑΑ. Θα επηρεαστεί αρνητικά ένα σύστημα με ryzen 5 1600 και μια rtx 2060; Μπορώ να αρχίσω έτσι και όταν μαζέψω χρήματα απλά να αλλάξω την cpu και να πάρω μια καλύτερη;

Να πω μια ιδέα...δες κι άλλο μαγαζί, θα σου φτάσουν και θα σου περισσεύουν!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι το eshop και το πλαίσιο, εγώ ψωνίζω όταν βγάζουν προσφορές, τις προάλλες παρήγγειλα ένα κινητό από το eshop μέσω newsletters που έγραφε κατόπιν παραγγελίας κ το φέραν την άλλη μέρα κιόλας, επαρχία. Αν ήταν από το σκρουτζ ο Θεός βοηθός. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πάστα δεν συμφέρει για μαζική παραγωγή, το πασάλλειμα παίρνει ώρα.
Το πιθανότερο είναι ότι όταν συναρμολογούν είτε βάζουν θερμοαγώγιμα αυτοκολλητάκια είτε αφήνουν αυτό που έχει η ψύκτρα πάνω της.
Τα παραπάνω είναι γνώμη μου, αν κάποιος έχει διαλύσει μηχανάκι e-shop ας μας φωτίσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/8/2019 στις 8:25 ΠΜ, NovaLacertae είπε

Έχω ψωνίσει πάρα πολλές φορές από το e-shop.gr  Παλαιότερα είχα αντιμετωπίσει πρόβλημα με ελαττωματικά προϊόντα και εγγύηση (π.χ. ολοκαίνουργιος σκληρός δίσκος ήταν ελαττωματικός και τον γύρισα αυθημερόν και αρνήθηκαν αντικατάσταση με αποτέλεσμα να τον πετάξω)

Όμως τα τελευταία 7-8 χρόνια δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα όποτε χρειάστηκε σέρβις ή αντικατάσταση προϊόντος ήταν άψογο το after sale

Πάντως οι τιμές του πλέον δεν είναι το ίδιο ανταγωνιστικές με άλλα καταστήματα (κυρίως διαδικτυακά)

δηλαδη αρνηθηκαν το σερβις, και εσυ παρ ολα αυτα, συνεχισες να ψωνιζεις απο αυτους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, HerculesGl είπε

Πιστεύετε, βάζουν θερμοαγωγιμη πάστα όταν συναρμολογούν τον υπολογιστή;

Don't think so...

 

36 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Του Ryzen η πάστα πάντως, είναι μια χαρά!!!

Έχω την αίσθηση ότι η AMD το πρόσεξε αυτό!!!

32 λεπτά πριν, eyw είπε

δεν αμφιβάλλω ότι θα είναι, εγώ πάντως σε όλα βάζω μισό σπυρί (ισως ελάχιστα παραπάνω) ρύζι κανονική πάστα.

Μην το παρακάνεις πολύ όμως...χαχαχα...

 

41 λεπτά πριν, eyw είπε

η πάστα δεν συμφέρει για μαζική παραγωγή, το πασάλλειμα παίρνει ώρα.
Το πιθανότερο είναι ότι όταν συναρμολογούν είτε βάζουν θερμοαγώγιμα αυτοκολλητάκια είτε αφήνουν αυτό που έχει η ψύκτρα πάνω της.
Τα παραπάνω είναι γνώμη μου, αν κάποιος έχει διαλύσει μηχανάκι e-shop ας μας φωτίσει.

Στα innovator tablet έχει θερμοαγώγιμα αυτοκολλητάκια, τα οποία αν ξεκολλήσεις σου ξεκολλάνε και ένα κομμάτι από το πάνω μέρος του τσιπ του επεξεργαστή.

Μακριά, αν και δεν βγάζει πλέον ταμπλετ, γιατί το κατάλαβαν ότι ήταν πατάτα. Δεν μπορείς ούτε μπαταρία να αλλάξεις.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Μακριά από θερμοαγώγιμα αυτοκόλλητα, πάντα πάστα ρύζι...

Στις 28/8/2019 στις 10:08 ΜΜ, CsIns είπε

Ο γενικός κανόνας που δουλεύω εγώ είναι ο εξής:

CPU/Ram/Κουτί/Cooler παίρνω από όπου βρω φθηνότερα.

Motherboard/GPU/PSU/δίσκοι παίρνω από όπου μπορώ να τα επιστρέψω εύκολα γιατί είναι τα κομμάτια που έχουν τις περισσότερες πιθανότητες να χαλάσουν.

Τώρα για το Build... πάσο. Ή βρες κάποιο μαγαζί να στο κάνει αν αξίζει η διαφορά τιμής ανά κομμάτι, αλλιώς αναγκαστικά όλα μαζί από ένα.

Νομίζω ότι αυτό είναι και το σωστό.

Όσο για το build...Νομίζω ότι μπορείς να πας σε μαγαζί ή σε άτομο της γειτονιάς σου που έχει μαγαζί πληροφορικής που ασχολείται με επισκευές tablet / laptop / smartphone και να τον πληρώσεις να σου κάνει κομπλέ δουλειά με ένα πολύ καλό χρηματικό αντίτιμο.

Επεξ/σία από svartevarg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, svartevarg είπε

Don't think so...

Έχω την αίσθηση ότι η AMD το πρόσεξε αυτό!!!

Μην το παρακάνεις πολύ όμως...χαχαχα...

Στα innovator tablet έχει θερμοαγώγιμα αυτοκολλητάκια, τα οποία αν ξεκολλήσεις σου ξεκολλάνε και ένα κομμάτι από το πάνω μέρος του τσιπ του επεξεργαστή.

Μακριά, αν και δεν βγάζει πλέον ταμπλετ, γιατί το κατάλαβαν ότι ήταν πατάτα. Δεν μπορείς ούτε μπαταρία να αλλάξεις.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Μακριά από θερμοαγώγιμα αυτοκόλλητα, πάντα πάστα ρύζι...

Νομίζω ότι αυτό είναι και το σωστό.

Όσο για το build...Νομίζω ότι μπορείς να πας σε μαγαζί ή σε άτομο της γειτονιάς σου που έχει μαγαζί πληροφορικής που ασχολείται με επισκευές tablet / laptop / smartphone και να τον πληρώσεις να σου κάνει κομπλέ δουλειά με ένα πολύ καλό χρηματικό αντίτιμο.

Άρα να μην το αφήσω να το συναρμολογήσουν εκείνοι;

Επίσης, μια βοήθεια. Γνώμη για PSU COOLERMASTER MWE BRONZE V2 650W 80 PLUS BRONZE

Αξίζει καθόλου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/8/2019 στις 8:06 ΜΜ, Ntinaras είπε

δηλαδη αρνηθηκαν το σερβις, και εσυ παρ ολα αυτα, συνεχισες να ψωνιζεις απο αυτους?

Στην αρχή περιόρισα κατά πολύ τις συναλλαγές μου με το e-shop αλλά στην πορεία αφού φάνηκε η αλλαγή στην πολιτική εξυπηρέτησης των πελατών όταν βρίσκω κάποιο προϊόν σε καλή τιμή δεν έχω κανένα ενδοιασμό. 

Όπως  πρέπει να ''τιμωρούμε'' τις επιχειρήσεις που αδιαφορούν για τους πελάτες, έτσι πρέπει και να τις ''επιβραβεύουμε'' όταν είναι συνεπείς. 

Πιθανότατα η βελτίωση στο service - after sale έχει σχέση με την αύξηση των τιμών.

Επεξ/σία από NovaLacertae
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

μπορεί σε κάποιες κάρτες VGA (ή είδη γενικα) να μην είναι ενημερωμένοι και στο skroutz να τις βρίσκεις >15€ φθηνότερα.
το θέμα με το e-shop imho δεν είναι τόσο οι τιμές (πάντα θα υπάρχει κάποιος στο σκρουτζ με καλύτερες) όσο το ότι δεν έχει την ποικιλία που είχε κάποτε,
επίσης (υποψιάζομαι λόγω ύφεσης και έλλειψης προσωπικού) η database στο site τους δεν είναι ενημερωμένη ή έχει λάθη.
Πάντως το site είναι ότι καλύτερο υπάρχει στην Ελλάδα όσον αφορά το ψάξιμο (ίσως όχι και στα αποτελέσματα), θυμίζει amazon στα 00s.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...