Προς το περιεχόμενο

Στις 10 Σεπτεμβρίου η ανακοίνωση των νέων iPhone


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Fulgore είπε

Γιατι το mate20pro

  Απόκρυψη περιεχομένων

ουτε την software υποστηριξη εχει των iphone,και κυριως το Emui ειναι για τα πανηγύρια ετσι οπως λειτουργει.

Τα βλεπω και στο διπλα forum τα παραπονα που γινονται για τις χαμενες ειδοποιησεις ή που κλεινει σχεδον οτιδηποτε βρισκεται στο παρασκηνιο.

Παλιοτερα μαλιστα ειχαν φαει κραξιμο στην Huawei για local dimming,κοινως το κινητο μονο του να αλλαζε την φωτεινοτητα,ακομα και αν ειχες απενεργοποιησει την επιλογη για αυτοματη φωτεινοτητα.

Ειπαμε σε καποια πραγματα οτι πληρωσεις παιρνεις.

Δεν ειναι τυχαιο οτι οι περισσοτεροι που φευγουν απο iphone στο εξωτερικο,δοκιμαζουν κυριως ή Pixel/Oneplus ή πλεον Samsung.

Στην τυχη το είπα για την αυτονομία. Οσον αφορα τις ειδοποιήσεις μια ρυθμιση ειναι στην εξοικονόμηση. Αν το εξαιρέσεις ειναι οκ.

Σε καμια περίπτωση δεν κάνω versus huawei με apple. Αλλα όταν διαβάζω οτι για να κάνεις καλύτερα την δουλειά σου πας apple, συγνώμη αλλα θα διαφωνήσω. Γιατί αυτό που κατηγορείτε τους άλλους για υποκειμενικά κριτήρια... ειναι ακριβώς αυτό που κάνετε εσείς. Καλυτερα την δουλειά σου την κάνεις με τη συσκευή που ταιριάζει καλύτερα στις απαιτήσεις σου και όχι με το ποια ειναι ακριβότερη ;) 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 191
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Στο πρώτο διαφωνώ κι εγώ γιατί εξαρτάται από τις προταιρεότητες που θέτει κάποιος οι οποίες είναι διαφορετικές για τον καθένα. Αν πχ θέλει συσκευή που σε θέμα ταχύτητας να αντέχει στο χρόνο, το iphone είναι πολύ καλό γι αυτή τη δουλειά. Αν θέλει μπαταρία, πάει σε κάτι άλλο.

Όπως ακριβώς λες κι εσύ στο δεύτερο σκέλος.

Μα ούτε κ φωτογραφικα είναι τα κορυφαία . Έχει τύχει να δω φωτογραφίκη σύγκριση του iphone x με κινητό των 300 ευρώ. ,δεν εχει σημασία ποιο , κ το iPhone απλά έχασε πανηγύρικα στην συγκριση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Antretng είπε

Τι να σου πω. Μια χαρα μαζεμενη μπορει να ειναι η συσκευή και με sd (βλέπε πχ τη σειρα v της lg.... το v30 ηταν απο τα πιο μαζεμένα κινητά που έχω πιάσει). 

Θεωρώ ότι εταιρία από εταιρία κάνει άλλη δουλειά μέσα στο κινητό. Η Apple τώρα φτιάχνει 2 layer  μητρική και μπαταρία σε σχήμα γάμα. Ο καθένας δουλεύει με αυτά που έχει υποθέτω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, vargas είπε

Μα ούτε κ φωτογραφικα είναι τα κορυφαία . Έχει τύχει να δω φωτογραφίκη σύγκριση του iphone x με κινητό των 300 ευρώ. ,δεν εχει σημασία ποιο , κ το iPhone απλά έχασε πανηγύρικα στην συγκριση

Δεν είπα πουθενά ότι τα τα iPhones είναι τα κορυφαία smartphones σε θέμα φωτογραφίας. Αυτό που έγραψα είναι ότι το Χ μου τραβάει πάρα πολύ καλές φωτογραφίες και βίντεο. Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο.

Πανηγυρικά κιόλας ε? Μήπως είσαι λίγο υπερβολικός? Υπάρχει και σύγκριση μεταξύ του κινητού των 300 ευρώ που λες με μία Android ναυαρχίδα των 900+ για να έχουμε λίγο μια πιο ολοκληρωμένη ιδέα και αντικειμενική άποψη? 

Όλες οι κάμερες έχουν διαφορετικές αδυναμίες ανάλογες με τις συνθήκες λήψης. Σε κάποιες μπορεί να είναι καλύτερο το ένα σε κάποιες άλλες το άλλο. Έχει αποδειχθεί κατά καιρούς από διάφορα συγκριτικά.

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Δεν είπα πουθενά ότι τα τα iPhones είναι τα κορυφαία smartphones σε θέμα φωτογραφίας. Αυτό που έγραψα είναι ότι το Χ μου τραβάει πάρα πολύ καλές φωτογραφίες και βίντεο. Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο.

Πανηγυρικά κιόλας ε? Μήπως είσαι λίγο υπερβολικός? Υπάρχει και σύγκριση μεταξύ του κινητού των 300 ευρώ που λες με μία Android ναυαρχίδα των 900+ για να έχουμε λίγο μια πιο ολοκληρωμένη ιδέα και αντικειμενική άποψη? 

Όλες οι κάμερες έχουν διαφορετικές αδυναμίες ανάλογες με τις συνθήκες λήψης. Σε κάποιες μπορεί να είναι καλύτερο το ένα σε κάποιες άλλες το άλλο.

Xmas eve greece iPhone x

Νομίζω είναι ξεκάθαρο ποια είναι καλύτερη φωτό .

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

IPhone αγοράζεις για φιγούρα, αν θες τηλέφωνο να κάνεις την δουλειά σου πας αλλού να έχει σοβαρή μπαταρία να μην είσαι με έναν φόρτιση στο χέρι, να έχεις θύρα ακουστικών, ράδιο, sd card.

  • Like 2
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, chios είπε

IPhone αγοράζεις για φιγούρα, αν θες τηλέφωνο να κάνεις την δουλειά σου πας αλλού να έχει σοβαρή μπαταρία να μην είσαι με έναν φόρτιση στο χέρι, να έχεις θύρα ακουστικών, ράδιο, sd card.

Η μονη ναυαρχιδα που μου ερχεται στο μυαλο που τα εχει αυτα ειναι το LG G8,το οποιο ομως παιζει να εχει χειροτερη μπαταρια απο τα Iphone xr και xs max.

 

7 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Πανηγυρικά κιόλας ε?

Για να σε βοηθησω,το αλλο κινητο στο οποιο αναφερεται ειναι το Pocophone με Gcam :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Η μονη ναυαρχιδα που μου ερχεται στο μυαλο που τα εχει αυτα ειναι το LG G8,το οποιο ομως παιζει να εχει χειροτερη μπαταρια απο τα Iphone xr και xs max.

Για να σε βοηθησω,το αλλο κινητο στο οποιο αναφερεται ειναι το Pocophone με Gcam :)

Και λοιπόν τι σχέση εχει αν έχει gcam η όχι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, chios είπε

IPhone αγοράζεις για φιγούρα, αν θες τηλέφωνο να κάνεις την δουλειά σου πας αλλού να έχει σοβαρή μπαταρία να μην είσαι με έναν φόρτιση στο χέρι, να έχεις θύρα ακουστικών, ράδιο, sd card.

Ούτε με φορτιστή στο χέρι είσαι και τελευταία φορά που κοίταξα τα iPhones έχουν θύρα ακουστικών. Δηλαδή μπορείς να συνδέσεις τα ακουστικά σου στη συσκευή. Το ποια θύρα θες εσύ να χρσησιμοποιήσεις είναι γούστο σου και καπέλο σου. Για την SD έχει αναλυθεί πολλές φορές και δεν έχει νόημα να το κουράζουμε. Όπως βολεύεται ο καθένας.

Τώρα για το ράδιο λείπει στη συντριπτική πλειοψηφεία των ναυαρχίδων οπότε αυτό δεν είνια καν επιχείρημα. Εκτός να κοιτάς σε άλλη κατηγορία τηλεφώνων.

Τέλος όσο αναφορά για τη φιγούρα, υπάρχουν και άλλες συσκευές να την κάνεις. Όχι μόνο το iPhone.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, chios είπε

IPhone αγοράζεις για φιγούρα, αν θες τηλέφωνο να κάνεις την δουλειά σου πας αλλού να έχει σοβαρή μπαταρία να μην είσαι με έναν φόρτιση στο χέρι, να έχεις θύρα ακουστικών, ράδιο, sd card.

Πω ρε τιπεςτωρα!!!

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, vargas είπε

Και λοιπόν τι σχέση εχει αν έχει gcam η όχι ;

Έχει πέσει πολύ ωραία επεξεργασία στην νυχτερινή φώτο και μπορώ να πω ότι είναι καλύτερη στο δικό μου μάτι αν και λίγο αφύσικη στα χρώματα. Στα υπόλοιπα πως τα πάει? Πως είναι πχ στη λήψη 4Κ 60fps video? 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ρε σεις συμφορουμίτες κάθε θέμα σχετικό με την Apple να καταλήγει έτσι;

Δε θα ήταν πιο ωραίο να σχολιάζουν τα θέματα αυτά κάποιοι που έχουν iPhone και σκέφτονται αν αξίζει να αλλάξουν με το καινούργιο, ή κάποιοι που ανήκουν αλλού και σκέφτονται να κάνουν την κίνηση να πάνε σε ios;

Οι υπόλοιποι που βλέπετε απλησιάστη την τιμή, σας αρέσει το Android, τα Windows και οτιδήποτε άλλο και δε σκέφτεστε με την καμμία να το αγοράσετε για ποιο λόγο να πέφτει τόσο flame - blame;

Αναζητούμε μια άποψη για το πως βλέπουν τα πράγματα κάποιοι χρήστες Apple και πρέπει να διαβάσουμε άλλα 100 σχόλια ενδιάμεσα τύπου ινοβέισο, κατρακυλά στην 4η-5η θέση κ.λ.π.

Νομίζετε ότι υπάρχουν πολλοί χρήστες Apple products που δεν βλέπουν κανένα στραβό και τα βλέπουν όλα ρόδινα και τρέχουν σαν τα πρόβατα σε ότι κυκλοφορεί; Όλοι έχουν τις ενστάσεις τους για κάποια χαρακτηριστικά αλλά στην ζυγαριά ο καθένας βγάζει αυτό που εξυπηρετεί τις ανάγκες του. Γιατί πρέπει αυτός να κριθεί αν δε κάποιος άλλος δε σκέφτεται με τον ίδιο τρόπο;

Επιπλέον η συντριπτική πλειοψηφία χρηστών iPhone στη χώρα μας δεν ακολουθεί την τελευταία συσκευή γιατί δεν αντέχουν τα οικονομικά του, όμως προτιμά να έχει ένα παλιότερο μοντέλο από το να έχει ένα τελευταίο Android.

Αυτό δε θα έπρεπε να λέει κάτι; Δικαιολογείται μόνο με το είναι χαζός και πρόβατο;

Έχω αγοράσει το πρώτο iPhone, το iPhone 4, το iPhone 5 και το 6s Plus. Τα τελευταία 2 1-2 χρόνια μετά την κυκλοφορία τους για να μπορέσω να ανταπεξέλθω οικονομικά σε ένα εύρος τιμής 300-350 ευρώ.

Πολύ θα ήθελα να έχω κάθε χρόνο το τελευταίο αλλά δε γίνεται. Όμως δε θέλω να σκεφτώ ότι θα αφήσω το ios και είμαι ευτυχής που το ios 12 τρέχει αξιοπρεπέστατα στο iPhone μου και θα δεχτεί και το ios 13.

Επίσης έχω ένα imac 27" του 2011 (κι αυτό αγορασμένο μεταχειρισμένο) και δεν το συγκρίνω σαν εμπειρία καθημερινής χρήσης με κανένα PC (δεν παίζω παιχνίδια έχω ένα xbox one για αυτό για το γιο μου). Κάποια στιγμή σε 1-2 χρόνια θα τον δώσω και θα πάρω έναν του 2015 συμπληρώνοντας 2-3 κατοστάρικα.

Καταλήγω για να μην κουράσω ότι όποιος έστω και λίγο καιρό έχει εμπειρία χρήσης του οικοσυστήματος (βάζω μέσα Apple TV, iPad Pro) του είναι σχεδόν αδύνατο να σκεφτεί κάτι άλλο.

Όλοι νομίζω οι χρήστες Apple έχουμε δοκιμάσει και κάτι άλλο, εγώ συγκεκριμένα Samsung σειρά S και καποτε το NOKIA 1520, όπως επίσης είχα και ένα Surface Pro 3 για 2 χρόνια. Όλα εξαιρετικά αλλά εμάς κάτι μας λείπει όταν έχουμε ζήσει την εμπειρία του οικοσυστήματος.

Σε αυτά μέσα βάζω και το ότι οι περισσότεροι κάποια στιγμή τις εφαρμογές που μας αρέσουν τις αγοράζουμε (έχω εφαρμογές στο iPad Pro που αναβαθμίζονται ακόμη κι είναι αγορασμένες από το πρώτο iPad που είχα.

Για να καταλάβει κανείς μια επιπλέον διαφορά στον τρόπο σκέψης πολλών από εμάς ας δει στο βιντεάκι ios 13 announcement in 10 minutes το σημείο που παρουσιάζει το Sign in with Apple σε σχέση με το Sign in with Google και Sign in with Facebook, όπως και το αντίστοιχο στο iPadOS in 7 minutes και ας το συγκρίνει με αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο.

Τώρα αν κάποιος θέλει να έχει σχετικά πρόσφατο τηλέφωνο με ταβάνι τα 2-3 κατοστάρικα και έχει αποφασίσει ότι δε θα αγοράσει ποτέ εφαρμογές και θα βάζει σπασμένα apk, τι νόημα έχει να μπαίνει να λέει πληρώστε 1500 ευρώ να σας πάρει πάλι η Apple τα λεφτά;

Ελπίζω να μην κούρασα, απλά παράκληση κάνω να ασχολείται ο καθένας με θέματα που τον ενδιαφέρουν περισσότερο για να διατηρηθεί στο φορουμ το ίδιο ενδιαφέρον.

  

  • Like 8
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SIP1995 είπε

Μην ξεχνάς όμως πως η LG μείωσε και το εύρος του φακού στις 107 μοίρες από τις 135 που είχε το G5, όταν το S10 έχει 125 και το iPhone 11 φημολογείται στις 120.

Εγω στο g5  μου παραμενω με 135 μοιρες... Δεν μιλησα για g6 g7 ή g8. Μοιρες που το νεο αιφον ΔΕΝ εχει. 4 χρονια μετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...