Προς το περιεχόμενο

Εργασία στον μασουτη


26ska

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, είδα μια αγγελία για το τμήμα κατ'οίκον παράδοση του Μασουτη και έστειλα βιογραφικό.Ειχα ακούσει πολύ καλά λόγια για τη συγκεκριμένη εταιρεία, αλλά η υπάλληλος που με πήρε τηλέφωνο για να μου κλείσει συνέντευξη, μου είπε για 6ημερη εργασία, 6:40 λεπτά η βάρδια για να συμπληρωθεί το 40ωρο και 650 μεικτά + ότι δικαιούμαι από τριετίες. 

Έχει κανείς εμπειρία εργασίας στη συγκεκριμένη εταιρία;;; Αξίζει σαν δουλειά; Πολύ κακή εντύπωση μου έκανε το 6ημερο και τα 650 μεικτά. Από ότι ακούγεται είναι από τις καλές εταιρίες στα supermarket, αλλά το ένα ρεπό και τα χρήματα που δίνουν, δεν το δείχνουν αυτό. Και ψάχνοντας στο ίντερνετ, είδα ότι έχει μείνει στο καθεστώς εργασίας της Προμηθευτικης που εξαγόρασε, μιλάω για τα καταστήματα της Αθήνας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

εξαρτάτε από το πόσο ανάγκη έχεις άμεσα την δουλειά...
αν δεν βιάζεσαι ψάξε και για κάτι άλλο με πενθήμερο 8ωρο
εγώ δεν θα πήγαινα για 6ημερο σε supermarket εκτιμώ πολύ τον ελεύθερο μου χρόνο

τα games ξέρεις δεν θα τερματιστούν μονά τους :P 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μασούτης που; Βόρεια Ελλάδα; 

edit: Μόλις είδα ότι πρόκειται για Αθήνα... αν πρόκειται για 6ήμερο με €650 και με το κλίμα της πρωην Προμηθευτικής, θα σου έλεγα οτι υπάρχουν πολύ καλύτερες περιπτώσεις... 

Επεξ/σία από sotirisl
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, sotirisl είπε

Μασούτης που; Βόρεια Ελλάδα; 

edit: Μόλις είδα ότι πρόκειται για Αθήνα... αν πρόκειται για 6ήμερο με €650 και με το κλίμα της πρωην Προμηθευτικής, θα σου έλεγα οτι υπάρχουν πολύ καλύτερες περιπτώσεις... 

Για πες... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως να δοκιμαζες διοτι σκεφτομαι θα υπαρχουν και καποια φιλοδωρήματα;

με το μηχανακι εχεις φιλοδωρηματα;

ξερεις ανεβαζουν παντα τον μισθο και πρεπει να λαμβανονται υποψην.

πιστευω ο κοσμος κατι θα δεινει του φουστη!

εγω και γνωστοι μου κοντα σε εμενα ακομα δεν εχουμε πεσει κατω απο το ευρω ,εστω και για καφε,οχι γιατι ειμαι πλουσιος η εχω πλουσιο κυκλο αλλα γιατι ετσι! 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, georgerapp είπε

μηπως να δοκιμαζες διοτι σκεφτομαι θα υπαρχουν και καποια φιλοδωρήματα;

με το μηχανακι εχεις φιλοδωρηματα;

ξερεις ανεβαζουν παντα τον μισθο και πρεπει να λαμβανονται υποψην.

πιστευω ο κοσμος κατι θα δεινει του φουστη!

εγω και γνωστοι μου κοντα σε εμενα ακομα δεν εχουμε πεσει κατω απο το ευρω ,εστω και για καφε,οχι γιατι ειμαι πλουσιος η εχω πλουσιο κυκλο αλλα γιατι ετσι! 

 Ναι έχω με το μηχανάκι tips ένα σεβαστό πόσο το μήνα,πιστεύω θα έχει κ εκεί, αλλά με χαλάει πολύ το 6ημερο και δεν ξέρω κ κατά πόσο θα τηρείτε το ωράριο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α οκ.

τοτε εαν δεν παρεις μια απαντησει απο εμπειρια εδω θα πρεπει να τα βαλεις σε μια ζυγαρια.

ημερες ωραριο παροχες και την ασφαλεια που δεν εχεις με το μηχανακι.

επισης (ενω δεν ξερω τι κανεις με το μαχανακι) ειναι αλλο να γεμιζεις ενα φορτηγακι αλλο να βρισκεις σημειο να το αφηνεις για την καθε παραδοση και αλλο να ανεβαζεις τσαντες γεματες ισως και αρκετους οροφους στην μαγαλουπολη μας!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

640€ μεικτά, πόσα είναι τα καθαρά; Ο βασικός είναι, κάπου στα 540€;

Το εξαήμερο είναι μεγάλο μείον.

Το μόνο που το σώζει είναι τα ενδεχόμενα tips που θα ανεβάσουν το μισθό, αλλιώς....

Ψάχνεις κάτι καλύτερο λες, αυτά είναι τα καλύτερα; Πόσο χειρότερα είσαι εκεί που δουλεύεις τώρα δηλαδή;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Γιαούρτι είπε

640€ μεικτά, πόσα είναι τα καθαρά; Ο βασικός είναι, κάπου στα 540€;

Το εξαήμερο είναι μεγάλο μείον.

Το μόνο που το σώζει είναι τα ενδεχόμενα tips που θα ανεβάσουν το μισθό, αλλιώς....

Ψάχνεις κάτι καλύτερο λες, αυτά είναι τα καλύτερα; Πόσο χειρότερα είσαι εκεί που δουλεύεις τώρα δηλαδή;

Γύρω στα 520 είναι καθαρά,αλλά έχω και 2 τριετίας μέχρι το 2012 που παγωσανε,οπότε θα φτάσω τα 690 περίπου.Τα tips σίγουρα θα ανεβάζουν το μισθό και εκεί που είμαι τώρα ποντάρω πολύ σε αυτά...Απο συνθήκες εκεί που δουλεύω τώρα είναι καλύτερα σαφώς,είμαι 5θημερος με σταθερό πρόγραμμα τα τελευταία χρόνια,πρωινό σχετικά ωράριο,όσο επιτρέπει ο κλάδος της εστίασης,γυρω στις 8 έχω σχολάσει.Το θέμα είναι ότι δουλεύω με μηχανάκι διανομή,τα τελευταία 15 χρόνια στην ίδια εταιρεία και με έχει κουράσει πολύ κρύο,βροχή και ζεστή,έχω και μια πάθηση,που με ζοριζουν πολύ οι καιρικές συνθήκες και η στάση πάνω στο μηχανάκι,για αυτό κοιτάω ,μήπως βρω κάτι καλύτερο.

Επίσης μεγάλο μείον στο Μασούτη είναι η απόσταση από το σπίτι μου,μένω κέντρο Αθηνα και το κατάστημα είναι στο Παλαιό Φάληρο,ενώ εκεί που ειμαι τώρα είμαι στο 10λεπτο στη δουλειά.Αν ήμουν άνεργος,θα πήγαινα κατευθειαν,τώρα το σκέφτομαι κ μάλλον κλείνω στο να μην παω,απλά είχα το Μασούτη σαν περίπτωση Σκλαβενίτη,ευκαιρία δηλαδή,αλλά από ότι διαβάζω,καμια σχέση.

Μόνο και μόνο το 6ημερο δείχνει ότι δεν εχει σχέση με το Σκλαβενίτη,όπως και τα χρήματα πρέπει να είναι λιγότερα.

Επεξ/σία από 26ska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Μασουτης ειναι* (περιπου) ο Σκλαβενιτης της βορειου Ελλαδος, αλλα εσυ δεν μιλας για βορεια Ελλαδα αλλα για Αθηνα.

Με τι οχημα θα κανεις τις παραδοσεις;

*πλεον ηταν και οχι ειναι, εχει αρχισει να δινει δινει μισθους σχεδον στον κατωτατο μισθο και αυτος εδω (οπως σου ειπαν εσενα)

ΥΓ. Στα 650 μικτα, τα καθαρα ειναι συνηθως 546.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, tsioulak είπε

Ο Μασουτης ειναι* (περιπου) ο Σκλαβενιτης της βορειου Ελλαδος, αλλα εσυ δεν μιλας για βορεια Ελλαδα αλλα για Αθηνα.

Με τι οχημα θα κανεις τις παραδοσεις;

*πλεον ηταν και οχι ειναι, εχει αρχισει να δινει δινει μισθους σχεδον στον κατωτατο μισθο και αυτος εδω (οπως σου ειπαν εσενα)

ΥΓ. Στα 650 μικτα, τα καθαρα ειναι συνηθως 546.

Άλλες συνθήκες εργασίας για τους βορειοελλαδιτες και άλλες για εμάς στην Αθηνα;Πως γίνεται αυτό;Με ένα μικρό φορτηγάκι θα γίνονται οι παραδόσεις,από ότι είδα σε γειτονικό κατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, 26ska είπε

Άλλες συνθήκες εργασίας για τους βορειοελλαδιτες και άλλες για εμάς στην Αθηνα;Πως γίνεται αυτό;Με ένα μικρό φορτηγάκι θα γίνονται οι παραδόσεις,από ότι είδα σε γειτονικό κατάστημα.

Αλλη διοικηση στην Θεσσαλονικη (και γενικα βορεια Ελλαδα) και αλλη κατω στην Αθηνα, επισης αλλο πραγμα η εδρα της εταιριας και αλλο το (μακρινο) μικρο παραρτημα (επισης παιζει ρολο και η παλια προμηθευτικη).

Αρα θα θελουν επαγγελματικο διπλωμα, και υποθετω οτι θα εχεις και ταμειο, αν ισχυουν τα παραπανω μου κανει εντυπωση οτι δινουν κατωτατο μισθο (μαλλον ειναι χειροτερα τα πραγματα απο οτι ηξερα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tsioulak είπε

Αλλη διοικηση στην Θεσσαλονικη (και γενικα βορεια Ελλαδα) και αλλη κατω στην Αθηνα, επισης αλλο πραγμα η εδρα της εταιριας και αλλο το (μακρινο) μικρο παραρτημα (επισης παιζει ρολο και η παλια προμηθευτικη).

Αρα θα θελουν επαγγελματικο διπλωμα, και υποθετω οτι θα εχεις και ταμειο, αν ισχυουν τα παραπανω μου κανει εντυπωση οτι δινουν κατωτατο μισθο (μαλλον ειναι χειροτερα τα πραγματα απο οτι ηξερα)

Δεν θέλει επαγγελματικό δίπλωμα, β ερασιτεχνικό θέλει... Λίγα τα λεφτά αυτό λέω κ εγώ. Κρίμα πάντως γιατί είχα πολύ καλή εικόνα για το Μασουτη, αντίστοιχη του Σκλαβενίτη, αλλά μόλις άκουσα 6ημερο και τα χρήματα ξενέρωσα. 

Επεξ/σία από 26ska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην εξισωση πρεπει να βαλεις και τις συνθηκες του να δουλευεις με μηχανακι και τις συνθηκες του να δουλευεις με βανακι

Ουσαστικα προκειται για 2 τελειως διαφορετικες δουλειες

Στο μηχανακι εισαι παντα στην τσιτα οταν οδηγας, ειναι πολυ πιο επικινδυνο, εισαι εκτεθειμενος στη βροχη και στο κρυο, και εχεις πιο αβολη σταση σωματος

Στο αυτοκινητο εισαι στη ζεστη, αν εχει και αιρκοντισιον εισαι αρχοντας, ακους μουσικουλα, καθεσαι πιο ανετα, εισαι πιο ασφαλης, και κανεις λιγοτερα χιλιομετρα ανα οχταωρο

Τα βαρη που θα σηκωνεις θα ειναι χαβαλε, δηλαδη σακουλες με ψωνια, αντε 15-20 κιλα στη χειροτερη, αν σε ζορισει και δεν εχει ασανσερ το πολυ να κανεις 2-3 δρομολογια αν εχει πολλες τσαντες η παραγγελια (συνηθως θα εχει πολλες τσαντες, με φρουτα, κλπ)

Προσωπικα θα διαλεγα το αυτοκινητο, ειδικα αν σε εχει κουρασει η τωρινη δουλεια οπως λες. Το 90% της ημερας θα εισαι στο αυτοκινητο και το 10% θα παιζεις απλα με σακουλες με ψωνια, δηλαδη δουλεια-παιδικη χαρα. 

Επισης τα μπορμπουαρ ανα διαδρομη ισως ειναι μεγαλυτερα στο σουπερ μαρκετ, μιλαμε κυριως για γιαγιαδες που κανουν τα ψωνια της εβδομαδας, πολλες θα σου δινουν και 5ευρα τιπ, θα τις βγαζεις απο μεγαλο μπελα και κουβαλημα

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...