Προς το περιεχόμενο

Οι πρώτες φωτογραφίες της νέας ναυαρχίδας της Sony, Xperia 2


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 5 Σεπτεμβρίου, και στα πλαίσια της παρουσίας της Ιαπωνικής εταιρείας στην ετήσια έκθεση τεχνολογίας IFA, που θα πραγματοποιηθεί στο Βερολίνο, θα έχουμε την ευκαιρία να δούμε από κοντά τον διάδοχο του Xperia 1.

H Sony ετοιμάζει μία ειδική εκδήλωση για να ανακοινώσει τα νέα της προϊόντα, και ανάμεσα στα σπουδαιότερα από αυτά θα είναι και το Xperia 2 (αν βεβαίως είναι αυτή η ονομασία του smartphone που θα αντικαταστήσει το Xperia 1). Όπως μπορείτε να δείτε και από τις φωτογραφίες που διέρρευσαν, η συσκευή μοιάζει αρκετά με τον προκάτοχό της και φαίνεται να διαθέτει οθόνη με παρόμοια αναλογία 21:9.

Επιπλέον διαθέτει τριπλή κύρια κάμερα, αλλά το «camera island» αντί για το κέντρο, βρίσκεται τώρα στην πάνω αριστερή γωνία. Τα πλήκτρα επίσης φαίνεται να έχουν διατηρηθεί στις ίδιες θέσεις σε σχέση με το Xperia 1, με τα πλήκτρα για την αυξομείωση της έντασης του ήχου, για την ενεργοποίηση/ απενεργοποίηση (και τον αισθητήρα δακτυλικών αποτυπωμάτων) και το κλείστρο της κάμερας να βρίσκονται στην δεξιά πλευρά.

598365392_1(1).jpg.4d838d8e54f4325724daee8d730166ce.jpg

Δυστυχώς, δεν υπάρχουν πληροφορίες για το hardware, ωστόσο λέγεται πως θα παρουσιαστεί και μία 5G έκδοση της συσκευής. Σύμφωνα με φήμες, το Xperia 2 θα διαθέτει την ίδια οθόνη με το Xperia 1, και θα είναι ανάλυσης 3840 x 1644 pixels (παλαιότερα είχαν κυκλοφορήσει φήμες ότι η νέα ναυαρχίδα της Sony θα ονομάζεται Xperia 1R και θα διαθέτει οθόνη 5K, 5040 x 2160 pixels). Στις 5 Σεπτεμβρίου, θα γνωρίζουμε περισσότερα.

1786286270_1(2).jpg.9b83bfa3753b65800d72e68e640a0e75.jpg

Xperiablog


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ήθελα πολύ να δοκιμάσω κάποια από τις τελευταίες συσκευές της Sony καθώς μου αρέσουν πολύ σχεδιαστικά.

Δεν το έκανα και μάλλον δε θα το κάνω γιατί βλέπω ότι αποδίδουν πολύ φτωχά στο κομμάτι της φωτογραφίας.

Και απορίας άξιο η εταιρία που δίνει τους περισσότερους και καλύτερους αισθητήρες στους υπόλοιπους κατασκευαστές κινητών να μην έχει Τοπ απόδοση στην κάμερα..

https://www.dxomark.com/sony-xperia-1-camera-review/

Κρίμα..

Επεξ/σία από Looter
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω μόνο να έρθει με μικρότερη τιμή και πιο γρήγορη διαθεσιμότητα από το 1

 

Κατά τα άλλα είναι από τις καλύτερες υλοποιήσεις τα Sony για όσους λίγους δε τα σνομπαρουμε

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Off topic , η Sony τα τελευαία χρόνια νομίζω είναι λίγο γλυκανάλατη,κάπου το χάνει κάπου το βρίσκει.Φυσικά μιλάω γενικά για το σύνολο τον προιόντων της(κινητά , playstation , τηλεοράσεις , κάμερες κλπ) Έχω πέσει σε πολλά ελαττωματικά και έχω χάσει την εμπειστοσύνη μου.

Στα κινητά τώρα θα πρέπει πρώτα να κοιτάξει την εμφάνηση.Είναι πάντα θέμα με τις συσκευές της.Δεν βλέπω όμως μέλλον στον τομέα αυτό για την εταιρία με Huawei , Xiaomi και Samsung απέναντι να προσφέρουν απίστευτες συσκευές.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 minutes ago, Chocobo said:

Off topic , η Sony τα τελευαία χρόνια νομίζω είναι λίγο γλυκανάλατη,κάπου το χάνει κάπου το βρίσκει.Φυσικά μιλάω γενικά για το σύνολο τον προιόντων της(κινητά , playstation , τηλεοράσεις , κάμερες κλπ) Έχω πέσει σε πολλά ελαττωματικά και έχω χάσει την εμπειστοσύνη μου.

Διαφωνώ. 

Αν εξαιρέσουμε τις διαχρονικές πίπες που κάνει γενικότερα στο support της και δύο-τρία σημεία που πρέπει να διορθώσει στο τμήμα του PlayStation, κατά τ' αλλά το πάει ανέλπιστα καλά. 

Σε ότι αφορά το εμφανισιακό κομμάτι στα κινητά, τα έχουμε πει πολλές φορές, όποιος θέλει μόστρα δεν πάει σε Sony. Σε Sony πάει όποιος θέλει performance και specs. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Malthador είπε

Διαφωνώ. 

Αν εξαιρέσουμε τις διαχρονικές πίπες που κάνει γενικότερα στο support της και δύο-τρία σημεία που πρέπει να διορθώσει στο τμήμα του PlayStation, κατά τ' αλλά το πάει ανέλπιστα καλά. 

Σε ότι αφορά το εμφανισιακό κομμάτι στα κινητά, τα έχουμε πει πολλές φορές, όποιος θέλει μόστρα δεν πάει σε Sony. Σε Sony πάει όποιος θέλει performance και specs. 

Κοίτα εγώ μιλάω βάση της δικής μου εμπειρίας όσον αφορά τηλεόραση και ps4 που πήγαν σέρβισ.Το ps4 μάλιστα 2 φορές.

Κινητά της δεν έχω πιάσει χρόνια τώρα και δεν έχω και κανέναν γνωστό να έχει(ότι διαβάζω σε φόρουμ) οπότε και υποθέτω πως δεν πουλάει πολύ.Τώρα αν είναι 5η 6η μετά απο xiaomi,apple,samsung,huawei κλπ δεν θα έλεγα πάει καλά.Εκτός και αν φυσικά μιλάς γενικά και όχι για τα κινητά..

Η εμφάνηση καλός ή κακός μετράει.Δεν το καταλαβαίνω το όποιος θέλει performance specs πάει σε sony , δηλαδή οι xiaomi,samsung,huawei είναι πίσω σε specs / performance απο την sony.? (δεν βάζω apple μιας και είναι άλλο λειτουργικό)

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μόνο που με χαλάει στα νέα κινητά της Sony είναι το 21:9 που μόνο σε multimedia περιεχόμενο, και όχι πάντα, μπορεί να σου φανεί χρήσιμη...

Να και μια πιο φρέσκια “φώτο” από το κινητό...

gsmarena_003.jpg.7673637e561c146aaa2ee6f0285e4aa4.jpg

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτοχος XZ3, πρώην κάτοχος XZ2 και XZ Premium... 

Το μεγαλύτερο λάθος της Sony είναι τα περίεργα "πισωγυρίσματα".

13MP selfie στο XZ Premium, 5MP στο XZ2/XZ2 Premium (wtf?), ξανά 13MP στο XZ3

Dual Camera στο ΧΖ2 Premium, 1 κάμερα ξανά στο XZ3

Android 9 με Android 8 multitasking (???)

Έλλειψη Qi Wireless charging  στο Xperia One (εν έτη 2019...)

 

Οπότε, περιμένω να δω τι ακριβώς θα λείπει από το Xperia 2

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Off topic , η Sony τα τελευαία χρόνια νομίζω είναι λίγο γλυκανάλατη,κάπου το χάνει κάπου το βρίσκει.Φυσικά μιλάω γενικά για το σύνολο τον προιόντων της(κινητά , playstation , τηλεοράσεις , κάμερες κλπ) Έχω πέσει σε πολλά ελαττωματικά και έχω χάσει την εμπειστοσύνη μου.

Στα κινητά τώρα θα πρέπει πρώτα να κοιτάξει την εμφάνηση.Είναι πάντα θέμα με τις συσκευές της.Δεν βλέπω όμως μέλλον στον τομέα αυτό για την εταιρία με Huawei , Xiaomi και Samsung απέναντι να προσφέρουν απίστευτες συσκευές.

Στα κινητά πάντως μιας και υπάρχουν ακόμα στον περίγυρο μου υπάρχουν αρκετά θέματα ποιοτικού ελέγχου ακόμα και δυστυχώς , σέρβις στην Ελλάδα...

Από το PS4 όμως είμαι φοβερά ικανοποιημένος, κινητό από αυτούς όμως τέλος ποτέ ξανά

 

Από φωτογραφικές δεν ξέρω, δεν ασχολούμαι και για τηλεοράσεις παραμένω σχετικά θετικός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Malthador είπε

Διαφωνώ. 

Αν εξαιρέσουμε τις διαχρονικές πίπες που κάνει γενικότερα στο support της και δύο-τρία σημεία που πρέπει να διορθώσει στο τμήμα του PlayStation, κατά τ' αλλά το πάει ανέλπιστα καλά. 

Σε ότι αφορά το εμφανισιακό κομμάτι στα κινητά, τα έχουμε πει πολλές φορές, όποιος θέλει μόστρα δεν πάει σε Sony. Σε Sony πάει όποιος θέλει performance και specs. 

Είσαι λίγο υπερβολικός. Λίγο fanboy θα έλεγα 😛 Αν θες performance και specs υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές που συνδυάζουν και εμφάνιση. Δυστυχώς η Sony το έχει χάσει το παιχνίδι στα κινητά.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, Chocobo said:

Κοίτα εγώ μιλάω βάση της δικής μου εμπειρίας όσον αφορά τηλεόραση και ps4 που πήγαν σέρβισ.Το ps4 μάλιστα 2 φορές.

Κινητά της δεν έχω πιάσει χρόνια τώρα και δεν έχω και κανέναν γνωστό να έχει(ότι διαβάζω σε φόρουμ) οπότε και υποθέτω πως δεν πουλάει πολύ.Τώρα αν είναι 5η 6η μετά απο xiaomi,apple,samsung,huawei κλπ δεν θα έλεγα πάει καλά.Εκτός και αν φυσικά μιλάς γενικά και όχι για τα κινητά..

Μιλάω γενικά, αλλά και στα κινητά για μένα είναι η μόνη επιλογή. Μετά από Ζ3 και Ζ5 έκανα το ολέθριο λάθος να πάω σε Mate 9. Το σκυλομετάνιωσα και τώρα είμαι πάλι με XZ2, ευτυχώς. Το αν είναι τελευταία σε πωλήσεις δεν μου λέει κάτι προσωπικά, πότε δεν μου έλεγε. 

4 hours ago, Chocobo said:

Η εμφάνηση καλός ή κακός μετράει.Δεν το καταλαβαίνω το όποιος θέλει performance specs πάει σε sony , δηλαδή οι xiaomi,samsung,huawei είναι πίσω σε specs / performance απο την sony.? (δεν βάζω apple μιας και είναι άλλο λειτουργικό)

 

3 hours ago, Bourdoulas said:

Είσαι λίγο υπερβολικός. Λίγο fanboy θα έλεγα 😛 Αν θες performance και specs υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές που συνδυάζουν και εμφάνιση. Δυστυχώς η Sony το έχει χάσει το παιχνίδι στα κινητά.

Δεν χρειάζεται να πάμε μακριά, πέστε μου μια ναυαρχίδα με στερεοφωνικά ηχεία, να πουλήσω το XZ2 αύριο. 

Sony fanboy δεν με έχουν ξαναπεί πάντως! 

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, έχω το xz2. Οι περισσότεροι που γράφουν αρνητικά για τα κινητά Sony μάλλον δεν έχουν δει και δουλέψει κάποια από τις τελευταίες συσκευές της. Ειδικά όταν διαβάζω για κακή εμφάνιση απλά γελάω. Η Sony είναι η Apple του Android. Ότι και να βάλεις δίπλα του μοιάζει μπιχλιμπίδι αγορασμένο από πανηγύρι. Κορυφαία υλικά, τέλια συναρμογή, στιβαρό, επιδόσεις, αδιάβροχο, στερεοφωνικά ηχεία, ασύρματη φόρτιση κτλ. Αν συνεχίσει να βάζει και κάθε χρόνο σε προσφορά τη ναυαρχιδα της προηγούμενης χρονιάς δε βλέπω να αλλάζω εταιρεία. Παράδειγμα, πήρα το xz2 σε προσφορά 250€. Λες και κλέβεις εκκλησία. Τώρα αν κάπου το χάνει λίγο στη νυχτερινή φωτογραφία, και αυτό υπό προϋποθέσεις, ok. Καμιά συσκευή δεν είναι τέλια. Α, το βασικότερο, λογισμικό σχεδόν pure Android με φοβερή υποστήριξη σε updates. 

  • Like 10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...