Προς το περιεχόμενο

Επιδομα ενοικιου


nik416

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μια βοήθεια για να κάνω νέα αίτηση όποιος μπορεί να μου εξηγήσει.

Αυτή τη στιγμή έχω εγκεκριμένη αίτηση σε μήνα λήξης. Είναι έως 31/07.

Το συμβόλαιο που έχω αυτή τη στιγμή είναι έως 31/12/2021. Τι πρέπει να κάνω; Περιμένω μέχρι τέλος του μήνα και θα πρέπει να ανανεωθεί αυτόματα ή να κάνω νέα αίτηση; Θα πρέπει να ζητήσω από τον ιδιοκτήτη να κάνουμε νέο συμβόλαιο και αν ναι μέχρι πότε; 

ευχαριστώ !!!

Επεξ/σία από archimidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 902
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα,

Πρέπει η αίτηση να υποβληθεί εντός του Ιουλίου.

Δεν επαρκεί η διάρκεια του συμβολαίου για ανανέωση, οπότε πρέπει να κάνετε νέο συμβόλαιο με ημερομηνία λήξης τουλάχιστον 31/01/2022. Καλό θα ήταν στο νέο συμβόλαιο να επιλέξετε το κουτάκι που λέει πως αποτελεί συνέχεια της προηγούμενης μίσθωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Καλησπέρα,

Πρέπει η αίτηση να υποβληθεί εντός του Ιουλίου.

Δεν επαρκεί η διάρκεια του συμβολαίου για ανανέωση, οπότε πρέπει να κάνετε νέο συμβόλαιο με ημερομηνία λήξης τουλάχιστον 31/01/2022. Καλό θα ήταν στο νέο συμβόλαιο να επιλέξετε το κουτάκι που λέει πως αποτελεί συνέχεια της προηγούμενης μίσθωσης.

σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

για να μην πρίζω και τον ιδιοκτήτη συνέχεια να φανταστώ θα είναι ακόμα καλύτερα το νέο συμβόλαιο να είναι μέχρι 31/07/2022 πχ; Το παλιό συμβόλαιο θα πρέπει να ακυρωθεί και να γίνει νέο συνέχεια του προηγούμενου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, archimidis είπε

σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

για να μην πρίζω και τον ιδιοκτήτη συνέχεια να φανταστώ θα είναι ακόμα καλύτερα το νέο συμβόλαιο να είναι μέχρι 31/07/2022 πχ; Το παλιό συμβόλαιο θα πρέπει να ακυρωθεί και να γίνει νέο συνέχεια του προηγούμενου;

Θα ήταν καλή ιδέα να είναι έως 31/07/2022.

Μπορεί να γίνει και με ακύρωση του παλιού. Αν πχ κάνετε το νέο συμβόλαιο αύριο, μπορείτε να βάλετε από 16 Ιουλίου 2021 έως 31 Ιουλίου 2022 και να τικάρετε την επιλογή "συνέχεια μίσθωσης από το προηγούμενο". Θαρρώ πως δεν χρειάζεται να ακυρώσετε το προηγούμενο και είναι πιο εύκολο σαν διαδικασία.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας. Γι αυτον τον μηνα εχω πάρει παρει το επιδομα ενοικιου. Η αιτηση ληγει τον Δεκέμβριο, αλλα εγω αρχες Σεπτεμβρίου θα ξενοικιασω το σπιτι που μενω τωρα και θα παω σε αλλο με νεο συμβολαιο.

Τι διαδικασίες πρέπει να κανω για να μην εχω προβληματα;

Πρεπει να μπω απο τωρα στην εφαρμογή και να κανω ακυρωση αιτησης και οταν γινει το νεο συμβολαιο να κανω εκ νέου καινούργια; Θα χασω μηνες; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 11/8/2021 στις 12:41 ΜΜ, Liverpool89 είπε

Καλησπέρα σας. Γι αυτον τον μηνα εχω πάρει παρει το επιδομα ενοικιου. Η αιτηση ληγει τον Δεκέμβριο, αλλα εγω αρχες Σεπτεμβρίου θα ξενοικιασω το σπιτι που μενω τωρα και θα παω σε αλλο με νεο συμβολαιο.

Τι διαδικασίες πρέπει να κανω για να μην εχω προβληματα;

Πρεπει να μπω απο τωρα στην εφαρμογή και να κανω ακυρωση αιτησης και οταν γινει το νεο συμβολαιο να κανω εκ νέου καινούργια; Θα χασω μηνες; Ευχαριστώ

Καποιος που να γνωρίζει, δεν θελω να κανω καμια βλακεια, ουτε να περνώ χρήματα, ενω δεν τα δικαιουμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Liverpool89 είπε

Καποιος που να γνωρίζει, δεν θελω να κανω καμια βλακεια, ουτε να περνώ χρήματα, ενω δεν τα δικαιουμαι.

Γιατί τόσο άγχος;

Την αίτηση θα την ακυρώσεις όταν μπεις στο νέο σπίτι. Δηλαδή τον Σεπτέμβρη θα πληρωθείς κανονικά για το σπίτι που βρίσκεσαι τώρα, είτε φύγεις την 1η Σεπτέμβρη είτε την 30η Σεπτέμβρη.

Αν λόγου χάρη φύγεις στις 15 Σεπτέμβρη τότε ακυρώνεις την αίτηση τότε και υποβάλεις νέα μέχρι το τέλος Σεπτέμβρη, με το νέο αριθμό συμβολαίου, στο νέο σπίτι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα προσπαθω να κανω την αιτηση και να προσθεσω νεο τεκνο και με πεταει εξω ενω μου το βρισκει η αιτηση μου βγαζει μια σελιδα που γραφει Server Error in '/pub' Application. ενω τα βρισκει ολα κανονικα.γιατι?

Επεξ/σία από Kapetanakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 11/8/2021 στις 12:41 ΜΜ, Liverpool89 είπε

Καλησπέρα σας. Γι αυτον τον μηνα εχω πάρει παρει το επιδομα ενοικιου. Η αιτηση ληγει τον Δεκέμβριο, αλλα εγω αρχες Σεπτεμβρίου θα ξενοικιασω το σπιτι που μενω τωρα και θα παω σε αλλο με νεο συμβολαιο.

Τι διαδικασίες πρέπει να κανω για να μην εχω προβληματα;

Πρεπει να μπω απο τωρα στην εφαρμογή και να κανω ακυρωση αιτησης και οταν γινει το νεο συμβολαιο να κανω εκ νέου καινούργια; Θα χασω μηνες; Ευχαριστώ

Καλησπέρα. Εφυγα τελικα απο το παλιο διαμέρισμα και μενω νοικιασα στο καινούργιο. 

Σημερα μου εστειλε ο παλιο ιδιοκτήτης ληξη συμβασης να την κανω αποδοχη.

Μπηκα στον ΟΠΕΚΑ  αλλα δεν μου δινει την επιλογη ακυρωσης αίτησης μονο επεξεργασία. 

Πως μπορω να την ακυρωσω; Ή θα περιμένω την περιοδο λήξης για να κανω νεα στο ακίνητο που μενω, πράγμα που δεν με αφήνει να προχωρησω σε νεα αιτηση.

Απο δω και περα τα λεφτα που μπαινουν να το κραταω, μηπως με τα ζητησουν πισω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας.
Γνωριζετε αν οταν λεει " ο αριθμος παροχης ηλεκτρικου ρευματος δεν ανηκει σε μελος του νοικοκυριου" , βαρυτητα 100 , μπορει να παρακαμφθει χωρις να γινει αλλαγη;  Ειναι σε αλλο ονομα ο μετρητης και θα πληρωνουμε τον ιδιοκτητη το οποιο κοστος. Το συστημα σε παραπεμπει στο δημο για "εξηγησεις".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Θέλω να κάνω αίτηση τον Οκτώβριο.

Το μισθωτηριο μέχρι πότε μπορεί να λήγει ?

Λογικα για ενα εξάμηνο. Αρα μεχρι τέλη μαϊου οριακα, βάλτο αρχες Ιουνίου αλλιως μεχρι 31/12/22 να σαι καλλυμενος δεν ειναι κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Liverpool89 είπε

Λογικα για ενα εξάμηνο. Αρα μεχρι τέλη μαϊου οριακα, βάλτο αρχες Ιουνίου αλλιως μεχρι 31/12/22 να σαι καλλυμενος δεν ειναι κατι.

Οι 6 μήνες, πάνε 30 Απριλίου.

Δεν το σκέφτηκα καλά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, προσπαθώ να κάνω καινούρια αίτηση για την θεία μου επειδή η τωρινή της αίτηση είναι στον τελευταίο μήνα.

Μου ζητάει τον αριθμό μισθωτηρίου, τον βάζω και μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα:
 

  • Ακίνητο επί της οδού ΤΑΔΕ ΧΧ, ΤΚ: ΧΧΧΧΧ. Τετραγωνικά: 30,2. Τιμή Μίσθωσης: 125,00 € - Το μισθωτήριο συμβόλαιο έχει τροποποιηθεί από το [ΧΧΧΧΧΧΧΧ] και δεν μπορεί να γίνει δεκτό για τους σκοπούς του Επιδόματος Στέγασης. Παρακαλώ συμπληρώστε μη τροποποιημένο μισθωτήριο συμβόλαιο.

Τι συμβαίνει;

Έλεγξα μήπως το συμβόλαιο λήγει σε χρόνο λιγότερο από το εξάμηνο αλλά δεν ισχύει, το έλεγξα στο taxis και το συμβόλαιο λήγει στις 31/8/2022.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...