Προς το περιεχόμενο

Μια σωστή επενδυση


Ioulios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ParhsG είπε

Πιστεύεις οτι αξίζει και αυτη τη χρονική περίοδο να ασχοληθεί με αυτό κάποιος; Γενικα  σε αυτα τα χρηματα βλέπω ημιυπόγεια και δώματα αλλα για δώμα δε πρέπει να ειναι ειναι 20 τετραγωνικά τουλάχιστον ωστε να ειναι ανθρώπινο; Για να το δώσεις σε φοιτητές erasmus που θα τους βρεις και υποθετω μαυρα ;

  Φυσικά και αξίζει να ασχοληθεί κάποιος. Αν είναι δώμα 15+ και έχει και ταρατσα που μπορείς να εκμεταλευτεις τότε αξίζει. Αυτός που θα μείνει δεν θα μείνει για πάντα, απλά θέλει κάπου να βολευτεί για όσο θα είναι εδω. Ανάλογα βεβαια την κατάσταση που είναι πάντα και τι απόδοση περιμένεις. Απο εκει και πέρα θα ασχοληθείς να βρεις φοιτητές απο χώρες που έχουν κατα κύριο λόγο υψηλότερο κατα κεφαλήν εισόδημα απο την Ελλάδα. Δηλαδή δεν θα κοιτάξεις Βαλκάνια αλλα πιό βόρεια. Εγω είχα βρεί φοιτητές απο Ισλανδία μέσω ενος φόρουμ του Πανεπιστημίου του Ρεϊκιεβικ που έιχαν δηλώσει για erasmus Ελλάδα και τελικά το έδωσα σε μια κοπέλα απο εκεί, οπου όταν έφυγε είχε ήδη κανονίστεί να το αφήσει σε ενα παλικάρι που έμεινε 2 εξάμηνα εδω. Γενικότερα αν ψαχτείς λίγο σε φόρουμ φοιτητών του εξωτερικού βρίσκεις αμέτρητους ενδιαφερόμενους που δεν θέλουν να συγκατοικησουν και προτιμούν κάτι μικρό. Ειναι διαφορετικό σε τι έχουμε μάθει εμείς και τι μπορεί να ζητάει καποιος άλλος. Η πρώτη κοπέλα που είχε μπεί μέσα ηταν vegeterian και είχε καταενθουσιαστεί απο μια φωτογραφία που της είχα στείλει με λαική κάτω απο το σπίτι και όσο έμενε εδώ ψώνιζε μόνο απο εκεί. Αλλος μπορεί να έβγαζε καντήλες στην ιδέα και μονο της λαικής.
  Οπότε βρες τον τυπο ενοικιαστή που θες να ασχοληθείς βασικά, μετα, την τοποθεσία που θα τον βολευει, μετα θα φτιαξεις το σπίτι που ταιριάζει στον τύπο και μετά όλα μπαινουν στο δρόμο τους. Το αν είναι μαυρα ή όχι είναι καθαρά δικό σου θέμα, και με τους δυο τρόπους γίνεται.

Επεξ/σία από G.bar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 186
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Δωμα με υπερκαληψη και παρανομιες για να γινει 30+ τετραγωνικα  και καπαρωση δημοσιου χωρου ταρατσας καλα πας :P

Ακριβώς αυτο...
Το παράνομο έγκλημα στη παρούσα φάση είναι 2 πλαστικές πολυθρόνες και ένα τραπεζάκι για να κάθεται στην ταρατσα κάποιος να λιάζεται επειδή στη χώρα του δεν ξέρει τι σχήμα έχει ο ήλιος, κατι το οποίο θα το εκτιμήσει αναλόγως. Τώρα αν εσύ με το "ταράτσα που μπορεις να εκμεταλευτείς" σκέφτηκες πισίνες, κρεμαστους κήπους, και άλλους δυο εξτρα ορόφους, ασ΄το ενταξει δεν πειράζει, όλα καλα, ο,τι μπορεί ο καθένας.


 

Επεξ/σία από G.bar
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλτα σε ένα συνταξιοδοτικό,  σε 25 χρόνια θα είναι αρκετά μεγάλο ποσό.  Εκτός αν θέλεις να δουλεύεις μέχρι τα 67.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, giotis1982 είπε

Βάλτα σε ένα συνταξιοδοτικό,  σε 25 χρόνια θα είναι αρκετά μεγάλο ποσό.  Εκτός αν θέλεις να δουλεύεις μέχρι τα 67.

Δηλαδή σε 25 χρόνια τα 30χιλιαρικα πόσα θα είναι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν συμπληρωνεις και λιγάκι κάνα 80αρι με πρόχειρους υπολογισμούς.  Σταματάς στα 60 που λέει ο λόγος και αραζεις με κάνα 900αρι το μήνα μέχρι να πάρεις σύνταξη.  Φυσικά αυτό προϋποθέτει να έχεις δουλέψει τα 40 χρόνια. Ή να είσαι κοντά.  Εγώ αυτό επιλέγω πάντως και όλες μου οι κινήσεις είναι προς τα εκεί.  Αντί να παλεύω να βρω κάτι με 15% απόδοση με ενδιαφέρει να μαζέψω κάτι για να σταματήσω σε 23 χρόνια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Μικρό διαμέρισμα παρατημένο στην Καλλιθέα πριν 3 χρόνια 45τμ αξίας 22.000 ευρώ και έριξε αλλά 4 χιλιάρικα και το πούλησε τελικά 33 χιλιάρικα. (7 χιλιάρικα κέρδος μέσα σε 4 μήνες) μια χαρα θεωρώ. 

Mε την εφορία τι γίνεται? αν εγώ αγοράσω και πουλήσω 3 σπίτια πχ μέσα σε 1 χρόνο και βγάλω αυτά τα κέρδη πως δικαιολογούνται? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Xacti είπε

Mε την εφορία τι γίνεται? αν εγώ αγοράσω και πουλήσω 3 σπίτια πχ μέσα σε 1 χρόνο και βγάλω αυτά τα κέρδη πως δικαιολογούνται? 

Αγόρασες φθηνα και πούλησες σπίτι πιο ακριβά και έβγαλες κέρδος. 

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς πως δικαιολογουνται. Δεν έκλεψες κανεναν,φορολογουνται κανονικά,πωληση σπιτιού. 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, stelios18120 είπε

Αγόρασες φθηνα και πούλησες σπίτι πιο ακριβά και έβγαλες κέρδος. 

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς πως δικαιολογουνται. Δεν έκλεψες κανεναν,φορολογουνται κανονικά. 

ναι, εννοώ ότι στην εφορία θα φαίνεται ότι αγόρασα και πούλησα 3 σπίτια. Δε θα έχω θέμα? Θα φορολογηθούν ως τι? αν ξέρεις, όχι με υποθέσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Xacti είπε

ναι, εννοώ ότι στην εφορία θα φαίνεται ότι αγόρασα και πούλησα 3 σπίτια. Δε θα έχω θέμα? Θα φορολογηθούν ως τι? αν ξέρεις, όχι με υποθέσεις

Φίλε μου, σου ξαναλέω. 

Με Νόμιμα χρήματα εννοείται, αγόρασες ένα σπίτι πχ 20 χιλιάρικα. Και το πούλησες 30 χιλιάρικα.   Πιο είναι το φορολογικό θέμα δεν καταλαβαίνω; θα φορολογηθούν με το % που κρατάνε που είναι για την πώληση σπιτιου. (δεν γνωρίζω πόσο είναι) 

Περαιτέρω δεν γνωρίζω, ας γράψει ένας μεσίτης η ένας που αγοράζει και πουλάει σπίτια 3-4 το χρόνο. 

Δεν γνωρίζω από αυτά, εγω μόνο τα φτιαχνω και τα ανακαινίζω και φεύγω. 😁✌️

Τα υπόλοιπα τα κανουν οι ιδιοκτήτες. 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/9/2019 στις 2:56 ΜΜ, armagedwnn είπε

"Όλο το ινσόμνια αγνοεί πια τον Dr73 είτε μιλάμε για επεξεργαστές είτε για οτιδήποτε, τουλάχιστον έχεις την τιμή πια να είσαι μπλοκαρισμένος. Εύχομαι να είμαι και εγώ σε αυτή την λίστα κάποια μέρα αν και δεν ασχολούμαι μαζί του."

Πέρα από αυτό δεν έχει ο καθένας το δικαίωμα να πάει σε εστία και επειδή είχα 2 φίλους σε αυτή την εστία δεν θα ήθελες ποτέ να αναγκαστείς να στείλεις το παιδί σου εκεί. Θα μου πεις ελεύθερη αγορά έχουμε, συμφωνώ. Αλλά μπορεί να μπει κάποιο μέτρο στο airbnb για παράδειγμα. Γιατί αν έχεις ένα ξενοδοχείο είσαι αναγκασμένος να έχεις κάποιον άνθρωπο εκεί, να έχεις πυρασφάλεια στο κτήριο και πλάνο εκκένωσης, πληρώνεις κάποιους φόρους στον δήμο κ.ά. που δεν είμαι γνώστης. Με όλα αυτά θα μπορούσε το κράτος να υπέρ-φορολογήσει το airbnb η να το απαγορεύσει ως ένα βαθμό για να υπάρξει μια ισορροπία ξανά.

Υπάρχουν ανάλογοι νόμοι για τρόφιμα γιατί όχι και για την στέγαση.

Ναι το γνωρίζω εκ των προτέρων οτι δεν μπαίνει ο οποιοσδήποτε σε εστία, υπάρχουν κριτήρια, όπως και το πόσο χάλια είναι η κατάσταση στην εστία της Πατησίων που ακόμα και σε δικό σου υπόγειο μάλλον καλύτερα θα ήσουν, απλά ήθελα να ανταπαντήσω στο κακεντρεχές σχόλιο κάποιου. Αυτό που θέλω να θίξω είναι πως δεν μπορεί να θεωρείτε defacto ως τρώγλη οτιδήποτε διαμέρισμα είναι παλιό ή έχει μικρή επιφάνεια, πρέπει να υπάρχουν και άλλα δεδομένα για να το χαρακτηρίσεις έτσι, μπορεί να είναι ανακαινισμένο, μπορεί σε μέτρια κατάσταση αλλά κατοικήσιμο. Για το airbnb δεν ξέρω τι θα γίνει, πιθανόν κάποια στιγμή να λάβουν μέτρα για τον περιορισμό αρνητικών φαινομένων με κοινωνικό αντίκτυπο, η κατάσταση που έχει παγιωθεί στην αγορά βέβαια δύσκολα αντιστρέφεται κατά την γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, orestoulis είπε

Είναι απλό μπαίνεις στο etoro, στο plus500, στο Degiro στην Saxobank, ή στις άλλες πλατφόρμες. και τα ακουμπας στο S&P500 που έχει μεση απόδοση 10% τον χρόνο.

30.000*10% ---> 3.000 τον χρονο.

Είναι τόσο σταθερό που οι χρηματιστές συγκρίνουν την απόδοση τους με αυτόν τον δείκτη. Λενε, ας πούμε, έκανα 15% πάνω από τον S&P500. 

Αν θες περισσότερο ρίσκο, υπάρχουν στις πλατφόρμες αμοιβαία κεφάλαια που μπορείς να επενδύσεις ή ασφαλές επενδύσεις όπως η κοκακόλα που σου δίνουν μεγάλο μέρισμα.

Επίσης, στο etoro υπάρχουν λογαριασμοί χρηστών που μπορείς να ακολουθήσεις και να αντιγράφονται αυτόματα στο χαρτοφυλάκιο σου, οι κινήσεις που κάνουν αυτοί. Διαλέγεις επιτυχημένους επενδυτές και τους ακολουθείς.

Και έπειτα, υπάρχουν και διάφορα ETF (αμοιβαία κεφάλαια) τα οποία είναι ανά τομέα. Αν πιστεύεις πως ο τομέας των ακινήτων στην Αμερική θα πάει κάλα (σ.σ. θα πάει!) παίρνεις ένα REIT. Αν πιστεύεις ότι υπάρχει μέλλον στον τομέα των εταιριών κάνναβης, που γίνεται τόσος ντόρος τελευταία (σ.σ. φούσκα!), επενδύεις σε ένα ΕΤF που διαχειριζεται ένα χαρτοφυλάκιο τέτοιων εταιριών.

Υ.Γ. μακάρι να υπήρχαν REIT στην Ελλάδα να επενδύαν σε εμπορικά κέντρα, ξενοδοχεία, εστιατόρια και airbnb. Θα ήταν πολύ επιτυχημένα εδώ πιστεύω.

Καλό είναι να διπλότσεκαρετε μερικοί τι προτείνετε πριν μπείτε στη διαδικασία, γιατί μπορεί να πάρετε κόσμο στο λαιμό σας. Το ποστ σου δείχνει ημιμάθεια επί του θέματος, που ως γνωστόν είναι χειρότερη από την αμάθεια. 

Δεν θα επεκταθώ σε υποδείξεις γιατί δεν γράφω σε δεκτικό ύφος και ειλικρινά δεν έχω διάθεση αντιπαράθεσης. 

REITs υπάρχουν στην Ελλάδα (στην προσάρμοσμενη τους μορφή) και ο ελληνικός όρος είναι ΑΕΕΑΠ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/9/2019 στις 7:02 ΜΜ, Helionar είπε

Καλό είναι να διπλότσεκαρετε μερικοί τι προτείνετε πριν μπείτε στη διαδικασία, γιατί μπορεί να πάρετε κόσμο στο λαιμό σας. Το ποστ σου δείχνει ημιμάθεια επί του θέματος, που ως γνωστόν είναι χειρότερη από την αμάθεια. 

Δεν θα επεκταθώ σε υποδείξεις γιατί δεν γράφω σε δεκτικό ύφος και ειλικρινά δεν έχω διάθεση αντιπαράθεσης. 

REITs υπάρχουν στην Ελλάδα (στην προσάρμοσμενη τους μορφή) και ο ελληνικός όρος είναι ΑΕΕΑΠ. 

Άμα δεν θέλετε να μπείτε στην διαδικασία να μπείτε σε λεπτομέρειες, γιατί σχολιάζετε καν; Ο καθένας μπορεί να πει απλώς ημιμαθή τον άλλον χωρίς επιχειρήματα.

Δεν θα το εκλάβω σαν αντιπαράθεση. Εγώ ξέρω κάτι, εσείς ξέρετε κάτι και ανταλλάζουμε τις γνώσεις και τις απόψεις μας με ήρεμο και ευγενικό τρόπο. 

Όσο για τα REIT, λέω για την μορφή και στην έκταση  που έχουν στην Αμερική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...