Προς το περιεχόμενο

Μια σωστή επενδυση


Ioulios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, *nenya* είπε

Δεν το αναλύσαμε, μια πρόταση κάναμε :P 

Και στο κάτω κάτω, αυτός που τον ενδιαφέρει η επένδυση ΠΡΕΠΕΙ να ψάξει από μόνος του όλες τις παραμέτρους (μηχανήματα, εργάτες, τοποθεσία, χώμα, ποτιστικό χωράφι, περιποίηση, ώρες προσωπικής ενασχόλησης κλπ.). Με το ποσό που αναφέρει μπορεί πάντως να κάνει την αρχή. (Και ναι, ακόμα και άσχετοι έχουν ασχοληθεί με ελιές και τα έχουν καταφέρει, δεν είναι πυρηνική φυσική, αρκεί ο άλλος να το ψάχνει σωστά, να ρωτάει άτομα που εμπιστεύεται και να αφιερώσει τον απαραίτητο χρόνο σ'αυτό.)

Μια χαρά τα λές και είμαστε στο ίδιο μήκος κύμματος. Απλά δεν γίνεται να κατσω εγω πχ να λέω για την καλλιέργεια μου και πιο είδος και άλλα πολλά σε έναν άνθρωπο που απλά έτσι χύμα το σκέφτεται.  Και ναι 30000 για να ξεκινήσεις είναι καλά λεφτά. Αν δεν έχεις χωράφι να βρείς. Οσο μεγαλύτερο τόσο το καλύτερο. Πριν αγοραστεί το χωράφι να γίνει μια έρευνα στην περιοχή να δεί τι καλλιέργειες έχουν οι γύρω και αν γίνεται να κάνει και μια μέτρηση PH. 

Τί άλλο να πω ρε παιδιά, από εκεί και πέρα ψαχτείτε.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 186
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Ξαναδιάβασε τι έγραψα σε όλα τα προηγούμενα post μου και ποιους σχολίασα και μετά εξήγησέ μου που είμαι απαράδεκτος. Ο απαράδεκτος είναι ο άλλος που επειδή δεν του άρεσε η κριτική που του έκανα στις λανθασμένες και γεμάτο στερεότυπα και τραπεζοφοβία απόψεις του με έκανε ignore. 

Όσο για την τρώγλη, μάλλον δεν διαβάζεις καλά και πρέπει να πας στον οφθαλμίατρο, δεν έγραψα πουθενά τέτοιο πράγμα, εγώ θέλω ο καθένας να μένει σε ένα αξιοπρεπές σπίτι, αλλά ένας πριν σχολίασε με κακεντρέχια το post μου περί επένδυσης σε αγορά γκαρσονιέρας και ενοικίασης και με εξομοίωσε με κάποιον που θα αγοράσει ένα σάπιο σπίτι τρώγλη για να το νοικιάζει χρυσό σε φοιτητές, και εγώ λοιπόν του απάντησα αναλόγως, δεν είπα οτι είμαι υπέρ του να συμβαίνει αυτό. Αν αδυνατείς να αντιληφθείς σε ποιους γράφω και για ποιον λόγο δεν φταίω εγώ. Αν έχεια ένα σπιτάκι ανακαινισμένο να μένεις είτε 30τμ είτε υπόγειο ποιο είναι το πρόβλημα δηλαδή; Οτι επειδή είναι μικρό και παλιό δεν το γουστάρουμε ή οτι είναι τρώγλη; Πολύ ευαισθητούληδες γίναμε.

Επίσης εγώ έγραψα στον Dr_73 για επένδυση σε εταιρικό ομόλογο και αυτός μου απαντάει για κρατικό ομόλογο και τις γνωστές φοβίες που ακούμε τα τελευταία χρόνια για τις τράπεζες, κανένας δεν πατάει σε τράπεζα, κανένας δεν βάζει λεφτά σε τράπεζα κτλ, να κρατήσει τις αποψούλες του για τον εαυτό του, γιατί έστω και ένα ποσό λίγων χιλιάδων ευρώ να έχεις είναι υπέρτατη βλακεία να το κρατήσεις στο σπίτι και να στο κλέψουν, οι επιλογές που έχεις είναι ή κατάθεση ή μέσα σε θυρίδα ή ηλεκτρονική μεταφορά σε paypal λογαριασμό, οι δύο τελευταίες έχουν ρίσκο όσον αφορά ελέγχους από εφορία. Κατά τα άλλα, αφήστε την κριτική του καναπέ με τις κακούργες τράπεζες γιατί έχω βαρεθεί να την διαβάζω, όσα άτομα γνωρίζω που λένε τέτοια, μακριά από τράπεζες κρατήστε τα λεφτά σας στα σεντούκια, είναι τριών ειδών άτομα, είτε ζούνε από μαύρα τα παίρνουν όλα στο χέρι, είτε χρωστάνε και φοβούνται να αφήσουν λεφτά σε τράπεζα, παίρνουν σύνταξη ή μισθό και τον κάνουν ανάληψη να τον αφήνουν στο σπίτι, είτε γενικά δεν έχουνε καθόλου καταθέσεις και δεν τους απασχολεί που θα χρειαστεί να βάλουν τις οικονομίες τους, οι παραπάνω αν δεν νοιάζονται ή λένε τα δικά τους για το κακό το σύστημα, δικό τους θέμα, υπάρχουνε άλλοι που έχουν καταθέσεις και τους απασχολεί εντονότερα η ασφάλεια των χρημάτων τους, ερευνούν και βλέπουν που υπάρχει το χαμηλότερο ρίσκο, αν δεν μπορεί να τα αντιληφθεί αυτά κάποιος και με κάνει ignore επειδή δεν γουστάρει την κριτική, τι να πω, μάλλον ούτε δικαίωμα ψήφου δεν θα έπρεπε να έχει.

Όσο για το τι μου εύχεσαι, μην ανησυχείς αν χρειαστεί και στον δρόμο μένεις που λέει ο λόγος.

Άντε γιατί θα τρελαθούμε εδώ πέρα απόψε.

"Όλο το ινσόμνια αγνοεί πια τον Dr73 είτε μιλάμε για επεξεργαστές είτε για οτιδήποτε, τουλάχιστον έχεις την τιμή πια να είσαι μπλοκαρισμένος. Εύχομαι να είμαι και εγώ σε αυτή την λίστα κάποια μέρα αν και δεν ασχολούμαι μαζί του."

Πέρα από αυτό δεν έχει ο καθένας το δικαίωμα να πάει σε εστία και επειδή είχα 2 φίλους σε αυτή την εστία δεν θα ήθελες ποτέ να αναγκαστείς να στείλεις το παιδί σου εκεί. Θα μου πεις ελεύθερη αγορά έχουμε, συμφωνώ. Αλλά μπορεί να μπει κάποιο μέτρο στο airbnb για παράδειγμα. Γιατί αν έχεις ένα ξενοδοχείο είσαι αναγκασμένος να έχεις κάποιον άνθρωπο εκεί, να έχεις πυρασφάλεια στο κτήριο και πλάνο εκκένωσης, πληρώνεις κάποιους φόρους στον δήμο κ.ά. που δεν είμαι γνώστης. Με όλα αυτά θα μπορούσε το κράτος να υπέρ-φορολογήσει το airbnb η να το απαγορεύσει ως ένα βαθμό για να υπάρξει μια ισορροπία ξανά.

Υπάρχουν ανάλογοι νόμοι για τρόφιμα γιατί όχι και για την στέγαση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, armagedwnn είπε

Αλλά μπορεί να μπει κάποιο μέτρο στο airbnb για παράδειγμα. Γιατί αν έχεις ένα ξενοδοχείο είσαι αναγκασμένος να έχεις κάποιον άνθρωπο εκεί, να έχεις πυρασφάλεια στο κτήριο και πλάνο εκκένωσης, πληρώνεις κάποιους φόρους στον δήμο κ.ά. που δεν είμαι γνώστης. Με όλα αυτά θα μπορούσε το κράτος να υπέρ-φορολογήσει το airbnb η να το απαγορεύσει ως ένα βαθμό για να υπάρξει μια ισορροπία ξανά.

Υπάρχουν ανάλογοι νόμοι για τρόφιμα γιατί όχι και για την στέγαση.

Απολύτως σωστό. Ένα ξενοδοχείο, ακόμα και αν μιλάμε για ενοικιαζόμενα διαμερίσματα έχει ΕΝΑ ΣΚΑΣΜΟ πράγματα που πρέπει να έχει υπό έλεγχο προκειμένου να μπορεί απλά να λειτουργεί. 

Παρόλα αυτά στις περιοχές που ενδιαφέρομαι εγώ και κοιτάω, ήδη υπάρχουν αρκετά προς κανονική ενοικίαση σε υψηλότερο ενοίκιο σε σχέση με το παρελθόν μεν, αλλά επιπλωμένα επειδή κάπου κάπως κάποτε νόμιζε ο ιδιοκτήτης ότι θα πιάσει την καλή μέσω AirBnB. Όταν είδε λοιπόν ότι καλά δουλεύει το καλοκαίρι, αλλά το χειμώνα δεν πατάει ΑΝΘΡΩΠΟΣ, πρακτικά του βγαίνει μία η άλλη, και μέσω AirBnB έχει το τρέξιμο να ασχοληθεί να αλλάξει σεντόνια να καθαρίσει κλπ. Πράγματα που προσθέτουν κόστος αν τα κάνει άλλος, ή χρόνο. Άρα δεν είναι για όλους. 

Θέλω να πιστεύω ότι οι νόμοι της αγοράς ΚΑΠΟΙΑ στιγμή σύντομα θα βοηθήσουν την κατάσταση. Υπάρχει πλέον ΥΠΕΡπληθώρα  διαμερισμάτων στο airbnb, και δεν υπάρχει τόσο μεγάλη ζήτηση. Για όλους εμάς που ψάχνουμε ενοίκιο να μείνουμε, καλό κουράγιο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, archer100 είπε

Ειδαλλως, πηγαινε σε μια επενδυτικη εταιρια (φερεγγυα) οπως σου ειπε ενας φιλος παραπανω, και πες τους να τα σπασουν σε διαφορες επενδυσεις χαμηλου ρισκου, με στοχο ενα 5-10% αποδοση ετησιως

Έχεις κάποιο link ή κάποια συγκεκριμένη πρόταση για κάτι τέτοιο;

Γιατί αλλιώς μάλλον έχεις typo γιατί ταυτόχρονα 5-10% κέρδος *ετησίως* και *χαμηλό ρίσκο* είναι υπερβολικά καλά για να ισχύουν. Όσο πιο χαμηλό ρίσκο έχει κάτι, τόσο χαμηλότερο επιτόκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, *nenya* είπε

Δεν το αναλύσαμε, μια πρόταση κάναμε :P 

Και στο κάτω κάτω, αυτός που τον ενδιαφέρει η επένδυση ΠΡΕΠΕΙ να ψάξει από μόνος του όλες τις παραμέτρους (μηχανήματα, εργάτες, τοποθεσία, χώμα, ποτιστικό χωράφι, περιποίηση, ώρες προσωπικής ενασχόλησης κλπ.). Με το ποσό που αναφέρει μπορεί πάντως να κάνει την αρχή. (Και ναι, ακόμα και άσχετοι έχουν ασχοληθεί με ελιές και τα έχουν καταφέρει, δεν είναι πυρηνική φυσική, αρκεί ο άλλος να το ψάχνει σωστά, να ρωτάει άτομα που εμπιστεύεται και να αφιερώσει τον απαραίτητο χρόνο σ'αυτό.)

Και όμως πλέον για να ασχοληθείς με την γεωργία θέλεις γνώσεις και υποστήριξη.. εσύ του λες να πουλάει τενεκε-τενεκε μπας και βγάλει μεροκάματο.. αυτά γίνονταν τα τελευταία 50 χρόνια .. άλλαξαν οι εποχές φίλε μου..

2 ώρες πριν, efo355 είπε

Μια χαρά τα λές και είμαστε στο ίδιο μήκος κύμματος. Απλά δεν γίνεται να κατσω εγω πχ να λέω για την καλλιέργεια μου και πιο είδος και άλλα πολλά σε έναν άνθρωπο που απλά έτσι χύμα το σκέφτεται.  Και ναι 30000 για να ξεκινήσεις είναι καλά λεφτά. Αν δεν έχεις χωράφι να βρείς. Οσο μεγαλύτερο τόσο το καλύτερο. Πριν αγοραστεί το χωράφι να γίνει μια έρευνα στην περιοχή να δεί τι καλλιέργειες έχουν οι γύρω και αν γίνεται να κάνει και μια μέτρηση PH. 

Τί άλλο να πω ρε παιδιά, από εκεί και πέρα ψαχτείτε.....

Οκ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 minutes ago, TOMVLACH said:

Και όμως πλέον για να ασχοληθείς με την γεωργία θέλεις γνώσεις και υποστήριξη.. εσύ του λες να πουλάει τενεκε-τενεκε μπας και βγάλει μεροκάματο.. αυτά γίνονταν τα τελευταία 50 χρόνια .. άλλαξαν οι εποχές φίλε μου..

Οκ...

Γνωσεις και υποστήριξη εχω ηδη αναφερει. Ομως δεν ανεφερα τι ακριβως θα πουλάει και πως ;) να ψαχτει μονος του τι θα κανει, ελεος με τη μασημένη τροφη πια. 

(Φιλος δεν ειμαι.)

Επεξ/σία από *nenya*
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, *nenya* είπε

Γνωσεις και υποστήριξη εχω ηδη αναφερει. Ομως δεν ανεφερα τι ακριβως θα πουλάει και πως ;) να ψαχτει μονος του τι θα κανει, ελεος με τη μασημένη τροφη πια. 

(Φιλος δεν ειμαι.)

πρωτον ο ανθρωπος ψαχνει "επενδυση" οχι ξεκινημα νεας καριερας. αν θελεις μπορουμε να μιλαμε για χωραφια και καλλιεργιες ατελειωτες ωρες γιατι ειναι η δουλεια μου και μπορω να ξεχωρισω ενα ασχετο(εως επικυνδυνο) απο μακρια... εσυ μαλλον θα εχεις στο μυαλο σου τις παπαριες (στεβια γκοτζι μυρτιλα ιπποφαες κτλ) που οποιος τις εβαλε χρωσταει ακομα γιατι μεχρι να παρει παραγωγη οι τιμες ηταν -80% απο αυτο που του εταζαν καποιοι εξυπνακηδες καλη ωρα.. δεν σου ζητησα μασημενη τροφη αλλα πες μου μια συγκεκριμενη καλλιεργια να σου πω πως εχουν τα γραμματα και ασε το μυστηριο υφος CEO της monsanto

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sarig είπε

Έχεις κάποιο link ή κάποια συγκεκριμένη πρόταση για κάτι τέτοιο;

Γιατί αλλιώς μάλλον έχεις typo γιατί ταυτόχρονα 5-10% κέρδος *ετησίως* και *χαμηλό ρίσκο* είναι υπερβολικά καλά για να ισχύουν. Όσο πιο χαμηλό ρίσκο έχει κάτι, τόσο χαμηλότερο επιτόκιο.

5-10% ετησιως ειναι επενδυσεις χαμηλου ρισκου (οχι μηδενικου, γιατι τετοιο δεν υπαρχει), δηλαδη κρατικα και εταιρικα ομολογα, μετοχες μεγαθηρια, μεριδια ενοικιαζομενων ακινητων, και πολλα αλλα

Ιδια αποδοση περιπου δινει και η αγορα-ενοικιαση ακινητων, που ειναι επενδυσεις χαμηλου ρισκου γενικα

Το υψηλο ρισκο δεν εχει ταβανι, μπορει να επενδυσεις και σε ενδοημερησιες συναλλαγες στα χρηματιστηρια με μοχλευση και να στοχευσεις σε αποδοσεις ακομα και 2000% την ημερα, αλλα μπορει σε 3 λεπτα να χασεις ολο το κεφαλαιο

Ακομα και χωρις μοχλυεση, το ενδοημερισιο trading εχει διακυμανσεις που φτανουν και το 10-20% σε μια ημερα (βλεπε μετοχες ελληνικων τραπεζων, κλπ) οποτε ναι, το 5-10% ετησιως, θεωρειται χαμηλο ρικσο-αποδοση στην πιατσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@TOMVLACH ΚΛΑΙΩ XD ειναι διασκεδαστικο παντως, βγαλε κι αλλα συμπεράσματα για μενα ινσομνιακο μεντιουμ!

Σοβαρες απαντησεις τελος. Δεν τις σηκωνει το...μερος.

Επεξ/σία από *nenya*
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, *nenya* είπε

@TOMVLACH ΚΛΑΙΩ XD ειναι διασκεδαστικο παντως, βγαλε κι αλλα συμπεράσματα για μενα ινσομνιακο μεντιουμ!

Σοβαρες απαντησεις τελος. Δεν τις σηκωνει το...μερος.

δηλαδη σε τοσες απαντησεις εδειχνες το σοβαρο σου προσωπο???🔞

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απλό μπαίνεις στο etoro, στο plus500, στο Degiro στην Saxobank, ή στις άλλες πλατφόρμες. και τα ακουμπας στο S&P500 που έχει μεση απόδοση 10% τον χρόνο.

30.000*10% ---> 3.000 τον χρονο.

Είναι τόσο σταθερό που οι χρηματιστές συγκρίνουν την απόδοση τους με αυτόν τον δείκτη. Λενε, ας πούμε, έκανα 15% πάνω από τον S&P500. 

Αν θες περισσότερο ρίσκο, υπάρχουν στις πλατφόρμες αμοιβαία κεφάλαια που μπορείς να επενδύσεις ή ασφαλές επενδύσεις όπως η κοκακόλα που σου δίνουν μεγάλο μέρισμα.

Επίσης, στο etoro υπάρχουν λογαριασμοί χρηστών που μπορείς να ακολουθήσεις και να αντιγράφονται αυτόματα στο χαρτοφυλάκιο σου, οι κινήσεις που κάνουν αυτοί. Διαλέγεις επιτυχημένους επενδυτές και τους ακολουθείς.

Και έπειτα, υπάρχουν και διάφορα ETF (αμοιβαία κεφάλαια) τα οποία είναι ανά τομέα. Αν πιστεύεις πως ο τομέας των ακινήτων στην Αμερική θα πάει κάλα (σ.σ. θα πάει!) παίρνεις ένα REIT. Αν πιστεύεις ότι υπάρχει μέλλον στον τομέα των εταιριών κάνναβης, που γίνεται τόσος ντόρος τελευταία (σ.σ. φούσκα!), επενδύεις σε ένα ΕΤF που διαχειριζεται ένα χαρτοφυλάκιο τέτοιων εταιριών.

 

Υ.Γ. μακάρι να υπήρχαν REIT στην Ελλάδα να επενδύαν σε εμπορικά κέντρα, ξενοδοχεία, εστιατόρια και airbnb. Θα ήταν πολύ επιτυχημένα εδώ πιστεύω.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 15.000 ένα ερείπιο δώμα στην Αθήνα (αν βρεις), 7.000 για αξιοπρεπέστατη ανακαίνιση, 500 ευρώ το μήνα με όλα τα έξοδα (κοινοχρηστα,ρευμα,ιντερνετ) σε φοιτητές Erasmus. Αλλιώς μετά ψάχνεις για ημιυπόγεια σε αυτά τα λεφτά. Όποιος λέει οτι τέτοιο ποσό δεν βρίσκεις τίποτα, απλά δεν έχει ασχοληθεί ποτε. Το airbnb είναι σκέτη ταλαιπωρία, πρέπει να είσαι όλη την ώρα στο πόδι και δεν συμφέρει τόσο πολύ πλέον. Έχουν ανέβει πάρα πολύ οι παροχές και έχουν πέσει οι τιμές στο χώμα. Δεν απευθύνεσαι σε οικογένειες με 5 παιδιά, αλλά σε φοιτητές, υπαλλήλους, ζευγάρια και γενικότερα δεν σε ενδιαφέρει να το νοικιάσει κάποιος για 5 χρόνια. Η ζήτηση για μικρά επιπλωμένα με όλα πληρωμένα είναι τεράστια και όταν ξενοικιάζει κάποιος, την ίδια μέρα το έχεις ξανακλείσει. 
  Για αυτούς που λένε οτι ούτε για κατούρημα δεν θα έμπαιναν σε τέτοια σπίτια, πολύ καλά κάνουν, ας τα αφήσουν να μπούν αυτοί που τα χρειάζονται, όπως  επίσης όποιος πει ότι είναι εκμετάλευση και  επειδή έχει αναγκη ο άλλος του  δίνεις 30 τετραγωνικά 500ευρω, ας ασχοληθεί με την φιλανθρωπία, την εκκλησία, τον εθελοντισμό και άλλες τέτοιες "αφιλοκερδείς" δραστηριότητες.Είναι απο τις πιο ασφαλής επενδύσεις και με το υψηλότερο ROI. Aπό εκεί και πέρα αν δεν σου αρέσει το πουλάς και έχεις άνετα 5.000 +  κέρδος σε μηδέν χρόνο. Το flipping δεν είναι κάτι καινούργιο.Ξέρεις πόσοι είναι αυτοί που βαριούνται τις ανακαινίσεις/εργολάβους και δεν τους πειράζει να δώσουν κάτι παραπάνω και να πάρουν ένα έτοιμο μικρό για το παιδί τους. Ήξερα 10 Κυπριους φοιτητές απο Θεσσαλονίκη παλιότερα που οι 9 έιχαν αγορασει τα σπίτια που έμεναν όσο ήταν εκεί με σκοπό να τα ξαναπουλήσουν φευγοντας γιατι τους εβγαινε φθηνότερα απο το ενοίκιο. Αυτό αν θές κάτι που να μήν βάζεις πολύ προσωπική εργασία, αν θές να κάνεις κάτι που θα δουλευεις full time υπάρχουν κι άλλες λύσεις στις οποίες ομως θα έχεις και συνέταιρο την εφορία. 
 Και επειδή το έχω κάνει και θα το ξανακάνω, δεν είναι κάτι δύσκολο και σε γενικές γραμμές θέλει ένα 3μηνο τρέξιμο στην αρχή, αφού το βρείς πρώτα βέβαια γιατι μπορεί να χρειάζεται να ψάχνεις όλη μέρα κάθε μέρα για 6 μήνες μεχρι να βρεις την ευκαιρία, και μετά απλά βλέπεις ένα 500αρικο να σου έρχεται κάθε μήνα, περίπου  5000 καθαρά το χρόνο αν βγάλεις όλα τα έξοδα. Το καλό είναι οτι δεν θα έχεις δάνεια υποθήκες κτλ οπότε αν κάποια στιγμή χρειάζεσαι ρευστό, πουλάς και φυσικά έχεις κέρδος. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω πάντως να σας αναφέρω πολλά "success stories" από παιδια ηλικίας 25 μέχρι 35 ετών που αγορασαν ρημάδια σπίτια και γραφεία και τα κάναμε ανακαίνιση και έβγαλαν έως και +70% κέρδος. 

Τα χαίρομαι κάτι τέτοια όταν γίνονται, γιατί και εγώ μένω ικανοποιημένος από την δουλειά μου και ο πελάτης έβγαλε τα λεφτά που έδωσε και καλό κέρδος μαζί. 

Πχ 

Μικρό διαμέρισμα παρατημένο στην Καλλιθέα πριν 3 χρόνια 45τμ αξίας 22.000 ευρώ και έριξε αλλά 4 χιλιάρικα και το πούλησε τελικά 33 χιλιάρικα. (7 χιλιάρικα κέρδος μέσα σε 4 μήνες) μια χαρα θεωρώ. 

 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, G.bar είπε

 15.000 ένα ερείπιο δώμα στην Αθήνα (αν βρεις), 7.000 για αξιοπρεπέστατη ανακαίνιση, 500 ευρώ το μήνα με όλα τα έξοδα (κοινοχρηστα,ρευμα,ιντερνετ) σε φοιτητές Erasmus. Αλλιώς μετά ψάχνεις για ημιυπόγεια σε αυτά τα λεφτά. Όποιος λέει οτι τέτοιο ποσό δεν βρίσκεις τίποτα, απλά δεν έχει ασχοληθεί ποτε. Το airbnb είναι σκέτη ταλαιπωρία, πρέπει να είσαι όλη την ώρα στο πόδι και δεν συμφέρει τόσο πολύ πλέον. Έχουν ανέβει πάρα πολύ οι παροχές και έχουν πέσει οι τιμές στο χώμα. Δεν απευθύνεσαι σε οικογένειες με 5 παιδιά, αλλά σε φοιτητές, υπαλλήλους, ζευγάρια και γενικότερα δεν σε ενδιαφέρει να το νοικιάσει κάποιος για 5 χρόνια. Η ζήτηση για μικρά επιπλωμένα με όλα πληρωμένα είναι τεράστια και όταν ξενοικιάζει κάποιος, την ίδια μέρα το έχεις ξανακλείσει. 
  Για αυτούς που λένε οτι ούτε για κατούρημα δεν θα έμπαιναν σε τέτοια σπίτια, πολύ καλά κάνουν, ας τα αφήσουν να μπούν αυτοί που τα χρειάζονται, όπως  επίσης όποιος πει ότι είναι εκμετάλευση και  επειδή έχει αναγκη ο άλλος του  δίνεις 30 τετραγωνικά 500ευρω, ας ασχοληθεί με την φιλανθρωπία, την εκκλησία, τον εθελοντισμό και άλλες τέτοιες "αφιλοκερδείς" δραστηριότητες.Είναι απο τις πιο ασφαλής επενδύσεις και με το υψηλότερο ROI. Aπό εκεί και πέρα αν δεν σου αρέσει το πουλάς και έχεις άνετα 5.000 +  κέρδος σε μηδέν χρόνο. Το flipping δεν είναι κάτι καινούργιο.Ξέρεις πόσοι είναι αυτοί που βαριούνται τις ανακαινίσεις/εργολάβους και δεν τους πειράζει να δώσουν κάτι παραπάνω και να πάρουν ένα έτοιμο μικρό για το παιδί τους. Ήξερα 10 Κυπριους φοιτητές απο Θεσσαλονίκη παλιότερα που οι 9 έιχαν αγορασει τα σπίτια που έμεναν όσο ήταν εκεί με σκοπό να τα ξαναπουλήσουν φευγοντας γιατι τους εβγαινε φθηνότερα απο το ενοίκιο. Αυτό αν θές κάτι που να μήν βάζεις πολύ προσωπική εργασία, αν θές να κάνεις κάτι που θα δουλευεις full time υπάρχουν κι άλλες λύσεις στις οποίες ομως θα έχεις και συνέταιρο την εφορία. 
 Και επειδή το έχω κάνει και θα το ξανακάνω, δεν είναι κάτι δύσκολο και σε γενικές γραμμές θέλει ένα 3μηνο τρέξιμο στην αρχή, αφού το βρείς πρώτα βέβαια γιατι μπορεί να χρειάζεται να ψάχνεις όλη μέρα κάθε μέρα για 6 μήνες μεχρι να βρεις την ευκαιρία, και μετά απλά βλέπεις ένα 500αρικο να σου έρχεται κάθε μήνα, περίπου  5000 καθαρά το χρόνο αν βγάλεις όλα τα έξοδα. Το καλό είναι οτι δεν θα έχεις δάνεια υποθήκες κτλ οπότε αν κάποια στιγμή χρειάζεσαι ρευστό, πουλάς και φυσικά έχεις κέρδος. 

Πιστεύεις οτι αξίζει και αυτη τη χρονική περίοδο να ασχοληθεί με αυτό κάποιος; Γενικα  σε αυτα τα χρηματα βλέπω ημιυπόγεια και δώματα αλλα για δώμα δε πρέπει να ειναι ειναι 20 τετραγωνικά τουλάχιστον ωστε να ειναι ανθρώπινο; Για να το δώσεις σε φοιτητές erasmus που θα τους βρεις και υποθετω μαυρα ;

Επεξ/σία από ParhsG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...