Προς το περιεχόμενο

Χρεώσεις σε καταθετικούς λογαριασμούς.


kastaniotissss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, mcstefan7 είπε

Εχω κι πιστωτική και χρεωστική απο Eurobank. Πας ΑΤΜ με το χαρτί και το sms και την ενεργοποιείς σε ενα λεπτό. Δεν χρειάζεται ουτε τηλέφωνα ουτε τπτ αλλα.

Τον Μάρτη που άλλαξα την χρεωστική της €μπανκ ,την εκτύπωσαν στο κατάστημα και ο φάκελος έγραφε να παρω τηλεφωνο και να δωσω τα 4 μεσαια νουμερα ή κάτι τετοιο.Δεν θυμάμαι αν πηγα και στο ΑΤΜ.

 

Αληθεια εχουν κάποια εγγύηση οι κάρτες;Πχ η δικια μου στους 3 μήνες στραβωσε και έσβησαν τα στοιχεία μου.Αφού πληρώνουμε 6€ σε κάθε ανανέωση κάρτας δεν πρέπει να έχουμε και κάποια κάλυψη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, mcstefan7 είπε

Εχω κι πιστωτική και χρεωστική απο Eurobank. Πας ΑΤΜ με το χαρτί και το sms και την ενεργοποιείς σε ενα λεπτό. Δεν χρειάζεται ουτε τηλέφωνα ουτε τπτ αλλα.

Όπως σου έγραψε και ο @Ukforthemoment, ή διαδικασία για το pin είναι μέσω φακέλου με τα 16 ψηφία 

Έχασες όμως το δάσος, κοιτώντας το δέντρο 

Το θέμα ήταν σε δύο περιπτώσεις η εξυπηρέτηση ήταν για κλάματα 

Αφενός η πρώτη υπάλληλος με διαβεβαίωσε ότι η παλιά κάρτα μου θα παρέμενε ενεργή, κάτι το οποίο δεν ίσχυσε, αφετέρου η δεύτερη υπάλληλος με έστειλε να ενεργοποιήσω κάρτα ή οποία ήταν ήδη ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΈΝΗ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπερα παιδια , εχω μια χρεωση 1 ευρω εδω και ποσους μηνες τωρα πλεον εγινε 2 Στον λογαριασμο της εθνικης και αρχισα λιγο να το ψαχνω. Πηρα τηλ και μου ειπαν πως ειμαι σε καποιο πακετο value που ποτε δεν με ειχε ενημερωσει προφανως κανενας απο την τραπεζα οταν τον ανοιξα nevermind μου λενε δεν ξερουμε τι μπορειτε να κανετε με αυτο απλα πηγαιντε σε ενα καταστημα . Λογω δουλειας εστειλα συγκενικο μου προσωπο  στην τραπεζα και του Ειπαν  οτι δεν μπορω να το αλλαξω και οτι σιγα σιγα θα γινεται η χρεωση σε ολους οσους εχουν λογαριασμους στην εθνικη. Τι ισχυει; Μπορω με καποιο τροπο   Να το απενεγοποιησω; Ευχαριστω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασσική εθνική με τους υπαλλήλους να λένε ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ για να σε αναγκάσουν να παίρνεις τα προγράμματα τους. Χαζομάρες ότι δεν μπορεί να ακυρωθεί...
Παρε τηλέφωνο στο τηλεφωνικο κέντρο παραπόνων και πες τους τι ακριβώς συμβαίνει.
Σε 2-3 μέρες θα σε καλέσει ο διευθυντής του καταστήματος να σε λεει μάλλον δεν καταλάβατε σωστά κτλπ...

2 ώρες πριν, Stelaras1993 είπε

Καλησπερα παιδια , εχω μια χρεωση 1 ευρω εδω και ποσους μηνες τωρα πλεον εγινε 2 Στον λογαριασμο της εθνικης και αρχισα λιγο να το ψαχνω. Πηρα τηλ και μου ειπαν πως ειμαι σε καποιο πακετο value που ποτε δεν με ειχε ενημερωσει προφανως κανενας απο την τραπεζα οταν τον ανοιξα nevermind μου λενε δεν ξερουμε τι μπορειτε να κανετε με αυτο απλα πηγαιντε σε ενα καταστημα . Λογω δουλειας εστειλα συγκενικο μου προσωπο  στην τραπεζα και του Ειπαν  οτι δεν μπορω να το αλλαξω και οτι σιγα σιγα θα γινεται η χρεωση σε ολους οσους εχουν λογαριασμους στην εθνικη. Τι ισχυει; Μπορω με καποιο τροπο   Να το απενεγοποιησω; Ευχαριστω.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Stelaras1993 είπε

Εχω στειλει mail. Υπαρχει ειδικο τηλεφωνο παραπονων; Ευχαριστω

210 48 06 100 Δευτέρα έως Παρασκευή, από τις 8:00 έως τις 16:00

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

άσχετο με τις χρεώσεις και τους λογαριασμούς, αλλά μία φορά για να στείλω έμβασμα στην εθνική ήθελα τον iban. Είχα το λογαριασμό αλλά όχι τον iban. Ετσι μπήκα στο site της εθνικής στο iban calculator , αλλά για κάποιο λόγο εκείνη την ώρα δεν λειτουργούσε. Τηλεφωνώ στο κατάστημα που είχε ανοιχθεί ο λογαριασμός και ρωτάω τον iban για τον τάδε λογαριασμό. Απάντηση:  κύριε είναι απόρρητο , είναι προσωπικά δεδομένα αυτά. 

Ανταπαντάω αν είναι απόρρητα τότε γιατί υπάρχει  iban calculator στο site τους; Απάντηση : δεν υπάρχει κύριε iban calculator στο site της εθνικής. Τους έκανα print screen , το έστειλα με e-mail, και τότε με εξυπηρέτησαν. Μετά από μία μέρα λειτουργούσε και πάλι ευτυχώς το iban calculator τους.

Η alpha είναι τρις χειρότερη με διαφορά.

Επεξ/σία από gdriver
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστούμε για το μήνυμα σας. Όλες οι χρεώσεις της τράπεζας μας για τους καταθετικούς λογαριασμούς υπάρχουν στοΕπιτόκια και τιμολόγιο καταθετικών λογαριασμών

 

Για έλεγχο των συγκεκριμένων δεδομένων του λογαριασμού σας, αρμόδιο είναι το κατάστημα συνεργασίας σας. Προφανώς όσα σας έχουν ήδη αναφέρει, αφού έλεγξαν τα στοιχεία,αποτελούν και τη θέση της Τράπεζας σε όσα σας απασχολούν.

Είμαστε πάντοτε στη διάθεση σας.

Με εκτίμηση,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 15/11/2019 στις 1:21 ΜΜ, Stelaras1993 είπε

Σας ευχαριστούμε για το μήνυμα σας. Όλες οι χρεώσεις της τράπεζας μας για τους καταθετικούς λογαριασμούς υπάρχουν στοΕπιτόκια και τιμολόγιο καταθετικών λογαριασμών

Για έλεγχο των συγκεκριμένων δεδομένων του λογαριασμού σας, αρμόδιο είναι το κατάστημα συνεργασίας σας. Προφανώς όσα σας έχουν ήδη αναφέρει, αφού έλεγξαν τα στοιχεία,αποτελούν και τη θέση της Τράπεζας σε όσα σας απασχολούν.

Είμαστε πάντοτε στη διάθεση σας.

Με εκτίμηση,

Εάν έχεις όψεως τη χρέωση δεν την γλιτώνεις. Όλοι οι όψεως χρεώνονται (από 2ευρω το μήνα μέχρι 140 το χρόνο).

Αν πάλι είσαι ιδιώτης και σου ανοίξανε value, μπορείς 1. να μην αφήσεις το 2ευρω μέσα και ακυρώνεται αυτόματα  2. να πας στο κατάστημα και να ζητήσεις τη μετατροπή του λογαριασμού σου σε απλό και όχι value. Σε διαβεβαιώ 100% ότι δεν είναι υποχρεωτική η χρήση value. Τώρα αν κάποιοι στα πλαίσια της κακώς εννοούμενης προώθησης προϊόντων το παρουσιάζουν ως υποχρεωτικό ακροβατούν στα όρια της νομιμότητας. Πες τους απλά ότι στο επίσημο τιμολόγιο της τράπεζας έχει value με 2ευρω και ταμιευτήριο χωρίς χρέωση και εσύ ζητάς το 2ο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ρε παιδιά εγώ μόλις άνοιξα απλο λογαριασμό ταμιευτηρίου στην εθνική, πέρα από ότι με χρέωσαν 16€ για "άνοιγμα λογαριασμού", μου είπαν να βγάλω prepaid και χρεωστική κάρτα. Το έκανα αν και χρησιμοποιώ μόνο την prepaid γιατί η χρεωστική θέλει ενεργοποίηση σε atm. Και τώρα βλέπω κάθε μήνα 2€ χρέωση (μηνιαίο κόστος παροχής υπηρεσιών). Τι είδους χρέωση είναι αυτή? Είναι μήπως από τις κάρτες ή από κάποιο σύστημα ειδοποιησεων (ibank alert)? Να προσθέσω ότι για κάθε μεταφορά απαιτείται ένα icode που το στέλνουν με SMS στο κινητό μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mpeiskonst είπε

Ρε παιδιά εγώ μόλις άνοιξα απλο λογαριασμό ταμιευτηρίου στην εθνική, πέρα από ότι με χρέωσαν 16€ για "άνοιγμα λογαριασμού", μου είπαν να βγάλω prepaid και χρεωστική κάρτα. Το έκανα αν και χρησιμοποιώ μόνο την prepaid γιατί η χρεωστική θέλει ενεργοποίηση σε atm. Και τώρα βλέπω κάθε μήνα 2€ χρέωση (μηνιαίο κόστος παροχής υπηρεσιών). Τι είδους χρέωση είναι αυτή? Είναι μήπως από τις κάρτες ή από κάποιο σύστημα ειδοποιησεων (ibank alert)? Να προσθέσω ότι για κάθε μεταφορά απαιτείται ένα icode που το στέλνουν με SMS στο κινητό μου 

Με τι αιτιολογία σε χρέωσαν τα 16 ευρω;;;

Καλα οτι βγαζουν και την Prepaid θελεις δεν θελεις (5 ευρώ η έκδοση της αμα δεν το ξερεις και 1 ευρω κάθε φόρτιση της) 

Το 2ευρακι ειναι το υπεροχο πρόγραμμα που σε έβαλαν χωρίς να σε ρωτήσουν και ονομάζεται value για να πληρώνεις λιγότερο σε πληρωμες λογαριασμων ( Δεη οτε κτλπ) και δωρεαν παγιες εντολές.Φυσικα δεν σε ρώτησαν ουτε και αυτο να μαντεψω;;

Που φτασαμε να χρεώνουν 16 ευρώ για το ανοιγμα λογαριασμου που σε αναγκάζει το κράτος να έχεις για να συμπληρώσεις το αφορολόγητο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 16/12/2019 στις 8:22 ΜΜ, asdfnikos είπε

Με τι αιτιολογία σε χρέωσαν τα 16 ευρω;;;

Καλα οτι βγαζουν και την Prepaid θελεις δεν θελεις (5 ευρώ η έκδοση της αμα δεν το ξερεις και 1 ευρω κάθε φόρτιση της) 

Το 2ευρακι ειναι το υπεροχο πρόγραμμα που σε έβαλαν χωρίς να σε ρωτήσουν και ονομάζεται value για να πληρώνεις λιγότερο σε πληρωμες λογαριασμων ( Δεη οτε κτλπ) και δωρεαν παγιες εντολές.Φυσικα δεν σε ρώτησαν ουτε και αυτο να μαντεψω;;

Που φτασαμε να χρεώνουν 16 ευρώ για το ανοιγμα λογαριασμου που σε αναγκάζει το κράτος να έχεις για να συμπληρώσεις το αφορολόγητο...

Πήγα σήμερα να ρωτήσω για την 2ευρη χρέωση και μου είπαν ότι τώρα έτσι γίνεται σε όλους τους λογαριασμούς και ότι αν δεν θέλω να χρεωνομαι τότε πρέπει να κάνω ανάληψη όλα τα χρήματα μου και να αφήσω τον λογαριασμό κενό για 2-3 μήνες ώστε να μετατραπεί σε απλό ταμιευτηρίου ενώ εγώ ζήτησα εξαρχής απλό ταμιευτηρίου! Τι να πει κανείς... Αν και πιστεύω ότι κάτι θα βρουν για να σε χρεώνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 16/12/2019 στις 7:06 ΜΜ, Mpeiskonst είπε

Ρε παιδιά εγώ μόλις άνοιξα απλο λογαριασμό ταμιευτηρίου στην εθνική, πέρα από ότι με χρέωσαν 16€ για "άνοιγμα λογαριασμού", μου είπαν να βγάλω prepaid και χρεωστική κάρτα. Το έκανα αν και χρησιμοποιώ μόνο την prepaid γιατί η χρεωστική θέλει ενεργοποίηση σε atm. Και τώρα βλέπω κάθε μήνα 2€ χρέωση (μηνιαίο κόστος παροχής υπηρεσιών). Τι είδους χρέωση είναι αυτή? Είναι μήπως από τις κάρτες ή από κάποιο σύστημα ειδοποιησεων (ibank alert)? Να προσθέσω ότι για κάθε μεταφορά απαιτείται ένα icode που το στέλνουν με SMS στο κινητό μου 

Το ίδιο και σ' εμένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/1/2020 στις 10:05 ΠΜ, Mpeiskonst είπε

Πήγα σήμερα να ρωτήσω για την 2ευρη χρέωση και μου είπαν ότι τώρα έτσι γίνεται σε όλους τους λογαριασμούς και ότι αν δεν θέλω να χρεωνομαι τότε πρέπει να κάνω ανάληψη όλα τα χρήματα μου και να αφήσω τον λογαριασμό κενό για 2-3 μήνες ώστε να μετατραπεί σε απλό ταμιευτηρίου ενώ εγώ ζήτησα εξαρχής απλό ταμιευτηρίου! Τι να πει κανείς... Αν και πιστεύω ότι κάτι θα βρουν για να σε χρεώνουν.

Οπότε δεν υπάρχει άλλος τρόπος ώστε να αλλάξει άμεσα ο λογαριασμός ταμιευτηρίου από Value σε απλός;

Δεν υπάρχει τρόπος ηλεκτρονικά ώστε να μπορεί ο authenticated χρήστης να στέλνει το κατάλληλο έγγραφο ταυτοπροσωπίας και να υποβάλει την αίτησή του εύκολα και γρήγορα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...