Προς το περιεχόμενο

Χρεώσεις σε καταθετικούς λογαριασμούς.


kastaniotissss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχουν και άλλες τράπεζες στην Ελλάδα εκτός από την Εθνική.

Επίσης μπορείς να απευθηνθεις στον τραπεζικό μεσολαβητή γιατί σου έδωαν ένα προϊόν το οποίο δεν ζήτησες

Επεξ/σία από Vasileios-gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 ώρες πριν, engelo είπε

Το ίδιο και σ' εμένα

Αυτό με την prepaid είναι παραμύθι των υπαλλήλων προκειμένου να "πιάσουν¨στόχους και bonus. Δεν απαιτείται για το άνοιγμα λογαριασμού.

Παραθέτω παλαιότερη ανάρτηση μου.

Αναφορά σε κείμενο

Πριν  από 1 χρόνο περίπου πήγα στο υποκατάστημα της Εθνικής κοντά στο μετρό του Άγιου Ιωάννη με σκοπό να ενεργοποιήσω το ebanking. Ο υπάλληλος εκεί με ενημέρωσε πως για να το ενεργοποιήσω πρέπει αναγκαστικά να μου εκδώσει και προπληρωμένη κάρτα για ηλεκτρονικές αγορές με κόστος 5 ευρώ.

Τον ρώτησα επανειλημμένα αν όντως ισχύει αυτό και δήλωσα οτι δεν επιθυμώ την κάρτα . Εκείνος επέμενε οτι είναι αναγκαστικό και πως" αυτή την οδηγία έχω". Επειδή ήθελα το ebanking άμεσα το δέχτηκα τελικά. Φεύγοντας κάλεσα την εξυπηρέτηση πελατών της Εθνικής οι οποίοι μου είπαν οτι δεν απαιτείται η έκδοση προπληρωμένης κάρτας για το ebanking.

Πήρα τηλέφωνο στο κατάστημα και ανέφερα στον υπάλληλο οτι θα μεταφέρω αυτό που συνέβη στα κεντρικά. Σε 2 λεπτά με κάλεσε ο διευθυντής του καταστήματος να τον δικαιολογήσει και μου έλεγε οτι εγώ(!) δεν κατάλαβα καλά και λοιπές αρλούμπες! στο τέλος με παρακάλεσε να το λήξουμε το θέμα εκεί, να μου ακυρώσει την κάρτα και να μου επιστρέψει το ποσό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/12/2019 στις 8:22 ΜΜ, asdfnikos είπε

Με τι αιτιολογία σε χρέωσαν τα 16 ευρω;;;

Καλα οτι βγαζουν και την Prepaid θελεις δεν θελεις (5 ευρώ η έκδοση της 

Που φτασαμε να χρεώνουν 16 ευρώ για το ανοιγμα λογαριασμου που σε αναγκάζει το κράτος να έχεις για να συμπληρώσεις το αφορολόγητο...

2015 capital controls+pos+απο 500ε αγορες μονο εμβασμα ή καρτα

Στο ινσομνια ολα αυτα τα χρονια καποιοι χαιροντουσαν που θα πληρωναν τσιχλες με καρτα ...θα ηθελαν και με τσεκ στυλ αμερικης 

2019 πωληση τραπεζικου κρατικου ποσοστου σε  ξενους αρα ιδιωτικοποιηση τραπεζων χωρις κανεναν ελεγχο

Ηδη εδω κ χρονια οι τραπεζες εξωτερικου ζητανε απο 100ε κ πανω για fees καθε μηνα τηρησης μικρων λογαριασμων

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 3/1/2020 στις 10:05 ΠΜ, Mpeiskonst είπε

Πήγα σήμερα να ρωτήσω για την 2ευρη χρέωση και μου είπαν ότι τώρα έτσι γίνεται σε όλους τους λογαριασμούς και ότι αν δεν θέλω να χρεωνομαι τότε πρέπει να κάνω ανάληψη όλα τα χρήματα μου και να αφήσω τον λογαριασμό κενό για 2-3 μήνες ώστε να μετατραπεί σε απλό ταμιευτηρίου ενώ εγώ ζήτησα εξαρχής απλό ταμιευτηρίου! Τι να πει κανείς... Αν και πιστεύω ότι κάτι θα βρουν για να σε χρεώνουν.

Ναι π@π@ρι@ θα αλλάξει, και εμένα όταν έκανα τον λογαριασμό με χρέωναν 1€/μήνα, τον άφησα από τον Μάιο του 2019 και τώρα που μου έβαλαν χρήματα στον λογαριασμό πέρα ότι μου τράβηξαν τα 4,21€ για την «ανενεργή» υπηρεσία μου πήραν άλλο 1€ για αυτόν τον μήνα ενώ είχα την διαβεβαίωση του διευθυντή ότι δεν ισχύει πλέον το 1€ και έχει καταργηθεί από τον λογαριασμό μου γιατί από value έγινε μετατροπή σε απλό. Σήμερα βρήκα άλλη μια χρέωση χωρίς λόγο 6,5€, δεν έχω χρόνο να πάω στο κατάστημα να γίνει χαμός, αλλά θα πάρω τηλέφωνο σήμερα και θα σκοτωθούμε. Εν το μεταξύ η Καρτα είναι παγωμένη πως σκατα κάνανε χρέωση 6,50€ ένας θεός ξέρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από μια άλλη πλευρά έχει πλάκα όμως! 

Είναι σαν στο ιατρείο να χρεώνω 50€ επίσκεψη

+ 1 € επειδή άνοιξα και έκλεισα την πόρτα,

+ 2€ επειδή έκανα ηλεκτρονική συνταγογραφιση,

+1€ επειδή τη σφράγισα κιόλας. 

Κι επιφυλασσομαι για τον άλλον μήνα διότι μπορεί να έχω σκεφτεί και κάποια καινούργια π@π@ριά. 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/2/2020 στις 1:14 ΜΜ, kage είπε

Ηδη εδω κ χρονια οι τραπεζες εξωτερικου ζητανε απο 100ε κ πανω για fees καθε μηνα τηρησης μικρων λογαριασμων

σε ποιες χωρες του εξωτερικου αναφερεσαι για τετοιο ποσο (ως μινιμουμ μαλιστα);

εχω ακομα σε τραπεζα στην αγγλια (natwest) 30 λιρες σε λογαριασμο εδω και 12 χρονια. δεν εχει μειωθει το ποσο ουτε κατα 1 penny. ουτε ο λογαριασμος εχει κλεισει/αδρανοποιηθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν εννοουσα τοσο μικρους..εχει να κανει με την τραπεζα..συγκεκριμενα ειδη accounts..

 Λογω  νεας  μειωσης απριλιου  του interest rate -0.50% απο ευρωπαικη κεντρικη τραπεζα
Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, kage είπε

Δεν εννοουσα τοσο μικρους..εχει να κανει με την τραπεζα..

 Λογω  νεας  μειωσης απριλιου  του interest rate -0.50% απο ευρωπαικη κεντρικη τραπεζα

Δεν διευκρινισες πόσο μικρούς ή μεγάλους, σε ποιες χώρες, ποιες τραπεζες. Και ειπες ότι γίνεται εδώ και χρόνια μάλιστα. Ενώ τώρα λες λόγω των επικείμενων αλλαγών από Απρίλη. Τελικά τι ισχύει;

Κάποιο παράδειγμα;

fyi, ειδικά τόσο μικροί λογαριασμοί αδρανοποιούνται/κλείνουν πανευκολα.

Επεξ/σία από Alxnks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Θα κάνω bump σε παλιό θέμα.

Αυτό με τη χρεώση των 2 ευρώ το μήνα είναι ότι πιο ελεεινό.

Τους ζητάς να ανοίξουν λογαριασμό μισθοδοσίας. 

Δε σου λένε ποτέ για το ότι σου άνοιξαν value αντί για απλό, σου χώνουν και μια Prepaid λέγοντας σου πως θα τη χρειαστείς και ας τους έχεις πει χίλιες φορές πως δεν την θές.

Τώρα αναγκάζομαι να πληρώνω τα 2 ευρώ κάθε μήνα χωρίς λόγο επειδή πολύ απλά δεν έχω καμία όρεξη να χρεωθώ στο σταθερό  ή να περιμένω 2 ώρες στην ουρά προκειμένου να τους ξεχέσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, pararlama31 είπε

Θα κάνω bump σε παλιό θέμα.

Αυτό με τη χρεώση των 2 ευρώ το μήνα είναι ότι πιο ελεεινό.

Τους ζητάς να ανοίξουν λογαριασμό μισθοδοσίας. 

Δε σου λένε ποτέ για το ότι σου άνοιξαν value αντί για απλό, σου χώνουν και μια Prepaid λέγοντας σου πως θα τη χρειαστείς και ας τους έχεις πει χίλιες φορές πως δεν την θές.

Τώρα αναγκάζομαι να πληρώνω τα 2 ευρώ κάθε μήνα χωρίς λόγο επειδή πολύ απλά δεν έχω καμία όρεξη να χρεωθώ στο σταθερό  ή να περιμένω 2 ώρες στην ουρά προκειμένου να τους ξεχέσω.

Υπάρχει και σταθερό νούμερο χωρίς χρέωση 5ψηφίου για την εθνική 210 48 48 484 
Αν και θα σε πούνε δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι απο το τηλέφωνο πρέπει να περάσετε απο κατάστημα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, pararlama31 είπε

Θα κάνω bump σε παλιό θέμα.

Αυτό με τη χρεώση των 2 ευρώ το μήνα είναι ότι πιο ελεεινό.

Τους ζητάς να ανοίξουν λογαριασμό μισθοδοσίας. 

Δε σου λένε ποτέ για το ότι σου άνοιξαν value αντί για απλό, σου χώνουν και μια Prepaid λέγοντας σου πως θα τη χρειαστείς και ας τους έχεις πει χίλιες φορές πως δεν την θές.

Τώρα αναγκάζομαι να πληρώνω τα 2 ευρώ κάθε μήνα χωρίς λόγο επειδή πολύ απλά δεν έχω καμία όρεξη να χρεωθώ στο σταθερό  ή να περιμένω 2 ώρες στην ουρά προκειμένου να τους ξεχέσω.

Ειχα το ιδιο προβλημα, απο το τηλεφωνο δεν μπορουν να κανουν τιποτα . Πρεπει να πας στο καταστημα που εχεις ανοιξει τον λογαριασμο για να στο σταματησουν . Υπαρχει περιπτωση να σου πουν σουξου μουξου και ολοι θα γινουν value κλπ κλπ φτασε μεχρι προισταμενο αν σου πουνε οτι δεν γίνεται να τον αλλάξεις και αν επιμείνουν πες τους ότι το θες γραπτώς το ότι δεν γίνεται  Να αλλαχτεί . Αν στο δώσουν γραπτώς που δεν παίζει θα το στείλεις στο email παραπόνων και θα επικοινωνήσουν αυτοί μαζί σου . Εγώ έφαγα πολλά τρεξίματα πήγαινα golden hall εθνική που είναι μέχρι απογευμα επειδή δούλευα και μια αγενεστατη υπάλληλος εκτός του ότι μου λέει δεν στο κάνω δεν γίνεται μόλις της είπα θέλω το όνομα σας μου λέει ελάτε αύριο να το φτιάξουμε. Πάω την επόμενη και εν τέλη κάνει τα τηλεφωνήματα της μπροστά μου και μου λέει δεν μπορώ να το κάνω  εγώ πρέπει να πάτε στην τράπεζα που έχει εκδοθεί ο λογαριασμός . Πήγα εκεί, προφανώς επειδή πρωινά δουλεύω και δεν μπορούσα να πάω στο κατάστημα της περιοχης μου οπου και εκει εν τελη πηγε η μανα μου και της λεγανε δεν αλλαζει και ενα καρο μπαρουφες . Εν τελη βρηκαμε εναν ανθρωπο όπου μας  εξυπηρέτησε μια μερα Και τέλος η χρέωση

Επεξ/σία από Stelaras1993
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Stelaras1993 είπε

D9C37410-A485-4C0D-A4E8-D5E9ACCFE145.png

ό,τι να ναι. σιγά τις παροχές για 2€/μήνα. Για μένα. για άλλους δε ξέρω.

Κοιτάξτε να δείτε από εκεί που βάζαμε τα χρήματα μας στην τράπεζα και βγάζαμε κανένα χαρτζιλίκι, τώρα τα βάζουμε και πληρώνουμε από πάνω.

Αυτό θα πει μαγκιά (από μεριά των τραπεζών)

Άντε το επόμενο βήμα να πληρώνουμε για να δουλέψουμε. 😝

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3€ υποχρεωτική μηνιαία συνδρομή στην Eurobank σε λογαριασμό όψεως, τον άνοιξα πριν 1 μήνα περίπου όταν τους πήρα τηλέφωνο και τους είπα ότι δεν με ενημέρωσαν για κάτι τέτοιο μου είπαν ότι είναι στους γενικούς όρους που υπάρχει στην ιστοσελίδα τους, τους είπα ότι δεν με ενδιαφέρει καμία υπηρεσία και θέλω απλά έναν λογαριασμό όψεως και μου είπαν ότι δεν γίνεται και ότι είναι συνδεδεμένη η υπηρεσία με τον όψεως υποχρεωτικά και ότι αν θέλω λογαριασμό όψεως θα πρέπει να πληρώνω 3€ το μήνα.

Στην Πειραιώς που διατηρώ όψεως δεν υπάρχει χρέωση, γνωρίζετε για άλλες τράπεζες που έχουν δωρεάν όψεως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...