Προς το περιεχόμενο

Μια πρώτη επαφή με το iPhone 11 Pro Max


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατι είναι φύκια;εχεις καπου να στηρίξεις αυτο που λες;

Γιατί κάποιος να δωσει τόσα χρήματα για sammy hua και οχι για αυτό;

Ποια τα μείον του;

Γιατι στα θετικά έχει σίγουρα το κτήνος chipset την μεταπώληση και την μεγαλύτερη υποστήριξη.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, QuantumDot said:

Innovation για εμένα είναι οι ναυαρχίδες:

1. να γίνονται όλο και πιο ανθεκτικές μηχανικά (συμπαγές/άκαμπτο σώμα, ποιοτικά υλικά, αντοχή στις κρούσεις, αντοχή στις γρατζουνιές) καθώς και να έχουν σωστή διαχείριση θερμοκρασίας. Η πραγματική αδιαβροχοποίηση επίσης πολύ σημαντική, σε μια εποχή που το τηλέφωνο είναι όλη μέρα στο χέρι.

2. να αυξάνουν κάθε χρόνο το SoT. 5 και 6 ώρες για εμένα είναι απαράδεκτο πια. 7+ το ελάχιστο. Όχι με παιχνίδια αυτοί οι χρόνοι, αλλά με τα καθημερινά που κάνει ο μέσος άνθρωπος μέσα σε μια μέρα: 2-3 ώρες κλήσεις, 2 ώρες χάρτες, 1.5 ώρα social media, 1 ώρα video streaming. Άρα κάπου οκτώ ώρες χρήσης της συσκευής.

3. να έχουν σωστό πακέτο καμερών με σταθερό βίντεο και καλή απόδοση τη νύχτα, τόσο σε βίντεο όσο και σε φωτογραφία (οι πιο πολλές ενδιαφέρουσες λήψεις γίνονται το βράδυ, το πρωί στη δουλειά ποιος έχει όρεξη και χρόνο για φωτογραφίες;)

4. να μην υπάρχει καθόλου καθυστέρηση, η συσκευή να είναι σφαίρα ανεξάρτητα με το πόσες και ποιες εφαρμογές τρέχουν.

5. να έχουν υποστήριξη για αναβαθμίσεις λογισμικού για πάνω από 3 χρόνια.

Το iPhone φαίνεται να τα έχει όλα αυτά. Δυσκολεύομαι να κατανοήσω πώς κάποιοι θεωρούν ότι η Apple δεν καινοτομεί. Ίσως βέβαια τα "στάνταρ καινοτομίας" μου να είναι χαμηλά.

Αν κάποια στιγμή αποφασίσω να αφήσω τη μεσαία-ψηλή κατηγορία τιμών και το Android, πολύ πιθανό να πάω στο προϊόν της Apple. Έχω χρησιμοποιήσει ανά καιρούς διάφορες ναυαρχίδες και προφανώς υπάρχει διαφορά με τις συσκευές των 400 έως 550 ευρώ. Το θέμα είναι αν πραγματικά αξίζει να δώσεις τέτοια ποσά (παρίπου ή και πάνω από 1.000 €) για μια φορητή συσκευή που γλιστράει από το χέρι και σπάει.

Κάποιο innovation πάντα γίνεται. Απλά πρέπει να δεις το innovation μέσα στο context και ως συνάρτηση του value for money: αν έχω την προηγούμενη γενιά (iPhone XS) ή την προ-προηγούμενη (iPhone Χ) αξίζει να ξαναδώσω $999 για να πάρω iPhone Pro? Η απάντηση είναι μάλλον όχι. Αν δεν έχω καθόλου κινητό αξίζει να δώσω $600 να πάρω iPhone X ή να δώσω $800 να παρω XS ή να δώσω $999 να παρω Pro ή να περιμένω ένα χρόνο που θα βγει το νέο iPhone που μας έχουν παρει τα μυαλά ότι θα έχει νεο form factor, δαχτυλικο αποτύπωμα, και ένα σωρό νέα πράγματα?

Συνεπώς το innovation του iPhone 11 Pro κρίνεται ως "μικρό". Δεν είναι μικρό, απλά όσοι λένε ότι δεν υπάρχει innovation στην ουσία εννοούν ότι δεν αξίζει τα επιπλέον λεφτά για αυτούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Μιλας απο προσωπικη αποψη ?

Εχεις δουλεψει iphone xr ή xs max και μεσα στην μερα απο 100% σου εμειναν απο μπαταρια?

Όχι ρε συ που να τα δουλέψω Αυτά είναι αντίστοιχα της Ferrari κ της lambo που να τα βρεις αυτά ..είναι πολύ σπάνια . Έπρεπε να βγάλω βίντεο μάλλον ..στις φωτό πάντως που κάποιοι αμφισβητούσαν ότι το poco  των 350 ευρώ έκανε πλάκα στο iPhone x την φωτό την ποσταρα.  Φυσικά μετά το γυρίσαμε στις γενικολογιες κ αν το τσεκαρα σε βίντεο κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, A500 είπε

Αρκετά ωραιο...

Δέν μάθαμε εάν έχει 6 GB Ram που λέγαμε πρίν βγεί!!

Έχει;

Iphone 11 4gb ram

iphone 11 pro - pro max 6gb ram

7 ώρες πριν, A500 είπε

Αρκετά ωραιο...

Δέν μάθαμε εάν έχει 6 GB Ram που λέγαμε πρίν βγεί!!

Έχει;

Iphone 11 4gb ram

iphone 11 pro - pro max 6gb ram

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, georgerapp είπε

Γιατι είναι φύκια;εχεις καπου να στηρίξεις αυτο που λες;

Γιατί κάποιος να δωσει τόσα χρήματα για sammy hua και οχι για αυτό;

Ποια τα μείον του;

Γιατι στα θετικά έχει σίγουρα το κτήνος chipset την μεταπώληση και την μεγαλύτερη υποστήριξη.

Για την μεταπώληση να το δεχτώ. Έχει όντως καλη μεταπώληση . Για την τρομερή εμπειρία χρήσης διαφωνώ . Δύο συσκευές της apple ειχα κ τις βαρέθηκα πολύ γρήγορα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε επιδόσεις θα είναι καλό, αλλά το design είναι εμετός. Αμάν πια με το σεμεδακι της γιαγιάς πια στην οθόνη, τις κάμερες δεν κατάλαβα γιατί το κάνανε αυτό το τρίγωνο και γιατί να μην είναι ίδιου χρώματος με το κινητό στο περίπου και μικρότερες; Πφφφφ... άλλοι τα ξεφορτώνονται αυτά αλλά η Apple συνεχίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως πιο πολυ θυμιζει s model παρα καινουριο στην αριθμοποιηση.. Δηλαδη πιο πολυ για XS θα εμοιαζε και συμπληρωματικο μοντελο παρα για καινουριο. 

Δυσκολα θα μεταπηδησω σε 11pro απο το XS Max μου που ειμαι πολυ ευχαριστημενος μαζι του. Αν ειχε usb-c τοτε θα εμπαινα στην διαδικασια αλλα ετσι δυσκολα.. 

Γενικως το μονο τηλεφωνο που θαυμαζω απο ναυαρχιδες και θα ηθελα αν δεν ειχα το XS Max ειναι το Note 10+.. Ολα τα αλλα με αφηνουν παγερα αδιαφορο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vargas είπε

Για την μεταπώληση να το δεχτώ. Έχει όντως καλη μεταπώληση . Για την τρομερή εμπειρία χρήσης διαφωνώ . Δύο συσκευές της apple ειχα κ τις βαρέθηκα πολύ γρήγορα..

Δεν ειπα για εμπειρία χρήσης,εκει και εμεις με το android ειμαστε σε κορυφαίο επίπεδο.

Ειπα για αναβαθμίσεις και επεξεργαστική ισχύ ως παρακαταθήκη για μακροχρόνια καλη εμπειρία.

Ο a13 μας βαζει κατω και μας πατάει όλους στο στρατόπεδο μας.

Μιλαω να δώσω 1000 ετσι;

Εγω πανω απο 300 δεν δίνω ας πούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vargas είπε

Όχι ρε συ που να τα δουλέψω Αυτά είναι αντίστοιχα της Ferrari κ της lambo που να τα βρεις αυτά ..είναι πολύ σπάνια .

Έπρεπε να βγάλω βίντεο μάλλον ..στις φωτό πάντως που κάποιοι αμφισβητούσαν ότι το poco  των 350 ευρώ έκανε πλάκα στο iPhone x την φωτό την ποσταρα.  Φυσικά μετά το γυρίσαμε στις γενικολογιες κ αν το τσεκαρα σε βίντεο κλπ κλπ

Αρα εκφερεις αποψη για την αυτονομια των iphone χωρις να τα εχεις δουλεψει ή να γνωριζεις καν για αυτα...Μαλιστα...

Γιατι εγω εχοντας εμπειρια απο xs max,μια χαρα θυμαμαι να εβγαζα την μερα. Βεβαια εσυ που δεν το εχεις,κατι παραπανω θα ξερεις...

Οσο για την φωτογραφια που λες για το pocophone,μαλλον ξεχασες να αναφερεις οτι αυτη ηταν με Gcam,αλλα ξεχασα αυτα ειναι ψιλα γράμματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ενώ η συσκευή είναι ένα πραγματικο powerhouse  το design έχει περάσει πλέον στο επίπεδο του kitsch  , υπάρχει μία ανισορροπία και υπερβολή που χαρακτηρίζει τους αμερικανούς σχεδιαστές και σε άλλα προιόντα όπως αυτοκίνητα , μοτοσυκλέτες κτλπ αλλά φυσικά είναι μια αμερικάνικη καθαρά συσκευή και φέρει όλα αυτά τα χαρακτηριστικά , οι κάμερες / τρύπες όμως το κάνουν αποκρουστικό και αστείο θα έλεγα , εγώ αυτο το κινητό θα ντρεπόμουν να το κρατήσω μέσα σε κόσμο και σε διάφορες κοινωνικές εκδηλώσεις , αυτές οι τρύπες είναι ενοχλητικές και κάπως χαζές , ένας γιαπωνέζος ή ένας κινέζος επιχειρηματίας ποτέ δεν θα κρατήσει αυτο το τηλέφωνο στα χέρια του , θα προτιμήσει ένα sony compact με πιο βιομηχανικό stealth design , αλλά όχι μόνο white collar jobs αλλά και άλλες κατηγορίες καταναλωτών σε όλες τις ηλικίες που δίνουν σημασία στο design και στο style .....

Επεξ/σία από ethereum
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, georgerapp είπε

Δεν ειπα για εμπειρία χρήσης,εκει και εμεις με το android ειμαστε σε κορυφαίο επίπεδο.

Ειπα για αναβαθμίσεις και επεξεργαστική ισχύ ως παρακαταθήκη για μακροχρόνια καλη εμπειρία.

Ο a13 μας βαζει κατω και μας πατάει όλους στο στρατόπεδο μας.

Μιλαω να δώσω 1000 ετσι;

Εγω πανω απο 300 δεν δίνω ας πούμε.

Εννοείται αυτό ότι έχει τρομερα cpu . Αλλά κάπου είναι κ άχρηστο όλο αυτό τουλάχιστον στην καθημερινή χρήση .

3 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Αρα εκφερεις αποψη για την αυτονομια των iphone χωρις να τα εχεις δουλεψει ή να γνωριζεις καν για αυτα...Μαλιστα...

Γιατι εγω εχοντας εμπειρια απο xs max,μια χαρα θυμαμαι να εβγαζα την μερα. Βεβαια εσυ που δεν το εχεις,κατι παραπανω θα ξερεις...

Οσο για την φωτογραφια που λες για το pocophone,μαλλον ξεχασες να αναφερεις οτι αυτη ηταν με Gcam,αλλα ξεχασα αυτα ειναι ψιλα γράμματα...

Το αντίθετο σου λέω ότι τα έχω δουλέψει  αλλά οκ . Κ επειδή ήταν με gcam τι σχέση έχει ; Έχασε fair n square , αν ήταν η φωτό του iphone θα διαβάζαμε εδώ διθυραμβικα σχόλια  κ ότι πληρώνεις  παίρνεις  κ μπλα μπλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, vargas είπε

Για την μεταπώληση να το δεχτώ. Έχει όντως καλη μεταπώληση . Για την τρομερή εμπειρία χρήσης διαφωνώ . Δύο συσκευές της apple ειχα κ τις βαρέθηκα πολύ γρήγορα..

το οτι δεν "κρεμάει" μετά απο δυο χρόνια σαν τα android phones γιατί δεν το δέχεσαι? Τέσπα εδώ έπρεπε να γράφουν αυτοί που ασχολούνται με iphone και να λένε τη γνώμη τους συγκρίνοντας τα μοντέλα, όχι αυτοί που το μισούν και δεν πρόκειται να το πάρουν ποτέ. Εγώ που στην καθημερινότητα της δουλειάς μου έχω μονάχα μηχανήματα της Apple.... δώσε μου με Windows και Android, τα έσοδα μου θα πέσουν τόσο που θα μπω στο ταμείο ανεργίας. Είμαι υποχρεωμένος σε ποστ για το συγκεκριμένο κινητό να ακούω απο ΜΗ χρήστες του, μηνύματα ειρωνείας και υποτίμησης?

Επεξ/σία από gregory22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gregory22 είπε

το οτι δεν "κρεμάει" μετά απο δυο χρόνια σαν τα android phones γιατί δεν το δέχεσαι? Τέσπα εδώ έπρεπε να γράφουν αυτοί που ασχολούνται με iphone και να λένε τη γνώμη τους συγκρίνοντας τα μοντέλα, όχι αυτοί που το μισούν και δεν πρόκειται να το πάρουν ποτέ. Εγώ που στην καθημερινότητα της δουλειάς μου έχω μονάχα μηχανήματα της Apple.... δώσε μου με Windows και Android, τα έσοδα μου θα πέσουν τόσο που θα μπω στο ταμείο ανεργίας. Είμαι υποχρεωμένος σε ποστ για το συγκεκριμένο κινητό να ακούω απο ΜΗ χρήστες του, μηνύματα ειρωνείας και υποτίμησης?

Αν δεν θες να διαβαζεις κριτική υπάρχει το club της apple .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, vargas είπε

στις φωτό πάντως που κάποιοι αμφισβητούσαν ότι το poco  των 350 ευρώ έκανε πλάκα στο iPhone x την φωτό την ποσταρα.  Φυσικά μετά το γυρίσαμε στις γενικολογιες κ αν το τσεκαρα σε βίντεο κλπ κλπ

Την γενικολογία μόνος σου την είχες κάνει. Είχες πει ότι το Poco βάζει κάτω την κάμερα του iPhone χωρίς όμως να αναφέρεις σε ποιες ακριβώς συνθήκες. Πόσταρες ένα night shot όλο κι όλο και όταν είπαμε οκ καλή η φωτό αλλά πως τα πάει σε βίντεο 4Κ60, έκανες τον Κινέζο

Κάμερα δεν είναι μόνο τα night shots. Αν δεν το καταλαβαίνεις αυτό, δεν μπορούμε να σε βοηθήσουμε. Μείνε εσύ με τη gcam και συνέχισε την αυταπάτη ότι η κάμερα του Poco βάζει κάτω αυτή του iPhone. No problem...

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...