Προς το περιεχόμενο

Οι νέες συσκευές iPhone 11 Pro πυροδοτούν συμπτώματα «τρυποφοβίας»


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο καθηγητής Άρνολντ Γουίλκινς, ψυχολόγος στο Πανεπιστήμιο του Έσσεξ που έχει μελετήσει το φαινόμενο, εξηγεί πώς προκύπτει η δυσφορία από το γεωμετρικό μοτίβο της τρύπας λόγω της «υπερφόρτωσης» του εγκεφάλου. Η τρυποφοβία χαρακτηρίζεται από τις έντονες συναισθηματικές αντιδράσεις που προκαλούν οι τρύπες και τα αντικείμενα με πολλές τρύπες, ακόμη κι όταν τα βλέπει κάποιος σε μια φωτογραφία. Εγω το πιστευω γιατι μου εχει συμβει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 135
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 λεπτά πριν, nikangel είπε

Ο καθηγητής Άρνολντ Γουίλκινς, ψυχολόγος στο Πανεπιστήμιο του Έσσεξ που έχει μελετήσει το φαινόμενο, εξηγεί πώς προκύπτει η δυσφορία από το γεωμετρικό μοτίβο της τρύπας λόγω της «υπερφόρτωσης» του εγκεφάλου. Η τρυποφοβία χαρακτηρίζεται από τις έντονες συναισθηματικές αντιδράσεις που προκαλούν οι τρύπες και τα αντικείμενα με πολλές τρύπες, ακόμη κι όταν τα βλέπει κάποιος σε μια φωτογραφία. Εγω το πιστευω γιατι μου εχει συμβει. 

Ίσως να πρόκειται για κάτι το οποίο έγινε στο παρελθόν και εγκεφαλικά, υποσυνείδητα, συνδέθηκε το σχήμα με κάτι κακό. Μπορεί να ήταν ακόμα και καμιά κασέτα disney που να βγαίνανε αράχνες απο τρύπες και να τρώγανε τον καλό. Νομίζω όλοι έχουμε βιώσει αυτό που περιγράφεις με κάτι αναπάντεχο.

Καθώς ο εγκέφαλος δημιουργεί και ενισχύει τους νευρώνες και τις συνάψεις ανάλογα με τις συνήθειες μας (ακόμα και τις ακούσιες), όσο ασχολούμαστε με κάτι, τόσο αυτό ενισχύεται (πολύ χοντρικά). Είτε πρόκειται για κάτι καλό η κακό. Οπότε θέλει προσοχή για να μήν -άθελά μας- γιγαντώσουμε κάποια μικρή φοβία η δυσαρέσκεια μας και φτάσει σε σημείο που θα χρειαζόμαστε όντως ειδική βοήθεια μετά για να λειτουργήσουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guys, χαλαρώστε. Δεν είστε το κέντρο του κόσμου ούτε το απόλυτο σημείο αναφοράς. Επειδή εσείς δεν πάσχετε από αυτό συγκεκριμένα ή σας φαίνεται αστείο, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει ή ότι κάποιος το "σκαρφίστηκε". Αυτή είναι και η "μαγιά"  για κάθε είδους bullying. 

Άλλο το να σχολιάσουμε ένα άρθρο ή να αντιδράσουμε σε μία κριτική για το αγαπημένο μας τηλέφωνο και άλλο να αμφισβητούμε υπαρκτές παθήσεις και φοβίες, όσο γελοίες και αν μας φαίνονται και να επιμένουμε να βγάζουμε τρελούς και υπερβολικούς τους ανθρώπους που όντως το βιώνουν αυτό, ανεξάρτητα αν τυχαίνει να προκαλείται από έναν σχεδιασμό του iPhone ή οτιδήποτε άλλο.

Ψάξτε και λίγο πριν κράξετε κάτι, δεν είναι κακό.

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, nikangel είπε

Εγώ έχω τρυποφοβία και δεν τρολαρω. Βασικά δεν είναι φοβία που προκαλεί άγχος. Προκαλεί αποστροφή στην θέα τους. Μου είναι εντελώς αποκρουστική η συγκεκριμένη εικόνα.  Ανεξαρτητα αν το κινητο ειναι apple ή αλλη μαρκα, αυτή η διάταξη των καμερών σίγουρα θα προκαλέι πρόβλημα σε μια μερίδα του κοσμου   

Εγω έχω koumpounophobia και σε καταλαβαίνω απόλυτα. Οι τρύπες δεν μου προκαλούν την ίδια αποστροφή που μου προκαλούν τα κουμπιά (το σκέφτηκα πάρα πολύ ακόμα και για να γράψω την λέξη) αλλά σίγουρα δεν μου αρέσει να υπάρχουν τόσες πολλές και σίγουρα θα έπαιζε ρόλο σε μια ενδεχόμενη αγορά.

Το άρθρο θίγει ένα θέμα που οι εταιρείες σίγουρα λαμβάνουν υπόψη τους και αφορά ενα αρκετά μεγάλο μέρος του αγοραστικού κοινού. Μπράβο στο ινσόμνια που με τα άρθρα του ξεφεύγει απο το επίπεδο της στείρας παράθεσης τεχνικών χαρακτηριστικών.

Επεξ/σία από gassim
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...