Προς το περιεχόμενο

Μετρητά ή Δάνειο;


Dimitris9292

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

Τα μισά θα έχει, εύκολα

Αν είσαι κάνας ψείρας και το έχεις πένα παραπάνω

Φιεστάκια π.χ. του 13/14 έχουν μέση τιμή στο car αυτή τη στιγμή που μιλάμε 8,500 χιλιάδες και έβαλα μέσα αμάξια 6 1/2 ετών

image.png.7486392b6d1d34bc0c6e964adaf92594.png

Στην πενταετία θα έχεις δώσει κάνα 3χιλιαρο για σέρβις, ασφάλειες και τέλη (σου βάζω μ.ο. ετησίως 200, 300 και 100, αντίστοιχα)

Δεν υπάρχει ο παραμικρός λόγος να κάνει leasing ένας ιδιώτης, είναι αστεία πράματα αυτά που λέτε  

Τέλος μεταβίβασης και όλα τα καλουδια;

Ερωτήσεις από έναν τελείως άσχετο με αυτοκίνητα και λοιπά μηχανοκίνητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cacofonix-3 είπε

Τέλος μεταβίβασης και όλα τα καλουδια;

Ερωτήσεις από έναν τελείως άσχετο με αυτοκίνητα και λοιπά μηχανοκίνητα

Ποια είναι όλα τα καλούδια ; 

Έκδοση πινακίδας και άδεια κυκλοφορίας είναι τα μόνα έξοδα που υπάρχουν, και στο 99% των περιπτώσεων η έκπτωση που θα σου κάνουν είναι μεγαλύτερη από αυτό το ποσόν

Αφού είσαι εντελώς άσχετος όμως με το θέμα (κατά δήλωσή σου), γιατί εκφέρεις γνώμη για κάτι που δε γνωρίζεις ;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, mkp said:

Συμβουλή έδωσα δεν είπα ότι όλοι κάνουν έτσι, μονό εκκινεί οι ελάχιστοι που "ξέρουν" οδηγούν αυτοκίνητο που δεν ξεπέρνα τα έσοδα του τριμήνου.

Που "ξέρουν" τι ;

3 hours ago, mkp said:

Είναι απλό ότι να δώσεις το Χ1,5 του ετήσιου εισοδήματος σου σε αυτοκίνητο, να τα δώσεις σε κατή που θα σου αύξηση το εισόδημα σου (είτε τώρα είτε μακροχρόνια), ώστε να μπόρεσης μετά από κάποια χρόνια να είσαι πλούσιος, με την προϋποθέσει ότι θα το κάνεις συνεχεία αυτό, δηλαδή να επιδιώκεις να ζεις σαν φτωχός και το περίσσευμα του εισοδήματος σου να χρησιμοποιείς μονό για να αύξησης το εισόδημα σου, αλλιώς θα μείνεις στάσιμος στα 1000-2000€ το μήνα μια ζωή.

Πες το έτσι να το καταλάβουμε...ότι αν κυκλοφορείς με σακαράκες μετά από λίγα χρόνια θα γίνεις Ωνάσης. 

Επεξ/σία από nikko_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαίρετε. Είμαι ο Dimitris992 αλλά δεν θυμάμαι τον κωδικό μου οπότε έφτιαξα καινούριο λογαριασμό για να απαντήσω γιατί βλέπω υπάρχουν απορίες.

 

1) Τα 18.000 προφανώς δεν είναι τα μόνα χρήματα που διαθέτω. Δεν θα έδινα ποτέ όλες τις οικονομίες μου σε μια αγορά γιατί ποτέ δεν ξέρεις τί μπορεί να συμβεί.

2) Επειδή είμαι υπάλληλος σε τράπεζα μπορώ να πάρω δάνειο με 1,25% επιτόκιο ενώ είναι δωρεάν και όλα τα υπόλοιπα έξοδα που έχει ένα δάνειο.

3) Δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω αμάξι με leasing καθώς τα θεωρώ πεταμένα λεφτά και στο τέλος δεν σου μένει και το αυτοκίνητο.

4) Επίσης, δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω αμάξι με 3-4000€ καθώς θέλω ένα ασφαλές και σύγχρονο αυτοκίνητο, λόγω κακού παρελθόντος, κάτι που με 3000€ δεν μπορείς να πάρεις.

 

 

Επεξ/σία από Dimitris9393
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, Dimitris9393 said:

Χαίρετε. Είμαι ο Dimitris992 αλλά δεν θυμάμαι τον κωδικό μου οπότε έφτιαξα καινούριο λογαριασμό για να απαντήσω γιατί βλέπω υπάρχουν απορίες.

1) Τα 18.000 προφανώς δεν είναι τα μόνα χρήματα που διαθέτω. Δεν θα έδινα ποτέ όλες τις οικονομίες μου σε μια αγορά γιατί ποτέ δεν ξέρεις τί μπορεί να συμβεί.

2) Επειδή είμαι υπάλληλος σε τράπεζα μπορώ να πάρω δάνειο με 1,25% επιτόκιο ενώ είναι δωρεάν και όλα τα υπόλοιπα έξοδα που έχει ένα δάνειο.

3) Δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω αμάξι με leasing καθώς τα θεωρώ πεταμένα λεφτά και στο τέλος δεν σου μένει και το αυτοκίνητο.

4) Επίσης, δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω αμάξι με 3-4000€ καθώς θέλω ένα ασφαλές και σύγχρονο αυτοκίνητο, λόγω κακού παρελθόντος, κάτι που με 3000€ δεν μπορείς να πάρεις.

Φίλε, χάνεις τον χρόνο σου ρωτώντας εδώ μέσα. Κάνε ότι πιστεύεις εσύ ότι δύνασαι να κάνεις με βάση τα δεδομένα σου και τα εισοδήματα σου κι άσε τους ειδήμονες του φόρουμ να τσαμπουνάνε θεωρίες. Νομίζω ότι αυτά που έγραψες τώρα απαντάνε στις απορίες του αρχικού post σου.

Επεξ/σία από nikko_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, NT1G είπε

Λίγοι οι μύστες σε αυτήν την χώρα. Και πιθανόν και στην Ευρώπη. :-(

Ε μην είσαι υπερβολικός, μόνο 7000€ τον μήνα (€85 k τον χρόνο) θες για να μπορείς να έχεις ένα golf.. 🤷‍♂️

Βασικη εκδοση ομως... 

10 λεπτά πριν, Dimitris9393 είπε

Χαίρετε. Είμαι ο Dimitris992 αλλά δεν θυμάμαι τον κωδικό μου οπότε έφτιαξα καινούριο λογαριασμό για να απαντήσω γιατί βλέπω υπάρχουν απορίες.

1) Τα 18.000 προφανώς δεν είναι τα μόνα χρήματα που διαθέτω. Δεν θα έδινα ποτέ όλες τις οικονομίες μου σε μια αγορά γιατί ποτέ δεν ξέρεις τί μπορεί να συμβεί.

2) Επειδή είμαι υπάλληλος σε τράπεζα μπορώ να πάρω δάνειο με 1,25% επιτόκιο ενώ είναι δωρεάν και όλα τα υπόλοιπα έξοδα που έχει ένα δάνειο.

3) Δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω αμάξι με leasing καθώς τα θεωρώ πεταμένα λεφτά και στο τέλος δεν σου μένει και το αυτοκίνητο.

4) Επίσης, δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω αμάξι με 3-4000€ καθώς θέλω ένα ασφαλές και σύγχρονο αυτοκίνητο, λόγω κακού παρελθόντος, κάτι που με 3000€ δεν μπορείς να πάρεις.

Εγω δημητρη αυτο που θα εκανα ειναι να σιγουρευτω οτι εχω καποια χρηματα στην ακρη περα απο αυτα του αυτοκινητου . Ο δικος μου κανονας ειναι 5-6 μισθοι. 

Αν δεν μπορεις να εχεις ενα παρομοιο ποσο τοτε θα έπαιρνα δανειο για οσο ποσο χρειαζεται ωστε να εχω στην ακρη αυτο το νουμερο . Με 1.25% ειναι αστειο το επιτοκιο ετσι και αλλιως.

Αν τα είχα θα πηγαινα στην αντιπροσωπεια για αγορα αυτοκινητου είτε κατα την διαρκεια ή ακριβως μετα την εκθεση αυτοκινητου της Αθηνας (οκτωβρη ή Νοεμβρη?)  ή στο τελος της χρονιας που κλείνουν τα βιβλια τους και τρεχουν για το μπονους. 

Θα παρεις πολυ καλες εκπτωσεις. πχ. η συντροφος μου πηρα ενα φιεστα με αρκετα εξτραδακια και 8χρονια εγγυηση  κατι λιγοτερο απο 13000. diesel. απο 14.500 σχεδον αρχικη τιμη. Σε καθε περιπτωση πηγαινε στην αντιπροσωπεια με "μετρητα" και οχι διακανονισμο

Επεξ/σία από conkal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Dimitris9393 είπε

Χαίρετε. Είμαι ο Dimitris992 αλλά δεν θυμάμαι τον κωδικό μου οπότε έφτιαξα καινούριο λογαριασμό για να απαντήσω γιατί βλέπω υπάρχουν απορίες.

1) Τα 18.000 προφανώς δεν είναι τα μόνα χρήματα που διαθέτω. Δεν θα έδινα ποτέ όλες τις οικονομίες μου σε μια αγορά γιατί ποτέ δεν ξέρεις τί μπορεί να συμβεί.

2) Επειδή είμαι υπάλληλος σε τράπεζα μπορώ να πάρω δάνειο με 1,25% επιτόκιο ενώ είναι δωρεάν και όλα τα υπόλοιπα έξοδα που έχει ένα δάνειο.

3) Δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω αμάξι με leasing καθώς τα θεωρώ πεταμένα λεφτά και στο τέλος δεν σου μένει και το αυτοκίνητο.

4) Επίσης, δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω αμάξι με 3-4000€ καθώς θέλω ένα ασφαλές και σύγχρονο αυτοκίνητο, λόγω κακού παρελθόντος, κάτι που με 3000€ δεν μπορείς να πάρεις.

Χαίρε,

Με βάση τις διευκρινίσεις σου, αν μου επιτρέπεις μια γνώμη:

- Αν σε παίρνει να αγοράσεις αμάξι των 18Κ, κάντο. Απλά θα γνωρίζεις ότι η αξία πλέον πέφτει γρήγορα και υπάρχει μεγάλη προσφορά στη μεταπώληση. Προσωπικά με το εισόδημα που υποθέτω ότι έχεις δεν θα ανέβαινα πάνω από 14-15Κ. Καθαρά προσωπική άποψη όμως.

- Το επιτόκιο που βρίσκεις είναι μεν δελεαστικό, αλλά ακόμα κι έτσι 2πλάσιο/3πλάσιο από οπουδήποτε τοκίσεις τα χρήματά σου. Σε τράπεζα δουλεύεις, άρα ξέρεις τι λέω.

- Σε περίπτωση δανείου, σε ενδιαφέρει να ρωτήσεις τα διάφορα έξοδα δανείου, ποιος έχει την κυριότητα του ΙΧ για όσο καιρό είσαι στο δάνειο, τι περιορισμούς έχεις για την ασφάλιση (π.χ. παλαιότερα σε υποχρέωναν σε συγκεκριμένη ασφάλεια που κόστιζε), αν μπορείς να πουλήσεις το ΙΧ για τον οποιοδήποτε λόγο, αν υπάρχει πέναλτι εξόφλησης πριν τη λήξη του δανείου, κλπ. 

Καλορίζικο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη μου είναι να πάρεις ποδήλατο. 

Γλυτώνεις τα έξοδα,κάνεις γυμναστική τζάμπα και δεν πληρώνεις τα ΜΜΕ. Επίσης δεν πέφτει η αξία του!!

Πέραν της πλάκας. Κανείς δεν αγοράζει αυτοκίνητο για επένδυση. Κατά τη γνώμη μου σωστά σκέφτεσαι. Αγοράζεις καινούργιο πιο ασφαλές,μικρότερο κόστος συντήρησης από ένα μεταχειρισμένο και το ευχαριστιέμαι. 

Καλορίζικο 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...