Προς το περιεχόμενο

Μετρητά ή Δάνειο;


Dimitris9292

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, BackFromHell είπε

Προφανως για να πιστολιασει την τραπεζα (απλα δε το λεει ευθεως).

Αλλο ενα τοπικ που ο APPLEGEEK μας λεει για το μισθο του.

Έκατσε η φάση. Ο μισθός ενός άτομο δεν παίζει ρόλο. Από πίσω σου η παρουσία παίζει ρόλο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dimitris9292 είπε

Καλησπέρα.

Θα ήθελα να ακούσω τις δικές σας γνώμες για το τί θα κάνατε στην θέση μου γιατί δεν μπορώ να αποφασίσω.

Θέλω να αγοράσω ένα καινούριο αυτοκίνητο το οποίο κοστίζει περίπου 18.000€. Αυτά τα χρήματα τα διαθέτω σε μετρητά και μπορώ να τα δώσω κατευθείαν αλλά επειδή είναι μεγάλο πόσο σκεφτόμουν να πάρω κάποιο δάνειο.

Θα μπορούσα να πάρω όλο το ποσό σε δάνειο αλλά θα είμαι δεσμευμένος για αρκετά χρόνια, κάτι που δεν θέλω γιατί δεν μου αρέσει να χρωστάω, οπότε σκεφτόμουν να δώσω κάπου 12-13.000 μετρητά και να πάρω τα υπόλοιπα απο την τράπεζα και να τα ξεπληρώσω μέσα σε 2-3 χρόνια. Το δάνειο έχει σταθερό επιτόκιο 1,25% οπότε είναι αρκετά δελεαστικό. Βγάζω 1000€ καθαρά τον μήνα και μπορώ να δίνω μέχρι 300€ σε δόσεις.

Εσείς τί θα κάνατε;

Χωρίς δεύτερη σκέψ,  το δάνειο με 1.25%. 6000 μετρητά και τα υπόλοιπα σε 3 χρόνια με 300 δόση. Και σε κλειστό αποταμιευτικό να έβαζες τα 10.000 ευρώ, μεγαλύτερη απόδοση από 1.25 % θα σου πρόσφερε ενδεχομένως. 

Αλλά δεν θεωρώ ότι υπάρχει κανένας λόγος να πάρεις καινούργιο αμάξι. Χάνει σημαντική αξία ένα καινούργιο αμάξι, και με 1000 μισθό απλά δεν σε παίρνει θεωρώ.

Επεξ/σία από Papakaliati
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα ακριβώς με αυτό το μπατζετ αμάξι πριν 2 χρόνια. 

Εγώ είχα περίπου 12.000 και τα υπόλοιπα τα πήρα δάνειο. Θα σου πρότεινα να πληρώσεις προκαταβολή ένα ποσό πχ 60%. Και το υπόλοιπο 40% να το βάλεις πχ με δόσεις για 2-3 χρόνια. Το επιτόκιο Θα είναι χαμηλό αν τα υπόλοιπα τα βάλεις σαν εγγύηση. 

Εγω πήρα καταναλωτικό αναγκαστικά αφού δεν είχα τα +7.000 και στο τέλος πληρώνω περίπου 9.000 ευρώ. Κλαμα στην αρχή , αλλά τώρα είμαι στο τέλος. Βέβαια ήξερα όλους τους όρους κτλπ. Το βασικό είναι να μην τα υπολογίσεις να είσαι τσίμα τσίμα ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα ο op δεν ρωτησε την γνωμη σας για το μισθο του, ουτε και αν θα τα βγαζει περα. Ειπε οτι μεχρι 300 ευρω τον μηνα μπορει να διαθεσει σε δανειο, αρα μεχρι τωρα εβαζε στην ακρη τουλαχιστον 300/μηνα.

 

@Dimitris9292 Αν δεν εχεις κανα 20κ στην ακρη, ωστε να διαθεσεις τα 18 για το αμαξι, ναι παρε δανειο. Σε βαθος 2-3ετιας θα δωσεις κανα 200-300 τοκους (μπορει και πολλα να λεω αναλογως τι δανειο θα παρεις). Αν μπορεις να περιμενεις κανα 2-3 μηνες ωστε να βαλεις στην ακρη κατι σε περιπτωση που εχεις ακριβως για το αμαξι στην ακρη, ισως θα ηταν και το καλυτερο.

btw σε τραπεζα εχεις παει για να δεις αν και τι δανειο μπορεις να παρεις?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η επιβάρυνση από το δάνειο είναι ΠΟΛΥ μεγαλύτερη από αυτό που νομίζεις

α) έχει έξοδα φακέλου το δάνειο (κατ'ελάχιστον 150ευρώ)

β) ΧΑΝΕΙΣ την έκπτωση λόγω μετρητών που στα 18Κ υπολόγισε την περίπου 1000ευρώ (ναι στην συγκεκριμένη μάρκα με το χαμηλό επιτόκιο κάνουν έκπτωση μεγάλη)

γ) χάνεις τους τόκους 200ευρώ περίπου ανάλογα με 

πιστεύω ότι θα δώσεις +1.500ευρώ κερατιάτικα.

Προσωπικά θα τα πλήρωνα ΜΕΤΡΗΤΑ και μετά αφού είσαι "πλεονασματικός" σύντομα θα τα ξαναμαζέψεις.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάρε δάνειο, δώσε 5-10 δόσεις και μετά ζητά κούρεμα γτ απολύθηκες. Έτσι θα καταφέρεις να πάρεις το αμάξι που θέλεις σε πολύ καλύτερη από την αρχική τιμή.

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

η επιβάρυνση από το δάνειο είναι ΠΟΛΥ μεγαλύτερη από αυτό που νομίζεις

α) έχει έξοδα φακέλου το δάνειο (κατ'ελάχιστον 150ευρώ)

β) ΧΑΝΕΙΣ την έκπτωση λόγω μετρητών που στα 18Κ υπολόγισε την περίπου 1000ευρώ (ναι στην συγκεκριμένη μάρκα με το χαμηλό επιτόκιο κάνουν έκπτωση μεγάλη)

γ) χάνεις τους τόκους 200ευρώ περίπου ανάλογα με 

πιστεύω ότι θα δώσεις +1.500ευρώ κερατιάτικα.

Προσωπικά θα τα πλήρωνα ΜΕΤΡΗΤΑ και μετά αφού είσαι "πλεονασματικός" σύντομα θα τα ξαναμαζέψεις.

Για εξοδα φακελου λενε πως ειναι παρανομα. Τωρα για μετρητα οταν ειχα ρωτησει σε μαγαζια μου λενε οτι δε παιζει ρολο γιατι τα λεφτα τους τα παιρνουν αμεσα ετσι και αλλιως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Για εξοδα φακελου λενε πως ειναι παρανομα. Τωρα για μετρητα οταν ειχα ρωτησει σε μαγαζια μου λενε οτι δε παιζει ρολο γιατι τα λεφτα τους τα παιρνουν αμεσα ετσι και αλλιως

Έξοδα δανείου είναι κάνα 250αρι

Από εκεί και πέρα όντως με μετρητά δε σου κάνουν καλύτερη τιμή, τσεκαρισμένο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Για εξοδα φακελου λενε πως ειναι παρανομα. Τωρα για μετρητα οταν ειχα ρωτησει σε μαγαζια μου λενε οτι δε παιζει ρολο γιατι τα λεφτα τους τα παιρνουν αμεσα ετσι και αλλιως

1) δεν είναι παράνομα τα έξοδα φακέλου γιατί στα χρεώνει η αντιπροσωπία

2) Εγώ μίλησα για την ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ αντιπροσωπεία με το χαμηλό επιτόκιο ότι κάνει μεγάλη έκπτωση. Οι άλλες σε αυτό της αξίας αυτοκίνητα κάνουν γύρω στο 500αρικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NT1G είπε

Ποιά τράπεδα δίνει δάνειο καταναλωτικό με μόνο 1,25 %;

Η DreamBank.

Υπο αυτές τις συνθήκες ο μόνος λόγος να πάρεις δάνειο είναι αν έχεις σκοπό να τους πιστολιάσεις ελπίζοντας να μπεις σε καμιά ρύθμιση.

Φαντάζομαι ότι τα 18.000€ δεν είναι το συνολικό ποσό που διαθέτεις γιατί τότε αλλάζει το θέμα.

επίσης ποτέ δε κατάλαβα τη λογική...Έχω χρήματα αλλά δε τα δίνω και προτιμώ να τα δώσω σε δόσεις κι ας δώσω περισσότερα.

Καθαρά ψυχολογικό το θέμα.

Να ήταν άτοκες οι δόσεις να πω οκ δώσε σε δόσεις. Αν και με μετρητά ίσως πετύχεις κανένα δώρο ή κάποια έκπτωση.

Δεν υπάρχει ούτε ένας λόγος να βάλεις δόσεις από τη στιγμή που διαθέτεις όλο το ποσό (εκτός όπως είπα αν έχεις σκοπό να πιστολιάσεις)

 

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετρητά όλα μαζί να ξεμπερδεψεις 

 εάν καταφέρεις να σου κάνει έκπτωση ακόμη καλύτερα .  

Βάζεις τα 300 ευρώ  στην άκρη κάθε μήνα και  μαζεύεις λεφτά στην άκρη.

Στην θέση σου θα έπαιρνα έως 14κ αυτοκίνητο με μετρητά τα υπόλοιπα στην άκρη. 

Επεξ/σία από christopher0016
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Γιαούρτι είπε

επίσης ποτέ δε κατάλαβα τη λογική...Έχω χρήματα αλλά δε τα δίνω και προτιμώ να τα δώσω σε δόσεις κι ας δώσω περισσότερα.

Κάνεις πλάκα ε;

Μιλάμε για βασικές αρχές οικονομικών, ο φτηνός δανεισμός είναι το καλύτερο εργαλείο 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

Κάνεις πλάκα ε;

Μιλάμε για βασικές αρχές οικονομικών, ο φτηνός δανεισμός είναι το καλύτερο εργαλείο 

πόσο είναι ο φθηνός όμως; γιατί το 1,25% που αναφέρθηκε δε το κόβω να ισχύει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dimitris9292 είπε

Καλησπέρα.

Θα ήθελα να ακούσω τις δικές σας γνώμες για το τί θα κάνατε στην θέση μου γιατί δεν μπορώ να αποφασίσω.

Θέλω να αγοράσω ένα καινούριο αυτοκίνητο το οποίο κοστίζει περίπου 18.000€. Αυτά τα χρήματα τα διαθέτω σε μετρητά και μπορώ να τα δώσω κατευθείαν αλλά επειδή είναι μεγάλο πόσο σκεφτόμουν να πάρω κάποιο δάνειο.

Θα μπορούσα να πάρω όλο το ποσό σε δάνειο αλλά θα είμαι δεσμευμένος για αρκετά χρόνια, κάτι που δεν θέλω γιατί δεν μου αρέσει να χρωστάω, οπότε σκεφτόμουν να δώσω κάπου 12-13.000 μετρητά και να πάρω τα υπόλοιπα απο την τράπεζα και να τα ξεπληρώσω μέσα σε 2-3 χρόνια. Το δάνειο έχει σταθερό επιτόκιο 1,25% οπότε είναι αρκετά δελεαστικό. Βγάζω 1000€ καθαρά τον μήνα και μπορώ να δίνω μέχρι 300€ σε δόσεις.

Εσείς τί θα κάνατε;

αν βαλεις τα λεφτα σε καποια επενδυση που πιστευεις οτι θα αποφερει μεγαλυτερη επιστροφη απο την χασουρα του επιτοκιου και του πληθωρισμου, οκ το δανειο. Αλλα ακομα και ετσι πρεπει ψυχολογικα να εισαι οκ με το οτι θα κοιμασαι και θα χρωστας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...