Προς το περιεχόμενο

Οδηγός Ταξί - Επιτρέπεται η προσωπική προώθηση μέσω Social;


MakeGreeceSexyAgain

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ότι συγκρίνετε (και συγκρίνεται) το επάγγελμα του φαρμακοποιού, λογιστή κλπ κλπ που για να το ασκήσεις χρειάζεται να έχεις μυαλό, κάποιες δεξιότητες, ειδικές γνώσεις και να έχεις πτυχίο Τριτοβάθμιας εκπαίδευσης με τον οδηγό ταξί , που απλά χρειάζεται δίπλωμα οδήγησης και κάτι χιλιάδες Ευρώ για να αγοράσει μια άδεια ταξί και που οι μισοί σχεδόν είναι απόφοιτοι Δημοτικού, ξέρουν την αλφαβήτα μέχρι το Κάπα και τη προπαίδεια μέχρι το 7, μιλάνε για τις προβλέψεις του Παΐσιου, σε κάθε κούρσα σου λένε με πάθος ότι μας ελέγχουν οι Μασώνοι και οτι θα γινόντουσαν παίκτες στον ΠΑΟΚ ή τον Ολυμπιακό αλλά τον έφαγαν τα κυκλώματα και οι ατζέντηδες ,  ε με ξεπερνάει .

 

Επεξ/σία από Adon1s
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 103
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@Adon1s

 Έτσι είναι. Ο άλλος νομίζει η βούρτσα και η +&*τσα είναι το ίδιο.

Προφανώς και είναι διαφορετικό το να έχεις σπουδάσει φαρμακοποιός από το να είσαι ταξιτζής. Και σίγουρα με διαφορετικούς όρους πρέπει να ανοίγει η αγορά για τα 2 επαγγέλματα. Απλά οι 2οι είναι πιο ουγκανοι για να συμβιβαστούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπαρχουν πολλοι οδηγοι ταξι που εχουν σπουδασει και ειναι μορφωμενοι περισσοτερο απο πολλους εδω μεσα που μονο να χαρακτηριζουν ξερουν και να μιλανε ασχημα. Κατι τετοιοι τυποι εχουν το θρασσος να μιλανε για μορφωση  και παιδεια.

 Ολοι λενε για καποιον που τους φερθηκε ασχημα  .δεν υπηρχε καποιος που να σας φερθηκε σωστα;;  δεν νομιζω.. 

Σε ολα τα επαγγελματα υπαρχουν σωστοι και λαθος εργαζομενοι

Να σας  πω ιστοριες με περιπτεραδες βενζιναδες φαρμακποιους εργαζομενους σε εστιαση κτλπ κτλπ κτλπ που μου φερθηκαν αντι επαγγελματικα μεχρι αυριο θα γραφω..

Επεξ/σία από christopher0016
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ciyo είπε

Καταλαβαίνω τον θυμό σου.

Δεν απαντάς όμως, πώς νιώθεις που το επάγγελμα σου υπάρχει ακόμα λόγο πολιτικης επιλογής? Γιατί τεχνολογικά πλέον πολύ γρήγορα και εύκολα και ΦΘΗΝΑ μπορώ να βρω ενα ιχ να με πάρει κούρσα?

Κοιτα να δεις εχω θυμο γιατι ενα ποσοστο οπως εγω και αλλοι που προσφερουν καλες υπηρεσιες μιλανε αγγλικα εχουν καθαρο καλο οχημα και βαθμολογια 4.95 στα 5  ειναι αδικο να τους παιρνει η μπαλα για 50 αρηδες που ψηφιζαν πασοκ με τα μπουνια.  Που εχουν αλλη νοοτροπια.

Να σε παει ιχ  κανοντας την δουλεια του ταξι δεν ειναι λυση . Ειναι σαν να εισαι ανθωπολης και να μου λες για αυτους που πουλανε μαυρα γλαστρες ..  αλλο να θες μια ποιο ποιοτικη υπηρεσια μια μεταφορα καθως πρεπει με  οδηγο και οχημα στην πενα. Και αλλο να  θελεις τσαμπα μεταφορα με οδηγο ενος ΙΧ που δεν πληρωνει φορους κτλπ.

 Ακομη και ο πιο αγραματος ταξιτζης  οταν εδινε για να βγαλει ειδ.καρτα ταξι  διαβασε να ξερει πρωτες βοηθειες.

Επισης η ασφαλεια ενος ταξι ειναι πανακριβη γιατι εαν συμβει ατυχημα και χτυπησει ο πελατης εχει πολλες καλυψεις.

Αλλο να απαιτεις επαγγελματιες σωστους και αλλο να θες  ΙΧ της αρπαχτης..

Οσο για τα πολιτικα κτλπ  φιλε ζεις στην χωρα τον συνδικαλστων ο καθε αχρηστος βολεμενος εκπρωσοπει ενα σωματειο  καταστρεφοντας τον  εκαστοτε κλαδο. Συμφεροντα

 Ετσι γινεται σε ολα οχι μονο στο ταξι 5 10 αχρηστοι κανουν οτι θελουν εις βαρος τον αλλων

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Adon1s said:

Το ότι συγκρίνετε (και συγκρίνεται) το επάγγελμα του φαρμακοποιού

Με το φαρμακείο ξέρεις ποιο είναι το θέμα? Ότι δεν προβλέπεται πχ να ανοίξεις εσύ και να προσλάβεις ως υπάλληλο φαρμακοποιό να το "τρέχει". Πρέπει να είσαι ο ίδιος για να είσαι ιδιοκτήτης, πράγμα παράλογο. Αν το άλλαξαν και πλέον γίνεται, my bad, μου διέφυγε...

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ciyo είπε

εγω δε μιλαω για την ελλαδα μονο, απλα με την τεχνολογια εγω θελω να πληρωνω ενα ιχ να με πηγαινει κουρσα. Οποιος θελει να εχει επαγγελματια οδηγο που ξερει πρωτες βοηθειες, ας παρει ταξι και ας πληρωσει τα διπλα λεφτα.

τωρα αυτη η καραμελα για τους φορους πρεπει να σταματησει. Ξερουμε και οι ταριφες οτι δεν δηλωνουν εισοδηματα. Πρεπει οι μεταφορες να ειναι μονο με καρτα, και μονο μεγαλες εταιριες τυπου uber μπορουν να το κανουν.

Ομως, θελω να σκεφτεις με ψυχρή λογικη και ας εισαι ταξιτζης, γιατι με την σημερινη τεχνολογια να μην επιτρεπεις σε ενα ιχ να με παρει κουρσα? Σε οποια χωρα απαγορευσαν τις τυπου uber υπηρεσιες, ηταν γιατι οι πολιτικοι ειχαν να τα βαλουν με χιλιαδες ταριφες. Ειναι πολιτικη η επιλογη που σας δινει το μονοπολιο των μεταφορων.

Παρε ουμπερ εσυ μας τα εχεις πει εδω και πολλες σελιδες..

 

Δεν πληρωνουν φορους;; ρωτα εναν λογιστη που ασχολειται να σου πει τι πληρωνουν

Ολοι νομιζουν οτι δεν κοβουν αποδειξη  δεν ξερουν οτι  πλεον η πλεοψηφια εχει νεου τυπου μηχανες που οχι απλα κοβουν αποδειξη αλλα σε λιγο καιρο θα γινεται καταγραφη on line  με το που μπει σε λειτουργεια το ταξιμετρο. Και Καταγραφη Ζ.

Εαν το φπα ηταν λιγοτερο τοτε θα πληρωνες πιο λιγα

Στην θεση σου θα επαιρνα ενα ποδηλατο να μην πληρωνω τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aγγλία πάντως τα ταξί δεν κόβουν απόδειξη,αν την ζητήσεις τότε είναι κάτι σαν καρτούλα που τhν συμπληρώνουν με το χέρι.

https://www.google.com/search?q=uk+taxi+receipt&rlz=1CAFQZI_enGB849&sxsrf=ACYBGNTDg2QjWPyGlUIC-pjBJOu4cAhgxw:1569164826286&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjx-cHA2uTkAhVRqaQKHWMlCXcQ_AUIEigB&biw=1366&bih=609

Πως φορολογούνται κλπ δεν ξέρω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ίδιο κάνει και η beat.Επισης οι τιμές της uber στην Ελλάδα ήταν ίδιες με τα ταξί.Αυτα που πληρώνεις στο Μπαγκλαντές που μένεις ξεχάσετες στην Ελλάδα.Αλλα έξοδα έχει ο οδηγός εκεί αλλά στην Ελλάδα.Τοσες σελίδες στο λέμε και δεν καταλαβαίνεις.

Επεξ/σία από parlapipas25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, ciyo είπε

εσυ δεν καταλαβαινεις οτι αν ανοιξει το επαγγελμα θα πεσουν οι τιμες. Καμια σχεση με το beat. ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ταριφες. Θελουμε ΙΧ!!!

Ρε φίλε αν ανοίξει το επάγγελμα το πρόβλημα του κυκλοφοριακού που υπάρχει στην Αθήνα θα γίνει ακόμα χειρότερο.Ηδη δεν παλεύεται η κατάσταση.θες 1.30 ώρα από Γλυφάδα να πας Κηφισιά το πρωί.Σοβαρα μιλάς; Μιλάτε χωρίς να σκέφτεστε.

Επεξ/σία από parlapipas25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό έχει σχέση ότι θα γεμίσουν οι δρόμοι με επιπλέον αυτοκίνητα.Θελει πολύ μυαλό να το σκεφτείς;Σε όλες τις πολιτισμένες πόλεις της Ευρώπης τα ταξί πάνε με βάση τον αριθμό του πληθυσμού.Αλλα εσύ από ότι καταλαβαίνω μάλλον τρολαρεις οπότε το σταματάω εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, ciyo είπε

ακομα πιο τελεια ειναι οταν πληρωνεις τα μισα αποτι σε οτι στον ταριφα!

ο Uberas παιρνει αμεσως την διευθυνση που θα παω και το gps του αυτοματα του δειχνει τον ταχυτερο δρομο. οταν φτασουμε, απλα λεω ευχαριστω και φευγω, τα λεφτα τραβιουντε απο την καρτα αυτοματα! και μετα εχω σε μαιλ ολη την διαδρομη μου, τον χαρτη, ποσα λεπτα εκανε, ποσα πληρωσα αλλα και την αποδειξη!

Οταν ειναι σαβατοβραδο και εχει κινηση η εφαρμογη σου λεει, τωρα θα πληρωσεις χ2 αν παρεις uber, για την ιδια διαδρομη! ενας λογος να εχει πολλους Uberαδες στις ωρες εχμης. Πραγματικα ειναι τοσο μπροστα, επιτελους φθηνη μετακινηση!!!!

Η uber έχει φάει ban στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες,καλά έκαναν και τους έδιωξαν και από εδώ.

 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...