Προς το περιεχόμενο

To Xiaomi Mi Mix Alpha θα έχει οθόνη «waterfall» και εκπληκτική screen-to-body αναλογία


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, baiosss είπε

Σαφέστατα. Αλλά δεν ξεπερνάνε οι stock του τις αντίστοιχες των P20 pro η των S10+ για παράδειγμα. Αυτές τις υπερβολές δεν μπορώ να διαβάζω. Με Gcam σχεδόν όλες οι συσκευές, mid range και high-end, απογειώνονται. Παίζει ρόλο φυσικά τι αισθητήρα φοράνε και ακόμα μεγαλύτερο ρόλο, τι δουλειά έχουν κάνει οι devs της Gcam για τις εκάστοτε συσκευές. Σε άλλες συσκευές για παράδειγμα, θυμάμαι η Gcam δεν απέδιδε το ίδιο καλά γιατί δεν υπήρχαν τα δύο παραπάνω. Αισθητήρες η καλή δουλειά από τους devs. 

Όπως και να έχει, τέλος το trollαρισμα. Χαρείτε τις συσκευές παιδιά, ότι και οποίες και εάν είναι αυτές. Απλά πέρασα ένα δύσκολο σαββατοκύριακο στην δουλειά και έπρεπε να ξεσπάσω κάπου :)

Εννοείται η stock του δε συγκρίνεται.η πλάκα είναι ότι η gcam με τον 48 της Samsung κάνει θαύματα ειδικά στο RN7 .είναι η πρώτη φθηνή συσκευή που έχω εν αναμονή του mix.κ σκέφτομαι να την κρατήσω σαν backup

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 155
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, baiosss είπε

Σαφέστατα. Αλλά δεν ξεπερνάνε οι stock του τις αντίστοιχες των P20 pro η των S10+ για παράδειγμα. Αυτές τις υπερβολές δεν μπορώ να διαβάζω. Με Gcam σχεδόν όλες οι συσκευές, mid range και high-end, απογειώνονται. Παίζει ρόλο φυσικά τι αισθητήρα φοράνε και ακόμα μεγαλύτερο ρόλο, τι δουλειά έχουν κάνει οι devs της Gcam για τις εκάστοτε συσκευές. Σε άλλες συσκευές για παράδειγμα, θυμάμαι η Gcam δεν απέδιδε το ίδιο καλά γιατί δεν υπήρχαν τα δύο παραπάνω. Αισθητήρες η καλή δουλειά από τους devs. 

Όπως και να έχει, τέλος το trollαρισμα. Χαρείτε τις συσκευές παιδιά, ότι και οποίες και εάν είναι αυτές. Απλά πέρασα ένα δύσκολο σαββατοκύριακο στην δουλειά και έπρεπε να ξεσπάσω κάπου :)

Επειδή έχω παίξει με πολλές συσκευές με gcam μπορω να σου πω ότι δεν έχει σημασία τι app θα βάλεις στην άλλη συσκευη. Ας πούμε απο το p20 pro (ή ακόμα και mate) έχει καλυτερη λεπτομέρια το rn7 gcam στη μέση νυχτερινή. Και αν βάλουμε στην εξίσωση και τα πορτρέτα (εννοω πρόσωπα) δεν αξίζει καν να κάνεις συγκριση. Το ίδιο ισχύει και ενάντια σε lg g7, v30, mi9 κλπ (ακόμα και αν βάλεις gcam σε αυτά). 

Κατα τα άλλα, ακόμα και αν με πειτε υπερβολικό ή ότι έτυχαν τα συγκριτικά ή οτι αν βαλουμε στην εξίσωση μαυρα σκοτάδια αλλάζει το αποτέλεσμα (μονο για huawei λεω... ή αλλες παλι υστερούν) και μονο οτι συγκρινόνται με τέτοιες συσκευες καταλαβαίνεις φάνταζομαι το Point μου. Φωτογραφικά παίζει σε εξαιρετικό επίπεδο έστω και αν χρειαστει να κανεις εγκατάσταση ενα 3rd party app. :) 

Φυσικά μιλαω μονο για βασικό φακό. Αν βάλουμε στην εξίσωση και τους άλλους (που δεν εχει καν το rn7) προφανως και υπερτερουν οι ακριβοτερες συσκευες. 

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Antretng είπε

Επειδή έχω παίξει με πολλές συσκευές με gcam μπορω να σου πω ότι δεν έχει σημασία τι app θα βάλεις στην άλλη συσκευη. Ας πούμε απο το p20 pro (ή ακόμα και mate) έχει καλυτερη λεπτομέρια στη μέση νυχτερινή. Και αν βάλουμε στην εξίσωση και τα πορτρέτα (εννοω πρόσωπα) δεν αξίζει καν να κάνεις συγκριση. Το ίδιο ισχύει και ενάντια σε lg g7, v30, mi9 κλπ (ακόμα και αν βάλεις gcam σε αυτά). 

Κατα τα άλλα, ακόμα και αν με πειτε υπερβολλικό ή ότι έτυχαν τα συγκριτικά ή οτι αν βαλουμε στην εξισωσω μαυρα σκοτάδια αλλάζει το αποτέλεσμα (μονο για huawei λεω... ή αλλες παλι υστερούν) και μονο οτι συγκρινόνται με τέτοιες συσκευες καταλαβαίνεις φάνταζομαι το Point μου. Φωτογραφικά παίζει σε εξαιρετικό επίπεδο έστω και αν χρειαστει να κανεις εγκατάσταση ενα 3rd party app. :) 

Καλά το P30 και γενικά τα Huawei, ποτέ δεν με ενθουσίαζαν. Όχι ότι δεν κάνουν τρομερή δουλειά οι κάμερες τους, αλλά όταν σου αλλοιώνει τα χρώματα, όταν όλα είναι υπερκορεσμένα και το αληθινό γίνεται "πλαστικό " και ψεύτικο, δεν προσφέρει τίποτε περισσότερο από το ότι γίνεται πιο "πιασαρικο" στο μάτι.

Εκεί την πατάνε πολλοί και νομίζουν ότι είναι κορυφή. Σαφώς και στο απόλυτο σκοτάδι τα καταφέρνουν καλύτερα από τους άλλους, αλλά ποιος θα κάτσει να τραβάει φωτό στο πίσσα μαύρο σκοτάδι;

Για μένα, προσωπική μου άποψη, επιτυχία σε μια κάμερα είναι να αποδίδει αυτό που πραγματικά βλέπεις, με γυμνό μάτι. Οσο μπορεί να γίνει αυτο. Όχι να σου δίνει λεπτομέρεια μεν, αλλά να έχεις κιτρινωπές η πρασινωπές φωτό. Πολλές φορές το κάνει και η Gcam αυτό, σε κάποια smartphones.

Επεξ/σία από baiosss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, baiosss είπε

Καλά το P30 και γενικά τα Huawei, ποτέ δεν με ενθουσίαζαν. Όχι ότι δεν κάνουν τρομερή δουλειά οι κάμερες τους, αλλά όταν σου αλλοιώνει τα χρώματα, όταν όλα είναι υπερκορεσμένα και το αληθινό γίνεται "πλαστικό " και ψεύτικο, δεν προσφέρει τίποτε περισσότερο από το ότι γίνεται πιο "πιασαρικο" στο μάτι.

Εκεί την πατάνε πολλοί και νομίζουν ότι είναι κορυφή. Σαφώς και στο απόλυτο σκοτάδι τα καταφέρνουν καλύτερα από τους άλλους, αλλά ποιος θα κάτσει να τραβάει φωτό στο πίσσα μαύρο σκοτάδι;

Για μένα, προσωπική μου άποψη, επιτυχία σε μια κάμερα είναι να αποδίδει αυτό που πραγματικά βλέπεις, με γυμνό μάτι. Οσο μπορεί να γίνει αυτο. Όχι να σου δίνει λεπτομέρεια μεν, αλλά να έχεις κιτρινωπές η πρασινωπές φωτό. Πολλές φορές το κάνει και η Gcam αυτό, σε κάποια smartphones.

Κοίτα κάπου χάνεις κάπου κερδίζεις. Αλλά αν αναφέρεσαι στο wb, δεν νομίζω ότι υπάρχει κινητό που να το πιάνει άψογα. Άσε που είναι και σχετικό το τι είναι σωστό.

Άλλος για παράδειγμα θα σου πει ότι θέλω σωστό λευκό και άλλος ότι θέλει να πιάνει αυτό που βλέπει το μάτι (που και πάλι κανένα από τα 2 δεν καταφέρνουν άψογα)

Πάντως έστω εκ των υστέρων, σε ένα βαθμό το wb διορθώνεται. Λεπτομέρια όμως δεν μπορεις να επαναφέρεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/9/2019 στις 7:01 ΜΜ, leonproniknidis είπε

Δεν ξέρεις από redmi note 7 Για αυτό τα λες αυτά. 

Σιγά σιγά θα μάθετε παιδιά. Υπομονή...

Δυνατό το redmi note 7, αλλα με το σχόλιο μου ήθελα να πω πως η Xiaomi δεν ειναι για κάτω απο 150€, ακόμα κ το note7 έχει ΠΑΝΩ απο 150€. Επίσης η Xiaomi εχει βάλει SD855 στο Μi9 που είναι τρελό vfm και λέμε για κινητα των 150€....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...