Προς το περιεχόμενο

Αγορά toyota


ToyotaGR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας θα ήθελα την γνώμη σας για αγορά αυτοκινήτου πιθανότατα μεταχειρισμένου έχω κώλυμα με τα toyota τώρα έχω ένα corolla του 2000 έχει αλλάξει κινητήρα και τώρα είναι άριστο μηχανικά παρόλα αυτά η κατανάλωση του είναι ένα πρόβλημα γιατί κάνω περίπου 1000 χιλιόμετρα το μήνα και είναι όλα εντός πόλης σταμάτα ξεκινά  Αθήνα με αποτέλεσμα να έχω καταναλωσει 12 λίτρα στα 100xlm με 20€ βγάζω το πολύ 90-100 χιλιόμετρα έχω βαρεθεί να βαζω συνέχεια 20αρικα και σε λίγες μέρες ξανά και ξανά θέλω κάνα 200 με 230€ το μήνα βενζίνη έχω διαβάσει διάφορα για τα υβριδικά εσάς ποια είναι η γνώμη σας να κρατήσω αυτό που έχω για μερικά χρόνια ακόμη η να κοιτάξω τίποτα άλλο.

Επεξ/σία από ToyotaGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, ToyotaGR είπε

Γεια σας θα ήθελα την γνώμη σας για αγορά αυτοκινήτου πιθανότατα μεταχειρισμένου έχω κώλυμα με τα toyota τώρα έχω ένα corolla του 2000 έχει αλλάξει κινητήρα και τώρα είναι άριστο μηχανικά παρόλα αυτά η κατανάλωση του είναι ένα πρόβλημα γιατί κάνω περίπου 1000 χιλιόμετρα το μήνα και είναι όλα εντός πόλης σταμάτα ξεκινά  Αθήνα με αποτέλεσμα να έχω καταναλωσει 12 λίτρα στα 100xlm με 20€ βγάζω το πολύ 90-100 χιλιόμετρα έχω βαρεθεί να βαζω συνέχεια 20αρικα και σε λίγες μέρες ξανά και ξανά θέλω κάνα 200 με 230€ το μήνα βενζίνη έχω διαβάσει διάφορα για τα υβριδικά εσάς ποια είναι η γνώμη σας να κρατήσω αυτό που έχω για μερικά χρόνια ακόμη η να κοιτάξω τίποτα άλλο.

Τη λύση του υγραεριου την έχεις σκεφτεί ;

Με σωστό συστήμα και ρύθμιση όμως δεν θα έχεις πρόβλημα.

Θα έχεις μια οικονομία της τάξης 40-45%

Είχα σε Honda Accord του 2002.

Εκτός εάν έχεις αποφασίσει ήδη αγορά αλλού οχήματος πιο καινούργιου.

Γιατί κακά τα ψέματα θα αρχίσει να ζητάει το Toyota

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την γνώμη σου,τώρα το corolla έχει 300.000xlm το υγραέριο το έχω σκεφτεί έχω ρωτήσει φίλους που έχουν άλλοι έχουν πάθει ζημιές στον κινητήρα άλλος είχε διαροει άλλη λένε είναι καλό εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει και πολύ σαν ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ToyotaGR είπε

Γεια σας θα ήθελα την γνώμη σας για αγορά αυτοκινήτου πιθανότατα μεταχειρισμένου έχω κώλυμα με τα toyota τώρα έχω ένα corolla του 2000 έχει αλλάξει κινητήρα και τώρα είναι άριστο μηχανικά παρόλα αυτά η κατανάλωση του είναι ένα πρόβλημα γιατί κάνω περίπου 1000 χιλιόμετρα το μήνα και είναι όλα εντός πόλης σταμάτα ξεκινά  Αθήνα με αποτέλεσμα να έχω καταναλωσει 12 λίτρα στα 100xlm με 20€ βγάζω το πολύ 90-100 χιλιόμετρα έχω βαρεθεί να βαζω συνέχεια 20αρικα και σε λίγες μέρες ξανά και ξανά θέλω κάνα 200 με 230€ το μήνα βενζίνη έχω διαβάσει διάφορα για τα υβριδικά εσάς ποια είναι η γνώμη σας να κρατήσω αυτό που έχω για μερικά χρόνια ακόμη η να κοιτάξω τίποτα άλλο.

Την κουκουβαγια εχεις 1.6?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ToyotaGR είπε

1.400cc

Αυτο το μοτερ εκαιγε λαδια..! Μηπως του φορας ζαντες για την καταναλωση στα 12λ?

Εχει βαρια καροτσα και για την καταναλωση μεσα στη πολη θα το βοηθουσε λιγο πιο κοντο σασμαν..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, ToyotaGR είπε

Γεια σας θα ήθελα την γνώμη σας για αγορά αυτοκινήτου πιθανότατα μεταχειρισμένου έχω κώλυμα με τα toyota τώρα έχω ένα corolla του 2000 έχει αλλάξει κινητήρα και τώρα είναι άριστο μηχανικά παρόλα αυτά η κατανάλωση του είναι ένα πρόβλημα γιατί κάνω περίπου 1000 χιλιόμετρα το μήνα και είναι όλα εντός πόλης σταμάτα ξεκινά  Αθήνα με αποτέλεσμα να έχω καταναλωσει 12 λίτρα στα 100xlm με 20€ βγάζω το πολύ 90-100 χιλιόμετρα έχω βαρεθεί να βαζω συνέχεια 20αρικα και σε λίγες μέρες ξανά και ξανά θέλω κάνα 200 με 230€ το μήνα βενζίνη έχω διαβάσει διάφορα για τα υβριδικά εσάς ποια είναι η γνώμη σας να κρατήσω αυτό που έχω για μερικά χρόνια ακόμη η να κοιτάξω τίποτα άλλο.

corolla hybrid με 4ης γενιάς σύστημα σαν του CHR (καλύτερο από του auris) και ξέγνοιασες. (νομίζω έχει 21Κ)

Το κοίταζα πριν 1 μήνα , άριστο για αυτοκίνητο πόλης και πολύ οικονομικό για την κίνηση της Αθήνας στο καύσιμο. (υπολόγισε λιγότερο από την μισή κατανάλωση από αυτή που έχεις τώρα σε πραγματικές συνθήκες πόλης με a/c αναμμένο)

Επίσης σου δίνουν 11 χρόνια εγγύηση στην μπαταρία και πλέον η ΤΟΥΟΤΑ έχει βελτιώσει θεαματικά το όλο υβριδικό σύστημα και έτσι είναι και πολύ αξιόπιστο. ( Στην εθνική οδό/ταξίδια δεν σου προσφέρει τίποτε το υβριδικό σύστημα , ίσως θα έχεις και μικρή επιβάρυνση στο καύσιμο έναντι του βενζινοκινητήρα της TOYOTA)

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ναι είναι με το μοτέρ που έκαιγε λάδια στα 180.000 μου τελείωσε σαν κινητήρας και μου έβαλαν ένα από ayris του 7-8 μοντέλο και από τότε είναι τελειο,ζάντες φοράει 14αρες της είχε όταν το αγόρασα.Το μόνο κακό του είναι η κατανάλωση και ότι πλέων εφόσον τα έχει τα χρονάκια του λογικά όσο πάει θα μου βγάζει και πιο συχνα ζημιές Το ayris το hybrid του 13+ μοντέλο έχει κανείς γνώμες αν έχει θέματα η όχι και αν είναι καλύτερα να περιμένω 4-5 χρόνια ακόμα να πέσουν η τιμες σε κάνα corolla hybrid.Τα αμάξια που θα προτιμούσα είναι chr και corolla hybrid.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, ToyotaGR είπε

 Ναι είναι με το μοτέρ που έκαιγε λάδια στα 180.000 μου τελείωσε σαν κινητήρας και μου έβαλαν ένα από ayris του 7-8 μοντέλο και από τότε είναι τελειο,ζάντες φοράει 14αρες της είχε όταν το αγόρασα.Το μόνο κακό του είναι η κατανάλωση και ότι πλέων εφόσον τα έχει τα χρονάκια του λογικά όσο πάει θα μου βγάζει και πιο συχνα ζημιές Το ayris το hybrid του 13+ μοντέλο έχει κανείς γνώμες αν έχει θέματα η όχι και αν είναι καλύτερα να περιμένω 4-5 χρόνια ακόμα να πέσουν η τιμες σε κάνα corolla hybrid.Τα αμάξια που θα προτιμούσα είναι chr και corolla hybrid.

Για να εχεις καλη καταναλωση στην κινηση.. πρεπει ο κινητηρας να αναπνεει χαμηλομεσαια.. σε συνδιασμο παντα με την σωστη οδηγηση!

Αν ο κινητηρας που εχεις τωρα αποδιδει αρτια και καταλαβαινεις οτι στις χαμηλες στροφες(μεχρι τις 2500στρ) το κινει σχετικα ανετα.. τοτε φταιει ο τροπος οδηγησης σου!

Αν παλι καταλαβαινεις οτι πρεπει να ξεπερνας τις 3000στρ για να αναπνεει τοτε πρεπει να το δουλευεις  εκει κοντα και ουτε απο καποιες στροφες και πανω! και στην αλλαγη ταχυτητας να μην πεφτεις κατω απο καποιες στροφες.. Με λιγα λογια πρεπει να το δουλευεις σε συγκεκριμενο φασμα στροφων.. Ετσι θα υπαρχουν περιπτωσεις μεσα στη κινηση που δεν θα μπορεις να αλλαξεις ταχυτητα αλλα παραλληλα ουτε και να αυξησεις τις στροφες!!!

Kατοχος cuore (τελευταιο μοντελο-οινομικοτερος βενζινοκινητηρας) αναφερει σε κινηση φτανει και τα 8.5λ!!!  Επειδη το εχω οδηγησει αυτο οφειλεται στις σχεσεις μεταδοσης.. γιατι απο τα χαμηλα μεχρι και καποιες στροφες στις μεσαιες  λειτουργει νωχελικα αλλα στις υψηλες δινει πολυ ωραια!  Αυτος που θα ξερει να το δουλεψει σιγουρα δεν θα δει πανω απο 6.5λ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/9/2019 στις 11:27 ΜΜ, omitziz είπε

Να δεις και πέρα από τα τουοτα το έχεις σκεφτεί?  Πες μας τι μπάτζετ έχεις και τι ψάχνεις περίπου.

Αφού έχει κώλυμα με τα τογιοτα. Και νικνειμ ToyotaGR. Άλλο ένα τέτοιο μήνυμα και τρως ban. :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχχαχα νταξει είπαμε αλλά βλέπω ότι το μέλλον πάει σε υβριδικά και ηλεκτρικά και στα υβριδικά δεν υπάρχει άλλη εταιρεία που να έχει εξελιχθεί τόσο όσο η toyota στο θέμα hybrid 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...