Προς το περιεχόμενο

[Laptop] Hp Omen - διάφορα μοντέλα - plaisio.gr


giorgionats

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν παίζεις αποκλειστικά στην οθόνη του Laptop τότε πας στο 2018 chasis με την 1070 και τα 120Hz και να το βάλεις σε καλή βάση ψύξης μόνιμα. 

Αν σκοπεύεις να συνδέσεις συχνά το laptop σε εξωτερικό Monitor με υψηλότερα των 60hz και το κάνεις ουσιαστικά desktop replacement, τότε πας στο 2019 chasis με 1660ti.

Αυτό τουλάχιστον θα έκανα εγώ.

Το rgb ή οχι keyboard προσωπικά δεν με απασχολεί, αρκεί να είναι φωτιζόμενο.

Απ την άλλη η διαχείριση της θερμότητας με απασχολεί και είναι βέβαιο ότι η 1660ti εκλύει λιγότερη θερμότητα σε σχέση με την 1070 και τις υπόλοιπες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 204
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να ρωτήσω αν για video editing (davinci resolve) κάνει το συγκεκριμένο λαπτοπ στα 1079ευρώ;
Μου λέει ένας φίλος να επαιρνα καρτα γραφικών  ειδικα για video editing αλλά δεν παίζει κάνει 800 ευρω.. 
Νομίζω αυτα εδω τα λαπτοπς φαίνονται καλα εσείς τι λέτε; ΑΝ καποιος ξέρει, Μιλαω κυρίως για 1080 επεξεργασία και απο οτι ειδα στα requirements του davinci ειναι καλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θεωρώ πως η έκδοση με 1660ti και 9750H είναι το sweet spot στα 1079. Με σωστές ρυθμίσεις στο Nvidia control panel, μια καλη βάση ψύξης και σωστό undervolting στην cpu θα πάρετε φουλ επιδόσεις χωρίς θέμα υπερθέρμανσης. 

Επεξ/σία από iazriel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, iazriel είπε

Θεωρώ πως η έκδοση με 1660ti και 9750H είναι το sweet spot στα 1079. Με σωστές ρυθμίσεις στο Nvidia control panel, μια καλη βάση ψύξης και σωστό undervolting στην cpu θα πάρετε φουλ επιδόσεις χωρίς θέμα υπερθέρμανσης. 

Όταν το παραλάβω θα μου πεις πως να τα κάνω όλα αυτά? 

😁😁😎

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, iazriel είπε

Θεωρώ πως η έκδοση με 1660ti και 9750H είναι το sweet spot στα 1079. Με σωστές ρυθμίσεις στο Nvidia control panel, μια καλη βάση ψύξης και σωστό undervolting στην cpu θα πάρετε φουλ επιδόσεις χωρίς θέμα υπερθέρμανσης. 

Έχω το ίδιο αλλά με 9300h,τι ρυθμίσεις μπορώ να κάνω στο nvidia panel για την 1660ti?

Ξέρω ότι γίνεται undervolt με το afterburner αλλά το γράφημα με μπερδεύει και δεν έχω βρει στο νετ κάποιο σάιτ με έτοιμες ρυθμίσεις ακόμα.

Υποθέτω ένα undervolt θα βοηθήσει για να μειωθούν και οι θερμοκρασίες της cpu αφού μοιράζονται έναν σωλήνα απαγωγης θερμότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, sintalkas είπε

παιδια το εκοψα τιμολογιο αλλα δεν μου αφαιρεσε το φπα!

Τι εννοεις ακριβως? Περιμενες να πληρωσεις λιγοτερα εκει = στο ταμειο να εχει αφαιρεθει? 🙄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα που έχω με το μοντέλο του public είναι ότι μου βγάζει μνμ στο hp assistant για βαθμολόγηση της μπαταρίας όπου ακόμα και σήμερα 5 μέρες μετά την αγορά του δεν έχω καταφέρει να κάνω (drain battery και πλήρη φόρτιση έχω κανει)

Εδώ λοιπόν λέει ότι αν δε τα καταφέρουμε να επικοινωνήσουμε με την hp

Λέτε να μου πουν φέρτε το για επισκευή?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gaius germanicus είπε

Έχω το ίδιο αλλά με 9300h,τι ρυθμίσεις μπορώ να κάνω στο nvidia panel για την 1660ti?

Ξέρω ότι γίνεται undervolt με το afterburner αλλά το γράφημα με μπερδεύει και δεν έχω βρει στο νετ κάποιο σάιτ με έτοιμες ρυθμίσεις ακόμα.

Υποθέτω ένα undervolt θα βοηθήσει για να μειωθούν και οι θερμοκρασίες της cpu αφού μοιράζονται έναν σωλήνα απαγωγης θερμότητας.

Undervolt στην κάρτα γραφικών δεν νομίζω να χρειάζεται ήδη κάνει μόνη της ότι χρειάζεται δεν το έχω ψάξει κιόλας. Από την άλλη με το XTU της Intel ή το throttlestop μπορείς να κάνεις ένα τίμιο undervolt την cpu και να δεις τα οφέλη! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, TheDevilMayCare είπε

Τι εννοεις ακριβως? Περιμενες να πληρωσεις λιγοτερα εκει = στο ταμειο να εχει αφαιρεθει? 🙄

Εννοω πως ως επαγγελματιας δικαιουμαι απαλλαγη φπα,παιδια εχει πεσει το φπα στα ηλεκτρονικα γιατι με τα μαθηματικα μου δεν βγαινουν αν εχει 24% φπα

Επεξ/σία από sintalkas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τα έσπρωξα για τον 15- dc1000nv με την RTX 2060 στα 1079€, καθώς σε αυτή την κατηγορία τιμής ήταν ο μόνος που φοράει 144hz panel και το οποίο δεν φαίνεται στις προδιαγραφές που δίνει το πλαίσιο. Η διαφορά στην τιμή με τον υποδεέστερων χαρακτηριστικών 15- dc1002nv (128ρης ssd και 60hz panel οι μόνες διαφορές προς τα κάτω) ήταν μόνο 30€. Αδιανόητη πραγματικά τιμολόγηση μεταξύ των 2 μοντέλων και είπα να ρίξω τη ζαριά στο "καλό". Η κάρτα (της τράπεζας) φόρτωσε από σήμερα, με το pc δεν ξέρω πότε θα βρω χρόνο να ασχοληθώ καθώς αγοράστηκε σε εποχή με πολύ τρέξιμο γενικότερα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...