Προς το περιεχόμενο

[Laptop] Hp Omen - διάφορα μοντέλα - plaisio.gr


giorgionats

Προτεινόμενες αναρτήσεις

54 λεπτά πριν, Seaman72 είπε

Τελικά τα έσπρωξα για τον 15- dc1000nv με την RTX 2060 στα 1079€, καθώς σε αυτή την κατηγορία τιμής ήταν ο μόνος που φοράει 144hz panel και το οποίο δεν φαίνεται στις προδιαγραφές που δίνει το πλαίσιο. Η διαφορά στην τιμή με τον υποδεέστερων χαρακτηριστικών 15- dc1002nv (128ρης ssd και 60hz panel οι μόνες διαφορές προς τα κάτω) ήταν μόνο 30€. Αδιανόητη πραγματικά τιμολόγηση μεταξύ των 2 μοντέλων και είπα να ρίξω τη ζαριά στο "καλό". Η κάρτα (της τράπεζας) φόρτωσε από σήμερα, με το pc δεν ξέρω πότε θα βρω χρόνο να ασχοληθώ καθώς αγοράστηκε σε εποχή με πολύ τρέξιμο γενικότερα.

εισαι σιγουρος οτι και το αλλο δεν εχει 144hz.διαβασα οτι ολα τα omen με rtx εχουν 144hz panel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 204
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όχι δεν έχουν όλα, δυστυχώς. Μόνο όσα σημειώνεται σχετικά στο site της HP. Πήγα, για να είμαι σίγουρος, σε φυσικό κατάστημα για να δω τα κουτιά από κοντά.

Στο πλαίσιο μου είπαν ότι κάποιοι από τους κωδικούς της προσφοράς θα παίξουν στην ίδια τιμή και στην BF. και ότι δεν αναμένεται άμεσα άλλο σπρώξιμο stock σε Omen. Και στο site της HP βλέπω ότι βάζουν τους κωδικούς με το νέο σασί που λογικά θα περάσουν στην αγορά με υψηλότερες τιμές. Τα καινούρια έχουν και μπαταρία 6 στοιχείων (τα 15άρια). ΄Ήμουν μεταξύ των 2 επιλογών στα 1079€. Το 17άρι με τον 9750h και το 15άρι που πήρα τελικά και με απόφαση της τελευταίας στιγμής. Κάπου φοβήθηκα το μέγεθος και το βάρος του 17ριού (είδα μόνο το παλιό βέβαια σασί. Το καινούριο και ελαφρύτερο δεν είχαν ανοιγμένο κουτί). Τώρα μπορεί και να βιάστηκα. Θα δούμε σε τι τιμές θα παίξει γενικότερα η νέα σειρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Seaman72 είπε

Όχι δεν έχουν όλα, δυστυχώς. Μόνο όσα σημειώνεται σχετικά στο site της HP. Πήγα, για να είμαι σίγουρος, σε φυσικό κατάστημα για να δω τα κουτιά από κοντά.

Το 17άρι με τον 9750h και το 15άρι που πήρα τελικά και με απόφαση της τελευταίας στιγμής. Κάπου φοβήθηκα το μέγεθος και το βάρος του 17ριού (είδα μόνο το παλιό βέβαια σασί. Το καινούριο και ελαφρύτερο δεν είχαν ανοιγμένο κουτί). Τώρα μπορεί και να βιάστηκα. Θα δούμε σε τι τιμές θα παίξει γενικότερα η νέα σειρά.

αρα το 17 cb0011nv αυτο εχει νεο σασι?

σευχαριστουμε πολυ για τις πληροφοριες. αρα τα σπρωχνουν λογω νεας σειρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, sintalkas είπε

Εννοω πως ως επαγγελματιας δικαιουμαι απαλλαγη φπα,παιδια εχει πεσει το φπα στα ηλεκτρονικα γιατι με τα μαθηματικα μου δεν βγαινουν αν εχει 24% φπα

Ποσο το πληρωσες δηλαδη..??

6 ώρες πριν, sintalkas είπε

Εννοω πως ως επαγγελματιας δικαιουμαι απαλλαγη φπα,παιδια εχει πεσει το φπα στα ηλεκτρονικα γιατι με τα μαθηματικα μου δεν βγαινουν αν εχει 24% φπα

Η μαλλον το πιο σωστο ερωτημα: τι ελεγε το τιμολογιο σου τελικα??
🙄
Σκεφτομαι την περιπτωση: να στο εβγαλαν με...μηδενικο (ναι!) ΦΠΑ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, sintalkas είπε

1015 ευρω το πηρα απο 1259,οταν μου ερθει θα σου πω

σωστή ειναι η τιμή αν αφαιρέσεις το φπα

1259/1,24=1.015,322

Επεξ/σία από koystado
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, TheDevilMayCare είπε

Ποσο το πληρωσες δηλαδη..??

Η μαλλον το πιο σωστο ερωτημα: τι ελεγε το τιμολογιο σου τελικα??
🙄
Σκεφτομαι την περιπτωση: να στο εβγαλαν με...μηδενικο (ναι!) ΦΠΑ!

Για να μην πληρώσεις ΦΠΑ στο τιμολόγιο πρέπει να προσκομισεις συγκεκριμένα έγγραφα κατά την έκδοση του τιμολογίου. Σε αντίθετη περίπτωση κόβεται τιμολόγιο κανονικό, και κάνεις συμψηφισμό. Δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά.

Επεξ/σία από StigmaX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι καλά να λες που το πλαίσιο δε σε ταλαιπωρεί με το τιμολόγιο και το ΦΠΑ, και πληρώνεις εξ αρχής το αποφορολογημενο ποσό. Εμένα στο public, και υποχρεωτικά με έβαλαν να πληρώσω όλο το ποσό μαζί με το ΦΠΑ, και μετά έπρεπε να στέλνω τα αντίστοιχα έγγραφα στο λογιστήριο τους και να περιμένω να μου πιστωθει το ποσό στο λογαριασμό της επιχείρησης, και μου έκαναν λάθος στο τελικό ΦΠΑ λόγω του ότι η προσφορά είχε μαζί και τα δώρα (πολυμηχανημα, μελάνια, back pack) για τα οποία με έβαλαν να πληρώσω ΦΠΑ. Οπότε, χίλιες φορές πλαίσιο σε θέματα τιμολογίου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, StigmaX είπε

Για να μην πληρώσεις ΦΠΑ στο τιμολόγιο πρέπει να προσκομισεις συγκεκριμένα έγγραφα κατά την έκδοση του τιμολογίου. Σε αντίθετη περίπτωση κόβεται τιμολόγιο κανονικό, και κάνεις συμψηφισμό. Δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά.

Αναφερομαι σε αυτο:
ΠΟΛ.1150_2017 Η εγκύκλιος για την απόδοση του ΦΠΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρελαβα σημερα το hp omen 17- cb0011nv απο πλαισιο. Εχει παραλαβει κανεις αλλος?
Σορρυ αν ειναι offtopic αλλα  αντιμετωπιζω ενα προβλημα με την ρυθμιση της φωτεινοτητας. Δεν μπορω να την αλλαξω καθολου, το slider λειπει μεσα απο το power options και η συντομευση με τα fn keys ενω δουλευει το "γραφικο" της ουσιαστικα δεν κανει τιποτα. Με λιγο ψαξιμο στο ιντερνετ βρηκα οτι ισως οφειλεται στην εκδοση των Windows 10 που ηρθε μαζι με το λαπτοπ, ειναι η 1809. Να κανω windows update? Θα λυθει το θεμα ή θα γινουν χειροτερα τα πραγματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, JamesDelaney είπε

Παρελαβα σημερα το hp omen 17- cb0011nv απο πλαισιο. Εχει παραλαβει κανεις αλλος?
Σορρυ αν ειναι offtopic αλλα  αντιμετωπιζω ενα προβλημα με την ρυθμιση της φωτεινοτητας. Δεν μπορω να την αλλαξω καθολου, το slider λειπει μεσα απο το power options και η συντομευση με τα fn keys ενω δουλευει το "γραφικο" της ουσιαστικα δεν κανει τιποτα. Με λιγο ψαξιμο στο ιντερνετ βρηκα οτι ισως οφειλεται στην εκδοση των Windows 10 που ηρθε μαζι με το λαπτοπ, ειναι η 1809. Να κανω windows update? Θα λυθει το θεμα ή θα γινουν χειροτερα τα πραγματα?

χωρις να ξερω τη λυση στο προβλημα σου (αν κι εγω θα εκανα windows update-φαινεται το λογικο βημα) να σου ζητησω εαν μπορεις να ανεβασεις 1-2 φωτο γτ με ενδιαφερει κι εμενα αυτο το μοντελο οπως και την υπολοιπη ομαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πρωτη εικονα θα επρεπε να εμφανιζεται μαζι με τις υπολοιπες επιλογες και ο slider για τη φωτεινοτητα . Πατωντας το "change advanced power settings" βλεπουμε τις επιλογες στην δευτερη εικονα. Απο τo  Display λειπει η επιλογη "enable adaptive brightness". 

Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

Screenshot_3.png

Screenshot_4.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, JamesDelaney είπε

Παρελαβα σημερα το hp omen 17- cb0011nv απο πλαισιο. Εχει παραλαβει κανεις αλλος?
Σορρυ αν ειναι offtopic αλλα  αντιμετωπιζω ενα προβλημα με την ρυθμιση της φωτεινοτητας. Δεν μπορω να την αλλαξω καθολου, το slider λειπει μεσα απο το power options και η συντομευση με τα fn keys ενω δουλευει το "γραφικο" της ουσιαστικα δεν κανει τιποτα. Με λιγο ψαξιμο στο ιντερνετ βρηκα οτι ισως οφειλεται στην εκδοση των Windows 10 που ηρθε μαζι με το λαπτοπ, ειναι η 1809. Να κανω windows update? Θα λυθει το θεμα ή θα γινουν χειροτερα τα πραγματα?

Δεξί κλικ στην επιφάνεια εργασίας, ρυθμίσεις οθόνης και θα βρεις τον slider που ψάχνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...