Προς το περιεχόμενο

Intel HEDT, LGA 2066,X299, Cascade lake-X


Coppermine

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, holy grail είπε

μεγαλυτερη πανωλεθρια για την amd δε θα μπορουσε να υπαρξει. βγαζουν νεο cpu με τις κλασσικες τυμπανοκρουσιες, sharktoothless κλπ και χανουν στο 70% των bench. φανταστειτε σε real time.

μιλαμε για eol hedt με το καλημερα και χωρις η ιντελ να παρουσιασει τιποτα νεο στην ουσια.

https://www.anandtech.com/show/15044/the-amd-ryzen-threadripper-3960x-and-3970x-review-24-and-32-cores-on-7nm/7


:lol::lol::lol:

 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Sheogorath είπε

Έφαγε μπαν ο ιντελρυζεν και έκανε νέο προφίλ;

Ή έχει κάτι το νερό στην περιοχή τους ξερω ‘γω...

Είναι ο πρωτος λογαριασμός προ intelrisen 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, ROG-X είπε

Το πανωλεθρια στους μπλε φανταζει λιγο...πρεπει να βρω αλλη λεξη! 😁

Αν κατεβει και η μαλαπερδα (64 core) της AMD με 3,0Ghz base clock....θα μιλάμε για βιασμό του 56 core της μπλε.... 

Αυτος ο 56 core των 25.000 $ ειναι φαντασμα, ολοι τον εχουν δει αλλα κανεις δεν τον εχει... 😂

Μόνο για εταιρειες έχει βγει. Η μηπως θα τον αγοραζες....:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, holy grail είπε

μεγαλυτερη πανωλεθρια για την amd δε θα μπορουσε να υπαρξει. βγαζουν νεο cpu με τις κλασσικες τυμπανοκρουσιες, sharktoothless κλπ και χανουν στο 70% των bench. φανταστειτε σε real time.

μιλαμε για eol hedt με το καλημερα και χωρις η ιντελ να παρουσιασει τιποτα νεο στην ουσια.

https://www.anandtech.com/show/15044/the-amd-ryzen-threadripper-3960x-and-3970x-review-24-and-32-cores-on-7nm/7

Αντε εγώ να σε πιστέψω. Το review όμως που linares για να επιβεβαιώσει τα λεγόμενα σου μιλάει για bloodbath. Ουσιαστικά αναρωτιέται ο reviewer στην τελευταία σελίδα '' AMD, ΠΩΣ ΤΟΥΣ ΠΕΤΣΟΚΟΨΕΣ ΕΤΣΙ''. 

Το παραπάνω δεν είναι η άποψη μου αλλά του review που παρέθεσες. Θες να μου εξηγήσεις πως γίνεται ο reviewer τον οποίο χρησιμοποιήσες για να αποφανθείς ότι η Intel κέρδισε να μας λέει ότι τελικά τον ήπιε άγρια? Κάτι δε στέκει. Είτε τα αγγλικά σου χωλαινουν και δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις, είτε ψευδεσαι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εμένα τα review του Gamers Nexus για CPUs, στα οποία βάζει τόσα πολλά overclocked αποτελέσματα δε μου αρέσει. Κατ' αρχάς αμφιβάλλω αν κάποια από αυτά είναι stable για οτιδήποτε πέρα από κάποια benchmark - κάποιες από τις τιμές που βάζει σε τάσεις σίγουρα θα κάνουν degrade τα CPUs. Αν δεις το τελευταίο video, έχει πχ 9900KS@5200MHz με 1.36V, 3950X@4400MHz με 1.325V, 3900X@4300 με 1.35V. Εγώ δε θα δούλευα τον 3900X που έχω με 1.35V σε 24/7 σε καμία περίπτωση. Ούτε το 1.36V για Intel νομίζω είναι νορμάλ. Οπότε ποιο το νόημα να τα βάζει στο chart;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, malakudi είπε

Εμένα τα review του Gamers Nexus για CPUs, στα οποία βάζει τόσα πολλά overclocked αποτελέσματα δε μου αρέσει. Κατ' αρχάς αμφιβάλλω αν κάποια από αυτά είναι stable για οτιδήποτε πέρα από κάποια benchmark - κάποιες από τις τιμές που βάζει σε τάσεις σίγουρα θα κάνουν degrade τα CPUs. Αν δεις το τελευταίο video, έχει πχ 9900KS@5200MHz με 1.36V, 3950X@4400MHz με 1.325V, 3900X@4300 με 1.35V. Εγώ δε θα δούλευα τον 3900X που έχω με 1.35V σε 24/7 σε καμία περίπτωση. Ούτε το 1.36V για Intel νομίζω είναι νορμάλ. Οπότε ποιο το νόημα να τα βάζει στο chart;

Υποτίθεται ότι αυτά είναι τα θεωρητικά μέγιστα σε cherry picked τσιπάκια και με "normal" μεθόδους ψύξης. Προφανώς και εγώ γελάω όταν βλέπω 8600k στα 5.2 ghz, όταν ο δικός μου ήταν μουλάρι και δε πήγαινε πάνω από 4.8-4.9 με π@ν@γίες.😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ και 4 (?) χρόνια που είναι η Intel στα 14nm όλα τα τσιπάκια τα έχω στα 1.4v, δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα.

Μπορεί να είμαι τυχερός βέβαια. Επίσης πάντα φροντίζω για επαρκή ψύξη.

Τα volt γίνονται επικίνδυνα αν οι θερμοκρασίες είναι ανεξέλεγκτες.

Σαν γενικό σχόλιο, θεωρώ ότι η συλλογική αντίληψη του forum για τα ασφαλή voltage είναι συντηρητική.

 

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα 1,35v με normall llc (και όχι τέρματα) τα έχουν στανταράκι και είναι safe καταστάσεις στους ιντέλ πια στα 14nm.......τώρα και μέχρι τα 1,4v πάλι έχουν αναφερθεί πολλοί ότι δεν υπάρχει θέμα αν έχεις νεράκι βέβαια για ψύξη....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Εδώ και 4 (?) χρόνια που είναι η Intel στα 14nm όλα τα τσιπάκια τα έχω στα 1.4v, δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα.

Μπορεί να είμαι τυχερός βέβαια. Επίσης πάντα φροντίζω για επαρκή ψύξη.

Τα volt γίνονται επικίνδυνα αν οι θερμοκρασίες είναι ανεξέλεγκτες.

Σαν γενικό σχόλιο, θεωρώ ότι η συλλογική αντίληψη του forum για τα ασφαλή voltage είναι συντηρητική.

Ναι αλλα παντα σε μητρικες με καυκαλα φανταζομαι, αλλιως και τα vrm θα μας αφησουν. Εγω συμφωνα με ειδημονες εφαγα degrade στο 1.15, αλλα μετα εκανε delid και εφαγα ξεdegrade. 

@jgeorgiou Ελα μαθε του μπαλιτσα του ασπροδοντη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...