Προς το περιεχόμενο

Δεν δουλεύει σωστά το PPPoE passthrough;;


BigHomie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα!

Έχω κάνει την εξής συνδεσμολογία και ενώ όλες οι υπηρεσίες που χρησιμοποιώ (VPN,DDNS κλπ)  παίζουν μια χαρά, αντιμετωπίζω πρόβλημα μόνο με το moonlight internet hosting tool που μου βγάζει σφάλμα ότι το ρούτερ μου είναι συνδεδεμένο μέσω άλλου ρούτερ στο διαδίκτυο. (Έχω ανοίξει upnp στο edgerouter)

 

Πρίζα τηλεφώνου ---> Technicolor DGA 4130 ---> Ubiquiti Edgerouter X

Το Edgerouter κάνει δεύτερη κλήση PPPoE μετά το Τechnicolor και παίρνει κανονικά public IP (Technicolor LAN ---> WAN Edgerouter) Παρόλο που στις ρυθμίσεις του technicolor δεν δείχνει πουθενά για pppoe passthrough, στην πράξη με άφησε να κάνω κανονικά δεύτερη κλήση. Φαντάζομαι πως θα είναι ενεργοποιημένο από default.

Να τονίσω πως και οι δύο συσκευές κάνουν κλήση pppoe με τα ίδια στοιχεία σύνδεσης (username και password).

Όλες μου οι συσκευές είναι συνδεδεμένες με το Edgerouter.

Υπάρχει περίπτωση το pppoe passthrough του Technicolor να μην είναι τελείως "ελεύθερο";

Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα και την συμβουλή του @jkoukos  μιας και έχω δει παλιότερες του δημοσιεύσεις σχετικά με pppoe passthrough, bridge κλπ.

Θα μπορούσα βέβαια να αγοράσω άλλο ένα μόντεμ/ρούτερ , να το βάλω πρώτο στην γραμμή ως bridge, μετά το edgerouter μου για διαχείριση του δικτύου μου και τρίτο το Technicolor για το voip.

Αυτό το διάβασα σε άλλο φόρουμ αλλά ήταν με διαφορετικό εξοπλισμό και εταιρεία (OTE) .  Speedport (Bridge) --> Mikrotik(Διαχείριση δικτύου) --> Speedport (VOIP)

Ευχαριστώ.

 

 

Επεξ/σία από BigHomie
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση βρέθηκε. Είχα κάνει λάθος στο UpnP του Edgerouter. Είχα βάλει internal port το switch0.100 που είναι το vlan μου και external την eth0 που κάνει την κλήση.

Το λάθος μου ήταν ότι έπρεπε στην external να μην βάλω την eth0 αλλά την PPPoE.

Απλά δεν το είχα δοκιμάσει νωρίτερα διότι νόμιζα ότι το UpnP έπαιζε μια χαρά λογω του ότι χρησιμοποιούσα πχ. το parsec gaming κανονικά.Δεν είχα ανοίξει χειροκίνητα καμία πόρτα για το πρόγραμμα και ήταν επιλεγμένο το UpnP. Όπως και να χει, το λάθος διορθώθηκε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@BigHomie

Προσπαθώ να συνδέσω το edgerouter x σαν βασικό router στο δίκτυο, βάζοντάς το να κάνει και σύνδεση ppoe για το internet.

Για το λόγο αυτό έκανα τα εξής:

Στο modem/router ZTE ZXHN H168N, πήγα στο μενού Internet->Wan
Create new item
-Connection Name: Bridge
-xDSL Transfer Mode:PTM
-Type: Bridge Connection
-VLAN Switch: On
-VLAN ID: 835
-Apply

πήγα στο μενού Internet->Security->Firewall
Firewall level: Low
Anti-hacking: Το άφησα ενεργό

πήγα στο μενού Internet->Port Binding
Επέλεξα το LAN1, ώστε εδώ να συνδέσω το καλώδιο που θα πηγαίνει στο Edgerouter X
-Apply

Στο μενού Local Network στο LAN
έβαλα LAN IP Address 192.168.1.150
και έκλεισα το DHCP Server-Off
-Apply

Τέλος έκανα restart το ZTE ZXHN H168N.

Στο Ubiquiti Edgerouter X
Σύνδεσα ένα καλώδιο δικτύου από τον Η/Υ μου στο eth0.
Στο Control Panel\Network and Internet\Network Connections
Ρύθμισα την ethernet δίνοντας στον Η/Υ μια σταθερή ip 192.168.1.2
Άνοιξα το browser στο 192.168.1.1
Αποδέχθηκα το certificate error.
Έβαλα τους default κωδικούς ubnt, ubnt

Αποδέχθηκα να τρέξω τον οδηγό Basic Setup.
Βλέπε screenshot..

Τα στοιχεία του παρόχου τα έβαλα λάθος μόνο για το screenshot.

 

Έκανα restart τη συσκευή και στην eth0, έβαλα το καλώδιο που θα φέρνει το internet από το modem router (eth0<->LAN1 που όρισα νωρίτερα)

Στην eth1, έβαλα το καλώδιο που πηγαίνει στον Η/Υ, ώστε να πάρει τη πρώτη ip μέσω του Dhcp Server (Ubiquiti Edgerouter X)

Το Modem Router συγχρονίζει τη γραμμή αλλά το Ubiquiti Edgerouter X, δεν φαίνεται να κάνει login ppoe, και δεν παίρνει ip από τον πάροχο.

Δεν έχω κάνει καμία άλλη ρύθμιση στο Edgerouter ούτε στο Modem Router.

Μήπως μπορείς να μου εξηγήσει κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει;

ubiq-setup.PNG

 

Ο μόνος τρόπος με τον οποίο κατάφερα να δουλέψει είναι να κάνω τα ίδια αλλά να αφήσω ενεργό το dhcp eth0, χωρίς ppoe, eth1-eth3 να βάλω κάποιες συσκευές μου και να ορίσω ότι το δίκτυο θα δίνει ip 192.168.2.***

 

Τέλος να ρωτήσω αν γνωρίζετε η eth4 δίνει ρεύμα σε όποια συσκευή συνδέσεις και μπορεί να σου κάψει τη συσκευή ή πρέπει να φέρεις στην eth0 ρεύμα με καλώδιο δικτύου και να συνδέσεις στην eth4 τη συσκευή σου για να τροφοδοτηθεί και στη συνέχεια να ενεργοποιήσεις μέσω του router ότι θα δώσεις ρεύμα στην συσκευή στην eth4?

Έχω ένα Ubiquiti AP AC, και έλεγα να το συνδέσω στη τελευταία θύρα έστω και αν δε το τροφοδοτήσω από το router, αλλά αφήνοντας το τουβλάκι που έχει και παίρνει ρεύμα από πρίζα. Υπάρχει πιθανότητα να κάψει τη συσκευή;

Επεξ/σία από nick_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nick_gr Στην δική μου περίπτωση έκανα το εξής. Άφησα το Technicolor της Wind με τις default ρυθμίσεις. (Δεν άλλαξα το παραμικρό). Σύνδεσα ένα καλώδιο από την LAN 1 του Technicolor στην eth0 του Edgerouter X.

Στο edgerouter X "Internet Connection type PPPoE" και έβαλα τα στοιχεία του πάροχου όπως έχεις βάλει κι εσύ για παράδειγμα στο screenshot.. Δεν χρειάζεται να αλλάξεις καμία άλλη ρύθμιση.  Αν ο πάροχος σου επιτρέπει ταυτόχρονες κλήσεις PPPoE θα είσαι μια χαρά.  Θα έχεις δύο διαφορετικές WAN IP.  Οποιαδήποτε συσκευή είναι συνδεδεμένη από το edgerouter και μετά εννοείται πως δεν θα βλέπει το ΖΤΕ στο δίκτυο, όπως και το αντίστροφο αλλά δεν νομίζω να σε ενδιαφέρει αυτό μιας και θέλεις να φτιάξεις όλο σου το δίκτυο πάνω στο Edgerouter X. Με αυτόν τον τρόπο θα έχεις ένα πλήρως διαχειρίσιμο δίκτυο χωρίς double-nat .  Δοκίμασε το ίδιο που έκανα κι εγώ. Λογικά, θα παίξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, BigHomie είπε

@nick_gr Στην δική μου περίπτωση έκανα το εξής. Άφησα το Technicolor της Wind με τις default ρυθμίσεις. (Δεν άλλαξα το παραμικρό). Σύνδεσα ένα καλώδιο από την LAN 1 του Technicolor στην eth0 του Edgerouter X.

Στο edgerouter X "Internet Connection type PPPoE" και έβαλα τα στοιχεία του πάροχου όπως έχεις βάλει κι εσύ για παράδειγμα στο screenshot.. Δεν χρειάζεται να αλλάξεις καμία άλλη ρύθμιση.  Αν ο πάροχος σου επιτρέπει ταυτόχρονες κλήσεις PPPoE θα είσαι μια χαρά.  Θα έχεις δύο διαφορετικές WAN IP.  Οποιαδήποτε συσκευή είναι συνδεδεμένη από το edgerouter και μετά εννοείται πως δεν θα βλέπει το ΖΤΕ στο δίκτυο, όπως και το αντίστροφο αλλά δεν νομίζω να σε ενδιαφέρει αυτό μιας και θέλεις να φτιάξεις όλο σου το δίκτυο πάνω στο Edgerouter X. Με αυτόν τον τρόπο θα έχεις ένα πλήρως διαχειρίσιμο δίκτυο χωρίς double-nat .  Δοκίμασε το ίδιο που έκανα κι εγώ. Λογικά, θα παίξει.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

δεν χρειάστηκε να κλείσεις το dhcp του router ή άφησες να μοιράζει αυτό τις ip?

Θα το δοκιμάσω και θα σου πω αύριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Παρακαλώ! Τα DHCP μένουν ανοιχτά και στα δύο ρούτερ κανονικά. Από την στιγμή όμως που το edgerouter κάνει δεύτερη κλήση PPPoE δεν παίρνει internal ip από το  DHCP server του ZTE αλλά.. external! πχ. Το ZTE έχει subnet 192.168.1.0 με DHCP και external 23.46.78.29. Το edgerouter μπορεί να έχει ακριβώς το ίδιο subnet, DHCP κανονικά ανοιχτό και το μόνο διαφορετικό είναι ότι θα πάρει μια διαφορετική external up. Απλά αν συνδεθείς για παράδειγμα στο WiFi του ZTE δεν θα βλέπεις καμία άλλη συσκευή στο δίκτυο σου από το edgerouter και μετά οπότε θα πρέπει να βάλεις και κάνα access point μετά το edgerouter για να είσαι οκ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλήμερα.
Έχει κάποιος εμπειρία με το  Huawei HA35  που δίνει η cosmote για το speedbooster.
Θέλω να συνδέσω το edgerouter x και μετά να αγοράσω και ένα Ubiquiti AP AC Lite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στις 20/5/2020 στις 2:34 ΠΜ, BigHomie είπε

@nick_gr Στην δική μου περίπτωση έκανα το εξής. Άφησα το Technicolor της Wind με τις default ρυθμίσεις. (Δεν άλλαξα το παραμικρό). Σύνδεσα ένα καλώδιο από την LAN 1 του Technicolor στην eth0 του Edgerouter X.

Στο edgerouter X "Internet Connection type PPPoE" και έβαλα τα στοιχεία του πάροχου όπως έχεις βάλει κι εσύ για παράδειγμα στο screenshot.. Δεν χρειάζεται να αλλάξεις καμία άλλη ρύθμιση.  Αν ο πάροχος σου επιτρέπει ταυτόχρονες κλήσεις PPPoE θα είσαι μια χαρά.  Θα έχεις δύο διαφορετικές WAN IP.  Οποιαδήποτε συσκευή είναι συνδεδεμένη από το edgerouter και μετά εννοείται πως δεν θα βλέπει το ΖΤΕ στο δίκτυο, όπως και το αντίστροφο αλλά δεν νομίζω να σε ενδιαφέρει αυτό μιας και θέλεις να φτιάξεις όλο σου το δίκτυο πάνω στο Edgerouter X. Με αυτόν τον τρόπο θα έχεις ένα πλήρως διαχειρίσιμο δίκτυο χωρίς double-nat .  Δοκίμασε το ίδιο που έκανα κι εγώ. Λογικά, θα παίξει.

 

13 ώρες πριν, BigHomie είπε

Καλημέρα! Παρακαλώ! Τα DHCP μένουν ανοιχτά και στα δύο ρούτερ κανονικά. Από την στιγμή όμως που το edgerouter κάνει δεύτερη κλήση PPPoE δεν παίρνει internal ip από το  DHCP server του ZTE αλλά.. external! πχ. Το ZTE έχει subnet 192.168.1.0 με DHCP και external 23.46.78.29. Το edgerouter μπορεί να έχει ακριβώς το ίδιο subnet, DHCP κανονικά ανοιχτό και το μόνο διαφορετικό είναι ότι θα πάρει μια διαφορετική external up. Απλά αν συνδεθείς για παράδειγμα στο WiFi του ZTE δεν θα βλέπεις καμία άλλη συσκευή στο δίκτυο σου από το edgerouter και μετά οπότε θα πρέπει να βάλεις και κάνα access point μετά το edgerouter για να είσαι οκ!

Περίεργο αλλά έτσι λειτουργεί!

Παρόλο που είναι ανοιχτό το DHCP και στα δυο και δεν είναι σε άλλο subnet.

΄Έβαλα και το Access point και λαμβάνει και αυτό αυτόματα ρυθμίσεις με ip 192.168.1.***

Επόμενα βήματα ρύθμιση firewall κλπ εάν έχετε κάποια πρόταση πέρα από τα default που βάζει ο οδηγός, πολύ θα χαρώ να την μοιραστείτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απαγορευεται 2 dhcp servers στο ιδιο δικτυο, εκτος αν πληρουνται καποιες συγκεκριμενες προυποθεσεις.

Επεξ/σία από logvphys
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι περίεργο εφόσον γίνεται κλήση PPPoE από το Edgerouter X και όχι static ή DHCP μέσω του ZTE. Για αυτό και δεν υπάρχει conflict! Το λειτουργώ έτσι πάρα πολύ καιρό και δεν έχω κανένα απολύτως θέμα. Αν δεν έκανες κλήση PPPoE θα έπρεπε να κρατήσεις έναν DHCP server ή 2 DHCP server με διαφορετικό pool range αν είναι στο ίδιο subnet. Για αυτό και σου ανέφερα πως με αυτήν την μέθοδο δεν χρειάζεται να πειράξεις τίποτα στο ΖΤΕ. Ότι firewall rule και να έχεις και ότι subnet δεν θα επηρεάσει το edgerouter γιατι γίνεται δεύτερη ταυτόχρονη κλήση PPPoE. Αν συνδεθείς με το WiFi του κινητού σου στο ΖΤΕ δεν θα δεις κανέναν client από το edgerouter και μετά.Οπως και το αντίστροφο. Επίσης θα παρατηρήσεις ότι έχεις δύο διαφορετικές WAN IP. 

Επεξ/σία από BigHomie
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/5/2020 στις 2:08 ΜΜ, geo4sar είπε

Καλήμερα.
Έχει κάποιος εμπειρία με το  Huawei HA35  που δίνει η cosmote για το speedbooster.
Θέλω να συνδέσω το edgerouter x και μετά να αγοράσω και ένα Ubiquiti AP AC Lite.

Δυστυχώς δεν έχω εμπειρία με το συγκεκριμένο modem/router αλλά μπορείς να δοκιμάσεις αυτά που έγραψα σε προηγούμενες απαντήσεις. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/5/2020 στις 2:37 ΜΜ, BigHomie είπε

Δεν είναι περίεργο εφόσον γίνεται κλήση PPPoE από το Edgerouter X και όχι static ή DHCP μέσω του ZTE. Για αυτό και δεν υπάρχει conflict! Το λειτουργώ έτσι πάρα πολύ καιρό και δεν έχω κανένα απολύτως θέμα. Αν δεν έκανες κλήση PPPoE θα έπρεπε να κρατήσεις έναν DHCP server ή 2 DHCP server με διαφορετικό pool range αν είναι στο ίδιο subnet. Για αυτό και σου ανέφερα πως με αυτήν την μέθοδο δεν χρειάζεται να πειράξεις τίποτα στο ΖΤΕ. Ότι firewall rule και να έχεις και ότι subnet δεν θα επηρεάσει το edgerouter γιατι γίνεται δεύτερη ταυτόχρονη κλήση PPPoE. Αν συνδεθείς με το WiFi του κινητού σου στο ΖΤΕ δεν θα δεις κανέναν client από το edgerouter και μετά.Οπως και το αντίστροφο. Επίσης θα παρατηρήσεις ότι έχεις δύο διαφορετικές WAN IP. 

Ναι ίσως να μην είναι περίεργο.

Δεν έχει νόημα να συνδεθώ στο ZTE άλλωστε έχω κλειστό το wifi. Όλες τις συσκευές μου τις μετέφερα στο Edgerouter X.

Αν είχε και το ίδιο λειτουργικό με εκείνο που έχουν τα ασύρματα θα ήταν τέλειο, ώστε να μπορείς να τα διαχειρίζεσαι από ένα σημείο όλα.

Εφόσον δουλεύει δε πειράζω τίποτα!

Θα διαθέσω χρόνο για να ρίξω μόνο διάβασμα από το manual του Edgeos για να αξιοποιήσω όσο μπορώ τις επιλογές που μου δίνονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Ρε παιδιά μόνο εγώ έχω θέμα με το H300S που όταν το συνδέω πάνω στο Edgerouter δεν έχω καν ίντερνετ από το Ubiquiti και μετά;
Το setup μου είναι: H300S για modem και VOIP -> καλώδιο από LAN1 -> PLC -> eth0 στο Edgerouter -> TP-Link WD8970 στην eth1 του Edgerouter για Wi-Fi + TP-Link CPE210 για Wi-Fi απέναντι από το σπίτι μου στην eth2 + Σταθερός υπολογιστής στην eth3.
Έκανα την διαδικασία όπως λένε οι οδηγοί και τα βίντεο αλλά τίποτα, ενώ καταφέρνω και λειτουργούν και το modem και το Edgerouter, από το Edgerouter και μετά δεν έχω καθόλου ίντερνετ στις συσκευές.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Εγώ θα ήθελα μόνο να ρωτήσω το εξής.

Σαν ταχύτητα το edgerouter x βγάζει ίδια με το modem tou ISP? Γιατί προσωπικά με ρουτερ τhn wind το er-x μου κόβει 20mbps στην 200αρα όταν είναι με dhcp kai ip sundemeno. Εάν το συνδέσω με  PPPOE θα βγάζω ίδια ταχύτητα στο edgerouter x με το μόντεμ της wind?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@yokazeΣε εμένα που το έχω με PPPoE σε 200/20 vdsl βγάζει όσο και του παρόχου. (Full γραμμή). Όμως παρατηρούσα μετά από λίγες μέρες ότι η ταχύτητα στο edgerouter έπεφτε κοντά στα 100-120 Mbps. Επίσης, όποτε έκανα speed test το cpu usage του er-x πήγαινε στο 99-100% . Ενεργοποίησα το hw offload nat και η γραμμή πλέον εδώ και 20 μέρες uptime τερματίζει σε καθε speedtest. Προσωπικά, δεν έχω παρατηρήσει (τουλάχιστον μέχρι στιγμής)  κανένα αρνητικό με το hwnat offload enabled.

Επίσης ένα καλό που θα έχεις αν αλλάξεις από dhcp σε PPPoE είναι ότι θα αποφύγεις το διπλό NAT (εφόσον δεν έχει και ο πάροχος  πίσω από CG NAT. 

Ακολούθησε στο λινκ της οδηγίες για να ενεργοποιήσεις το hw offload.

https://help.ui.com/hc/en-us/articles/115006567467-EdgeRouter-Hardware-Offloading

Επεξ/σία από BigHomie
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...