Προς το περιεχόμενο

HALP! Μετανάστευση UK 101


FilliposSTR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, ciyo είπε

ετοιμασου να κανεις τον σκλαβο στις λουμπινες του αγγλους, τον πιο βρομερο λαο της ευρωπης

Δεν έχω πρόβλημα γιατί εδώ κάνω τον σκλάβο τσάμπα ενώ εκεί τουλάχιστον θα έχω κάποια προοπτική 

 

Για να βγάλω αυτά τα 5 χιλιάρικα στην άκρη μέσα σε 7 χρόνια έκανα το σκατό μου παξιμάδι πολλές φορές .... όταν μιλάμε για μισθούς κάτω των 600 ευρώ (ειδικά εποχές κρίσης) αλλά και τώρα.. με όλα τα έξοδα που έχει κάποιος χωρίς δικό του σπίτι.

 

Εκεί τουλάχιστον ναι μεν έχουν μεγαλύτερα ενοίκια αλλά σε άλλα πράματα είναι φθηνότεροι και η ποιότητα ζωής καλύτερη (πχ καλά ΜΜΜ ζεστό νερό ιντερνετ κτλ μέσα στην τιμή του ενοικίου κτλ κτλ) 

ένα δάνειο απλά να πάρω (σε βάθος χρόνου μιλάμε όχι με το που πάω φυσικά) για να αγοράσω ένα διαμέρισμα (αντι να πληρώνω νοίκι να πληρώνω δόσεις) θα μαφήσει με ένα σημαντικό asset στην Ελλάδα απλά αυτό δεν πρόκειται να συμβεί ποτέ χωρίς βοήθεια από οικογένεια κτλ ή αν το κάνω θα καταφέρω να πάρω καμιά τρύπα σε καμιά επαρχιακή πόλη ….

και οι μισθοί είναι υψηλότεροι κατά πολύ ακόμη και για entry level jobs και αν τελειώσω και τις σπουδές μου ο ορίζοντας αλλάζει δραματικά εδώ το καλύτερο που έχω να ελπίζω είναι στο να κάνω ιδιαίτερα με μεγαλύτερη ταρίφα με συνεταίρο το κράτος... 

Επεξ/σία από FilliposSTR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, FilliposSTR είπε

Ευχαριστώ όσους είχαν καλές προθέσεις να με βοηθήσουν αλλά τα άλλα σχόλια τύπου "δεν ξέρω που πάνε τα τέσσερα" κτλ δεν τα καταλαβαίνω. 

Ναι δεν ξέρω τι θα συναντήσω στην Αγγλία όσο αφορά το γραφειοκρατικό κομμάτι ναι δεν ξέρω ποια περιοχή να προτιμήσω αλλά ξέρω μια χαρά που πάνε τα 4 είμαι ορφανός και ζώ μόνος μου χωρίς βοήθεια αξιοπρεπώς στην ψωροκώσταινα  και έχω και κάποια μόρφωση πίσω μου ήμουν αριστούχος σε καλό λύκειο γενικής στην θετική κατεύθυνση και στο μαθηματικό που πέρασα όσα μαθήματα έδωσα τα έχω περάσει με υψηλούς βαθμούς απλά δεν τελείωσα την σχολή. 

Το γιατί δεν έχει σημασία να το πω σε αυτό το τόπικ

Ούτε έχει σημασία να πω γιατί θέλω στην Αγγλία συγκεκριμένα να πάω. Εκεί απλά πρέπει να πάω.

Το ότι θα πρέπει να πάω σε χωριό κτλ μου φαίνεται υπερβολή γιατί πολύ απλά οι ντόπιοι εκει πως την βγάζουν; είναι όλοι γιατροί με 20 χρόνια προϋπηρεσία σε πολυεθνικές;

ΟΧΙ άρα έτσι θα την βγάλω και εγώ απλά μερικά "heads up" θέλω γιατί λόγω του Brexit εχω αγχωθεί και προγραμμάτισα να φύγω 20/10 που δεν μου δίνει τόσο μεγάλο περιθώριο να ψαχτώ. 

Να εξηγήθω γιατι παρεξηγηθηκα,ίσως όχι άδικα . Δεν μπορώ να πιστέψω ότι ετοιμάζεσαι για κάτι τόσο σημαντικό και δεν το έχεις ψάξει καθόλου,έχει βουηξει ο κόσμος για το brexit τόσο καιρό. Θα πας τελείως απροετοίμαστος σε άλλη χώρα ; Διαβατήριο έχεις βγάλει; Έχεις βρει που θα πας; Που θα μείνεις; Τι δουλειά ψάχνεις; Τι προεργασία έχεις κάνει; Έψαξες αγγελίες; Ελληνικές αλλά και αγγλικές; Ακόμα και ελληνικά φόρα ,πχ patriotaki, υπάρχουν με πολλές πληροφορίες. Blogs από άλλους που το τόλμησαν πριν από εμάς. Δεν στα λέω για κακο αλλά πρέπει να είσαι προσγειωμένος και προετοιμασμένος .

Και σε χωριό θα πας ,καμία σχέση με αυτό που έχεις στο μυαλό σου από Ελλάδα,που έχει λεωφορείο και τρένο για παντού,και από σουπερμάρκετ θα φας φαγητό και από charity θα πάρεις ρούχα μέχρι να μπεις σε ρυθμο και σειρά. Μην πας με λογική τουρίστα,εγώ θα σου πρότεινα να μην βγάλεις καν εισητηρίο επιστροφής για Ελλάδα .

Καλή τύχη.

 

 

 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ciyo είπε

ετοιμασου να κανεις τον σκλαβο στις λουμπινες του αγγλους, τον πιο βρομερο λαο της ευρωπης

Τι βιώματα έχεις βρε φίλε;

1 λεπτό πριν, ciyo είπε

Εγώ έχω πάντα την απορία, όταν η ελληνική κοινωνία βασίζεται τόσο πολύ στους οικογενειακούς δεσμούς, δεν έχετε έναν παππού με σπίτι στο χωριό, έναν ξάδελφο ή θείο να σας βοηθήσει καπως;

Πρέπει πραγματικά να κάνεις άθλο για να μην υπάρχει ένας να σε στηρίξει

Και το βλέπεις σωστό αυτό; Να ζεις βασιζόμενος σε άλλους;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

Να εξηγήθω γιατι παρεξηγηθηκα,ίσως όχι άδικα . Δεν μπορώ να πιστέψω ότι ετοιμάζεσαι για κάτι τόσο σημαντικό και δεν το έχεις ψάξει καθόλου,έχει βουηξει ο κόσμος για το brexit τόσο καιρό.

Ναι τόσο καιρό έχει βουίξει ο κόσμος αλλά κατά βάσει δεν άλλαξε τιποτα… το θέμα είναι ότι πρόκειται να αλλάξει μετα τις 31/10 και αυτό είναι που δεν ήξερα γιατι πολύ απλά δεν ασχολούμουν καθημερινά με το θέμα είχα αλλά πράματα στην καθημερινότητα μου που με απασχολούσανε κακώς βέβαια δεν το έμαθα νωρίτερα αλλά τι να κάνουμε έγινε.

3 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Θα πας τελείως απροετοίμαστος σε άλλη χώρα ;

Δεν θα πάω απροετοίμαστος έχω 5000 ευρώ στην άκρη. 

 

3 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Διαβατήριο έχεις βγάλει;

Δεν χρειαζόσουν διαβατήριο τόσο καιρό παρά το Brexit (τώρα βέβαια μετά την προθεσμία δεν ξέρω τι θα γίνει γιαυτό προγραμμάτισα να πάω τώρα) 

 

5 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Έχεις βρει που θα πας; Που θα μείνεις; Τι δουλειά ψάχνεις;

Είναι το θέμα του τόπικ εννοείται ότι δεν κρέμομαι από το insomnia παράλληλα συνεχίζω και ψάχνομαι μόνος μου αλλά όποια παραπάνω πληροφορία/tip/εξήγηση  κτλ πάρω από εδώ τόσο το καλύτερο. 

 

6 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Έψαξες αγγελίες; Ελληνικές αλλά και αγγλικές;

Έχω 13 μέρες μέχρι που να φύγω και δεν το πήρα ζεστά ακόμη αυτό το θέμα γιατί καλά καλά δεν ξέρω που θα πάω. 

7 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Ακόμα και ελληνικά φόρα ,πχ patriotaki, υπάρχουν με πολλές πληροφορίες.

Τα κοιτάω και αυτά. 

8 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Blogs από άλλους που το τόλμησαν πριν από εμάς

Αν έχεις κανένα καλό υπόψιν σου στείλε link 

 

8 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

και από charity θα πάρεις ρούχα μέχρι να μπεις σε ρυθμο και σειρά

elaborate on this να τέτοιου είδους χρήσιμες πληροφορίες ψάχνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χωρις παρεξηγηση,γιατι ολοι εχουν στο μυαλο τους οτι το εξωτερικο ειναι η γη της επαγγελιας?Και δη,η γη της επαγγελιας που ψαχνει ανιδικευτους εργατες να τους κανει πλουσιους?

Για να πας σε ξενη χωρα,και ειδικοτερα στην αγγλια που ο ανταγωνισμος ειναι τεραστιος(θα ελεγα την γερμανια σαν χωρα ευκολοτερη να βρεις δουλεια,αλλα ακομα και εκει με τα φθηνα χερια που ερχονται απο ανατολικα,ισως και εκει να δυσκολευοσουν),αν δεν πας εχοντας κατι ετοιμο θα φας τα μουτρα σου.Και μαλιστα ο ανταγωνισμος ειναι τεραστιος σε θεσεις με qualifications.Δεν τολμαω να σκεφτω τι γινεται στις υπολοιπες.Οι 5 χιλιαδες ΙΣΩΣ εφταναν σαν πρωτα εξοδα αν ειχες βρει ηδη δουλεια και μεχρι να πληρωθεις τον πρωτο μισθο.Για πω ομως και την αληθεια η αγγλια ειναι χωρα που ευκολα βρισκεις κατι part time ,αλλα μεχρι εκει.Δεν σηκωνεσαι να πας,και βλεπουμε,απλα δεν το κανεις.Ειναι κριμα και τα λεφτα που εχεις μαζεψει,που απο οτι καταλαβα κοπιασες πολυ και ειναι κριμα.

ειδα τωρα και την αναφορα σου σε σπουδες,απο οσο θυμαμαι εχει γραφτει σε καποιο θεμα οτι οι αγγλοι δινουν δανειο για σπουδες νομιζω κοντα 20κ,το οποιο αποπληρωνεις οταν πιασεις δουλεια,αλλα και αυτο δεν μπορει να σε ζησει,χρειαζεται οπωσδηποτε και full time δουλεια ,και συνδυαστικα ειναι βουνο.Επισης ενα δανειο ειναι ενα δανειο,δεν ειναι τσαμπα λεφτα.

Επεξ/σία από fastnq2
  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε την ταυτότητα,είναι καλή μόνο για διακοπές. Ακόμα και στο αεροδρόμιο που θα φτάσεις θα δεις ότι οι κάτοχοι διαβατηρίου περνάνε αμέσως από τα ειδικά μηχανήματα. Στο pre settled status θα χρειαστεί διαβατήριο με τσιπακι για να κάνεις την αίτηση,και κινητό android  με NFC βέβαια. Όπου και να πας το διαβατήριο το δέχονται χωρίς σκέψη,την ταυτότητα δεν την καταλαβαίνει κανείς άλλωστε θα είναι άχρηστη μετά το brexit. Δεν έχει ημερομηνία λήξης η ταυτότητα μας κάτι που δεν το κατανοούν. 

 Charity shops είναι τα μαγαζιά με μεταχειρισμένα ρούχα παπούτσια κλπ. Βρίσκεις ότι θες,μέχρι και καινούργια με τα ταμπελακια. Μπορεί να στραβωνει κάποιος με την ιδέα  αλλά είναι μια λύση για να βρεις ένα ακόμα μπουφάν ή μπλουζάκι.

Για ξενοδοχεία ψάξε για Travelodge,σχετικά οικονομικά και παντού,αλλά υπάρχουν και hostel σχεδόν παντού για πιο οικονομικά. 

14 λεπτά πριν, fastnq2 είπε

Χωρις παρεξηγηση,γιατι ολοι εχουν στο μυαλο τους οτι το εξωτερικο ειναι η γη της επαγγελιας?Και δη,η γη της επαγγελιας που ψαχνει ανιδικευτους εργατες να τους κανει πλουσιους?

Για να πας σε ξενη χωρα,και ειδικοτερα στην αγγλια που ο ανταγωνισμος ειναι τεραστιος(θα ελεγα την γερμανια σαν χωρα ευκολοτερη να βρεις δουλεια,αλλα ακομα και εκει με τα φθηνα χερια που ερχονται απο ανατολικα,ισως και εκει να δυσκολευοσουν),αν δεν πας εχοντας κατι ετοιμο θα φας τα μουτρα σου.Και μαλιστα ο ανταγωνισμος ειναι τεραστιος σε θεσεις με qualifications.Δεν τολμαω να σκεφτω τι γινεται στις υπολοιπες.Οι 5 χιλιαδες ΙΣΩΣ εφταναν σαν πρωτα εξοδα αν ειχες βρει ηδη δουλεια και μεχρι να πληρωθεις τον πρωτο μισθο.Για πω ομως και την αληθεια η αγγλια ειναι χωρα που ευκολα βρισκεις κατι part time ,αλλα μεχρι εκει.Δεν σηκωνεσαι να πας,και βλεπουμε,απλα δεν το κανεις.Ειναι κριμα και τα λεφτα που εχεις μαζεψει,που απο οτι καταλαβα κοπιασες πολυ και ειναι κριμα.

Ακόμα και σε θέσεις που δεν χρειάζονται προσόντα υπάρχει αθρόα εισαγωγή Νοτιοαφρικανων και Ασιατών.Πας σε νοσοκομείο και όλοι οι νοσοκόμοι είναι Ασιάτες,στα φαστφουνταδικα  το ίδιο.

Εκείνο που ψάχνουν πολύ είναι οδηγούς λεωφορείων και αστυνομικούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, FilliposSTR είπε

 

Εκεί τουλάχιστον ναι μεν έχουν μεγαλύτερα ενοίκια αλλά σε άλλα πράματα είναι φθηνότεροι και η ποιότητα ζωής καλύτερη (πχ καλά ΜΜΜ ζεστό νερό ιντερνετ κτλ μέσα στην τιμή του ενοικίου κτλ κτλ) 

Για τα ΜΜΜ αναλογα την πόλη, μονο αν βρεις δωμάτιο εχει συνήθως κ λογαριασμούς αλλιώς ειναι χώρια.

ένα δάνειο απλά να πάρω (σε βάθος χρόνου μιλάμε όχι με το που πάω φυσικά) για να αγοράσω ένα διαμέρισμα (αντι να πληρώνω νοίκι να πληρώνω δόσεις) θα μαφήσει με ένα σημαντικό asset στην Ελλάδα απλά αυτό δεν πρόκειται να συμβεί ποτέ χωρίς βοήθεια από οικογένεια κτλ ή αν το κάνω θα καταφέρω να πάρω καμιά τρύπα σε καμιά επαρχιακή πόλη ….

Το ιδιο θα καταφέρεις κ στο ΗΒ. Ειδικά με low entry δουλειά απίθανο να σου δώσουν στεγαστικό μέσα στην 5ετια. Επίσης πρέπει να βελτιώνεις το credit score σου συνέχεια. Σε μεγάλη πόλη καλό σπίτι με στεγαστικό το ξεχνάς.

και οι μισθοί είναι υψηλότεροι κατά πολύ ακόμη και για entry level jobs και αν τελειώσω και τις σπουδές μου ο ορίζοντας αλλάζει δραματικά εδώ το καλύτερο που έχω να ελπίζω είναι στο να κάνω ιδιαίτερα με μεγαλύτερη ταρίφα με συνεταίρο το κράτος... 

 

τσεκαρε τα bold , διαβατήριο έπρεπε να βγάλεις χθες. 

Προσωπικά θα σε συμβούλευα να ΜΗΝ έρθεις ακόμα καθώς έχεις πλήρη άγνοια βασικων πραγμάτων (δεν σχολιάζω καν οτι δεν ξέρεις καν που θα πας γιατί παίζει τεράστιο ρολο).

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έχουμε και λέμε. Όσοι έρθουν πριν τις 31 Οκτωβρίου Αγγλία μπορούν να κάνουν αίτηση για το pre-settled status που τους εγγυάται 5 χρόνια ελεύθερης διαμονής στο UK. Έστω ότι έρχεσαι καπάκι αύριο με το πρώτο αεροπλάνο, για να κάνεις την αίτηση του pre-settled status σου ζητάνε ένα έγγραφο που να επιβεβαιώνει ότι μένεις στο UK (πχ Bank statement, council tax, gas or electricity bill, κλπ), πράγμα που εσύ δεν έχεις και δεν πρόκειται να βγάλεις εύκολα ή γρήγορα εδω. Ο μόνος τρόπος είναι να έρθεις, να νοικιάσεις Airbnb καμία βδομάδα, να ψάξεις και να βρεις ένα σπίτι να νοικιάσεις ΑΜΕΣΑ (SOS συμβουλη από private landlord - δεν πρόκειται οι μεσίτες να σου κάνουν συμβόλαιο) και να χρησιμοποιήσεις το συμβόλαιο του σπιτιού σου (proof of address) σαν αποδεικτικό στοιχείο ότι ήρθες πριν τις 31 Οκτωβρίου. Για να νοικιάσεις σπίτι εδώ γενικά θα ακούσεις τρελές ιστορίες. Εφόσον όμως δεν δουλεύεις δεν θα σου κάνουν τη χάρη να σε βάλουν στο σπίτι τους γιατί είσαι και φαίνεσαι καλό παιδί. Να είσαι προετοιμασμένος να δώσεις το λιγότερο deposit + 6 months rent. Με 5000€ κομποδεμα είσαι καλά για μένα (εννοείται όχι Λονδίνο). Δουλειά θα βρεις εδώ σε 2-3 μήνες, γενικά έχει άπειρες ευκαιρίες. Πολύ βασικό να έχεις διαβατήριο. Τη  ταυτότητα την κοιτάνε πολύ περίεργα και πολλοί landlords, τράπεζες και εργοδότες δεν τη δέχονται καν. Το διαβατήριο κάνει 2 βδομάδες να βγει +90€. Τέλος, την αίτηση για το pre-settled status δεν είναι ανάγκη να την κάνεις πριν της 31 Οκτωβρίου. Έχεις περιθώριο μέχρι το 2021. Αυτό που σε "καίει" είναι να αποδείξεις ότι ζούσες στο UK πριν τις 31 Οκτωβρίου. Ό,τι άλλο θες ρώτα. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβατήριο θες για να βγάλεις ΝΙΝ, για να ανοίξεις τραπεζικό λογαριασμό, για να νοικιασεις σπίτι, για να βρεις δουλειά. Με λίγα λόγια αν δεν έχεις σκοπό να κάνεις τουρισμό το διαβατήριο είναι απαραίτητο. Από την άλλη, κανείςδε ξέρει αν το Brexit θα γίνει και τι θα γίνει τελικά, όμως είσαι εντελώς απροετοιμαστος φίλε. Το ότι έχεις 5000 ευρώ στην άκρη πίστεψε με δε λέει τίποτα, είναι χρήματα που θα φύγουν σε 2 μήνες για πλάκα. Ίσως καταφέρεις να βρεις μια δουλειά σε ό,τι να ναι αντικείμενο για αρχή, αλλά φαίνεται ότι δεν έχεις ασχοληθεί να δεις που θα πας, τι θα κανεις, πως θα κινηθείς το πρώτο διάστημα... Αν έχεις απορίες και θες καθοδήγηση θα χαρώ να σε βοηθήσω μιας που μένω Αγγλία εδώ και κάποια διάστημα, αλλά λυπάμαι που θα το πω, σε βλέπω λίγο απροετοίμαστο και δε ξέρω πως θα τα καταφέρεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος μπορείς.

Όπως σου είπαν και άλλοι, είναι απαραίτητο το διαβατηριο. Πιστεύω πως εάν έρθεις πριν την όποια ημερομηνία του Brexit, θα είσαι καλυμμένος και θα μπορέσεις να παρεις το pre-settled status. Εγώ το πηρα με 2 χρονια διαμονής εδώ. (Επειδή δε πολυθυμάμαι, θα σ σύστηνα να ψάξεις μόνος τι είναι και τι προυποθεσεις έχει για να το παρεις).

Θα ήθελα να αρχίσω τη  από τα βασικά. ΣΠΟΥΔΕΣ. Στην Σκωτία εχουν διαφορετικό σύστημα για τα δίδακτρα των πανεπιστημίων. 

https://www.bbc.co.uk/news/uk-scotland-scotland-politics-47989007

https://www.gla.ac.uk/undergraduate/fees/eufees/#/yourfeestatus,tuitionfees2019/20

Προσωπικά, έχω γνωστή που ήρθε (Β. Αγγλία) μόνο με το απολυτήριο λυκείου (γαλλικό) και δουλεύει part-time και άρχισε να σπουδάζει παράλληλα (έχει πάρει δάνειο από την κυβέρνηση για τα δίδακτρα). Κάθε πόλη έχει και 1+ πανεπιστήμιο εκτός από το μεγάλο όνομα (ΤΕΙ φάση). Ακόμα και οι μικρές πόλεις έχουν πανεπιστήμια και δε θα κριθείς αρνητικά εάν φοιτάς εκεί (μπορεί πιο αργά αν ανέβεις σε δουλειά κτλ κτλ). 

Θα σου συνιστούσα να αποφύγεις για αρχή το Λονδίνο-νότια Αγγλία (για Ουαλία δε ξέρω), γιατί θα σου φύγει πιο γρήγορα το κομπόδεμα, πριν καν το καταλάβεις. Κοίτα για πόλεις μεγάλες απο Birmigham κ πάνω (Newcastle, Leeds, Manchester, Liverpool, Sheffield. Είναι μικρές σχετικά αλλά δε θα σου λείψει τίποτα από τη ζωή της πόλης και είναι μεγάλες αρκετά για να έχεις δυνατότητες απορρόφησης. Δοκίμασε διάφορα σαιτ εύρεσης εργασίας και ανέβασε την εργασιακή σου εμπειρία. Φτιάξε και ένα καλό, ευανάγνωστο CV που να προβάλλεις τι εχεις κανει και τι ξέρεις να κάνεις. Μπορείς να ψάξεις για δουλειά στον τομέα σου ή σε service, hospitality. 

Για να μείνεις κάπου, υπάρχουν και γκρουπ στο φμπ στην εκάστοτε πόλη. ΠΡΟΣΟΧΗ εκεί όμως γτ μπορεί να υπάρχουν παγίδες, ή σπίτια σε κακόφημες-δυσπρόσιτες περιοχές, ή σπίτια με πολύ κακή κατάσταση (υγρασία πχ). Είναι πολύ στάνταρ να κρύβουν ζημιές πριν πας, ακόμα και στο viewing και να μη στις φτιάχνουν μετά ή να προσπαθούν να στις φορτώσουν. Έλεγξε εάν έχει υγρασία στα ταβάνια, η εάν δεν είναι βαμμένα καλα και προσπαθούν να τα κρύψουν, ακόμα και εάν λειτουργει το ζεστο νερό στη βρύση! ΜΗ δωσεις λεφτά από το ίντερνετ . Επίσης γκρουπ ελληνων στο φμπ στις εκάστοτε περιοχές μπορεί να σε βοηθήσουν με σπίτια. 

Θα συγκατοικήσεις υποχρεωτικά στην αρχή. Προσπάθησε αν μπορείς να είναι για κανα μήνα/τρίμηνο. Να προσεξεις να έχεις συμβόλαιο για να μπορεις να γραφτείς δημο/ NIN, τραπεζα, κτλ κτλ. ΠΡΟΣΟΧΗ!! Τα δημοτικά τέλη δε τα λένε στις αγγελίες και μπορεί να είναι σημαντικό κόστος.( Οι φοιτητές εξαιρούνται)
Θα ψαξεις στο spareroom (σα κοινωνικο δίκτυο π ψάχνεις συγκατοίκους-βρισκεις ατομα να ψάξετε σπίτι) , zoopla, rightmove. Για τον πρώτο καιρό μπορείς να κοιτάξεις να μένεις και για πιο έξω από τις μεγάλες πόλεις και να κατεβαίνεις για συνεντεύξεις-κοινωνική ζωή. google maps is ur friend. Φυσικά όταν βρεις κάπου οικονομικά να μείνεις μπορεις να ψάχνεις δουλειά και σε άλλες πόλεις. Απλά φρόντισε να είναι φτηνό το λεωφορείο τραίνο (1-2 στάσεις) για το κέντρο της πόλης. Τα τρένα είναι ακριβά, αλλά τα ΚΤΕΛ (nationwide, megabus) είναι εξετελευστικά φτηνά. Υπολόγισε 1-2 νοίκια μπροστά, συν το πρώτο νοίκι. 
Κάτι που επίσης θα μπορούσες να κάνεις είναι να πάρεις το δωμάτιο κάποιου φοιτητή π φεύγει για ερασμους πχ και το δίνουν πιο φτηνά χωρίς να χρειάζεται να δώσεις μπροστά νοίκι κ δημοτικά τέλη. 

Ελπίζω να βοήθησα,

Καλή αρχή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πείτε τα και εσείς γιατί θα νομίζει ο φίλος ότι έχω κάτι προσωπικό μαζί του.

 

Όσο για το pre settled status  εγώ το έκανα πρώτη Απρίλη και μετά από λίγες μέρες μου ζήτησαν επιπλέον αποδείξεις ότι ήμουν Αγγλία στο διάστημα 1-11-2018 έως 1-4-2019.  Τους έστειλα φωτό από το εισιτήριο αεροπλάνου,του τρένου καθώς και την απόδειξη που αγόρασα την Σιμ. Και το δέχτηκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

26 λεπτά πριν, f3d0n είπε

Λοιπόν έχουμε και λέμε. Όσοι έρθουν πριν τις 31 Οκτωβρίου Αγγλία μπορούν να κάνουν αίτηση για το pre-settled status που τους εγγυάται 5 χρόνια ελεύθερης διαμονής στο UK. Έστω ότι έρχεσαι καπάκι αύριο με το πρώτο αεροπλάνο, για να κάνεις την αίτηση του pre-settled status σου ζητάνε ένα έγγραφο που να επιβεβαιώνει ότι μένεις στο UK (πχ Bank statement, council tax, gas or electricity bill, κλπ), πράγμα που εσύ δεν έχεις και δεν πρόκειται να βγάλεις εύκολα ή γρήγορα εδω. Ο μόνος τρόπος είναι να έρθεις, να νοικιάσεις Airbnb καμία βδομάδα, να ψάξεις και να βρεις ένα σπίτι να νοικιάσεις ΑΜΕΣΑ (SOS συμβουλη από private landlord - δεν πρόκειται οι μεσίτες να σου κάνουν συμβόλαιο) και να χρησιμοποιήσεις το συμβόλαιο του σπιτιού σου (proof of address) σαν αποδεικτικό στοιχείο ότι ήρθες πριν τις 31 Οκτωβρίου. Για να νοικιάσεις σπίτι εδώ γενικά θα ακούσεις τρελές ιστορίες. Εφόσον όμως δεν δουλεύεις δεν θα σου κάνουν τη χάρη να σε βάλουν στο σπίτι τους γιατί είσαι και φαίνεσαι καλό παιδί. Να είσαι προετοιμασμένος να δώσεις το λιγότερο deposit + 6 months rent. Με 5000€ κομποδεμα είσαι καλά για μένα (εννοείται όχι Λονδίνο). Δουλειά θα βρεις εδώ σε 2-3 μήνες, γενικά έχει άπειρες ευκαιρίες. Πολύ βασικό να έχεις διαβατήριο. Τη  ταυτότητα την κοιτάνε πολύ περίεργα και πολλοί landlords, τράπεζες και εργοδότες δεν τη δέχονται καν. Το διαβατήριο κάνει 2 βδομάδες να βγει +90€. Τέλος, την αίτηση για το pre-settled status δεν είναι ανάγκη να την κάνεις πριν της 31 Οκτωβρίου. Έχεις περιθώριο μέχρι το 2021. Αυτό που σε "καίει" είναι να αποδείξεις ότι ζούσες στο UK πριν τις 31 Οκτωβρίου. Ό,τι άλλο θες ρώτα. 

 

26 λεπτά πριν, merkon είπε

Διαβατήριο θες για να βγάλεις ΝΙΝ, για να ανοίξεις τραπεζικό λογαριασμό, για να νοικιασεις σπίτι, για να βρεις δουλειά. Με λίγα λόγια αν δεν έχεις σκοπό να κάνεις τουρισμό το διαβατήριο είναι απαραίτητο. Από την άλλη, κανείςδε ξέρει αν το Brexit θα γίνει και τι θα γίνει τελικά, όμως είσαι εντελώς απροετοιμαστος φίλε. Το ότι έχεις 5000 ευρώ στην άκρη πίστεψε με δε λέει τίποτα, είναι χρήματα που θα φύγουν σε 2 μήνες για πλάκα. Ίσως καταφέρεις να βρεις μια δουλειά σε ό,τι να ναι αντικείμενο για αρχή, αλλά φαίνεται ότι δεν έχεις ασχοληθεί να δεις που θα πας, τι θα κανεις, πως θα κινηθείς το πρώτο διάστημα... Αν έχεις απορίες και θες καθοδήγηση θα χαρώ να σε βοηθήσω μιας που μένω Αγγλία εδώ και κάποια διάστημα, αλλά λυπάμαι που θα το πω, σε βλέπω λίγο απροετοίμαστο και δε ξέρω πως θα τα καταφέρεις...

Ναι ρε παιδιά το ξέρω ότι το τρέχω πολύ γρήγορα το θέμα αλλά έκανα την βλακεία να μην ασχοληθώ με τις εξελίξεις του Brexit γιατί για πολύ καιρό φαινόταν απλά ότι δεν ήταν κάτι που επηρέαζε πρακτικά την κατάσταση για τους ευρωπαίους πολίτες που ζούνε εκει… 

τώρα πήρα το τελευταίο μηνιάτικο από μια δουλειά και συμπλήρωσα το κομπόδεμα μου και άρχισα να κοιτάω.. κανονικά υπολόγιζα να ασχοληθώ για το που και πως θα πάω τους επόμενους μήνες και  κάποια στιγμή αρχές του άλλου χρόνου να τα έχω κανονίσει όλα αλλά βλέποντας το deadline 31/10 του οποίου την ύπαρξη αγνοούσα αγχώθηκα τελείως!!! 

 

σας ευχαριστώ πάντως θα συνεχίσω το ψάξιμο και αν προκύψει κάτι θα σας ρωτήσω ελπίζοντας πως θα μου δώσετε τα φώτα σας :)

Επεξ/σία από FilliposSTR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε άμα θες να χωθείς ψάξε για δουλειά σε care home. ,Ένα δύο μήνες και αφού έχεις βοηθηθεί να κάνεις όλα τα διαδικαστικά από το γραφείο βρίσκεις μια ανθρώπινη εργασία. Ψάξε και μάθε τι είναι αυτό που σου πρότεινα. Εγώ θα σου πω απλά ότι είσαι τύπου νοσοκόμος σε γηροκομείο,θα σιχαθείς την ζωή σου πιθανότατα και θα με βρίζεις κάθε μέρα αλλά το κάνουν πολλοί για να ταχτοποιηθουν στην αρχή. Επειδή δεν κάθεται κάνεις ψάχνουν άτομα συνέχεια. Αυτό αφορούν και οι πιο πολλές αγγελίες στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...