Προς το περιεχόμενο

HALP! Μετανάστευση UK 101


FilliposSTR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας είμαι 25 χρονών και θέλω να πάω στην Αγγλία για δουλειά και για σπουδές.

 

Μιας και δεν είχα/έχω εξωτερική οικονομική βοήθεια δεν είχα χρόνο να το σχεδιάσω τέλεια και το γενικό πλάνο ήταν ως εξής:

 

Θα κάτσω να κάνω τον σκλάβο/δούλο εδώ που ζω για ψίχουλα προσπαθώντας να βγάλω μερικά χρήματα στην άκρη έτσι ώστε να ξεκινήσω την ζωή μου στην Αγγλία με κάποια "άνεση" 

 

To θέμα είναι όμως με το κόστος ζωής ενοικίασης και τα μεροκάματα εδώ ήταν λίγο δύσκολο (οκ είμαι και άνθρωπος έφαγα μερικές φορές και απο τα έτοιμα σαν παιδί και εγώ) με τα πολλά στα 25 μου έχω μαζέψει 5000 ευρώ και κάτι ψιλά στην άκρη και με το που είδα τον τραπεζικό μου λογαριασμό είπα "οκ τώρα είμαι έτοιμος για Αγγλία" 

 

Αλλά επειδή μέσα στην καθημερινότητα μου και το άγχος για επιβίωση (οκ ίσως και την ανωριμότητα μου ) δεν είχα ψάξει το θέμα καλά και μόλις πριν απο μερικές μέρες έμαθα πως το Brexit deal θα βγεί στις 31 του μηνός ...

 

Τώρα κάθομαι σε αναμμένα κάρβουνα στο μυαλό μου είχα πως μόλις μαζέψω τα απαραίτητα χρήματα (για προκαταβολές ενοίκια κάνα ρούχο κτλ) θα κάτσω κάνα μήνα να ψάξω τα πρακτικά του θέματος..

 

αλλά απ'ότι φαίνεται έχω μόνο λίγες μέρες....

 

Γιαυτό ζητώ την βοήθεια σας!!!

Μπορείτε να μου δώσετε συμβουλές για το που θα ήταν καλύτερα να πάω στην Αγγλία (απο άποψη άμεσης επαγγελματικής αποκατάστασης/προσφοράς εργασίας για ανειδίκευτους νέους -εντάξει δεν ειμαι τέρμα άχρηστος έχω δουλέψει σαν τεχνικός PC βοηθός μηχανικού και σερβιτόρος σε καλά ξενοδοχεία επίσης ξέρω πολύ καλά Αγγλικά και καλά Γερμανικά- αλλά και ποιότητα ζωής δεν θα ήθελα να πάω σε καμιά μικρή κωμόπολη δηλαδή επίσης αν στην περιοχή υπάρχει κάποιο μεγάλο πανεπιστήμιο ακόμη καλύτερα γιατί θα ήθελα κάποια στιγμή να σπουδάσω όταν σταθώ στα πόδια μου)

 

Ακόμη θα ήθελα συμβουλές για τις πρώτες μέρες πχ από γραφειοκρατεία τι πρέπει να κάνω; έχουν δήμους σαν τους δικούς μας; θα πρέπει να δηλωθώ κάπου μιας και δεν σκοπεύω απλά να πάω για τουρισμό;

 

Υπάρχουν τίποτα βοήθειες ή επιδόματα που ίσως σαν άνεργος μετανάστης που ψάχνει δουλειά ή  σπουδαστής ή ανύπαντρος νέος με χαμηλό μισθό που νοικιάζει σπίτι κτλ που να δικαιούμαι; (καλά μην βαράτε απλά ρωτάω :P )

 

Επιπλέον Site / εφημερίδες ή recruiting εταιρίες που θα με βοηθούσαν να βρω μια αξιοπρεπή απασχόληση (= λογικές ώρες και μέρες εργασίας που να μου επιτρέπουν να νοικιάσω κάτι μικρό και να μου περισσεύουν χρήματα πχ για καμιά μπύρα internet και για κάνα ζευγάρι παπούτσια αν χαλάσουν αυτά που έχω ή κάποιο απρόσμενο έξοδο τέλος πάντων)

 

Τι να κυνηγήσω σε πρώτη φάση (πρώτες μέρες/ βδομάδες) να βρω; δωμάτιο σε ξενοδοχείο; ομαδική συγκατοίκηση(που πως πχ site κτλ); hostel ; ή να νοικιάσω κατευθείαν μια μόνιμή κατοικία;

τι να προσέξω στην τελευταία περίπτωση ; 

 

Γενικά τι νομίζεται βάση της δικής σας εμπειρίας ότι πρέπει να προσέξω και να έχω στο μυαλό μου;

 

Τέλος αν γνωρίζετε όποιο άλλο forum ή οργανισμό κτλ γνωρίζεται που θα μπορούσε να με βοηθήσει με συμβουλές ή άλλο τρόπο για τα πρώτα μου βήματα εκεί σαν Έλληνας μετανάστης θα εκτιμούσα αν το μοιραζόσασταν μαζί μου. 

 

Ευχαριστώ. 

Επεξ/σία από FilliposSTR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, johnieXoX είπε

Κατά αρχάς, μάθε λίγο την γλώσσα.. 

Help είναι, όχι halp..

Ναι δεν με πειράζει η ειρωνεία αρκεί να συνοδεύεται και από καμία χρήσιμη πληροφορία... και κατά δεύτερον joke's on you γιατί ήταν επίτηδες έτσι για να ακουστεί χαριτομένο :)  (Έτσι ζητάνε "help" πχ τα γατάκια στα memes αν έχεις προσέξει) 

Επεξ/σία από FilliposSTR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με 5Κ, τη βγαζεις 1-2 μηνες....

το οτι εισαι εκλεκτικος και δεν πας σε χωριο μαλλον μηδενιζει τις πιθανοτητες ενος ακομη ανιδεικευτου.

το προβλημα σου (μπρεξιτ) ισως τελικα ειναι η σωτηρια σου.

ειδικευσου σε κατι, ελλαδα ή γερμανια (αφου κατεχεις τη 2η γλωσσα) και προχωρα σε κατι πιο ρεαλιστικο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 minutes ago, FilliposSTR said:

Γεια σας είμαι 25 χρονών και θέλω να πάω στην Αγγλία για δουλειά και για σπουδές.

Μιας και δεν είχα/έχω εξωτερική οικονομική βοήθεια δεν είχα χρόνο να το σχεδιάσω τέλεια και το γενικό πλάνο ήταν ως εξής:

Θα κάτσω να κάνω τον σκλάβο/δούλο εδώ που ζω για ψίχουλα προσπαθώντας να βγάλω μερικά χρήματα στην άκρη έτσι ώστε να ξεκινήσω την ζωή μου στην Αγγλία με κάποια "άνεση" 

To θέμα είναι όμως με το κόστος ζωής ενοικίασης και τα μεροκάματα εδώ ήταν λίγο δύσκολο (οκ είμαι και άνθρωπος έφαγα μερικές φορές και απο τα έτοιμα σαν παιδί και εγώ) με τα πολλά στα 25 μου έχω μαζέψει 5000 ευρώ και κάτι ψιλά στην άκρη και με το που είδα τον τραπεζικό μου λογαριασμό είπα "οκ τώρα είμαι έτοιμος για Αγγλία" 

Αλλά επειδή μέσα στην καθημερινότητα μου και το άγχος για επιβίωση (οκ ίσως και την ανωριμότητα μου ) δεν είχα ψάξει το θέμα καλά και μόλις πριν απο μερικές μέρες έμαθα πως το Brexit deal θα βγεί στις 31 του μηνός ...

Τώρα κάθομαι σε αναμμένα κάρβουνα στο μυαλό μου είχα πως μόλις μαζέψω τα απαραίτητα χρήματα (για προκαταβολές ενοίκια κάνα ρούχο κτλ) θα κάτσω κάνα μήνα να ψάξω τα πρακτικά του θέματος..

αλλά απ'ότι φαίνεται έχω μόνο λίγες μέρες....

Γιαυτό ζητώ την βοήθεια σας!!!

Μπορείτε να μου δώσετε συμβουλές για το που θα ήταν καλύτερα να πάω στην Αγγλία (απο άποψη άμεσης επαγγελματικής αποκατάστασης/προσφοράς εργασίας για ανειδίκευτους νέους -εντάξει δεν ειμαι τέρμα άχρηστος έχω δουλέψει σαν τεχνικός PC βοηθός μηχανικού και σερβιτόρος σε καλά ξενοδοχεία επίσης ξέρω πολύ καλά Αγγλικά και καλά Γερμανικά- αλλά και ποιότητα ζωής δεν θα ήθελα να πάω σε καμιά μικρή κωμόπολη δηλαδή επίσης αν στην περιοχή υπάρχει κάποιο μεγάλο πανεπιστήμιο ακόμη καλύτερα γιατί θα ήθελα κάποια στιγμή να σπουδάσω όταν σταθώ στα πόδια μου)

Ακόμη θα ήθελα συμβουλές για τις πρώτες μέρες πχ από γραφειοκρατεία τι πρέπει να κάνω; έχουν δήμους σαν τους δικούς μας; θα πρέπει να δηλωθώ κάπου μιας και δεν σκοπεύω απλά να πάω για τουρισμό;

Υπάρχουν τίποτα βοήθειες ή επιδόματα που ίσως σαν άνεργος μετανάστης που ψάχνει δουλειά ή  σπουδαστής ή ανύπαντρος νέος με χαμηλό μισθό που νοικιάζει σπίτι κτλ που να δικαιούμαι; (καλά μην βαράτε απλά ρωτάω :P )

Επιπλέον Site / εφημερίδες ή recruiting εταιρίες που θα με βοηθούσαν να βρω μια αξιοπρεπή απασχόληση (= λογικές ώρες και μέρες εργασίας που να μου επιτρέπουν να νοικιάσω κάτι μικρό και να μου περισσεύουν χρήματα πχ για καμιά μπύρα internet και για κάνα ζευγάρι παπούτσια αν χαλάσουν αυτά που έχω ή κάποιο απρόσμενο έξοδο τέλος πάντων)

Τι να κυνηγήσω σε πρώτη φάση (πρώτες μέρες/ βδομάδες) να βρω; δωμάτιο σε ξενοδοχείο; ομαδική συγκατοίκηση(που πως πχ site κτλ); hostel ; ή να νοικιάσω κατευθείαν μια μόνιμή κατοικία;

τι να προσέξω στην τελευταία περίπτωση ; 

Γενικά τι νομίζεται βάση της δικής σας εμπειρίας ότι πρέπει να προσέξω και να έχω στο μυαλό μου;

Τέλος αν γνωρίζετε όποιο άλλο forum ή οργανισμό κτλ γνωρίζεται που θα μπορούσε να με βοηθήσει με συμβουλές ή άλλο τρόπο για τα πρώτα μου βήματα εκεί σαν Έλληνας μετανάστης θα εκτιμούσα αν το μοιραζόσασταν μαζί μου. 

Ευχαριστώ. 

Κι εγώ θα πρότεινα να δεις πως θα καταλήξουν τα πράγματα όσον αφορά το Brexit (κοντός ψαλμός αλληλούια) και κατόπιν να σχεδιάσεις τις κινήσεις σου.

Προσωπική μου άποψη δε, είναι το να εντάξεις στις πιθανές επιλογές σου και άλλες χώρες, αφού κάνεις τη σχετική έρευνα για τις θέσεις εργασίας στο επάγγελμα σου. Μην ανησυχείς τόσο για τη γλώσσα - σε πολλές περιπτώσεις τα αγγλικά θα σου ανοίξουν όλες τις απαιτούμενες πόρτες και θα έχεις τον χρόνο/άνεση να μάθεις την τοπική γλώσσα αν το επιθυμείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε τελευταία στιγμή και εσύ δεν έχεις ιδέα που πάνε τα 4. Αν προλάβεις να έρθεις,αν όλα πάνε σύμφωνα όπως τα λένε, πρέπει να αγοράσεις αγγλική Σιμ,να κλείσεις ραντεβού για ΝΙΝ ,να βρεις που θα μένεις και να ξεκινήσεις να ψάχνεις για δουλειά,να κάνεις αίτηση για pre settled status και να σου απαντήσουν θετικά. Γίνεται; Αν είσαι κολοφαρδος,αν όχι θα φας τα λεφτά σου πριν το καταλάβεις. Άσε τα μεγαλεία στην αρχή προσπάθησε να χωθείς  κάπου μέχρι να μάθεις τι παίζει και μετά ξανοίγεσαι. Μην σκέφτεσαι επιδόματα κλπ γιατί χάνεις την ουσί,άσε που δεν θα πάρεις και τίποτα. Έψαξες στο ίντερνετ για εργασία στην Αγγλία; Στο φουμπου; Υπάρχουν τόσες σελίδες που ζητάνε άτομα. Πρόσεχε αυτές που ζητάνε λεφτά μπροστά για έξοδα κλπ.

Διαβατήριο έχεις βγάλει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σύστημα υγείας τους είναι πολύ χάλια να ξέρεις και τα ιδιωτικά ιατρεία απλησιαστα. Αν σου τύχει κάπιο ζήτημα υγείας έχεις σκεφτεί τι θα κάνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, Δέλτα said:

Το σύστημα υγείας τους είναι πολύ χάλια να ξέρεις και τα ιδιωτικά ιατρεία απλησιαστα. Αν σου τύχει κάπιο ζήτημα υγείας έχεις σκεφτεί τι θα κάνεις;

Οι απόψεις μάλλον διίστανται για το NHS. Κάποιοι Βρετανοί είναι περήφανοι γι' αυτό κι άλλοι το βρίζουν 😀

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να επιβεβαιώσω,μόνο ότι δεν μπορείς να αγορασεις ότι θες χωρίς συνταγή στο φαρμακείο, αλλά δεν νομίζω ότι είναι από τα πρώτα πράγματα που σκέφτεται κάποιος που μεταναστεύει για ένα καλύτερο μέλλον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, Δέλτα said:

Το σύστημα υγείας τους είναι πολύ χάλια να ξέρεις και τα ιδιωτικά ιατρεία απλησιαστα. Αν σου τύχει κάπιο ζήτημα υγείας έχεις σκεφτεί τι θα κάνεις;

θα ρθει ελλάδα, πολλοι φιλοι το καναν αγγλια οσο ζουσα εκεί... ακόμα και άτομα με 4-5Κ το μήνα πηγαιναν για εγχειρήσεις ελλάδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις πραγματικά να δουλέψεις μπορώ να σου συστήσω εστιατόριο στο Βούπερταλ στην Γερμανία.

Θα πιάσεις αμέσως δουλειά και δεν χρειάζεται να γνωρίζεις την γλώσσα, την οποία θα την μάθεις με την ησυχία σου...

Καλό μεροκάματο και τσάμπα φαγητό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όσους είχαν καλές προθέσεις να με βοηθήσουν αλλά τα άλλα σχόλια τύπου "δεν ξέρω που πάνε τα τέσσερα" κτλ δεν τα καταλαβαίνω. 

 

Ναι δεν ξέρω τι θα συναντήσω στην Αγγλία όσο αφορά το γραφειοκρατικό κομμάτι ναι δεν ξέρω ποια περιοχή να προτιμήσω αλλά ξέρω μια χαρά που πάνε τα 4 είμαι ορφανός και ζώ μόνος μου χωρίς βοήθεια αξιοπρεπώς στην ψωροκώσταινα  και έχω και κάποια μόρφωση πίσω μου ήμουν αριστούχος σε καλό λύκειο γενικής στην θετική κατεύθυνση και στο μαθηματικό που πέρασα όσα μαθήματα έδωσα τα έχω περάσει με υψηλούς βαθμούς απλά δεν τελείωσα την σχολή. 

Το γιατί δεν έχει σημασία να το πω σε αυτό το τόπικ

Ούτε έχει σημασία να πω γιατί θέλω στην Αγγλία συγκεκριμένα να πάω. Εκεί απλά πρέπει να πάω.

 

Το ότι θα πρέπει να πάω σε χωριό κτλ μου φαίνεται υπερβολή γιατί πολύ απλά οι ντόπιοι εκει πως την βγάζουν; είναι όλοι γιατροί με 20 χρόνια προϋπηρεσία σε πολυεθνικές;

 

ΟΧΙ άρα έτσι θα την βγάλω και εγώ απλά μερικά "heads up" θέλω γιατί λόγω του Brexit εχω αγχωθεί και προγραμμάτισα να φύγω 20/10 που δεν μου δίνει τόσο μεγάλο περιθώριο να ψαχτώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...