Προς το περιεχόμενο

Πωω...Δυστυχώς τρώω bottleneck.(edit: τελικά όχι, άλλο έφταιγε)


JTRGamer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την έπαθα τελικά.Πριν λίγες μέρες όπως είδατε αναβαθμισα mobo /gpu(2070 super 8gb). αλλά τελικά τρώω bottleneck απο τον cpu (ryzen 2600X)

Τώρα ευτυχώς σε 3 βδομάδες θα έχω 350€ διαθέσιμα ,οπότε ποιον cpu να αγοράσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

6 λεπτά πριν, tanasen01 είπε

Κάνε overclock και σφίξε τα ram sub-timings. Ψάξ το. 

Τις έχω ήδη στα 3200mhz τις ram. Κι άλλο να τις κάνω? ΚΑι ο cpu 2600Χ κανει αυτοματο overclock στα 4200mhz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, JTRGamer είπε

Τις έχω ήδη στα 3200mhz τις ram. Κι άλλο να τις κάνω? ΚΑι ο cpu 2600Χ κανει αυτοματο overclock στα 4200mhz

Δεν σου είπα να ανεβάσεις κι άλλο τη συχνότητα στις μνήμες. Δες το video, για timings μιλάει που παίζουν σημαντικό ρόλο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Skrez1982 είπε

Πως μπορεί κάποιος να καταλάβει ότι τρώει μπουκάλι ? Από benchmarks η μέσα στο παιχνίδι τρώει frame drops ?

Με 2600x και rx5700xt pulse λες να τρώω κ εγώ ?

Εγώ το κατάλαβα επειδή είδα ότι η GPU μου( 2070 super)έχει  χαμηλό usage (ingame) 45-50% ,αλλά έχω και λίγα framedrops

Επεξ/σία από JTRGamer
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πες μας settings και παιχνίδι που διαπίστωσες BN. Είχες ανοιχτό το rivatuner και το gpu usage ήταν μόνιμα χαμηλό? Τα custom timings και το είδος στις μνήμες παίζουν μεγάλο ρόλο στα ρύζια. Η 2070 super είναι κάπου ~30% καλύτερη κάρτα από την 1080. Με τον 1600 και hynix afr είχα μικρό BN σε esports like games σε 1080p, οπότε δε με εκπλήσσει που παρατηρείς το ίδιο και με τον 2600x. Γενικά για 144hz gaming ή πας σε ξεκλείδωτους CL ή zen 2 + καλές μνήμες.

edit τώρα το δα ότι το διαπίστωσες in game.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://pc-builds.com/calculator/Ryzen_5_2600X/GeForce_RTX_2070_SUPER/0Qb14o8A/16/ 

το bottleneck σου είναι γύρο στο 7% , οτιδήποτε πάνω από 10% θεωρείτε bottleneck , σε επηρεάζει λίγο αλλα όχι τραγικά , δεν ξέρω σε πιο παιχνίδι και σε τι ανάλυση παίζεις , αν για παράδειγμα παίζεις σε 1080p ότι και να κανεις και cpu καλύτερο να πάρεις τι κάρτα σου δεν θα τι δεις ποτε να δουλεύει πάνω από 60% usage , αυτή η κάρτα είναι φτιαγμένη για 2k ανάλυση και όλα full , προσπάθησε σε κάθε παιχνίδι να τα έχεις όλα τα setings στα γραφικά στο full και μέσα από το panel τις nvidia , πήγαινε εκεί που λέει διαχείριση ρυθμίσεων 3d , και στο τρόπο λειτουργίας τις κάρτας , βάλε προτίμηση μέγιστον επιδόσεων , και θα δεις διαφορα πιστεύω ..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, JTRGamer είπε

Ναι σε 1080p παίζω,μήπως γι αυτό?

Ναι.Πάρε κι εσύ μια οθόνη της προκοπής! (πάντως το odyssey και το bf5 είναι γενικά απαιτητικά σε cpu,οι μισοί σου πυρήνες τρέχουνε denuvo).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ρε φιλαράκι εννοείτε για αυτό , μην χαλάς τα λεφτά σου για cpu τζάμπα , εγώ έπαιζα σε 1080p pubg με 9700k και 2070 και είχα 70% gpu usage , με 200fps έκανα αυτά που σου είπα το ανέβασα πήγε 80% gpu usage , ότι και να έκανα δεν πήγαινε παραπάνω , μόλις πήρα άλλο monitor 2k τώρα είμαι 144 fps όλα high και gpu usage 98%+ , απλό είναι δεν ζορίζεται η κάρτα και δεν υπάρχει λόγος να πάει παραπάνω , αφού το μέγιστο που είναι να δώσει σε αυτή την ανάλυση σου το δίνει εκεί στο 60-70%

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...