Προς το περιεχόμενο

Πωω...Δυστυχώς τρώω bottleneck.(edit: τελικά όχι, άλλο έφταιγε)


JTRGamer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, tanasen01 είπε

Σε τηλεόραση 1080p 60hz παίζεις οπότε είναι λογικό η κάρτα να κοιμάται. Θες 1440p 75hz monitor.

θέλει 2k monitor με 144hz+ (οχι 75hz)  και gsync για να ευχαριστηθεί αυτή τι κάρτα , με τα 350 που λέει ότι έχει παίρνει μια οθόνη μεταχειρισμένη μια χαρά , εδώ στις αγγελίες όπως έκανα και εγώ , και είναι τουμπανος χωρίς να αλλάξει cpu , ένταξη χρειάζεται και cpu αλλα μπορεί να το κάνει σε δεύτερη φάση αργότερα , δεν είναι τελείως πατάτα ο cpu του είναι μάχιμος

μια τέτοια θέλεις αλλα αυτός την δίνει ακριβά , μπορείς να τι βρείς τολάχιστον 100 ευρώ κάτω για να αξίζει να τι πάρεις  , 550 έχει καινούργια μην διαβάζετε τις σαχλαμάρες που γραφει ο καθένας για 900, τόσο δεν είχε όταν κυκλοφόρησε

Επεξ/σία από MTX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, JTRGamer είπε

οκ σε μερικούς μήνες θα πάρω νεο μονιτορ.

Τώρα αυτό με τα timings των ram να το δοκιμάσω?

Θα βοηθήσει (από 50% gpu usage θα πας 55%),αλλά δεν μπορεί να κάνει θαύματα.Θες 1440p monitor.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, Skrez1982 είπε

Πως μπορεί κάποιος να καταλάβει ότι τρώει μπουκάλι ? Από benchmarks η μέσα στο παιχνίδι τρώει frame drops ?

Με 2600x και rx5700xt pulse λες να τρώω κ εγώ ?

https://pc-builds.com/calculator/Ryzen_5_2600X/Radeon_RX_5700_XT/0Qb14j28/16/   καλά είσαι

Επεξ/σία από MTX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MTX είπε

θέλει 2k monitor με 144hz+ (οχι 75hz)  και gsync για να ευχαριστηθεί αυτή τι κάρτα , με τα 350 που λέει ότι έχει παίρνει μια οθόνη μεταχειρισμένη μια χαρά , εδώ στις αγγελίες όπως έκανα και εγώ , και είναι τουμπανος χωρίς να αλλάξει cpu , ένταξη χρειάζεται και cpu αλλα μπορεί να το κάνει σε δεύτερη φάση αργότερα , δεν είναι τελείως πατάτα ο cpu του είναι μάχιμος

Γι αυτό είπα 75Ηz γιατί ο 2600Χ τα βρίσκει σκούρα. Μπορεί να πάει και σε freesync αρκεί να είναι g-sync compatible και αυτό θέλει λίγο ψάξιμο. Άσε που και για 144Hz η 2070S είναι οριακή.

10 λεπτά πριν, JTRGamer είπε

Τώρα αυτό με τα timings των ram να το δοκιμάσω?

Οτιδήποτε σου προσφέρει έξτρα απόδοση  καλό είναι να το δοκιμάζεις, μπορεί να εκπλαγείς. Στην περίπτωσή σου θα δεις gains αλλά όχι θεαματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην πειράζεις τις μνήμες καθόλου αν θέλεις τι γνώμη μου , θα έχεις κέρδος τις κλίμακας του 3% αν πετύχεις τα σωστά setings με ρίσκο όμως πολύ μεγάλο για μεγαλύτερη ταλαιπωρία και αστάθεια του συστήματος , εγώ θα σου έλεγα να τις αφήσεις όπως τις βλέπει με το xpm και απλά πήγαινε στο voltage και δώσε manual από 1.35v στα 1.37v να έχει να φάει λίγο περισσότερο τίποτα άλλο , γιατί καμια φορα αυτά τα 0.02 κάνουνε τι διαφορα σε μερικές μνήμες και ειδικά στα ryzen

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MTX είπε

μην πειράζεις τις μνήμες καθόλου αν θέλεις τι γνώμη μου , θα έχεις κέρδος τις κλίμακας του 3% αν πετύχεις τα σωστά setings με ρίσκο όμως πολύ μεγάλο για μεγαλύτερη ταλαιπωρία και αστάθεια του συστήματος , εγώ θα σου έλεγα να τις αφήσεις όπως τις βλέπει με το xpm και απλά πήγαινε στο voltage και δώσε manual από 1.35v στα 1.37v να έχει να φάει λίγο περισσότερο τίποτα άλλο , γιατί καμια φορα αυτά τα 0.02 κάνουνε τι διαφορα σε μερικές μνήμες και ειδικά στα ryzen

Θα συμφωνήσω.Αφού δουλεύει μην το σκαλίζεις,εξάλλου αλλού είναι το πρόβλημα στη δική σου περίπτωση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ψύκτρα πρέπει να πάρω παντως για τον επεξεργαστή γιατί είμαι με την μαμίσια και φτάνω μέχρι 75-80c βαθμους ingame σε full load

Επεξ/σία από JTRGamer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, JTRGamer είπε

Μια ψύκτρα πρέπει να πάρω παντως για τον επεξεργαστή γιατί είμαι με την μαμίσια και φτάνω μέχρι 80c βαθμους ingame

https://www.skroutz.gr/s/16742465/CoolerMaster-Hyper-212-Black-Edition.html 

αξίζει με χίλια , δεν έχω φτάσει ποτε πάνω από 68c και εντελώς αθόρυβη , σηκώνει μέχρι 150TDP , 40 ευρουλακια θα τι βρείς δεν υπάρχει καλύτερη σε αυτά τα χρήματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, JTRGamer είπε

Μια ψύκτρα πρέπει να πάρω παντως για τον επεξεργαστή γιατί είμαι με την μαμίσια και φτάνω μέχρι 80C βαθμους ingame

https://www.skroutz.gr/comparelists/673?compare=17717121%2C17625619

 

9 λεπτά πριν, MTX είπε

με ρίσκο όμως πολύ μεγάλο

Kανένα ρίσκο, αν είναι ασταθές το σύστημα έχει αποθηκευμένες τις προηγούμενες ρυθμίσεις στο bios και τις κάνει load. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, JTRGamer είπε

Ελεγα να παω σ αυτην

https://www.skroutz.gr/s/6398412/Cryorig-H7.html

Μου αρέσει που έκανες hijack το δικό σου thread 😂.

Πάντως μπορείς να εξετάσεις και AIO,γύρω στα 100 ευρώ θα είσαι μια χαρά,και το κρατάς και στο επόμενο σου build.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, JTRGamer είπε

Ελεγα να παω σ αυτην

https://www.skroutz.gr/s/6398412/Cryorig-H7.html

είναι ελαφρώς καλύτερη αυτή που σου έγραψα , 400 στροφές πιο πάνω με μόλις 1db περισσότερο θόρυβο, αν και αυτές όλες που σου προτείναμε είναι ίδιας κατηγοριας και απόδοσης και χρημάτων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...