Προς το περιεχόμενο

Ενδοδαπέδια θέρμανση ή καλοριφέρ;


xronis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 23/8/2021 στις 6:09 ΜΜ, hydor είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Ναι είναι ενδιαφέρον αυτό το σύστημα το είχα δει αλλά δεν το προχώρησα με αυτό γιατί μου φάνηκε πως είναι παρόμοιο με την κλασική ενδοδαπέδια αλλά το θερμομπετό είναι απλώς πιο λεπτό επειδή έχει το σκελετό μέσα. Πιθανώς θα μπορούσε κανείς να κάνει και την κλασική ενδοδαπέδια πιο λεπτή για πιο άμεση απόκριση π.χ. από 5-6cm που λένε συνήθως υποθέτω μπορείς να κάνεις και 2-3. Πιο γρήγορη ζέστη αλλά και πιο γρήγορο κρύωμα (ισχύει και στην ξηράς αυτό προφανώς). 

Επίσης για το συγκεκριμένο μου ήταν άγνωστο το πώς θα συμπεριφερθεί σε βάθος χρόνου το θερμομπετό που βάζει κανείς από πάνω με αυτό το πλαστικό μέσα (δεν ξέρω αρκετά να το εκτιμήσω και δεν μου ήταν προφανές πως το συγκεκριμένο σύστημα έχει δοκιμαστεί αρκετά). Νομίζω πως αυτό το 3D το έχουν όλες οι εκδόσεις.

όσον αφορά το κόστος υποθέτω μιλάμε για τελική τιμή μαζί με τα εργατικά όταν συγκρίνουμε έτσι? Ρωτάω γιατί μου φαίνεται αυτό με το πλέγμα αρκετά περίπλοκο (δηλαδή πιο αργό ως δουλειά) για να περάσει κανείς σωληνώσεις.

Επίσης ένας λόγος που είχα καταλάβει πως κάποια τέτοια συστήματα είναι πιο φτηνά είναι γιατί έχουν PEX-B σωλήνες. Από όσο έχω καταλάβει οι σωλήνες που είναι πιο κατάλληλες (χωρίς να είμαι ειδικός) είναι PEX-A (που βάζουν οι Γερμανικές) και μετά οι PEX-C (interplast π.χ.)

Το έχεις εγκαταστήσει αυτό? Είσαι ευχαριστημένος?

Ευχαριστώ πολύ και πάλι.

Όπως έγραψα τελικά δεν έβαλα ενδοδαπέδια άρα δεν ξέρω από απόδοση και κόστος.

 

Το 3D της GIACOMINI SPIDER SYSTEM νομίζω είναι πατενταρισμένο για κάποια χρόνια και

δεν νομίζω πως είναι περίπλοκο σύστημα για να περάσεις τους σωλήνες.

 

Είναι πιο απλό σύστημα από της ξηράς. Θέλει λιγότερο χρόνο και δεν θέλει έξτρα πλάκες κατανομής φορτίου πάνω από τις μορφόπλακες της ξηράς δόμησης

 

Επίσης, αυτό το 3D πλέγμα που μπαίνουν οι σωλήνες, λειτουργεί και σαν οπλισμός για το θερμομπετόν. Σαν να έχεις βάλει υαλόπλεγμα σε όλο το θερμομπετόν. Άρα έχει μεγάλες αντοχές.

 

Όσο για τους σωλήνες PEX δεν νομίζω πως είναι τεράστια η διαφορά στο κόστος μεταξύ των διαφόρων τύπων.

Δεν αυξάνετε το κόστος από τους σωλήνες.  Βάζεις αυτό που προτείνει η εταιρεία.

 

Εγώ πάντως δεν θα πήγαινα σε συστήματα με μικρές διατομές στους σωλήνες και θα έψαχνα για πραγματικά έμπειρο εγκαταστάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 375
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έψαξα και τη Giacomini και φαίνεται όντως να έχει κάποιο ενδιαφέρον και είναι και πιο φτηνή λόγω ύψους. Θα την κοιτάξω πιο διεξοδικά.

Η εταιρία μου μίλησα επίσης μου είπε και για ένα σύστημα ψύξης που είναι στην οροφή, δηλαδή περνάμε κανονικά τις σωλήνες για θέρμανση στο δάπεδο και στην οροφή περνάνε άλλες σωλήνες κρύου νερού για ψύξη οι οποίες καλύπτονται με ψευδοροφή. Η εταιρία το είχε εγκατεστημένο στο χώρο της αλλά η αλήθεια είναι πως δεν ήταν και πολύ δροσερός ο χώρος (μάλλον λόγω των φωτιστικών σωμάτων) παρόλο που η θερμοκρασία ήταν 24C. 

Έχει χρησιμοποιήσει/δει κανείς κάτι τέτοιο? Έχει νόημα ψύξη χώρου με αυτόν τον τρόπο ή θα είναι μεγάλες οι απώλειες? Αναρωτιέμαι επίσης και τι θα γίνει σε περίπτωση καύσωνα έξω, δεν ξέρω αν θα καταφέρει να ανταποκριθεί το σύστημα. Όποια εμπειρία/γνώμη παραπάνω από ευπρόσδεκτη. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα τέτοιο σύστημα με σωλήνες στην οροφή σε συνδυασμό με αντλία θερμότητας σίγουρα θα είναι και θέρμανσης και ψύξης.

Η ψύξη σε ένα τέτοιο σύστημα θα κάνει τεράστια διαφορά εάν η κατοικία είναι στο τελευταίο όροφο, επειδή συνήθως αυτές οι κατοικίες είναι που αναπτύσσουν και τις υψηλότερες θερμοκρασίες αφού η ταράτσα/ταβάνι καίει από τον ήλιο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα. θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. ποια θέρμανση έχει καλύτερη απόδοση, μία αντλία θερμότητας ή ένας λέβητας συμπύκνωσης; Μια αντλία θερμότητας, τι κατανάλωση έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, νικος1987 είπε

Καλησπέρα. θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. ποια θέρμανση έχει καλύτερη απόδοση, μία αντλία θερμότητας ή ένας λέβητας συμπύκνωσης; Μια αντλία θερμότητας, τι κατανάλωση έχει;

Σπίτι 150 τ.μ. διόροφο, παραθαλάσσιο, με θερμοπρόσοψη και θερμοδιακοπτόμενα κουφώματα, ηλιακό για ζεστό νερό, σε ένα χρόνο για ψύξη-θέρμανση καταναλώσαμε 2700 kWh.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Σπίτι 150 τ.μ. διόροφο, παραθαλάσσιο, με θερμοπρόσοψη και θερμοδιακοπτόμενα κουφώματα, ηλιακό για ζεστό νερό, σε ένα χρόνο για ψύξη-θέρμανση καταναλώσαμε 2700 kWh.

 

Να υποθέσω οτι ήταν συνέχεια αναμμένη; Είναι μονοφασική ή τριφασική;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SB_1957 είπε

Σπίτι 150 τ.μ. διόροφο, παραθαλάσσιο, με θερμοπρόσοψη και θερμοδιακοπτόμενα κουφώματα, ηλιακό για ζεστό νερό, σε ένα χρόνο για ψύξη-θέρμανση καταναλώσαμε 2700 kWh.

 

Με fancoils?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, νικος1987 είπε

Να υποθέσω οτι ήταν συνέχεια αναμμένη; Είναι μονοφασική ή τριφασική;

 

Εννοείται.

Η θέρμανση ανάβει στις αρχές του χειμώνα και κλείνει όταν τελειώσει ο χειμώνας.

 

10 ώρες πριν, georgemvg είπε

Με fancoils?

Ναι, fancoils.

 

Το σπίτι είναι σε ύψωμα και εκτεθειμένο στους βοριάδες, οπότε το καλοκαίρι μόνο τις μέρες με καύσωνα λειτουργούμε την ψύξη. 

Επεξ/σία από SB_1957
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, SB_1957 είπε

Εννοείται.

Η θέρμανση ανάβει στις αρχές του χειμώνα και κλείνει όταν τελειώσει ο χειμώνας.

 

Ναι, fancoils.

 

Το σπίτι είναι σε ύψωμα και εκτεθειμένο στους βοριάδες, οπότε το καλοκαίρι μόνο τις μέρες με καύσωνα λειτουργούμε την ψύξη. 

Ποια είναι η ονομαστική απόδοση της αντλίας, σε kwh και σε ίππους το μοτέρ της, εάν γνωρίζεις...;;

Με τα funcoils, η ψύξη είναι ευχάριστη ή χρειάζεται και κάποιο αιρ κοντισιον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, νικος1987 είπε

Ποια είναι η ονομαστική απόδοση της αντλίας, σε kwh και σε ίππους το μοτέρ της, εάν γνωρίζεις...;;

Με τα funcoils, η ψύξη είναι ευχάριστη ή χρειάζεται και κάποιο αιρ κοντισιον;

HITACHI YUTAKI M RASM-4NE MONOBLOCK (60 °C)

Μέγιστη θερμική απόδοση 15.2 kW
Μέγιστη ψυκτική απόδοση 11.8 kW

Το πλεονέκτημα των funcoils είναι ότι δεν χρειάζεσαι και αιρ κοντίσιον, όπως όταν έχεις σώματα ή ενδοδαπέδιο.

Άλλωστε η αντλία θερμότητας είναι κάτι παρόμοιο με αιρκοντίσιον, αλλά πιο αποδοτικό και γι' αυτό πιο οικονομικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

HITACHI YUTAKI M RASM-4NE MONOBLOCK (60 °C)

Μέγιστη θερμική απόδοση 15.2 kW
Μέγιστη ψυκτική απόδοση 11.8 kW

Το πλεονέκτημα των funcoils είναι ότι δεν χρειάζεσαι και αιρ κοντίσιον, όπως όταν έχεις σώματα ή ενδοδαπέδιο.

Άλλωστε η αντλία θερμότητας είναι κάτι παρόμοιο με αιρκοντίσιον, αλλά πιο αποδοτικό και γι' αυτό πιο οικονομικό.

Μια μικρή διόρθωση. Τα air condition τύπου split που όλοι έχουμε στα σπίτια μας, ΕΙΝΑΙ αντλίες θερμότητας, με το εσωτερικό τους μέρος να είναι ουσιαστικά, ένα fan coil unit. Έτσι, είναι εξίσου αποδοτικά!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Μια μικρή διόρθωση. Τα air condition τύπου split που όλοι έχουμε στα σπίτια μας, ΕΙΝΑΙ αντλίες θερμότητας, με το εσωτερικό τους μέρος να είναι ουσιαστικά, ένα fan coil unit. Έτσι, είναι εξίσου αποδοτικά!

Δεν νομίζω ότι είναι εξίσου αποδοτικά και οικονομικά με τις αντλίες θερμότητας!

Αν συνέβαινε κάτι τέτοιο δεν θα περιλαμβάνονταν στο "εξοικονομώ"?

Εκτός αν περιλαμβάνονται και δεν το ξέρω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, SB_1957 said:

Δεν νομίζω ότι είναι εξίσου αποδοτικά και οικονομικά με τις αντλίες θερμότητας!

Αν συνέβαινε κάτι τέτοιο δεν θα περιλαμβάνονταν στο "εξοικονομώ"?

Εκτός αν περιλαμβάνονται και δεν το ξέρω!

Περιλαμβάνονται και τα split στο πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, SB_1957 είπε

Δεν νομίζω ότι είναι εξίσου αποδοτικά και οικονομικά με τις αντλίες θερμότητας!

Αν συνέβαινε κάτι τέτοιο δεν θα περιλαμβάνονταν στο "εξοικονομώ"?

Εκτός αν περιλαμβάνονται και δεν το ξέρω!

Δεν έχω ασχοληθεί με το εξοικονομώ, αλλά δεν είναι αυτό κριτήριο! Το τι περιλαμβάνεται και τι όχι στο "εξοικονομώ" δεν έχει γίνει με τεχνικά κριτήρια, μόνο!
Εν πάσει περιπτώσει, με SCOP γύρω στο 5 (καις 1 παίρνεις 5 μονάδες ενέργειας), αλίμονο αν δεν είναι οικονομικά στην λειτουργία τους, τα σύγχρονα κλιματιστικά! :)
Τέλος πάντων απλά σκέψου τι κάνει η αντλία θερμότητας πού/πώς παράγει θερμότητα και πώς την
διανέμει, και τι κάνει ένα κλιματιστικό πού/πώς παράγει θερμότητα και πώς την διανέμει και θα δεις ότι είναι το ίδιο πράγμα πρακτικά. Το μόνο που αλλάζει είναι το μέσο, η χωροθέτηση και η κλίμακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, SB_1957 είπε

Δεν νομίζω ότι είναι εξίσου αποδοτικά και οικονομικά με τις αντλίες θερμότητας!

Αν συνέβαινε κάτι τέτοιο δεν θα περιλαμβάνονταν στο "εξοικονομώ"?

Εκτός αν περιλαμβάνονται και δεν το ξέρω!

οι αντλίες θερμότητας αέρα-αέρα διαιρούμενου τύπου (ή split units) είναι προφανώς αντλίες θερμότητας και φυσικά περιλαμβάνονται ως αντλίες θερμότητας στο πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...