Προς το περιεχόμενο

Οι νέες χρεώσεις των τραπεζών περιλαμβάνουν την αλλαγή pin αλλά και την εμφάνιση υπολοίπου


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπορει να εχω προβλημα αλλα δεν καταλαβαινω τον λογο για να κλαιγεται καποιος που θα πληρωσει 2 ευρω για 1 αλλαγη pin που θα κανει....  ποσες φορες? 1 σε αρκετα χρονια?

χανετε 35 φορες την καρτα σας σε 1 βδομαδα? παρτε το και σαν τιμωρια και λιγα ειναι για καποιον που την χανει 😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 297
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

31 λεπτά πριν, mouses66 είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο κόσμος δεν βγάζει τα χρήματα και πληρώνει με κάρτα. Αν υποθέσουμε οτι γίνονται κάθε μέρα 100.000.000 συναλλαγές με κάρτα σε όλη την Ελλάδα και μέσω όρο παρακράτηση 1%  1,000,000 ευρώ κάθε μέρα πάνε στα ταμεία των τραπεζών και βασικά αφού δεν κόβουμε χρ'ημα αναγκαζόμαστε σε δανεισμό και χρέος και κατά συνέπεια ...φτώχεια . Έχω δει να πληρώνουν φωτοτυπία με καρτα !!!!!! να δω αν ποτέ ξυπνήσουμε από τον λειθαργο και τη χαζομάρα...

και οι τρεις ανακεφαλαιώσεις ?/? ΟΛΑ ΤΑ ΔΑΝΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΡΩΜΕΝΟ ΤΡΙΣ. δεν χρωστάμε δραχμή ή ευρω αν θες στα πιστωτικά ιδρύματα που δίνουν στους βουλευτές και τα κόμματα δάνεια με 100 ευρό δόση και στους πολίτες παίρνουν ότι εχουν και δεν εχουν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

αγαπητέ μου είναι ο καινούριος τρόπος να τραβήξουν λεφτά οι τράπεζες με την ευλογία της κυβέρνησης. και τον έλληνα τον είπανε να πάει να χε...ει και αυτός ξεκω.....κε. η κυρία πρέπει να χρησιμοποιήσει κάρτα για να χτίσει το αφορολογητο τησ στις πλάτες άλλων. και το κάθε μάλα... .. νο πάει και πληρώνει μόνο με κάρτα για εφέ χωρίς να ξέρει ότι τροφοδοτεί έναν άπληστο μηχανισμό κάθε μέρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/10/2019 στις 10:46 ΠΜ, gordonas είπε

Ο Μαρινάκης έδωσε 40.000.000€ για να αγοράσει 70.000.000€ χρέη. Κανένας άλλος δεν έκανε προσφορά για την Forthnet που να πλησίαζε την προσφορά του Μαρινάκη. Ούτε τα μισά δεν έδιναν. Μην τρώτε σανό. 

Θυρα 7 εκει;;

Επεξ/σία από mimits
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, mouses66 said:

και οι τρεις ανακεφαλαιώσεις ?/? ΟΛΑ ΤΑ ΔΑΝΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΡΩΜΕΝΟ ΤΡΙΣ.

Μου αρέσει που το γράφεις λες κι αυτοί που έχουν τα δάνεια πλήρωσαν πράγματι αντίστοιχους φόρους που κάλυψαν το μερίδιο ευθύνης τους (κόκκινα δάνεια) σε σχέση με άλλους που πλήρωσαν φόρους που πήγαν στην ανακεφαλαιοποίηση χωρίς όμως να χρωστάνε σε τράπεζες, λες κι οι δεύτεροι έχουν κάποια υποχρέωση "αλληλεγγύης" στους πρώτους...

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/10/2019 στις 11:59 ΠΜ, ThReSh είπε

Γιατί μάλλον είχαν χαμηλότερες προσφορές κι υψηλότερο κούρεμα κι όσο περνάει ο καιρός τοσο χειροτερεύει η κατάσταση, το οποίο γνωρίζει ο αγοραστής με αποτέλεσμα είτε να χάνεται το ενδιαφέρον είτε να χειροτερεύουν οι προσφορές. 

Εσύ προτίμησε το 100%, εγώ θα προτιμήσω το 80%. Άλλη επιλογή δεν υπάρχει όπως φάνηκε εδώ και σχεδόν 4 χρόνια.

Καλυτερα να χρεωκοπήσει και να κλείσει,δεν κατάλαβα!Όλως τυχαίως με την νέα κυβέρνηση τρέχουν όλες οι «μεγάλες επενδύσεις» του κάθε Μαρινάκη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντωμεταξύ αυτοί που γράφουν τους τίτλους για τη συγκεκριμένη είδηση σε διάφορες σελίδες στο internet είναι για πολλές μπάτσες. κλασικό Clickbait.

Διαβάζεις τον τίτλο και νομίζεις ότι ξαφνικά θα αρχίσεις να πληρώνεις και μετά καταλαβαίνεις ότι αυτά αφορούν σε κινήσεις που γίνονται σε ΑΤΜ τρίτων τραπεζών και αν εξαιρέσεις τη χρέωση για αντικατάσταση κάρτας οι υπόλοιπες κινήσεις ίσως δε γίνουν και ποτέ από την πλειοψηφία των πελατών.

Εκτός αν κάποιος χάνει συνέχεια την κάρτα του ή κάνει αναλήψεις από ΑΤΜ άλλης τράπεζας. Εγώ στη ζωή μου (αν εξαιρέσεις το εξωτερικό) ζήτημα να έχω κάνει ανάληψη πάνω από 2 φορές από ΑΤΜ άλλης τράπεζας

Ψόφος ρε, δημοσιογράφοι της κακιάς ώρας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/10/2019 στις 1:03 ΜΜ, mjaros είπε

Λέγετε επιχείρηση και έχει σκοπό το κέρδος. 

Αλλιώς θα λεγόταν μη κερδοσκοπικός οργανισμός και θα ήταν μόνο για ξέπλυμα. 

Σου διαφεύγει οτι δεν εχεις εναλλακτική;

22 ώρες πριν, Zus είπε

Τόση μίρλα σε τεχνολογικό forum?

Όλες οι συναλλαγές μέσω κινητού ή υπολογιστή και ας πάρουν τις προμήθειες από τους ηλεκτρονικά αναλφάβητους.

Εσείς τι κόπτεστε?

Τρομερή λογική. Να στείλουμε καμιά 20αριά χιλιάδες στην ανεργία για να γλυτώσει ο μπάρμπας τα 3 ευρώ προμήθεια όταν χάνει το PIN του ή τα 20 λεπτά όταν ζητάει υπόλοιπο, επειδή δεν ξέρει να χειριστεί μια εφαρμογή στο κινητό.

Ε ναι,γιατι να σκάμε για τον συνταξιούχο ή τον άσχετο με την τεχνολογία;

κλασσικό στην Ελλάδα ο καθένας να κοιτα τον...κ@λο του!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ThReSh είπε

Μου αρέσει που το γράφεις λες κι αυτοί που έχουν τα δάνεια πλήρωσαν πράγματι αντίστοιχους φόρους που κάλυψαν το μερίδιο ευθύνης τους (κόκκινα δάνεια) σε σχέση με άλλους που πλήρωσαν φόρους που πήγαν στην ανακεφαλαιοποίηση χωρίς όμως να χρωστάνε σε τράπεζες, λες κι οι δεύτεροι έχουν κάποια υποχρέωση "αλληλεγγύης" στους πρώτους...

Για ποια ευθύνη μιλάς; Οι πρώτοι που λες δεν μπορούσαν να πληρώσουν τα χρωστούμενα γιατί οι τράπεζες έδιναν δάνεια για πλάκα, χωρίς κανέναν οικονομικό έλεγχο. Προσάπτεις δηλαδή ευθύνες στο θύμα κι όχι στο θυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Γιαούρτι είπε

εντωμεταξύ αυτοί που γράφουν τους τίτλους για τη συγκεκριμένη είδηση σε διάφορες σελίδες στο internet είναι για πολλές μπάτσες. κλασικό Clickbait.

Διαβάζεις τον τίτλο και νομίζεις ότι ξαφνικά θα αρχίσεις να πληρώνεις και μετά καταλαβαίνεις ότι αυτά αφορούν σε κινήσεις που γίνονται σε ΑΤΜ τρίτων τραπεζών και αν εξαιρέσεις τη χρέωση για αντικατάσταση κάρτας οι υπόλοιπες κινήσεις ίσως δε γίνουν και ποτέ από την πλειοψηφία των πελατών.

Εκτός αν κάποιος χάνει συνέχεια την κάρτα του ή κάνει αναλήψεις από ΑΤΜ άλλης τράπεζας. Εγώ στη ζωή μου (αν εξαιρέσεις το εξωτερικό) ζήτημα να έχω κάνει ανάληψη πάνω από 2 φορές από ΑΤΜ άλλης τράπεζας

Ψόφος ρε, δημοσιογράφοι της κακιάς ώρας

Αυτός που έγραψε το άρθρο πιστεύω είναι αδερφός του Βαξεβάνη. Θυμίζει λίγο τον «ήρωα Λαφαζάνη» που διαμαρτύρεται επειδή τους πετάνε έξω από τα γραφεία, το κανένα σπίτι σε χέρια τραπεζίτη και ψάχνοντας πολύ λίγο βλέπεις ότι ο εν λόγω κύριος δεν πλήρωσε ενοίκια, βλέπεις ότι μαζί με τον φτωχό που υποστηρίζει(καλά κάνει), στηρίζει και τον φεσατζή «επιχειρηματία της χρονιάς».

Επιτέλους ένας δημοσιογράφος να γράψει σε 10 γραμμές αλήθειες και όχι τις δικές του αλήθειες. 

Το εν λόγω άρθρο βρίθει από ανακρίβειες. Και δεν είναι ότι βρίθει, αρκετοί τις αναπαράγουν δίχως να ψάξουν λίγο. Δεν υποστηρίζω τις τράπεζες, δεν έχω δάνεια αλλά καλό είναι να ψάχνουμε λίγο παραπάνω.

Επεξ/σία από tilaverboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, Gioandro said:

Για ποια ευθύνη μιλάς; Οι πρώτοι που λες δεν μπορούσαν να πληρώσουν τα χρωστούμενα γιατί οι τράπεζες έδιναν δάνεια για πλάκα, χωρίς κανέναν οικονομικό έλεγχο. Προσάπτεις δηλαδή ευθύνες στο θύμα κι όχι στο θυτη.

Ενήλικοι ήταν, πρόβλημά τους. Μλκες είναι οι άλλοι που κάνουν σκατό παξιμάδι, που μένουν στο ενοίκιο, που δεν παίρνουν καταναλωτικά δάνεια?

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Ενήλικοι ήταν, πρόβλημά τους. Μλκες είναι οι άλλοι που κάνουν σκατό παξιμάδι, που μένουν στο ενοίκιο, που δεν παίρνουν καταναλωτικά δάνεια?

Κι αυτοι που έδιναν τα δάνεια ενηλικοι ήταν. Και οικονομολογικά πιο καταρτισμένοι μάλιστα. Ήξεραν οτι όλο αυτό θα σκάσει, αλλά έκαναν την πάπια. Αυτονών τις ευθύνες πληρώνουμε κι ας είμασταν 100% σωστοί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, Gioandro said:

Κι αυτοι που έδιναν τα δάνεια ενηλικοι ήταν. Και οικονομολογικά πιο καταρτισμένοι μάλιστα. Ήξεραν οτι όλο αυτό θα σκάσει, αλλά έκαναν την πάπια. Αυτονών τις ευθύνες πληρώνουμε κι ας είμασταν 100% σωστοί.

Όχι δεν είχαν μόνο αυτοί ευθύνη κι οι δανειολήπτες έχουν μεγάλη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, billdanos είπε

Νομίζω πως δεν κατάλαβες τίποτα από τους προβληματισμούς μου. Απλά αδυνατώ να καταλάβω πως προκύπτουν κάποια κόστη από λογιστικές εγγραφές. Είναι εντελώς άκυρο να το συγκρίνεις με υπηρεσίες γιατρών κλπ ειδικά από τη στιγμή που οι τράπεζες κερδίζουν ΗΔΗ από τα χρήματα που τους εμπιστεύομαι. Κάνουν επενδύσεις με αυτά και έχουν κέρδη!

Ειναι σα να σου δώσω μια κότα που κάνει χρυσά αβγά για να τα εκμεταλλεύεσαι και να με χρεώνεις από πάνω κάθε φορά που θα έρχομαι για να σου ζητήσω ένα από τα 100 αβγά που κάνει... 😛 

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Η τράπεζα ΔΕΝ κερδίζει επειδή εσύ τις εμπιστεύεσαι τα χρήματα σου, οι επενδύσεις που λες είναι ένα ρίσκο για εκείνη. Ασχέτως αν το ρίσκο εκμηδενίζεται αφού ακόμα και να φάει κόκκινο δάνειο, όλο και κάτι θα γίνει και θα τη σκαπουλάρουν (εις βάρος άλλων, προφανώς με το ΟΚ της ίδιας της κυβέρνησης). 

Μία υπηρεσία λοιπόν που η τράπεζα σου παρέχει, μπορεί να τη χρεώσει όσο θέλει. Για να το πω αλλιώς, η υπηρεσία που η τράπεζα σου παρέχει είναι η φύλαξη των χρημάτων σου. ΔΕΝ την πληρώνεις για αυτό, αν και θα μπορούσε να ζήταγε. Αλλιώς κράτα τα σε μαξιλάρι, με ότι ρίσκο έχει αυτό. Δεν το κάνει, ακριβώς γιατί θέλει να της φέρεις χρήματα για να τα δώσει δάνεια και να τα επενδύσει. Αλλά η υπηρεσία που ΕΜΕΙΣ κερδίζουμε, είναι η ΦΥΛΑΞΗ και ΑΣΦΑΛΕΙΑ των χρημάτων μας. 

Το να πηγαίνω εγώ και να απασχολώ εργατικό προσωπικό για να ζητήσω λεφτά απτον γκισέ, να ζητήσω από τον γραφειάτο υπάλληλο επανέκδοση κάρτας, ΡΙΝ, αλλά ακόμα και (η ολική παραλυσία) να ΣΗΚΩΣΩ υπάλληλο του γραφείου για να με βοηθήσει να πληρώσω στο ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΠΛΗΡΩΜΩΝ, φυσικά και όλα αυτά προσθέτουν κόστος στη λειτουργία μιας τράπεζας. 

Επειδή λοιπόν δεν γίνεται να χρεώσει τον γέρο που σηκώνει τον υπάλληλο, θα χρεώσει άλλες υπηρεσίες. 

 

Ειλικρινά πάντως, και άσχετα με το θέμα, δεν βλέπω γιατί τόση γκρίνια στο κομμάτι της τράπεζας. Προσωπικά δεν έχω νιώσει ποτέ "προδομένος" από αυτές, και σε όλες μου τις συναλλαγές μαζί τους βάζω τα + και τα - και αποφασίζω πως θα πράξω. Για να δώσω και ένα προσωπικό παράδειγμα, το 2007 με έκραζε η τότε κοπέλα μου γιατί τολμησα να της πω ότι μου πρόσφερε διακοποδάνειο η ΑΤΕ, και εγώ δεν το πήρα για να πάμε στο Bali... Τελικά, στο Bali καταφέραμε και πήγαμε 2 χρόνια μετά (αφού την είχε την κάψα, πάμε να σου φύγει...) με οικονομίες χωρίς δάνεια και χωρίς πιστωτικές. Έκρινα λοιπόν ΩΡΙΜΑ ότι δεν ήθελα να έχω το άγχος του δανείου και δεν ήθελα να πάρω πχ 3000€ δάνειο και να αποπληρώσω 3300. Τυχαίο το 10%. 

10 χρόνια μετά, για το γραφείο μου βρήκα τη δυνατότητα χρηματοδότησης μέσω απαγγελματικού δανείου να κάνω την επένδυση στο γραφείο που ήθελα. Πήρα 12k, αποπλήρωσα στα 2 χρόνια ακριβώς με χοντρικά 10% επιτόκιο. Αυτή τη στιγμή ο κύκλος εργασιών μας έχει αυξηθεί κατά 40% λόγω της επένδυσης αυτής. 

Λετε να βρίζω την Alpha που με "χρέωσε" αυτά τα 1200-1500 (μαζί με έξοδα φακέλου κλπ) για να μου δανείσει 12k? Sorry μάγκες, αλλά όχι μόνο δεν τη βρίζω, αλλά την ΥΠΕΡευχαριστώ γιατί χάρη σε αυτήν υπήρξε 40% αύξηση του τζίρου μας. Γιατί? Γιατί αυτά τα 12κ ΕΠΕΝΔΥΘΗΚΑΝ σωστά, με πλάνο και με μικροδιορθώσεις on the fly όπου χρειαζόταν. Δεν τα φάγαμε ούτε στα ποτά ούτε στις π**τάνες. Οπότε sorry, αλλά δεν μπορώ να συμμεριστώ την αγανάκτηση του κάθε ΟΥΓΚΑΝΟΥ που πήρε ένα δάνειο ή μία κάρτα, τα έφαγε στο τζόγο ή όπου τα έφαγε, και μετά του φταίει η Χ τράπεζα.... 

Στην τελική, κανενός δεν του έχωσαν δάνειο με το ζόρι. Ας μην υπέγραφε. 

  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, JimxxZe είπε

Διαβολικός καπιταλισμός, ληστρικοί τραπεζίτες, φυλακές, μίζες, καρτέλ, συνωμοσίες... και είμαστε και τεχνολογικό φόρουμ. Δε μου κάνει εντύπωση το σερί 10ετούς κρίσης σε αυτή τη χώρα.

Τόση φασαρία, και, να πάμε να σπάσουμε τα ΑΤΜ ή να κάνουμε υπεραναλήψεις, όπως έγραψαν κάποιοι, επειδή θα υπάρχει χρέωση εφόσον ζητήσεις επανέκδοση  PIN (αλλαγή PIN είναι δωρεάν μέσω ΑΤΜ), ή  έκδοση νέας χρεωστικής κάρτας, υπηρεσίες που εμπεριέχουν αναλώσιμα κόστη, ή επειδή η τράπεζα κρατάει μια μικρή προμήθεια στη πληρωμή λογαριασμών τους οποίους μπορείς να πληρώσεις πανεύκολα μέσω mobile app ή υπολογιστή. Ενώ η μετακίνηση στο αντίστοιχο γκισέ στα υποκαταστήματα των ΔΕΚΟ συν τη ταλαιπωρία στις ουρές κ.λπ. είναι ανέξοδη, δε χρεώνεσαι εισητήριο στα ΜΜΜ ή βενζίνη.

Το ότι μέσω των εφαρμογών που σου προσφέρουν οι τράπεζες έχεις πλήρη εικόνα για τις κινήσεις των λογαριασμών σου, τις καταθέσεις, τη κατηγοριοποίηση των εξόδων σου ώστε να κάνεις καλύτερο προγραμματισμό,  συν μια σειρά άλλων χρήσιμων υπηρεσιών, επιστροφή πόντων από αγορές με χρήση πλαστικού χρήματος (δε βλέπω να λέτε κάτι για αυτό, σας χαλάει άραγε η επιστροφή χρημάτων από τους κακούς τραπεζίτες;) όλες αυτές οι εφαρμογές θεωρείτε ότι παρέχονται στις τράπεζες δωρεάν ή μήπως οι τράπεζες από τη πλευρά τους επενδύουν πολλά εκατομμύρια στην αγορά τέτοιων εφαρμογών ηλεκτρονικής τραπεζικής για να παρέχουν περισσότερες ευκολίες και να προσελκύσουν περισσότερους πελάτες;

Μαζί σας στον να επάρχει ενδελεχής έλεγχος, που υπάρχει ούτως ή άλλως και από την Τράπεζα της Ελλάδος αλλά και από την Ευρωπαϊκή κεντρική τράπεζα, και, όσον αφορά τη συζήτηση περί σκανδάλων για τις ανακαιφαλαιοποιήσεις, θεωρείτε ότι ευθύνονται αποκλειστικά οι τράπεζες; Ή μήπως μια ολόκληρη χώρα πρώτα χρεωκόπησε λόγω λανθασμένου μοντέλου οικονομικής πολιτικής συμπαρασύροντας και το τραπεζικό σύστημα; Το ότι οι μετοχές των τραπεζών το 2014 είχαν αρχίσει να ανακάμπτουν, ενώ το 2015 είχαμε τη δεύτερη χρεωκοπία λόγω του εξαίρετου καθηγητή Γιάνη και χρειάστηκαν ανακεφαλαιοποίηση πάλι όχι λόγω κακοδιοίκησης των τραπεζιτών αλλά του κράτους! Οπότε, καλύτερα να προσέχουμε ποιους ψηφίζουμε αρχικά και μετά πάμε και στους αντιλαϊκούς τραπεζίτες που εξυπηρετούν σκοτεινά συμφέροντα.

 

Στουρνάρα εσυ;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...