Προς το περιεχόμενο

Οι νέες χρεώσεις των τραπεζών περιλαμβάνουν την αλλαγή pin αλλά και την εμφάνιση υπολοίπου


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, GordaTurta είπε

οι ελληνες χρωστανε στις τραπεζες 100 δις. Πως στο διαολο θα τα παρουν αυτα τα λεφτα ? καλο ειναι να σκεφτείτε και τις 2 πλευρες

Η ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών έγινε με λεφτά που δανείστηκε το δημόσιο,άρα ο φορολογούμενος,ακριβώς το αντίθετο συμβαίνει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, JimxxZe είπε

όσον αφορά τη συζήτηση περί σκανδάλων για τις ανακαιφαλαιοποιήσεις, θεωρείτε ότι ευθύνονται αποκλειστικά οι τράπεζες; Ή μήπως μια ολόκληρη χώρα πρώτα χρεωκόπησε λόγω λανθασμένου μοντέλου οικονομικής πολιτικής συμπαρασύροντας και το τραπεζικό σύστημα; Το ότι οι μετοχές των τραπεζών το 2014 είχαν αρχίσει να ανακάμπτουν, ενώ το 2015 είχαμε τη δεύτερη χρεωκοπία λόγω του εξαίρετου καθηγητή Γιάνη και χρειάστηκαν ανακεφαλαιοποίηση πάλι όχι λόγω κακοδιοίκησης των τραπεζιτών αλλά του κράτους!

Δεν φταίει καμία κρατική οικονομική πολιτική που οι τράπεζες έδιναν δάνεια στον καθένα χωρίς εχέγγυα. Οπότε ναι, ευθύνονται αποκλειστικά οι τράπεζες που κυνήγησαν μόνο το εύκολο κέρδος και βρέθηκαν στην ανάγκη ενός κράτους που διαχρονικά δεν κάνει καλές επιλογές.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρετε πως τα εκμεταλλεύονται τα χρήματα σας οι τράπεζες; Ξέρετε ότι δεν γίνεται να πάμε όλοι στις τράπεζες αύριο να τα σηκώσουμε όλα γιατί δεν είναι διαθέσιμα; Οι τράπεζες δεν κερδίζουν από προμήθειες στις συναλλαγές με κάρτα; Γιατί να πληρώνουμε όταν λήξει η χρεωστική κάρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από τη μέρα που μου έκαναν κατάσχεση 4 χρονια πριν για χρέος άλλου 10 χρονια πριν με ένα χαρτί που πήγε σε άλλη ΠΟΛΗ για εμένα τελείωσαν.  Μου είναι πολύ εύκολο να με πληρώνουν στο εξωτερικό λόγω δουλειάς ,  έτσι έκανα μετά Ν26 και όλα μου τα έσοδα τα έχω στη Ν26. 

Στην αρχή το έκανα από ανάγκη μέχρι να βγάλω άκρη με το λάθος,  μετά από  3 χρόνια  δεν την αλλάζω. Μάλιστα νιώθω άσχημα για το πόσο φανταστική είναι και σκέφτομαι να ανοίξω business account για να έχουν έσοδα από εμένα περισσότερα, είναι κάπου στα 10 ευρώ το μήνα η συνδρομή. 

Πάω όταν πληρώνομαι,  τραβάω όσα μετρητά χρειάζομαι για να πληρώσω και να βγάλω το μήνα,  προτιμώ Εθνική γιατί χρεώνει 2,6 ευρώ αντί 3 της Πειραιώς , ενω η Ν26 ΔΕ ΜΕ ΧΡΕΩΝΕΙ ΤΊΠΟΤΑ και τα υπόλοιπα τα χαλάω με την κάρτα. Ναι δεν χτίζω αφορολόγητο και ΔΕ με ενδιαφέρει που θα πληρώσω παραπάνω. Ετσι και αλλιώς η εφορία και το ΙΚΑ μου παίρνουν το 52% μέσες άκρες από το εισόδημα μου.

Το ποσό χαίρομαι βλέποντας  τα βουρκωμένα τους ματάκια όταν κελαηδούν τα 50άρικα καθώς βγαίνουν από το ΑΤΜ δε λέγεται. Ειδικά όταν ήρθαν τα capital controls ήταν ΑΠΟΛΑΥΣΗ.

Ναι , δε θα σας ξαναδωσω μετρητο ΠΟΤΕ , στη Ν26 και καλό κουράγιο να προσπαθείτε να φάτε το 50λεπτο από τον παππού. Α και ξέχασα,  κάντε καμία κατάσχεση σε κάνα φουκαρά με χρέος, τα υπόλοιπα Accounts που έχουν ένα μείον μπροστά και 8 ψηφία πίσω κάντε ότι δεν τα είδατε. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

giotis1982 μιλαμε τους εκανες τη μουρη κρεας. Τα βουρκωμενα ματακια τους δε βλεπουν τα 50ρικα σου;; Πωπω τι διαβαζω εδω μεσα. Και προτιμας να πληρωσεις παραπανω επειδη δε χτιζεις αφορολογητο...

Πανε πιες κανα φρεντο τωρα και ασε τις μπαρουφες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν κ οι mobile τραπεζες εαν θελετε αλλη συμπεριφορά. Όσο για τους Μαρινακηδες κλπ που διαβάζω εδω, απλα να σας πληροφορήσω πως το κρατος πλεον δεν μπορει να τις ελέγξει.....

6A55256A-BE4E-49D9-99C7-8899361E2032.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βάλουμε και στο παιχνίδι και το νέο περιβόητο σχέδιο Ηρακλής που νομοθετικά έχει ως προϋπόθεση (οδηγία από ΕΕ, κεντρική τράπεζα, κλπ) το ακαταδίωκτο των τραπεζικών στελεχών και μάλιστα με αναδρομική ισχύ... μήπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, malmsteen1984 είπε

giotis1982 μιλαμε τους εκανες τη μουρη κρεας. Τα βουρκωμενα ματακια τους δε βλεπουν τα 50ρικα σου;; Πωπω τι διαβαζω εδω μεσα. Και προτιμας να πληρωσεις παραπανω επειδη δε χτιζεις αφορολογητο...

Πανε πιες κανα φρεντο τωρα και ασε τις μπαρουφες

Ναι μεγάλε , εγώ ούτε δάνειο πήρα ούτε χρωστάω , τα πληρώνω όλα μέχρι το τελευταίο σεντς. Αν έχουν πρόβλημα επιβίωσης είναι γιατί δίναν δάνεια αβέρτα χωρίς να κοιτάνε αν μπορεί να πληρώσει κάποιος. Και έχω και παράδειγμα συγγενή με 4000 ευρώ εισόδημα πήρε πιστωτική 3000 ευρώ όριο. Και εγώ που δε χρωστούσα πουθενά με λεφτά στην τράπεζα , εκκαθαριστικό που ζαλίζει και 30 χρόνια μικρότερος βρέθηκα με κάρτα 1 χιλιάρικο. Όταν ζήτησα τα ρέστα από τον διευθυντή μου είπε "Έτσι είναι η πολιτική δυστυχώς" . 12 χρόνια μετά με τις τράπεζες χρεωμένες αυτός ο άνθρωπος έχει ακόμη δουλειά. Ο συγγενής ακόμη χρωστάει φυσικά , δεν έχουν πάρει φράγκο. Προτιμώ να τα δίνω στη φορολογία απευθείας αντί στα λαμόγια τις τράπεζες. Τράβα τώρα πιο πέρα και όταν βγάλεις περισσότερα από το βασικό για να μπορείς να έχεις κάποια λεφτά πάρε μου τηλέφωνο να μου πεις αν σου αρέσει να τα κουμαντάρει άλλος. Τα δικά μου λεφτά τα κάνω κουμάντο μόνο εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, giotis1982 said:

Ναι δεν χτίζω αφορολόγητο και ΔΕ με ενδιαφέρει που θα πληρώσω παραπάνω.

Σαν ΕΕ εξαιρείσαι από το χτίσιμο αφορολόγητου με κάρτα έτσι κι αλλιώς...

1 hour ago, malmsteen1984 said:

Και προτιμας να πληρωσεις παραπανω επειδη δε χτιζεις αφορολογητο...

Βλέπε το απο πάνω 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, eyw είπε

Ακόμα δεν έχετε δει τίποτα, τα αρνητικά επιτόκια έρχονται.

 

Επίσης με κάποιο τρόπο πρέπει να βγουν τα 6-ψήφια bonus των στελεχών, αυτών ντε που σκόρπαγαν λεφτά και φαλήρισαν τις τράπεζες.
Ας είναι καλά το δημόσιο με τις ανακεφαλαιοποιήσεις και λοιπές ενέσεις.

Από το 2016 και μετά απαγορεύεται στην ΕΕ να σώζονται τράπεζες από κράτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, billdanos είπε

Νομίζω πως δεν κατάλαβες τίποτα από τους προβληματισμούς μου. Απλά αδυνατώ να καταλάβω πως προκύπτουν κάποια κόστη από λογιστικές εγγραφές. Είναι εντελώς άκυρο να το συγκρίνεις με υπηρεσίες γιατρών κλπ ειδικά από τη στιγμή που οι τράπεζες κερδίζουν ΗΔΗ από τα χρήματα που τους εμπιστεύομαι. Κάνουν επενδύσεις με αυτά και έχουν κέρδη!

Ειναι σα να σου δώσω μια κότα που κάνει χρυσά αβγά για να τα εκμεταλλεύεσαι και να με χρεώνεις από πάνω κάθε φορά που θα έρχομαι για να σου ζητήσω ένα από τα 100 αβγά που κάνει... 😛 

 

Και εγω δεν καταλαβαινα τη λογικη του αφορολογητου στο 30% αλλα το ινσομνια εσβησε το θεμα ετσι απλα. Το καταλαβα οταν πατησα στο google "αφορολογητο 30% ινσομνια" για να διαβασω αποψεις,  και μου εβγαζε προσωρινα αποθηκευμενες σελιδες μονο. 

Και απορω γιατι το παρον θεμα εχει μεινει ανοιχτο,  οταν εχει προβληματισμους ενας Μoderator ειναι καλο μαλλον,  κρινοντας απο απαντησεις σε δευτερες και τριτες σελιδες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, GordaTurta είπε

οι ελληνες χρωστανε στις τραπεζες 100 δις. Πως στο διαολο θα τα παρουν αυτα τα λεφτα ? καλο ειναι να σκεφτείτε και τις 2 πλευρες

Ρε φιλε ειλικρινα πες μου. Αυτα τα χρηματα πως τα χρωστανε οι Ελληνες που λες στις τραπεζες; Πηγανε και τα κλεψανε; Μπηκαν σε ενα καταστημα με οπλο και τους απαιτησαν δανεισμο με τσαμπουκα; Κατσε γτ εχετε ανοιξει το κουτακι με τις μλκιες διαφοροι και πετατε οτι σας κατεβει. Η τραπεζα δεν ειναι φιλανθρωπικος οργανισμος, η τραπεζα ειναι επιχειρηση. Το βασικο προιον που πουλαει ειναι τα λεφτα. Σου πουλαει 1 ευρω και τις επιστρεφεις 1,10 ευρω πχ μετα απο ενα Χ χρονικο διαστημα. Το οτι χωρις κανενα εχέγγυο βγαινανε οι τραπεζες και δινανε δανεια αβερτα δεν φταιει ο Ελληνας , οπου Ελληνας βαλε "πελατης". Ο πελατης παει και σου ζηταει 1 εκατομμυριο ευρω  , το οτι εσυ του δινεις το προιον σου χωρις να εχεις ελεγξει οτι μπορει να σε πληρωσει για το προιον αυτο δεν ειναι θεμα του πελατη. ΕΙναι θεμα δικο σου σαν επιχειρηση. Στο Κωτσοβολο πας και για να παρεις μια σκουπα με δοσεις σου ζητανε 100 εγγυησεις. Αν ο Κωτσοβολος και ο καθε Κωτσοβολος και το μαγαζακι της γειτονιας δινει τα προιοντα του σε ανθρωπους που δεν εχουν να πληρωσουν θα κλεισει. Ειναι κακος επιχειρηματιας, ας προσεχε. Τωρα ας μην μπλεξουμε τις ανακεφαλαιοποιησεις στην κουβεντα, τα προστιμα που εχουν πληρωσει οι Ελληνικες τραπεζες για εξτρα χρεωσεις στην Ευρωπαικη ενωση (απλα εβγαζαν πιο πολλα με τις παρανομες χρεωσεις και τις συνεχιζαν-ουν και απλα δινουν και ενας μερος απο αυτες στο προστιμο), κοκ. γτ θα ξημερωσουμε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο κόσμος δεν βγάζει τα χρήματα και πληρώνει με κάρτα. Αν υποθέσουμε οτι γίνονται κάθε μέρα 100.000.000 συναλλαγές με κάρτα σε όλη την Ελλάδα και μέσω όρο παρακράτηση 1%  1,000,000 ευρώ κάθε μέρα πάνε στα ταμεία των τραπεζών και βασικά αφού δεν κόβουμε χρ'ημα αναγκαζόμαστε σε δανεισμό και χρέος και κατά συνέπεια ...φτώχεια . Έχω δει να πληρώνουν φωτοτυπία με καρτα !!!!!! να δω αν ποτέ ξυπνήσουμε από τον λειθαργο και τη χαζομάρα...

37 λεπτά πριν, tsibosp είπε

Ρε φιλε ειλικρινα πες μου. Αυτα τα χρηματα πως τα χρωστανε οι Ελληνες που λες στις τραπεζες; Πηγανε και τα κλεψανε; Μπηκαν σε ενα καταστημα με οπλο και τους απαιτησαν δανεισμο με τσαμπουκα; Κατσε γτ εχετε ανοιξει το κουτακι με τις μλκιες διαφοροι και πετατε οτι σας κατεβει. Η τραπεζα δεν ειναι φιλανθρωπικος οργανισμος, η τραπεζα ειναι επιχειρηση. Το βασικο προιον που πουλαει ειναι τα λεφτα. Σου πουλαει 1 ευρω και τις επιστρεφεις 1,10 ευρω πχ μετα απο ενα Χ χρονικο διαστημα. Το οτι χωρις κανενα εχέγγυο βγαινανε οι τραπεζες και δινανε δανεια αβερτα δεν φταιει ο Ελληνας , οπου Ελληνας βαλε "πελατης". Ο πελατης παει και σου ζηταει 1 εκατομμυριο ευρω  , το οτι εσυ του δινεις το προιον σου χωρις να εχεις ελεγξει οτι μπορει να σε πληρωσει για το προιον αυτο δεν ειναι θεμα του πελατη. ΕΙναι θεμα δικο σου σαν επιχειρηση. Στο Κωτσοβολο πας και για να παρεις μια σκουπα με δοσεις σου ζητανε 100 εγγυησεις. Αν ο Κωτσοβολος και ο καθε Κωτσοβολος και το μαγαζακι της γειτονιας δινει τα προιοντα του σε ανθρωπους που δεν εχουν να πληρωσουν θα κλεισει. Ειναι κακος επιχειρηματιας, ας προσεχε. Τωρα ας μην μπλεξουμε τις ανακεφαλαιοποιησεις στην κουβεντα, τα προστιμα που εχουν πληρωσει οι Ελληνικες τραπεζες για εξτρα χρεωσεις στην Ευρωπαικη ενωση (απλα εβγαζαν πιο πολλα με τις παρανομες χρεωσεις και τις συνεχιζαν-ουν και απλα δινουν και ενας μερος απο αυτες στο προστιμο), κοκ. γτ θα ξημερωσουμε. 

και οι τρεις ανακεφαλαιώσεις ?/? ΟΛΑ ΤΑ ΔΑΝΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΡΩΜΕΝΟ ΤΡΙΣ. δεν χρωστάμε δραχμή ή ευρω αν θες στα πιστωτικά ιδρύματα που δίνουν στους βουλευτές και τα κόμματα δάνεια με 100 ευρό δόση και στους πολίτες παίρνουν ότι εχουν και δεν εχουν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...