Προς το περιεχόμενο

Οι νέες χρεώσεις των τραπεζών περιλαμβάνουν την αλλαγή pin αλλά και την εμφάνιση υπολοίπου


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλλαγή κωδικού PIN (bold γραμματα στην αρχη του αρθρου) και επανέκδοση κωδικου PIN (αν καποιος διαβασει το υπολοιπο κειμενο) είναι δυο διαφορετικά πράγματα. Το πρώτο (στο οποίο παραπλανεί το άρθρο αλλα δεν είναι η πραγματικότητα) είναι ότι θα με χρεώνουν αν παω στο ΑΤΜ και αλλάξω το PIN μου μόνος μου, το οποίο θα ηταν εξωφρενικό να χρεώνεται γιατί είναι πραγματικά αέρας. Το δεύτερο (επανεκδοση PIN) περιλαμβάνει κόστη για την τράπεζα (μελάνι, χαρτί, ανθρώπινη εργασία, ταχυδρομείο με συστημένο). Δεν είναι τόσο κραυγαλέο να χρεώνεται αυτή η υπηρεσία κατά την γνώμη μου όπως δεν είναι τόσο κραυγαλέο να χρεώνεται η επανέκδοση χρεωστικής κάρτας και όπως δεν είναι κραυγαλέο να χρεώνονται υπηρεσίες όπως το να σου στέλνουν statement στο σπίτι εν ετη 2019. Ακόμη και απλούστατα για περιβαλλοντολογικούς λόγους.

  • Like 6
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 297
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

14 λεπτά πριν, billdanos είπε

Ταυτόχρονα μου ζητούσε 20+ ευρώ το χρόνο για να έχω sms alerts για τις κινήσεις των λογαριασμών και ακόμη περισσότερα για τυχόν επανέκδοση καρτών κλπ... 

Είχα βάλει στην eurobank την επιλογή ειδοποιήσεων με sms για τις κινήσεις, χωρίς ο χαζός να τσεκάρω αν είναι με χρέωση. Μόλις είδα ότι τον επόμενα μήνα χρεώθηκα 0,20 λεπτά "ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΤΗΛΕΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΩΝ" αμέσως την απενεργοποίησα. Δύο κλικ στο κινητό είναι να μπω και να δω αν άλλαξε κάτι στον τραπεζικό μου λογαριασμό. Δυστυχώς κάποια πράγματα χρεώνονται αν θέλουμε το εξτραδάκι μας και την παραπάνω ευκολία μας. Εκεί είναι που πρέπει να ζυγίσουμε αν χρειάζεται ή όχι να πληρώνουμε τα κερατιάτικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, Babis_allos said:

Αλλαγή κωδικού PIN (bold γραμματα στην αρχη του αρθρου) και επανέκδοση κωδικου PIN (αν καποιος διαβασει το υπολοιπο κειμενο) είναι δυο διαφορετικά πράγματα. Το πρώτο (στο οποίο παραπλανεί το άρθρο αλλα δεν είναι η πραγματικότητα) είναι ότι θα με χρεώνουν αν παω στο ΑΤΜ και αλλάξω το PIN μου μόνος μου, το οποίο θα ηταν εξωφρενικό να χρεώνεται γιατί είναι πραγματικά αέρας. Το δεύτερο (επανεκδοση PIN) περιλαμβάνει κόστη για την τράπεζα (μελάνι, χαρτί, ανθρώπινη εργασία, ταχυδρομείο με συστημένο). Δεν είναι τόσο κραυγαλέο να χρεώνεται αυτή η υπηρεσία κατά την γνώμη μου όπως δεν είναι τόσο κραυγαλέο να χρεώνεται η επανέκδοση χρεωστικής κάρτας και όπως δεν είναι κραυγαλέο να χρεώνονται υπηρεσίες όπως το να σου στέλνουν statement στο σπίτι εν ετη 2019. Ακόμη και απλούστατα για περιβαλλοντολογικούς λόγους.

Προφανώς και η χρέωση για το PIN αφορά την επανέκδοση του αρχικού με παραλαβή φακέλου με τα αυτοκολλητάκια και τα καρμπόν... Back to 1990 ενώ τα θέματα αυτά έχουν λυθεί εδώ και χρόνια αλλά εμείς εδώ επιμένουμε σε συστημένους φακέλους και άλλες χαζομάρες... 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Με την σημαντικη υποσημειωση πως οι τραπεζες με  το υποχρεωτικο κουρεμα,τα κοκκινα δανεια κτλπ που οδηγησαν   στις  απανωτες ανακεφαλοποιησεις   ειναι εδω και χρονια κρατικες .Δλδ ο βασικος μετοχος πλειοψηφιας ειναι το Ελληνικο δημοσιο .

 

έχεις μπερδευτεί, ή μάλλον, παραθέτεις πραγματικά γεγονότα αλλά καταλήγεις σε λάθος συμπεράσματα.
Οι ελληνικές τράπεζες φυσικά και είναι ακόμα ιδιωτικές και εκεί έγκειται το πρόβλημα: ότι τα τελευταία χρόνια έχουν πάρει δεκάδες εκατ. ευρώ του ελληνικού λαού για να συνεχίσουν να υπάρχουν αλλά όχι μόνο το κράτος δεν έχει καμία συμμετοχή στην διοίκηση τους, δεν κάνουν και καμία φιλολαϊκή κίνηση, πχ να κάνουν κάποια δάνεια φτηνότερα για να κυκλοφορήσει χρήμα στην αγορά, να υπάρξει πραγματική ανάκαμψη, να γίνουν προσλήψεις κλπ

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Δεν έπιασα το υπονοούμενο, το 20% των 350εκατ που θα μείνει από το 80% κούρεμα θα έιναι 0 εκατ?

Επίσης η Forthnet δεν έχει μόνο αυτό το χρέος αλλά και επιπλέον σε προμηθευτές κτλπ κτλπ

Ναι, λάθος διατύπωση. Ανασκευάζω. Παίρνει το Forthnet group με διαγραφή 280εκ. Ευρώ. Αν η Forthnet έχει χρέη σε τρίτους ιδιώτες πλην τραπεζών δεν είναι θέμα που θα πάρει να απασχολεί τον πολίτη που πληρώνει ήδη τρεις ανακεφαλαιώσεις στις τράπεζες. Αν δεν τον συμφέρει τον κάθε Μαρινάκη, να μην κάνει προσφορά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ επικροτώ την χρέωση για ερώτηση υπολοίπου 

Όποιος έχει πάει το πρωί πριν πάει στη δουλειά σε ΑΤΜ να σηκώσει λεφτά και έχει πέσει σε 2 παππούδες που έχουν βγάλει 6 κάρτες από την τσέπη και κάνουν collection από χαρτάκια σίγουρα με καταλαβαίνει :P :P :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, dali13gr said:

Ναι, λάθος διατύπωση. Ανασκευάζω. Παίρνει το Forthnet group με διαγραφή 280εκ. Ευρώ. Αν η Forthnet έχει χρέη σε τρίτους ιδιώτες πλην τραπεζών δεν είναι θέμα που θα πάρει να απασχολεί τον πολίτη που πληρώνει ήδη τρεις ανακεφαλαιώσεις στις τράπεζες. Αν δεν τον συμφέρει τον κάθε Μαρινάκη, να μην κάνει προσφορά.

Δεν είναι κατι που απασχολεί τον πολίτη αλλά είναι κάτι που επηρεάζει το τίμημα αγοράς και το κούρεμα. Αν ήταν τόσο κελεπούρι η Forthnet θα το βλέπαμε από το 2016 που έχει αρχίσει η εύρεση αγοραστών. Κατανοητό το μίσος μας προς τον χοντρό αλλά το κανόνι είναι χειρότερο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, AristidisZ said:

Πάντως εγώ επικροτώ την χρέωση για ερώτηση υπολοίπου 

Όποιος έχει πάει το πρωί πριν πάει στη δουλειά σε ΑΤΜ να σηκώσει λεφτά και έχει πέσει σε 2 παππούδες που έχουν βγάλει 6 κάρτες από την τσέπη και κάνουν collection από χαρτάκια σίγουρα με καταλαβαίνει :P :P :P

Ενώ η ξανθιά που κάνει ...chat με τα πλήκτρα του μηχανήματος προσπαθώντας να πατήσει τα κουμπιά με τα νύχια των 3cm φαντάζομαι πως δεν μας ενοχλεί σε σχέση με τα παππούδια? :p 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billdanos είπε

Ενώ η ξανθιά που κάνει ...chat με τα πλήκτρα του μηχανήματος προσπαθώντας να πατήσει τα κουμπιά με τα νύχια των 3cm φαντάζομαι πως δεν μας ενοχλεί σε σχέση με τα παππούδια? 😛

Αν είναι χειμώνας και φοράει κάνα αμπέχονο, πάλι ενοχλεί

Αν είναι καλοκαίρι και φοράει κάνα σορτσάκι no πρόβλεμ

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, qwasd είπε

Θα πληρώνουμε και την είσοδο στην τράπεζα.

όντως, έχει ανακοινωθεί πως από τη νεα χρονιά οι πόρτες των τραπεζών δε θα ανοίγουν με το κλασικό κουμπάκι.

Αντί αυτού θα υπάρχει κερματοδέκτης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Δεν είναι κατι που απασχολεί τον πολίτη αλλά είναι κάτι που επηρεάζει το τίμημα αγοράς και το κούρεμα. Αν ήταν τόσο κελεπούρι η Forthnet θα το βλέπαμε από το 2016 που έχει αρχίσει η εύρεση αγοραστών. Κατανοητό το μίσος μας προς τον χοντρό αλλά το κανόνι είναι χειρότερο...

Δεν είπα ότι είναι κελεπούρι αλλά ότι είναι σκανδαλώδης η ρύθμιση. Και στην τελική, ας αφεθεί η αγορά να αυτορρυθμχαχαχαχα. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, dali13gr said:

Δεν είπα ότι είναι κελεπούρι αλλά ότι είναι σκανδαλώδης η ρύθμιση. Και στην τελική, ας αφεθεί η αγορά να αυτορρυθμχαχαχαχα. 

Άρα μας πειράζει που θα φορτωθούμε το 80% αλλά όχι το 100%. 😛

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά πράγματα , πας στο ATM , κανεις τη δουλειά σου , και πας την επόμενη μέρα με κουκούλιτσα , ποντα και σφυρί , τραβάς 2 καλές στο μόνιτορ . Κάθε φορά που θα δίνεις σε αυτούς 3 ευρα και 5 ευρα θα ξέρεις μέσα σου ότι τους έχεις κάνει μεγαλύτερη ζημιά ,ξανά και ξανά ... 

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...