Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ίσως χρειαστεί, από την κεντρική πριζα ,να αποσυνδεθεί η γραμμή του οτε  που ερχετε σπο το κουτί του οτε,και να μείνουν συνδεμενες επάνω στην κεντρική πριζα μόνο οι πρίζες που είναι στα άλλα δωμάτια, δεν ξέρω αν υπάρχει πρόβλημα βέβαια, κάποιος που έχει οπτικη ινα να δίνει σήμα από την θύρα του ρουτερ στην κεντρική πριζα,για να έχει τηλέφωνο σε άλλα δωμάτια,και να είναι επάνω στην κεντρική πριζα,η γραμμή του οτε ακόμα συνδεμενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 minutes ago, markon said:

δεν ξέρω αν υπάρχει πρόβλημα βέβαια, κάποιος που έχει οπτικη ινα να δίνει σήμα από την θύρα του ρουτερ στην κεντρική πριζα,για να έχει τηλέφωνο σε άλλα δωμάτια,και να είναι επάνω στην κεντρική πριζα,η γραμμή του οτε ακόμα συνδεμενη

Ναι, όντως θα υπάρξει πρόβλημα τότε κατά πάσα πιθανότητα. Η (πρώην) κάθετη πρέπει να αποσυνδεθεί από την κεντρική πρίζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, ilias78 είπε

Θα δουλεύει κανονικά η τηλεφωνική γραμμή (πριζα)? Θα θέλει κ φίλτρο ή όχι?

Κανονικά όλες οι τηλεφωνικές συσκευές θέλουν φίλτρο.

4 ώρες πριν, ilias78 είπε

Θα πρέπει να συνδέσω τη γραμμή του ρουτερ με την τηλεφωνική πριζα του σπιτιού φαντάζομαι?

Ακριβώς, η συνδεσμολογία έτσι όπως γίνεται αυτό το πράγμα περιλαμβάνει.

38 λεπτά πριν, infin1tyGR είπε

Ναι, όντως θα υπάρξει πρόβλημα τότε κατά πάσα πιθανότητα. Η (πρώην) κάθετη πρέπει να αποσυνδεθεί από την κεντρική πρίζα.

Την γραμμή την αποσυνδέει έτσι και αλλιώς το συνεργείο από το κουτί του ΟΤΕ όταν κάνει την εγκατάσταση της ίνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμένα επάνω στην ρεκλετα στο κουτί της πολυκατοικίας, το καλώδιο μου, που έρχεται στην πρίζα, είναι ακόμα συνδεμένο, τώρα στο καφαο η από εκεί και πίσω αν είναι ακόμα συνδεμένη, και απλός είναι νεκρή δεν ξέρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 minutes ago, Tigkas said:

Την γραμμή την αποσυνδέει έτσι και αλλιώς το συνεργείο από το κουτί του ΟΤΕ όταν κάνει την εγκατάσταση της ίνας.

Όχι πάντα. Οι εργολάβοι ειδικά δεν ασχολούνται με αυτό.

45 minutes ago, Tigkas said:

Κανονικά όλες οι τηλεφωνικές συσκευές θέλουν φίλτρο.

Να φιλτράρει τι; Το σήμα τηλεφωνίας από το σήμα DSL που δεν υπάρχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, infin1tyGR είπε

Να φιλτράρει τι; Το σήμα τηλεφωνίας από το σήμα DSL που δεν υπάρχει;

Ναι έχεις δίκιο, αυτό που είπα αφορά το σήμα DSL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε βάλει στην πολυκατοικία σας εγκατάσταση για fiber σύνδεση internet? Αναρωτιέμαι εάν πρέπει να φτάνει έξω από κάθε πόρτα. Όποιος έχει βάλει, παρακαλώ ας ποστάρει καμιά φωτό για το πώς βρίσκονται τα κουτιά έξω από κάθε πόρτα κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, zoranb είπε

Έχετε βάλει στην πολυκατοικία σας εγκατάσταση για fiber σύνδεση internet? Αναρωτιέμαι εάν πρέπει να φτάνει έξω από κάθε πόρτα. Όποιος έχει βάλει, παρακαλώ ας ποστάρει καμιά φωτό για το πώς βρίσκονται τα κουτιά έξω από κάθε πόρτα κλπ.

με λευκα πλαστικα καναλακια τα καλωδια... 1 κουτακι σε καθε οροφο ειναι το σωστο

Επεξ/σία από Allan-Wake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την πρώτη αίτηση σύνδεσης από κάποιον ιδιοκτήτη, γίνεται εγκατάσταση της κάθετης καλωδίωσης σε όλη την οικοδομή, που περιλαμβάνει τον κεντρικό κατανεμητή και από έναν υποκατανεμητή σε κάθε όροφο.

Από τον υποκατανεμητή του ορόφου η ίνα περνιέται στο διαμέρισμα μέσα σε μικρό πλαστικό κανάλι 10x12 χιλιοστά, αρχικά σε αυτόν που έκανε την αίτηση και στην συνέχεια σε όποιον άλλον θέλει σύνδεση. Με απλά λόγια η απάντηση στο ερώτημα είναι ότι δεν συνδέεται κάθε διαμέρισμα αλλά μόνον όσα οι ιδιοκτήτες κάνουν αίτηση σύνδεσης.

Εντός του διαμερίσματος μπαίνει από μια μικρή τρύπα 4-5 χιλιοστά χαμηλά στο τοίχο και μέσω πάλι πλαστικού καναλιού τερματίζει σε μια οπτική πρίζα που τοποθετείται στον τοίχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zoranb είπε

#jkoukos μήπως μπορείς να ποστάρεις φωτός απο τη δουλειά που κάνανε σε εσένα; γενικότερα έμεινες ευχαριστημένος;

Έχω βάλει και εγώ, επαγγελματική δουλειά όλα όμορφα και νοικοκυρεμενα

Δεν έχω φωτό, κάνε μου αύριο μία παράθεση να δω την ειδοποίηση για να βγάλω φωτό να βάλω να τις δεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...