Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Thresh είπε

Τώρα δεν επιδοτείται τίποτα, απορροφούν το κόστος της οι πάροχοι.

Να υπενθυμίσω ότι σύμφωνα με περσινά άρθρα που έγραφαν τις προϋποθέσεις της διαβούλεσης του Giga Voucher, για να είναι κάποιος δικαιούχος, θα πρέπει να επιλέξει πακέτα 300/500/1000Mbps, δεν πρέπει να έχει επιδοτηθεί από το SFBB και δεν πρέπει να διαθέτει ήδη ταχύτητα άνω των 100Mbps

To Giga Voucher επιδοτεί 16 ευρώ/μήνα (το SFBB ήταν στα 13/μήνα) για το πάγιο και 48 ευρώ για το τέλος σύνδεση (που το χρέωναν 50 ευρώ).

Εκτός που οφείλω να σε ευχαριστήσω, να σημειώσω ότι διαθέτω όλα τα προαπαιτούμενα, ΑΛΛΑ... εφόσον ΔΕΝ επιδοτείται, ένας λόγος παραπάνω να το τρέξω, πριν τους έρθει καμιά "επιφοίτηση" και εφαρμόσουν την παροιμία: "Βόηθα με φτωχέ να μη σου μοιάσω!!!!"😒

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
1 minute ago, georgeole said:

Εκτός που οφείλω να σε ευχαριστήσω, να σημειώσω ότι διαθέτω όλα τα προαπαιτούμενα, ΑΛΛΑ... εφόσον ΔΕΝ επιδοτείται, ένας λόγος παραπάνω να το τρέξω, πριν τους έρθει καμιά "επιφοίτηση" και εφαρμόσουν την παροιμία: "Βόηθα με φτωχέ να μη σου μοιάσω!!!!"😒

Λογικά θα το κάνουν όπως στο SFBB που χρέωναν το 50ρικο σύνδεσης ενώ τώρα όχι. Θα πληρώνουμε 50-48=2 ευρώ αλλά το κέρδος από το πάγιο (ανα μήνα) θα είναι μεγαλύτερο (πόσο μάλλον στην 2ετία). 

Το πρόβλημα είναι ΠΟΤΕ ΣΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ. :(

Σε μένα τώρα σκάβουν τους δρόμους οπότε έχω ακόμα 2-3 μήνες λογικά. Αν αρχίσει Αύγουστο ή Σεπτέμβριο θα έρθει κουτί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, georgeole said:

Δεν με πειράζει φίλε μου. Και 100-200Mbps να δίνει από τα 1.000 κανένα θέμα. Έχω και το Fritz! 7530 AX που χρησιμοποιώ τώρα και θα τα στήσω όλα στο MESH.

 

τοτε μια χαρα.και παραπανω θα σου δωσει βεβαια απλα το ανεφερα σε περιπτωση που ηθελες να παιξει πχ 1000 οπου το 1200 δεν θα σου κανει.

https://www.thelab.gr/reviews/input-devices-peripherals-reviews/fritzrepeater-1200-ax-r841/

εχω κανει και μερικα speedtests.κανω παραθεση το κειμενο.

Κατεβάσαμε το FRITZ!App Wlan στο Samsung Galaxy S20+. Το συγκεκριμένο Smartphone υποστηρίζει Wi-Fi 6 οπότε και συνδέθηκε στα 1.1Gbps με το FRITZ!Repeater 1200 AX και με WPA3. Μέσα από το συγκεκριμένο App έχουμε την δυνατότητα να κάνουμε Speedtest ώστε να δούμε την μέγιστη ταχύτητα που μπορούμε να πετύχουμε στο σημείο που βρισκόμαστε όπως και με την βοήθεια του App και του Led του FRITZ!Repeater αν το έχουμε τοποθετήσει σε σωστή απόσταση από το FRITZ!Box.

Speedtest όπου έχουμε ταχύτητα περίπου στα 336 Mbit.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Thresh είπε

Μέσα στο 2023 θα βγει λογικά. Πέρασε από ΕΕ για έγκριση και καθυστέρησε αρκετά.

Λογικό ή παράλογο, η ελπίδα πεθαίνει τελευταία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/5/2023 στις 3:05 ΠΜ, GeorgeHellas είπε

Μήπως ο φίλος κατέβαζε με 23 mbps?  γτ τόσο είναι τα 200

Μιλαμε για Download  το οποιο θα επρεπε να ειναι 200Mbps τουλαχιστον , αυτο που περιγράφεις ειναι το Upload...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Montezuma said:

Μιλαμε για Download  το οποιο θα επρεπε να ειναι 200Mbps τουλαχιστον , αυτο που περιγράφεις ειναι το Upload...

μαλλον εννοουσε 23 mbyte ασχετα που εγραψε mbps.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/5/2023 στις 9:19 ΠΜ, poulinos είπε

to mesh network ειναι τεχνολογια και ειναι σαν add on σε ενα wifi. τα 200 μπορει να τα πιασει κανονικα με το wifi του router.

1002 πραγματα μπορουν να πηγαινουν λαθος. οποτε η πρωτη δοκιμη ειναι speedtest με καλωδιο ethernet και μετα δοκιμες με το wifi. για να αποκλεισουμε τι μπορει να φταιει

Τελικά , το μυστήριο λύθηκε.
Ο τεχνικός του παροχου που του είχε περάσει την οπτική ινα στην οικοδομή , είχε κάνει την πατάτα, διότι είχε ""σπάσει"" την ινα σε μια γωνία...
Το ""Ανακάλυψε'' ο τεχνικός που έστειλε η εταιρία μετά απο επικοινωνία του γείτονα μαζί τους...
Τώρα το WiFi δίνει καπου στα 196 Mbps, ενώ το ενσύρματο 220 Mbps.
Ο τεχνικός που ''ανακάλυψε'' την πατάτα, είπε οτι η οπτική ινα Δεν ''αγαπάει'' και τοσο τις γωνίες διότι είναι γυαλί..
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, Montezuma said:

Ο τεχνικός που ''ανακάλυψε'' την πατάτα, είπε οτι η οπτική ινα Δεν ''αγαπάει'' και τοσο τις γωνίες διότι είναι γυαλί..

Yeah, it is known. Θέλει αγάπη και προδέρμ στις γωνίες.

Το θέμα όμως είναι ότι έπρεπε να είχε τεστάρει τις απώλειες μετά την εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Montezuma said:

Τελικά , το μυστήριο λύθηκε.
Ο τεχνικός του παροχου που του είχε περάσει την οπτική ινα στην οικοδομή , είχε κάνει την πατάτα, διότι είχε ""σπάσει"" την ινα σε μια γωνία...
Το ""Ανακάλυψε'' ο τεχνικός που έστειλε η εταιρία μετά απο επικοινωνία του γείτονα μαζί τους...
Τώρα το WiFi δίνει καπου στα 196 Mbps, ενώ το ενσύρματο 220 Mbps.
Ο τεχνικός που ''ανακάλυψε'' την πατάτα, είπε οτι η οπτική ινα Δεν ''αγαπάει'' και τοσο τις γωνίες διότι είναι γυαλί..
 

πρεπει να κανεις πολυ μεγαλο bend στην οπτικη ίνα για να μην παιζει.απορω πως το καταφερε.

https://www.thefoa.org/tech/ref/install/bend_radius.html

https://www.youtube.com/watch?v=wGaJMVQt7qc

για οποιον εχει ορεξη.

αν κανεις μεγαλυτερο bend radius δεν σημαινει υποχρεωτικα οτι δεν θα παιζεις. σημαινει οτι θα εχεις πx χαμηλότερα db στο receive/transmit αρα και περισσοτερα errors..αν το παρακανεις βεβαια τοτε θα πεσει το link.

το ποσο επηρεαζει το bend εχει να κανει και σε τι nm εκμπεμπεις/λαμβανεις.

μπορει να ειχε χτυπηθει βεβαια καπου και η ινα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, poulinos είπε

πρεπει να κανεις πολυ μεγαλο bend στην οπτικη ίνα για να μην παιζει.απορω πως το καταφερε.

 

Μαλλον θα ηταν Τζιμάνη μαστορας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, poulinos είπε

τοτε μια χαρα.και παραπανω θα σου δωσει βεβαια απλα το ανεφερα σε περιπτωση που ηθελες να παιξει πχ 1000 οπου το 1200 δεν θα σου κανει.

https://www.thelab.gr/reviews/input-devices-peripherals-reviews/fritzrepeater-1200-ax-r841/

εχω κανει και μερικα speedtests.κανω παραθεση το κειμενο.

Κατεβάσαμε το FRITZ!App Wlan στο Samsung Galaxy S20+. Το συγκεκριμένο Smartphone υποστηρίζει Wi-Fi 6 οπότε και συνδέθηκε στα 1.1Gbps με το FRITZ!Repeater 1200 AX και με WPA3. Μέσα από το συγκεκριμένο App έχουμε την δυνατότητα να κάνουμε Speedtest ώστε να δούμε την μέγιστη ταχύτητα που μπορούμε να πετύχουμε στο σημείο που βρισκόμαστε όπως και με την βοήθεια του App και του Led του FRITZ!Repeater αν το έχουμε τοποθετήσει σε σωστή απόσταση από το FRITZ!Box.

Speedtest όπου έχουμε ταχύτητα περίπου στα 336 Mbit.

Η μόνη μου ένσταση για το εν λόγω μηχάνημα είναι τα αρνητικά σχόλια στο Skroutz και όχι μόνο για το Wifi. Δεν έχω προσωπική εμπειρία, δεν έχω άποψη, απλά κοιτάζω πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 27/05/2023 at 13:55, Montezuma said:

Μαλλον θα ηταν Τζιμάνη μαστορας

εκτος αν ειχε προβλημα απο την αρχη ή την εκλεισε σε κανα καναλι ή στο ξετυλιγμα εκανε κατι λαθος.πολλα μπορει να εγιναν.

On 27/05/2023 at 15:23, georgeole said:

Η μόνη μου ένσταση για το εν λόγω μηχάνημα είναι τα αρνητικά σχόλια στο Skroutz και όχι μόνο για το Wifi. Δεν έχω προσωπική εμπειρία, δεν έχω άποψη, απλά κοιτάζω πληροφορίες.

ενα σχολειο βρηκα αρνητικο στο skroutz που ο τυπος δεν ξερει τι εχει παρει οποτε ειναι βλακεια σχολιο.

Με το 7590 Δουλεύει καλά αλλά αν συνδέσεις δύο το ένα μετά το άλλο δεν πιάνει σχεδόν τίποτα
Αν κάποιος Θέλει Να συνδέσει 2 εξτρημ το ένα μετά το άλλο δεν αξίζεις
Γιατί δεν Δουλεύουν σωστά Και το router είναι στο υπόγειο το ένα extreme είναι στο ισόγειο και το δεύτερο στο πρώτο στο ισόγειο πιάνει πολύ καλά
Στο πρώτο χαν σχεδόν όλοι ταχύτητα

γενικως πολλες φορες στα σχολια κραταω μικρο καλαθι γιατι καλως ή κακως καποιοι ειναι τελειως ασχετοι που γραφουν σχολια.οτι ακριβως ισχυει και στο google store και ακομα και στο booking και οπουδηποτε.ενα αστερακι πχ στο google store Γιατι δεν εχει ελληνικα.και απλα δεν ειχε δει ο αλλος απο που αλλαζεις γλωσσα. τυχαιο παραδειγμα.

κριτικη σε Hotel . μακρυα απο το κεντρο.ναι ρε μεγαλε στο γραφει.δεν στο εκρυψε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα. Πριν λιγες ημερες μου ενεργοποιήθηκε το Nova FTTH 200mbps και εχω μια ερωτηση.

Είναι λογικο να μου πιανει 190-193 mbps ΜΟΝΟ οταν είμαι συνδεδεμένος στο 5Ghz? Mολις αλλαζω σε 2,4 η μεγιστη ταχυτητα πανω απ το ρουτερ ειναι max στα 47 και μολις απομακρύνομαι όλο και πέφτει.

 

Επεξ/σία από akispap1987
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...