Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, poulinos είπε

to mesh network ειναι τεχνολογια και ειναι σαν add on σε ενα wifi. τα 200 μπορει να τα πιασει κανονικα με το wifi του router.

1002 πραγματα μπορουν να πηγαινουν λαθος. οποτε η πρωτη δοκιμη ειναι speedtest με καλωδιο ethernet και μετα δοκιμες με το wifi. για να αποκλεισουμε τι μπορει να φταιει

πάντως εγώ τις ταχύτητες τις οπτικής και χωρίς σπασίματα μονο με το mesh μπόρεσα και τις έπιασα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Ducatista είπε

Απορω αν εμείς στην ροδο έχουμε η θα έχουμε κοντινό μέλλον...!

Έχετε ήδη στην πόλη και στην Κρεμαστή, προχωράει σιγά σιγά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Έχετε ήδη στην πόλη και στην Κρεμαστή, προχωράει σιγά σιγά.

Που κοιτάω για τις περιοχές; μένω σγουρου προς τρεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 21/05/2023 at 15:23, chek2fire said:

πάντως εγώ τις ταχύτητες τις οπτικής και χωρίς σπασίματα μονο με το mesh μπόρεσα και τις έπιασα 

ή ειχες μεγαλο σπιτι και δεν μπορουσες να το καλυψεις με ενα wifi ή δεν ηταν 5ghz το modem router που ειχες . πχ με zte 288 εχω τερματισει 200αρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγαπητοί συμφορουμίτες, καλημέρα. Πριν λίγες μέρες τελείωσαν τα σκαψίματα για οπτική ίνα στην οδό μου (Γαλάτσι - Αθήνα). Έχω ορισμένες απορίες:

α) Μίλησα με την Cosmote (αυτή νέμεται την περιοχή μου και εκεί είμαι πελάτης) και η κοπέλα μού είπε ότι σε μ.ο. 15 ημέρες ως 1 μήνα θα είναι διαθέσιμες οι γραμμές για να κάνουμε αιτήσεις. Δεν έχω λόγο βέβαια να μην την πιστέψω, αλλά από την άλλη κρατάω και ορισμένες επιφυλάξεις. Ποια είναι η εμπειρία σας αυτή την εποχή για τη σβελτάδα τους;

β) Δίνουν το FRITZ!Box 5530 & το FRITZ!Repeater 1200AX. Ποια είναι η γνώμη σας για το ρούτερ; Ειδικά στο κομμάτι της ασύρματης σύνδεσης και ειδικότερα στο ΜESH; και

γ) Θέλω να ζητήσω, πρώτα ο Θεός, 1Gps. Αυτή τη στιγμή η Cosmote το δίνει 50€. Τι παίζει με τις επιδοτήσεις και τα voucher;

Ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων.

Επεξ/σία από georgeole
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, georgeole είπε

Αγαπητοί συμφορουμίτες, καλημέρα. Πριν λίγες μέρες τελείωσαν τα σκαψίματα για οπτική ίνα στην οδό μου (Γαλάτσι - Αθήνα). Έχω ορισμένες απορίες:

α) Μίλησα με την Cosmote (αυτή νέμεται την περιοχή μου και εκεί είμαι πελάτης) και η κοπέλα μού είπε ότι σε μ.ο. 15 ημέρες ως 1 μήνα θα είναι διαθέσιμες οι γραμμές για να κάνουμε αιτήσεις. Δεν έχω λόγο βέβαια να μην την πιστέψω, αλλά από την άλλη κρατάω και ορισμένες επιφυλάξεις. Ποια είναι η εμπειρία σας αυτή την εποχή για τη σβελτάδα τους;

β) Δίνουν το FRITZ!Box 5530 & το FRITZ!Repeater 1200AX. Ποια είναι η γνώμη σας για το ρούτερ; Ειδικά στο κομμάτι της ασύρματης σύνδεσης και ειδικότερα στο ΜESH; και

γ) Θέλω να ζητήσω, πρώτα ο Θεός, 1Gps. Αυτή τη στιγμή η Cosmote το δίνει 50€. Τι παίζει με τις επιδοτήσεις και τα voucher;

Ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων.

1. Αν είσαι συνδρομητής τους κιόλας, μόλις ολοκληρωθούν οι ρυθμίσεις, θα σε πριξουν στα τηλέφωνα να αναβαθμίσεις...  15-20 μέρες καλά σου είπανε . Λίγο υπομονή 

3. Δεν υπάρχουν voucher .. είχανε πει για το giga voucher αλλά δεν βγήκε ποτέ... Ότι προσφορές κάνουν οι εταιρείες μόνο 

Επεξ/σία από tounion
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tounion είπε

Δεν υπάρχουν voucher .. είχανε πει για το giga voucher αλλά δεν βγήκε ποτέ... Ότι προσφορές κάνουν οι εταιρείες μόνο

Σωστά. Το λέει και η παροιμία: "Το τάξιμο δεν χαλάει σπίτι, το δόσιμο χαλάει".😒

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 25/05/2023 at 09:44, georgeole said:

Αγαπητοί συμφορουμίτες, καλημέρα. Πριν λίγες μέρες τελείωσαν τα σκαψίματα για οπτική ίνα στην οδό μου (Γαλάτσι - Αθήνα). Έχω ορισμένες απορίες:

α) Μίλησα με την Cosmote (αυτή νέμεται την περιοχή μου και εκεί είμαι πελάτης) και η κοπέλα μού είπε ότι σε μ.ο. 15 ημέρες ως 1 μήνα θα είναι διαθέσιμες οι γραμμές για να κάνουμε αιτήσεις. Δεν έχω λόγο βέβαια να μην την πιστέψω, αλλά από την άλλη κρατάω και ορισμένες επιφυλάξεις. Ποια είναι η εμπειρία σας αυτή την εποχή για τη σβελτάδα τους;

β) Δίνουν το FRITZ!Box 5530 & το FRITZ!Repeater 1200AX. Ποια είναι η γνώμη σας για το ρούτερ; Ειδικά στο κομμάτι της ασύρματης σύνδεσης και ειδικότερα στο ΜESH; και

γ) Θέλω να ζητήσω, πρώτα ο Θεός, 1Gps. Αυτή τη στιγμή η Cosmote το δίνει 50€. Τι παίζει με τις επιδοτήσεις και τα voucher;

Ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων.

μια χαρα θα εισαι με τα fritz εκτος αν θες να βαλεις 1gbps και να πετυχεις 1gbps  απο το repeater οποτε εκει δεν σε βλεπω να το καταφερνεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
On 25/05/2023 at 12:29, tounion said:

είχανε πει για το giga voucher αλλά δεν βγήκε ποτέ...

Μέσα στο 2023 θα βγει λογικά. Πέρασε από ΕΕ για έγκριση και καθυστέρησε αρκετά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, poulinos είπε

μια χαρα θα εισαι με τα fritz εκτος αν θες να βαλεις 1gbps και να πετυχεις 1gbps  απο το repeater οποτε εκει δεν σε βλεπω να το καταφερνεις.

Δεν με πειράζει φίλε μου. Και 100-200Mbps να δίνει από τα 1.000 κανένα θέμα. Έχω και το Fritz! 7530 AX που χρησιμοποιώ τώρα και θα τα στήσω όλα στο MESH.

1 ώρα πριν, Thresh είπε

Μέσα στο 2023 θα βγει λογικά. Πέρασε από ΕΕ για έγκριση και καθυστέρησε αρκετά.

Με έβαλες σε πειρασμό, αγαπητέ φίλε, να περιμένω μέχρι να βγει, αλλά δεν το διακινδυνεύω. Καλύτερα να κάνω την αίτηση το συντομότερο, τώρα που ακόμα η εγκατάσταση είναι δωρεάν, πριν την κόψουν κι αυτή. Αν δεν κάνω λάθος, είναι επιδοτούμενη.

Επεξ/σία από georgeole
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
29 minutes ago, georgeole said:

Με έβαλες σε πειρασμό, αγαπητέ φίλε, να περιμένω μέχρι να βγει, αλλά δεν το διακινδυνεύω. Καλύτερα να κάνω την αίτηση το συντομότερο, τώρα που ακόμα η εγκατάσταση είναι δωρεάν, πριν την κόψουν κι αυτή. Αν δεν κάνω λάθος, είναι επιδοτούμενη.

Τώρα δεν επιδοτείται τίποτα, απορροφούν το κόστος της οι πάροχοι.

Να υπενθυμίσω ότι σύμφωνα με περσινά άρθρα που έγραφαν τις προϋποθέσεις της διαβούλεσης του Giga Voucher, για να είναι κάποιος δικαιούχος, θα πρέπει να επιλέξει πακέτα 300/500/1000Mbps, δεν πρέπει να έχει επιδοτηθεί από το SFBB και δεν πρέπει να διαθέτει ήδη ταχύτητα άνω των 100Mbps

To Giga Voucher επιδοτεί το πάγιο με 16 ευρώ/μήνα (το SFBB ήταν στα 13/μήνα) για 24 μήνες, και 48 ευρώ για το τέλος σύνδεση (που το χρέωναν 50 ευρώ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...