Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαλάνδρι

Αίτηση: 19/12/2021

Αυτοψία: 11/01/2022

Εγκατάσταση: 22/1/2022

Μπόμπα, ανέλπιστα γρήγορα και πολύ διακριτική εγκατάσταση!

Αν είναι καλή θα φανεί σε 15-20 μέρες όταν με συνδεσει η cosmote.

Επεξ/σία από stazzy1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

42 λεπτά πριν, nikos1980 είπε

Καλησπέρα.. Κουμπενος σε καμπίνα οτε είμαι κ εγώ, για αίτηση ftth ακόμα μπα, μπαίνω sfbb για έλεγχο  υποδομες μη ικανές ακομα,  πότε θα επεκταθει η κάλυψη σε περισσότερες ένας θεός ξέρει... 

Περισσότερες περιοχες* Η αυτοψια γίνεται καθαρά για έλεγχο μέτρα κτλ κτλ? Η μπορεί η αυτοψια να κρίνει κ αδυναμία εγκατάστασης? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ξερει καποιος γιατι ενω ειμαι στην σελιδα με το ftth της cosmote και εχω επιδοτηση μεσω sfbb δεν μπορω να προχωρησω στην online παραγγελια ? Πρεπει να παω αποκλειστικα σε καταστημα ?

εχω τον κωδικο απο sfbb και διαθεσιμοτητα αλλα στην σελιδα τους της cosmote δεν με αφηνει να προχωρησω.

η σελιδα που με βγαζει και δεν με αφηνει να προχωρησω ειναι η παρακατω

https://www.cosmote.gr/eshop/global/gadgets/configurator.jsp?productId=prod2870040_prod

Επεξ/σία από ReBeLoS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, stazzy1978 είπε

Χαλάνδρι

Αίτηση: 19/12/2021

Αυτοψία: 11/01/2022

Εγκατάσταση: 22/1/2022

Μπόμπα, ανέλπιστα γρήγορα και πολύ διακριτική εγκατάσταση!

Αν είναι καλή θα φανεί σε 15-20 μέρες όταν με συνδεσει η cosmote.

Λιγο πολύ ίδια εμπειρία με εμένα, επίσης Χαλάνδρι:

 

Τηλεφωνική αίτηση στην Cosmote 20/12/2021

 Αυτοψία και υπογραφή διαχειριστή 18/01/2022

Εγκατάσταση  21/01/2022

 

Και η εγκατάσταση γρήγορα, καθαρά και διακριτικά. Πολύ καλή δουλειά κατά την άποψή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, coyote2 είπε

Αυτοψία πολυκατοικίας εννοείται; ή έρχονται για το διαμέρισμα;

Η αυτοψία από εργολάβο γίνεται και στην πολυκατοικία και στο διαμέρισμα. Σε εμένα έτσι έγινε τουλάχιστον. Προκειμένου ουσιαστικά να αποφασίσει για την πορεία της οπτικής ίνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, ReBeLoS είπε

ξερει καποιος γιατι ενω ειμαι στην σελιδα με το ftth της cosmote και εχω επιδοτηση μεσω sfbb δεν μπορω να προχωρησω στην online παραγγελια ? Πρεπει να παω αποκλειστικα σε καταστημα ?

εχω τον κωδικο απο sfbb και διαθεσιμοτητα αλλα στην σελιδα τους της cosmote δεν με αφηνει να προχωρησω.

η σελιδα που με βγαζει και δεν με αφηνει να προχωρησω ειναι η παρακατω

https://www.cosmote.gr/eshop/global/gadgets/configurator.jsp?productId=prod2870040_prod

Δες εδώ καλύτερα: https://www.cosmote.gr/eshop/global/gadgets/configurator.jsp?productId=prod1290028_prod και στο κάτω μέρος έλεγχος και αγορά με προσοχή να σου βγάλει ftth (δεν ξέρω τι γίνεται αν δεν το βγάλει).

Ημερομηνίες Βύρωνα:

12/11: Αποστολη αιτησης ΟΤΕ.
29/11: Επισκεψη εργολαβου.
13/12: Σκαψιμο εξω, περασμα μεχρι παλιο πινακα - εσκαλιτ.
20/12: Εγκατασταση κατανεμητων πολυκατοικια με κολλησεις.
23/12: Μετρησεις κατανεμητων και στο διαμερισμα.
29/12: Ραντεβου για 7/1.
07/01: Ενεργοποιηση υπηρεσιας.

Θα μπορουσε να ειχε γινει κανα-δυο βδομαδες νωριτερα γιατι εφαγε μια καθυστερηση το σκαψιμο απο μηχανη που εμποδιζε και λειπαμε σε διακοπες για την ενεργοποιηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, MSc CCDSP είπε

Δες εδώ καλύτερα: https://www.cosmote.gr/eshop/global/gadgets/configurator.jsp?productId=prod1290028_prod και στο κάτω μέρος έλεγχος και αγορά με προσοχή να σου βγάλει ftth (δεν ξέρω τι γίνεται αν δεν το βγάλει).

το θεμα ειναι οτι αν παω μεσω του λινκ που λες και προβω σε αγορα δεν μου υπολογιζει το sfbb κουπονι που εχω γιατι ειναι για συνδεσεις εκτος του sfbb. 
Και απο την σελιδα που ειναι για να προχωρησεις για την διαδικασια με το sfbb και εχω βαλει παραπανω βγαζει javascript:void(0). Δεν βλεπω να αποφευγω επισκεψη στο καταστημα

για να γινω πιο κατανοητος παω εδω:

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/sfbb_plans.html

μετα επιλεγω το πλανο που θελω και μετα οταν παταω "Διαμορφωσε το προγραμμα σου" βγαζει javascript:void(0)
 

Προχωραει σε καποιον αλλο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, ReBeLoS είπε

το θεμα ειναι οτι αν παω μεσω του λινκ που λες και προβω σε αγορα δεν μου υπολογιζει το sfbb κουπονι που εχω γιατι ειναι για συνδεσεις εκτος του sfbb. 
Και απο την σελιδα που ειναι για να προχωρησεις για την διαδικασια με το sfbb και εχω βαλει παραπανω βγαζει javascript:void(0). Δεν βλεπω να αποφευγω επισκεψη στο καταστημα

για να γινω πιο κατανοητος παω εδω:

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/sfbb_plans.html

μετα επιλεγω το πλανο που θελω και μετα οταν παταω "Διαμορφωσε το προγραμμα σου" βγαζει javascript:void(0)
 

Προχωραει σε καποιον αλλο ?

Εμένα μου έβγαζε (και μου βγάζει ακόμα) το συνημμένο από τo URL που έδωσα. Πιθανολογώ ότι τα 36,90€ είναι διαθέσιμα μόνο εκεί που δεν υπάρχει δυνατότητα παροχής μέσω VDSL (π.χ. FTTC). Αν είναι έτσι, απορώ γιατί δεν το αναφέρουν... Πάντως εγώ πληρώνω 23,90€ το μήνα τελικά με FTTH.

Το άλλο link ποτέ δεν δούλεψε σωστά (φοβερή δουλειά...). Πάντως από το 13888 προχώρησα εγώ τελικά την δουλειά. Τους παίρνεις και σου στέλνουν τα απαραίτητα έγγραφα, τα υπογράφεις, τα σκανάρεις και τα στέλνεις πίσω. Τώρα αν δεν έχεις scanner, δυσκολεύει...

ftth.png

Επεξ/σία από MSc CCDSP
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, FCastor είπε

Η αυτοψία από εργολάβο γίνεται και στην πολυκατοικία και στο διαμέρισμα. Σε εμένα έτσι έγινε τουλάχιστον. Προκειμένου ουσιαστικά να αποφασίσει για την πορεία της οπτικής ίνας.

Όχι σε μας , το έβαλε η Vodafone ήρθαν σε 3 μέρες στα διαμερίσματα Vodafone και cosmote

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί που έχουνε nova τι κάνουνε για να μπούνε στο fb είναι δυνατόν εξαιρούνται οι εταιρείες από την επιδότηση αφού έτσι κι αλλιώς είναι πάροχος υπηρεσιών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, coyote2 said:

Αυτοί που έχουνε nova τι κάνουνε για να μπούνε στο fb είναι δυνατόν εξαιρούνται οι εταιρείες από την επιδότηση αφού έτσι κι αλλιώς είναι πάροχος υπηρεσιών;

Μόνη της εξαιρέθηκε αφού αποφάσισε να μη συμμετέχει στο FTTH, δεν την έδιωξε κανείς. Μετά την ενοποίηση με τη Wind ίσως αλλάξει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 21/01/2022 at 18:21, Ultimategr said:

Στην πολυκατοικια που μενει ενας φιλος μου περασαν οπτικες ινες εσωτερικα στους τοιχους μεσα απο τα κουτια μαζι με καλωδια χαλκου(τηλεφωνου)/utp κτλ και με ρωτουσε κατα ποσο αυτο ειναι νομιμο και αν στο μελλον θα αντιμετωπισουν προβληματα.

Κατα την γνωμη μου το συγκεκριμμενο ειναι λαθος,καθως στην πολυκατοικια που μενω οταν περασαν οπτικες ινες  ο εργολαβος μου ειχε αναφερει οτι ειναι παρανομο και  κακοτεχνια να περασεις τις οπτικες ινες εσωτερικα μαζι με τα καλωδια του τηλεφωνου και μαλιστα μου ειχε πει οτι το απαγορευει η νομοθεσια.(μου ειχε αναφει και ενα ΦΕΚ αλλα δεν το θυμαμαι).Επισης μου ανεφερε οτι δεν το κανουν καθως οι οπτικες ινες δεν μπορουν να κανουν γωνιες 90 μοιρων και ενα χαλικακι να υπαρχει μεσα στον τοιχο και τις τσακισει οταν τις περνανε θα υπαρξει τεραστιο προβλημα.Ακομα μου ανεφερε οτι αν στο μελλον καποιος ενοικος αποφασει να αλλαξει το καλωδιο του απο τον κανανεμητη εως το διαμερισμα του και μπει ατσαλινα θα διαλυσει τις οπτικες ινες.

Γνωριζει κανεις κατι παραπανω?Η νομοθεσια  αναφερει σχετικα με το πως πρεπει να γινει η εγκατασταση των οπτικων ινων?

Εργολάβος δεν ειμαι αλλα σου απανταω: ειναι πιο βολικό μερικες φορες ιδίως αν απο το μπουατ περναει μονο το δικο σου ζευγος και το πριζακι ειναι να μπει διπλα στην πορτα ή διπλα στο παλιό. Νομοθεσία σχετική με τις εγκαταστάσεις δεν εχουμε στα χερια μας και οι εγκαταστάσεις γίνονται ολίγον τι στα τυφλά (απο οτι εμπειρία εχει ο καθένας) ισως να ειναι και δικαιολογία η πληροφορία αυτη-δεν ξερω. Οι οπτικες ινες απο οπου και να περάσουν δεν κανουν γωνίες 90 μοιρων, δεν την τσακιζεις γενικα την ίνα, δικαιολογια μου μυριζει και παλι, αλλα να ξερεις επισης οτι ειναι αρκετα χρονοβόρα διαδικασία να περάσεις ολα τα καλώδια σε καθε πελάτη ετσι, με ότι προβλημα μπορει να αντιμετωπίσεις. (απο floorbox σε πριζακι). Η ατσαλινα δεν θα διαλυσει την οπτικη ινα αν το κανεις με προσοχη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο εξωτερικό πάντως από τι ξέρω περνάνε γενικά οπτικές μέσα στα καινούργια κτήρια στους τοίχους. Οι οπτικές δεν παθαίνουν τίποτα όυτε τσαλακώνουν καθώς αυτό το καλώδιο δεν είναι τόσο εύκαμπτο ώστε να κάνει τέτοια γωνία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...