Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, unforgiven είπε

Ναι, έχω όλες τις συσκευές (ΟΝΤ, Router, Mesh, TV BOX)

Kομπλέ. Έρχεται ο τεχνικός του ΟΤΕ, συνδέει ΟΝΤ με πριζάκι οπτικής και ρούτερ και είσαι έτοιμος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/9/2020 στις 12:27 ΜΜ, Phoenix7 είπε

Είμαι στην διαδικασία την ίδια αλλά με φορητότητα από Vodafone σε Cosmote. Σε μένα έκαναν 1 μήνα (ήρθαν πριν λίγες μέρες) να έρθουν μόνο για να δουν τον χώρο! Τώρα περιμένω να με ειδοποιήσουν για το πότε θα έρθουν για τις εργασίες. Υπολόγισε ότι η διαδικασία θα πάρει πάνω από 2 μήνες στο χαλαρό. Εφόσον μένεις πολυκατοικία θα πρέπει να πάρεις έγκριση από όλους τους ενοίκους και τον διαχειριστή οπότε σίγουρα μεγαλύτερο χρονικό διάστημα!

ΚΑΛΗΜΕΡΑ          

WIND   FIBER  200      

ΕΙΜΑΙ  ΣΕ   ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ             ΘΕΛΕΙ   ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ  ΑΠΟ  ΤΟΝ  ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ   

(  ΔΗΛΑΔΗ     ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ   ΝΑ   ΣΥΜΝΦΟΝΙΣΟΥΝ   ΟΛΟΙ   ΟΛΑ  ΤΑ  ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ  ???  

 

ΕΙΜΑΙ  ΣΕ ΠΟΛΥΚΑΤΙΚΟΙΑ   ΜΕ        ΣΤΑΜΑΤΙΜΕΝΑ   ΜΥΑΛΑ    ΑΝΘΡΩΠΟΙ    1821     ΠΟΥ   ΓΙΑ  ΜΙΑ   ΓΛΑΣΤΡΑ   ΕΦΕΡΑΝ  ΑΣΤΥΝΟΜΟΙΑ     

 ΤΙ   ΜΠΟΡΩ   ΝΑ   ΚΑΝΩ  ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, pakos5000 είπε

ΚΑΛΗΜΕΡΑ          

WIND   FIBER  200      

ΕΙΜΑΙ  ΣΕ   ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ             ΘΕΛΕΙ   ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ  ΑΠΟ  ΤΟΝ  ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ   

(  ΔΗΛΑΔΗ     ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ   ΝΑ   ΣΥΜΝΦΟΝΙΣΟΥΝ   ΟΛΟΙ   ΟΛΑ  ΤΑ  ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ  ???  

 

ΕΙΜΑΙ  ΣΕ ΠΟΛΥΚΑΤΙΚΟΙΑ   ΜΕ        ΣΤΑΜΑΤΙΜΕΝΑ   ΜΥΑΛΑ    ΑΝΘΡΩΠΟΙ    1821     ΠΟΥ   ΓΙΑ  ΜΙΑ   ΓΛΑΣΤΡΑ   ΕΦΕΡΑΝ  ΑΣΤΥΝΟΜΟΙΑ     

 ΤΙ   ΜΠΟΡΩ   ΝΑ   ΚΑΝΩ  ??

Διαβάστε το παρακάτω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pakos5000 είπε

ΚΑΛΗΜΕΡΑ          

WIND   FIBER  200      

ΕΙΜΑΙ  ΣΕ   ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ             ΘΕΛΕΙ   ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ  ΑΠΟ  ΤΟΝ  ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ   

(  ΔΗΛΑΔΗ     ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ   ΝΑ   ΣΥΜΝΦΟΝΙΣΟΥΝ   ΟΛΟΙ   ΟΛΑ  ΤΑ  ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ  ???  

 

ΕΙΜΑΙ  ΣΕ ΠΟΛΥΚΑΤΙΚΟΙΑ   ΜΕ        ΣΤΑΜΑΤΙΜΕΝΑ   ΜΥΑΛΑ    ΑΝΘΡΩΠΟΙ    1821     ΠΟΥ   ΓΙΑ  ΜΙΑ   ΓΛΑΣΤΡΑ   ΕΦΕΡΑΝ  ΑΣΤΥΝΟΜΟΙΑ     

 ΤΙ   ΜΠΟΡΩ   ΝΑ   ΚΑΝΩ  ??

οχι μόνο ο διαχειριστής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, unforgiven είπε

Έκανα αίτηση FFTH στην Cosmote, ήρθε στην πολυκατοικία συνεργείο,

Πόσο διάστημα μεσολάβησε από την αίτηση μέχρι να σε πάρουν τηλέφωνο για κλείσιμο ραντεβού για την αυτοψία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Πόσο διάστημα μεσολάβησε από την αίτηση μέχρι να σε πάρουν τηλέφωνο για κλείσιμο ραντεβού για την αυτοψία?

Η αίτηση έγινε 10/12. 12/12 τελείωσα τα γρεφειοκρατικά, 20/12 με πήρε ο τεχνικός για να κλείσουμε ραντεβού για να περάσουν ανάμεσα σε Χριστούγεννα και Πρωτοχρονιά, αλλά λείπαμε. Τελικά ήρθαν 14/1 και έκαναν όλες τις εργασίες σε μια μέρα.
20/1 με πήρε η Nova αν θέλω να μείνω στο δίκτυό τους και σήμερα, μου είπαν, πως μόλις εγκαταστήσω τις συσκευές θα παίζει. 
Συνολικά 40 μέρες, αλλά αν δεν ήταν οι γιορτές θα ήταν 20ήμερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, unforgiven είπε

Η αίτηση έγινε 10/12. 12/12 τελείωσα τα γρεφειοκρατικά

Σε ποια γραφειοκρατικά αναφέρεσαι?

Εγώ έκανα την αίτηση ιντερνετικά και περιμένω να με καλέσουν.

Πρέπει να κάνω κάτι άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Σε ποια γραφειοκρατικά αναφέρεσαι?

Εγώ έκανα την αίτηση ιντερνετικά και περιμένω να με καλέσουν.

Πρέπει να κάνω κάτι άλλο?

Θα σου στείλουν χαρτιά να τα υπογράψεις και να τους τα ξαναστείλεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην πολυκατοικια που μενει ενας φιλος μου περασαν οπτικες ινες εσωτερικα στους τοιχους μεσα απο τα κουτια μαζι με καλωδια χαλκου(τηλεφωνου)/utp κτλ και με ρωτουσε κατα ποσο αυτο ειναι νομιμο και αν στο μελλον θα αντιμετωπισουν προβληματα.

Κατα την γνωμη μου το συγκεκριμμενο ειναι λαθος,καθως στην πολυκατοικια που μενω οταν περασαν οπτικες ινες  ο εργολαβος μου ειχε αναφερει οτι ειναι παρανομο και  κακοτεχνια να περασεις τις οπτικες ινες εσωτερικα μαζι με τα καλωδια του τηλεφωνου και μαλιστα μου ειχε πει οτι το απαγορευει η νομοθεσια.(μου ειχε αναφει και ενα ΦΕΚ αλλα δεν το θυμαμαι).Επισης μου ανεφερε οτι δεν το κανουν καθως οι οπτικες ινες δεν μπορουν να κανουν γωνιες 90 μοιρων και ενα χαλικακι να υπαρχει μεσα στον τοιχο και τις τσακισει οταν τις περνανε θα υπαρξει τεραστιο προβλημα.Ακομα μου ανεφερε οτι αν στο μελλον καποιος ενοικος αποφασει να αλλαξει το καλωδιο του απο τον κανανεμητη εως το διαμερισμα του και μπει ατσαλινα θα διαλυσει τις οπτικες ινες.

Γνωριζει κανεις κατι παραπανω?Η νομοθεσια  αναφερει σχετικα με το πως πρεπει να γινει η εγκατασταση των οπτικων ινων?

Επεξ/σία από Ultimategr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Ultimategr said:

Στην πολυκατοικια που μενει ενας φιλος μου περασαν οπτικες ινες εσωτερικα στους τοιχους μεσα απο τα κουτια μαζι με καλωδια χαλκου(τηλεφωνου)/utp κτλ και με ρωτουσε κατα ποσο αυτο ειναι νομιμο και αν στο μελλον θα αντιμετωπισουν προβληματα.

Κατα την γνωμη μου το συγκεκριμμενο ειναι λαθος,καθως στην πολυκατοικια που μενω οταν περασαν οπτικες ινες  ο εργολαβος μου ειχε αναφερει οτι ειναι παρανομο και  κακοτεχνια να περασεις τις οπτικες ινες εσωτερικα μαζι με τα καλωδια του τηλεφωνου και μαλιστα μου ειχε πει οτι το απαγορευει η νομοθεσια.(μου ειχε αναφει και ενα ΦΕΚ αλλα δεν το θυμαμαι).Επισης μου ανεφερε οτι δεν το κανουν καθως οι οπτικες ινες δεν μπορουν να κανουν γωνιες 90 μοιρων και ενα χαλικακι να υπαρχει μεσα στον τοιχο και τις τσακισει οταν τις περνανε θα υπαρξει τεραστιο προβλημα.Ακομα μου ανεφερε οτι αν στο μελλον καποιος ενοικος αποφασει να αλλαξει το καλωδιο του απο τον κανανεμητη εως το διαμερισμα του και μπει ατσαλινα θα διαλυσει τις οπτικες ινες.

Γνωριζει κανεις κατι παραπανω?Η νομοθεσια  αναφερει σχετικα με το πως πρεπει να γινει η εγκατασταση των οπτικων ινων?

Σε εμάς που ήρθαν σήμερα την πέρασαν μέσα από τον σωλήνα που ακουμπάνε τα κάγκελα στο κλιμακοστάσιο και σε κάθε όροφο έβαλαν το κουτί

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έτσι, το σωλήνα χρησιμοποιούν εκτός κι αν είσαι ατυχος και όταν φτιάχνανε την πολυκατοικία πετούσαν οι εργάτες σκουπίδα μέσα στον σωλήνα !!!

Επεξ/σία από coyote2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μου είπαν πως πρέπει να έρθει τεχνικός δεύτερη φορά σπίτι, Παρ όλο που είχα οπτική πρίζα εγκατεστημένη. 

Μιας και δεν είχα να χάσω τίποτα, τα συνέδεσα όλα μόνος μου και έπαιξαν όλα μια χαρά. Εκτός από την Cosmote TV που μου λέει πως δεν είναι ενεργοποιημένη η υπηρεσία. 

Το cc χθες μου είπε πως την ενεργοποίησαν και πως πρέπει να περιμένω λίγο, σήμερα λένε πως πρέπει να έρθει τεχνικός στο σπίτι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.. Κουμπενος σε καμπίνα οτε είμαι κ εγώ, για αίτηση ftth ακόμα μπα, μπαίνω sfbb για έλεγχο  υποδομες μη ικανές ακομα,  πότε θα επεκταθει η κάλυψη σε περισσότερες ένας θεός ξέρει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...