Προς το περιεχόμενο

[Βοήθεια] Επιλογή τόπου θητείας Πολεμικής Αεροπορίας


Igris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδία,

Θα ήθελα να σας ρωτήσω για την αποψή σας:

-> Αν είχατε την επιλογή να υπηρετήσετε στην πολεμική αεροπορία 9-μηνο Ρόδο ή 12-μηνο Αθήνα(τόπος κατοικίας), τι θα επιλέγατε?

Δεν ξερω πραγματικά τι να κάνω.. Απο την μια σκεφτομαι 3 μήνες λιγότερο αλλα περισσότερα εξοδα, ενώ το αλλο 12 μηνο, αλλα δίπλα στο σπιτι μου..

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοηθειά σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν δουλεύω. Τελειώνω και με την σχολή(λογικα την ερχόμενη εξεταστική), μου μένει μόνο ενα τελευταίο μάθημα για πτυχίο.

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου, για την απαντησή σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, G.TH. είπε

Μάλλον στη Ρόδο. Μείον 3 μήνες, και λογικά θα βρίσκεσαι υψηλότερα στην επετηρίδα των βυσμάτων σε σχέση με την Αθήνα.

Σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση φιλε μου.

Δεν έχω βύσμα στην ΠΑ. Απλά δήλωσα και με πήρανε (εκ θαύματος).

Μου ζητάνε να συμπληρώσω καποια στοιχεία για το που θέλω να παω κτλ γιαυτό και ο προβληματισμός μου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μακριά απο Αθήνα...εκτός αν πάς σε κανένα ρανταρ (Πάρνηθα) που δεν θα σε βλέπει κανένας...αλλιώς Ρόδος με κλειστά μάτια.

Στην Αθήνα μαζεύονται όλα τα μεγάλα βύσματα με αποτέλεσμα αυτοί που δεν έχουν ή έχουν μικρό να τρώνε όλες τις υπηρεσίες.

Δεν σου λέω για ΓΕΑ...ούτε απ'εξω!

 

Επεξ/σία από PCAPTURES
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Igris είπε

Μου ζητάνε να συμπληρώσω καποια στοιχεία για το που θέλω να παω κτλ γιαυτό και ο προβληματισμός μου :)

Στο 99,9999999999% των περιπτώσεων, δεν το λαμβάνουν αυτό υπόψη, εκτός αν έχεις δηλώσει ότι θέλεις οικειοθελώς να πας Κύπρο ή σε κάποιο κατάμαυρο και άραχνο τάγμα. Απ' ό,τι καταλαβαίνω δεν σκοπεύεις να κάνεις κάτι τέτοιο, επομένως μη σκας και πολύ, δεν παίζει ρόλο τι θα γράψεις.

30 λεπτά πριν, Igris είπε

Αν είχατε την επιλογή να υπηρετήσετε στην πολεμική αεροπορία 9-μηνο Ρόδο ή 12-μηνο Αθήνα(τόπος κατοικίας), τι θα επιλέγατε?

Εντός του ίδιου όπλου αλλάζει η θητεία ανάλογα με το πού υπηρετείς; Είσαι σίγουρος; Γιατί να έχει διαφορά η διάρκεια της θητείας αν πας Ροδο ή αλλού;

Επεξ/σία από dtzgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Silverage είπε

Εσύ πιο προτιμάς;

Πραγματικά δεν ξέρω. Έχουν και τα δύο τα θετικά τους και τα αρνητικά τους. Στο ένα τελειώνεις πιο γρήγορα αλλά είναι τεράστια η απόσταση και προφανώς, τα έξοδα πολλά, για τις μεταφορές κτλ, ενώ το άλλο είναι δίπλα στο σπίτι, πιο λίγα τα έξοδα, αλλά κανείς 3 μήνες παραπάνω.

Τα θετικά και αρνητικά ισοδύναμα και τους δύο τόπους 😕 

3 λεπτά πριν, dtzgr είπε

Στο 99,9999999999% των περιπτώσεων, δεν το λαμβάνουν αυτό υπόψη, εκτός αν έχεις δηλώσει ότι θέλεις οικειοθελώς να πας Κύπρο ή σε κάποιο κατάμαυρο και άραχνο τάγμα. Απ' ό,τι καταλαβαίνω δεν σκοπεύεις να κάνεις κάτι τέτοιο, επομένως μη σκας και πολύ, δεν παίζει ρόλο τι θα γράψεις.

Εντός του ίδιου όπλου αλλάζει η θητεία ανάλογα με το πού υπηρετείς; Είσαι σίγουρος; Γιατί να έχει διαφορά η διάρκεια της θητείας αν πας Ροδο ή αλλού;

Ναι, και καλά αν δηλώσεις ότι θα πας παραμεθόριο κάνεις 9 μήνο αντί για 12 μήνο. Παραμεθόριο πιάνονται μερικοί τόποι, που δεν θυμάμαι, αλλά η Ρόδος είναι ένας από αυτούς 

Επεξ/σία από Igris
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Ρόδος έχει 

1) τεράστιο μειονέκτημα επιπλέον έξοδα (δεν ξέρω πόσο άνετος οικονομικά είσαι)

2) τεράστιο πλεονέκτημα 9μηνο και αυξημένη πιθανότητα να περάσεις καλά χωρίς βύσμα.

η Αθήνα έχει τα ανάποδα

1) τεράστιο πλεονέκτημα τα λίγα έξοδα (μένεις κοντά)

2) τεράστιο μειονέκτημα 12μηνο και αυξημένη πιθανότητα να περάσεις ΧΑΛΙΑ χωρίς βύσμα.

 

Μέτρησε τα και διάλεξε που θα ποντάρεις γιατί παίζει έντονα και ο παράγοντας τύχη όταν δεν έχεις βύσμα.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κανεις δε θα λαβει υπ'οψιν αυτο που θα δηλωσεις, παρα μονο αν εχεις γερο βυσμα. οποτε τζαμπα αγχωνεσαι.

απο κει κ περα, αθηνα μαζευονται η αφροκρεμα των βυσματων, αν σου κατσει θα φας τρελο χωσιμο, ισως χειροτερα απο το να πας παραμεθοριο. καλυτερα να σου κατσει αλλου, να δεις και κατι διαφορετικο. εμπειρια ειναι

Επεξ/σία από duende
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Scorpio_21 είπε

Πρόσεχε γιατί Αθήνα είναι και ο Μλατ, και τουλάχιστον στην εποχή μου ήταν τίγκα στις εμπλοκές. Γνωρίζεις μονάδες; 

Θα σε γελάσω φίλε. 11 Νοέμβρη θα μπω, δεν τα ξέρω ακόμα αυτά.

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και τον χρόνο σας. Δεν ξέρετε πόσο με βοηθήσατε!

Να είστε πάντα καλά, σας εύχομαι τα καλύτερα 👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικό στην αεροπορία είναι η ειδικότητα που θα αποκτήσεις και τι μονάδα είναι. Π. Χ αν ενταχθείς στην άμυνα αεροδρομίου θα χτυπάς σκοπιές.

Αν ακούσεις Μλατ πάντως, φεύγα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...