Προς το περιεχόμενο

POS και μαγαζιά: Μη και χειρότερα


TzortzisJosh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαίρετε σε όλους,

Ήθελα να θίξω ένα θέμα προς συζήτηση, αναφορικά με τα POS στα Bar/Club κλπ.

Χθες σε γνωστό μπαρ της Θεσσαλονίκης, πίνουμε το ποτάκι μας και έρχεται η ώρα να πληρώσουμε. Η σερβιτόρα μας ενημερώνει τότε πως δεν διαθέτουν POS διότι η τράπεζα δεν τους το έχει συνδέσει ακόμη. Αυτή τη φράση καθώς και παρόμοιες τύπου (Έχουμε πρόβλημα με την τράπεζα, δεν έχουμε ίντερνετ κ.ο.κ.) τις ακούω τελευταία ολοένα και περισσότερο σε αντίστοιχα μαγαζιά, μιας και η κουτοπονηριά του Έλληνα δεν έχει προηγούμενο. Ωστόσο, στη συνέχεια ήρθε στο τραπέζι ο υπεύθυνος και μας παρακάλεσε να πάμε να βγάλουμε χρήματα από κοντινές τράπεζες που μας εξυπηρετούν γιατί "Είναι κρίμα να τα φορτωθεί η σερβιτόρα".

Δηλαδή, 1. το μαγαζί δεν έχει POS , 2. δεν υπήρξε ενημέρωση εξ αρχής ώστε να φύγουμε επιτόπου,  3. θα βάλουν τη σερβιτόρα να πληρώσει τα ποτά μας από την τσέπη της,  σε περίπτωση που εγώ δεν περπατήσω 1 χιλιόμετρο να πάω να βγάλω χρήματα από την τράπεζα στη 1 το βράδυ;

Ρε πείτε μην αντιδράτε μόνο 😁

 

Επεξ/σία από TzortzisJosh
  • Like 1
  • Thanks 2
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Και γιατί δεν καλεσες την αστυνομία; νομίζω είναι υποχρεωμένοι από το νόμο να έχουν όλοι ανεξαιρέτως.

 

Υγ. Όλοι το έχετε συναντήσει, πολλοί το γράφετε στο φόρουμ, άλλοι τόσοι θα πουν τα ίδια από κάτω. Κανείς όμως δεν κάνει τίποτα.

  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 επιλογές βλέπω: 

Παίρνεις τηλέφωνο την αστυνομία και περιμένεις να δεις τι θα γίνει, ή βρίσκεις μετρητά και πληρώνεις 

Όλα τα άλλα είναι ανέκδοτα της Παρασκευής 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, mary είπε

Και γιατί δεν καλεσες την αστυνομία; νομίζω είναι υποχρεωμένοι από το νόμο να έχουν όλοι ανεξαιρέτως.

Υγ. Όλοι το έχετε συναντήσει, πολλοί το γράφετε στο φόρουμ, άλλοι τόσοι θα πουν τα ίδια από κάτω. Κανείς όμως δεν κάνει τίποτα.

Ένας από την παρέα ήταν πολύ τυχερός γιατί η τράπεζά του απείχε μόλις 320 μέτρα μακριά οπότε σαν αγαθός που είναι, πήγε έβγαλε χρήματα και μας τα κέρασε, εγώ δεν έχω παράπονο

Επεξ/σία από TzortzisJosh
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tounion είπε

Δηλαδη ρε μεγάλε είχατε βγει όλοι με τις κάρτες σας Και δεν είχε κανείς πάνω του μετρητά 

Φταίμε δηλαδή κιόλας που είμαστε φραγκάτοι; 😁

Δεν ξέρω πως συνέβη αλλά κανένας μας δεν είχε μετρητά, αρκετά για τα ποτά

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Γνωστό μπαρ", δηλαδή όχι καμμιά συνοικιακή τρύπα, και δεν έχει POS; Αν είναι γνωστό, τότε λογικά θα αντιμετωπίζει αυτό το θέμα συχνά.

Μόνο γι'αυτό που είπε ότι θα τα χρεωθεί η σερβιτόρα, θα του έφερνα την αστυνομία του τσόγλανου.

  • Like 19
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, TzortzisJosh είπε

Φταίμε δηλαδή κιόλας που είμαστε φραγκάτοι; 😁

Δεν ξέρω πως συνέβη αλλά κανένας μας δεν είχε μετρητά, αρκετά για τα ποτά

Ναι, ωραία και ; 

Μην ξαναπάς, και κάνε μια καταγγελία στην Γενική Γραμματεία Εμπορίου και Προστασίας του Καταναλωτή

 

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tounion είπε

Δηλαδη ρε μεγάλε είχατε βγει όλοι με τις κάρτες σας Και δεν είχε κανείς πάνω του μετρητά 

τι εννοείς είχαν βγει όλοι με τις κάρτες τους?

και αν δεν ήταν όλοι, αλλά οι 2 ή 3 στους 4 με κάρτες, έπρεπε οι άλλοι να έχουν μετρητά να καλύψουν το σύνολο του λογαριασμού?

στην παρέα μου παίζουν 3 ποτά το άτομο κατ ελάχιστο.. πρέπει να βγαίνω με χρήματα για 12 ποτά, επειδή το κατάστημα δεν έχει Pos όπως είναι υποχρεωμένο να έχει?

 

  • Like 13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, johnieXoX είπε

τι εννοείς είχαν βγει όλοι με τις κάρτες τους?

και αν δεν ήταν όλοι, αλλά οι 2 ή 3 στους 4 με κάρτες, έπρεπε οι άλλοι να έχουν μετρητά να καλύψουν το σύνολο του λογαριασμού?

στην παρέα μου παίζουν 3 ποτά το άτομο κατ ελάχιστο.. πρέπει να βγαίνω με χρήματα για 12 ποτά, επειδή το κατάστημα δεν έχει Pos όπως είναι υποχρεωμένο να έχει?

Ήσουνα και εσύ στην παρέα να μας πεις πόσα ποτά ήπιατε ή μας λες μια άλλη δικιά σου ιστορία που θεωρείς ότι κολλάει στο θέμα ?

  • Confused 3
  • Sad 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tounion είπε

Δηλαδη ρε μεγάλε είχατε βγει όλοι με τις κάρτες σας Και δεν είχε κανείς πάνω του μετρητά 

Καλα τοσο παραλογο σου ακούγεται? Εχω να σηκωσω μετρητα από αρχες σεπτεμβρη που ετυχε κατι κατι πηρα. Ακομα και με φιλους που βγαινω μια κερναω εγω μια ο επομενος κτλπ...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

Ναι, ωραία και ; 

Μην ξαναπάς, και κάνε μια καταγγελία στην Γενική Γραμματεία Εμπορίου και Προστασίας του Καταναλωτή

Δεν κατάλαβες, ασφαλώς και θα ξαναπάω αν είναι να πίνω τσάμπα. Την επόμενη, δεν θα πάει κανείς μας να βγάλει χρήματα

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, TzortzisJosh είπε

Δεν κατάλαβες, ασφαλώς και θα ξαναπάω αν είναι να πίνω τσάμπα. Την επόμενη, δεν θα πάει κανείς μας να βγάλει χρήματα

Μπράβο σου 

Ερώτηση: 

Το θέμα γιατί το άνοιξες ;

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν θα αρχισουμε να καλουμε την αστυνομια μονο ετσι θα καταλαβουν. η μαγκια και η αλητεια πρεπει να κοπει καποια στιγμη παιδια, ειναι στο χερι μας.

ειναι εκνευριστικο καποιοι να ειναι συνεπεις και να πληρωνουν φορους και καποιοι αλλοι να το παιζουν τρελιτσα.

  • Like 11
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tounion είπε

Ήσουνα και εσύ στην παρέα να μας πεις πόσα ποτά ήπιατε ή μας λες μια άλλη δικιά σου ιστορία που θεωρείς ότι κολλάει στο θέμα ?

εσύ που ήσουνα μαζί γιατί δε μας λες πόσο ήπιανε και πόσα λεφτά έπρεπε να έχουν μαζί τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...