Προς το περιεχόμενο

POS και μαγαζιά: Μη και χειρότερα


TzortzisJosh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα δε θεωρεις οτι ειναι κερασμενα. Κανονικα βγαζεις να πληρωσεις, αυτοι δε τα παιρνουν. Παντως, πλεον, σε οποιο bar και να εχω παει εχουν pos. Μπουζουκια δε παω και ενας απο τους πολλους λογους ειναι η μαφια λογικη τους και πολιτικη τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Πήγαινε λοιπόν εσύ και οι άλλοι στα μπουζούκια, παραγγείλτε 2 μπουκάλια, και αφού 99% δε θα σας φέρουν απόδειξη, σηκωθείτε κάποια ωραία στιγμή να φύγετε 

Την άλλη μέρα μπορείτε να μας γράψετε τι έγινε (το πιθανότερο βέβαια να μην μπορείτε να γράψετε)

Από τα μπουζούκια δε φεύγεις, σε διώχνουν αλλίως δεν έχει νόημα

Επεξ/σία από TzortzisJosh
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Πήγαινε λοιπόν εσύ και οι άλλοι στα μπουζούκια, παραγγείλτε 2 μπουκάλια, και αφού 99% δε θα σας φέρουν απόδειξη, σηκωθείτε κάποια ωραία στιγμή να φύγετε 

Την άλλη μέρα μπορείτε να μας γράψετε τι έγινε (το πιθανότερο βέβαια να μην μπορείτε να γράψετε)

Σε μπαρ είπε ο άνθρωπος ότι πήγε.

Τέλος πάντων, εγώ δε θεώρησα ότι υπήρξε δόλος από τη μεριά του πελάτη στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Αν υπήρξε και βγήκαν εσκεμμένα χωρίς μετρητά μπας και τους κάτσει, πάσο.

Αλλά όχι και να τα βάζουμε μόνο με τον πελάτη επειδή είναι γνωστό ότι οι μαγαζάτορες είναι λαμόγια και "αφού ξέρεις τι γίνεται, πού πας;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χωρίς να ήμουν παρών η υπόθεση είναι μάλλον ξεκάθαρη.

Για χ λόγους (από φορολογικούς μέχρι ότι σκεφτεί κανείς) ήθελαν μετρητό (το "γνωστό μπαρ" που δεν το έχει συνδέσει ακόμα η τράπεζα μόνο σαν αστείο το ακούω).

Για να μην διώξουν τον πελάτη δεν ενημερώνουν εξαρχής.

Και μετά ρίχνουν και το μελό με τη σερβιτόρα που δεν το είπε και θα πρέπει να το πληρώσει και άρα πρέπει να τσακιστείς να βρεις μετρητά, σαν καλός άνθρωπος και ιππότης που είσαι (φυσικά θα ήταν λάθος ίσως της σερβιτόρας μόνο αν σε μία βλάβη που παρουσιάστηκε ξαφνικά δεν το ανέφερε. Αφού ρε φίλε το μαγαζί σου δεν έχει συνδεθεί ακόμα, και άρα θα είσαι χύμα στο κύμα για μία μέρα, μία βδομάδα, ή ένα μήνα, χτύπα μία Α4 ενημέρωση στο πλάϊ της εισόδου)

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριοι μην μπερδεύετε την βούρτσα με την πουτ@α αλλο πραγμα το pos και αλλο η φορολογικη απόδειξη της ταμειακης μηχανης .

μου εχει τυχη απειρες φορες να πεφτει το συστημα της τραπεζας ή το ιντερνετ και να μην γινετε η συνναλαγη , ΠΑΝΤΑ να κουβαλατε και μετριτα

λυσεις υπαρχουν πολλες

α) εαν εισαι γνωστος του καταστηματος τα πληρωνεις αλλη φορα

β) αφηνεις ταυτοτιτα ή ενα αντικειμενενο αξιας πας την επομενη μερα και τακτοποιεις την εκκρεμοτιτα

γ) μεταφερεις τα χρηματα μεσο web banking στον λογαριασμο του καταστηματος

δ) σε μεταφερει καποιος του καταστηματος στο κοντινοτερο ΑΤΜ

 

 

  • Like 2
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Καλά εντάξει, μαγκιές από το πληκτρολόγιο όλοι κάνουμε...

Κι ο νοών νοειτω 

δεν θα προσπαθήσω να σου αποδείξω ότι το έχω κάνει αλλά το έχω κάνει...φυσικά ο νοών νοείτω...

και για να εξηγηθώ, προφανώς και σε χώρους εστίασης η απόδειξη είναι είδος προς εξαφάνιση. έχω όμως κάποια προσωπικά κριτήρια για το αν θα ζητήσω απόδειξη ευγενικά (ή και μη) 

 

6 λεπτά πριν, george kesoglu είπε

Κυριοι μην μπερδεύετε την βούρτσα με την πουτ@α αλλο πραγμα το pos και αλλο η φορολογικη απόδειξη της ταμειακης μηχανης .

δεν είπε κανείς ότι είναι το ίδιο, αλλά με pos είναι πιο ελέγξιμο από τις αρχές...διαφωνείς? 

Επεξ/σία από pananton
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "κερασμενα" στον καθε τυχαιο επειδη δεν κοπηκε αποδειξη ειναι συνεργεια σε φορολογικη παραβαση.

Just saying.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νεοελληνικη επιχειρηματικοτητα

Αντι να ζητησουν συγνωμη απο τους πελατες για την ταλαιπωρια και να φορτωθουν την αμελεια τους οι ιδιοι, προσπαθησαν να φορτωσουν κι ενοχες στους πελατες με την σερβιτορα 😂

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, george kesoglu είπε

Κυριοι μην μπερδεύετε την βούρτσα με την πουτ@α αλλο πραγμα το pos και αλλο η φορολογικη απόδειξη της ταμειακης μηχανης .

μου εχει τυχη απειρες φορες να πεφτει το συστημα της τραπεζας ή το ιντερνετ και να μην γινετε η συνναλαγη , ΠΑΝΤΑ να κουβαλατε και μετριτα

λυσεις υπαρχουν πολλες

α) εαν εισαι γνωστος του καταστηματος τα πληρωνεις αλλη φορα

β) αφηνεις ταυτοτιτα ή ενα αντικειμενενο αξιας πας την επομενη μερα και τακτοποιεις την εκκρεμοτιτα

γ) μεταφερεις τα χρηματα μεσο web banking στον λογαριασμο του καταστηματος

δ) σε μεταφερει καποιος του καταστηματος στο κοντινοτερο ΑΤΜ

Ξέχασες το ε) σου κάνουν δώρο 10ημερο στα νησιά κόκος 

Τα συγκεκριμένα μαγαζιά το κάνουν επίτηδες. Ούτε θα σε μεταφέρει κάποιος σε ATM ούτε πρόκειται να αφήσω ταυτότητα ή αντικείμενο αξίας στο μαγαζί. Δεν μου έχει τύχει ποτέ σε μαγαζί άλλης κατηγορίας να έχουν πρόβλημα με POS ή να μη γίνεται τη δεδομένη στιγμή να πληρώσω με κάρτα παρά μόνο σε αυτά -> Club/bars κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, phanispal είπε

Σε μπαρ είπε ο άνθρωπος ότι πήγε.

Τέλος πάντων, εγώ δε θεώρησα ότι υπήρξε δόλος από τη μεριά του πελάτη στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Αν υπήρξε και βγήκαν εσκεμμένα χωρίς μετρητά μπας και τους κάτσει, πάσο.

Αλλά όχι και να τα βάζουμε μόνο με τον πελάτη επειδή είναι γνωστό ότι οι μαγαζάτορες είναι λαμόγια και "αφού ξέρεις τι γίνεται, πού πας;"

Ρε συ Φάνη, υπάρχουν μπαρ και μπαρ 

Υπάρχει το μπαράκι της γειτονιάς, υπάρχει και το μπαρ που το έχει αυτός που έχει και μπουζουκτσίδικα κλπ κλπ 

Δε μίλησα για δόλο, είναι κοινώς γνωστό ότι τέτοια μαγαζιά λειτουργούν σε "ιδιαίτερο" καθεστώς

Δεν υπάρχουν πολλές επιλογές, είτε προσπερνάς και δεν ξαναπατάς, είτε πληρώνεις μετρητά, και τραβάς μια καταγγελία κατόπιν 

Τώρα όλα τα άλλα είναι για να γράφουμε να περνάει η ώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερωτηση... Αποδειξη που πληρωσατε πηρατε απο το μπαρ?? 

Ακου φιλε πως εχουν τα πραγματα. Πρωτα απ'ολα μαθαινεις σιγουρα απο καπου τι γινεται σε περιπτωση που ο αλλος δεν εχει POS και δεν εχει ενημερωσει. 

Μετα, πηγαινε ξανα στο ιδιο μαγαζι σε 15 μερες. Αν παλι σου πει την "γνωστη ατακα" κινησου οπως νομιζεις. 

Εγω να πω την αληθεια μου οταν δεν κοβουν αποδειξεις, την ζηταω παντα. 

Σε κρεοπωλειο... παιρνω κρεας και μου λεει "εχει χαλασει η ταμιακη". Οκ κομπλε...

Παω μετα απο 10/15 μερες παλι και μου λεει το ιδιο. Του λεω "κρατα τα κρεατα και οταν τη φτιαξεις θα ερθω να τα παρω" και εφυγα..

Σε αλλο μαγαζι παλι του λεω "χτυπα τη καρτα και θα ερθω πιο μετα να παρω και την αποδειξη". 

Επεξ/σία από OldJohn
  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, pananton είπε

δεν θα προσπαθήσω να σου αποδείξω ότι το έχω κάνει αλλά το έχω κάνει...φυσικά ο νοών νοείτω...

και για να εξηγηθώ, προφανώς και σε χώρους εστίασης η απόδειξη είναι είδος προς εξαφάνιση. έχω όμως κάποια προσωπικά κριτήρια για το αν θα ζητήσω απόδειξη ευγενικά (ή και μη) 

Περιμένω κέρασμα στα μπουζούκια :P

Btw αν ζητήσεις απόδειξη, θεωρώ ότι παντού θα σου δώσουν, το πολύ πολύ να ρίξουν κάνα γαμωσταυρίδι, ακόμα και αυτοί που συστηματικά δε κόβουν

Εδώ δε συζητάμε για αυτό, λέμε για το αν τολμάει κανείς να ρίξει πιστόλι σε νυχτερινό μαγαζί, επειδή το ποτό του δεν συνοδευόταν από το νόμιμο παραστατικό...

Επεξ/σία από AristidisZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Περιμένω κέρασμα στα μπουζούκια :P

ρίλι? έπιασες μαγαζιά που οκ εκ των πραγμάτων δεν μπορείς να ζητήσεις να πάνε σύμφωνα με τον νόμο σε πολλά όχι μόνο στις αποδείξεις πληρωμής...σε καφε - μπαρ δηλαδή που έγραψε ο ts και στην ουσία αυτό σχολιάζουμε πιστεύεις πραγματικά ότι είναι τόσο δύσκολο να το ζητήσει κάποιος? 

 

edit: τώρα είδα τι έγραψες...το ίδιο λέμε Αριστείδη, δεν λέμε να ρίχνουμε κανονιές δεξιά και αριστερά αλλά αν δεν έχει απόδειξη πως θα ξέρω τι να  πληρώσω ρε συ? αυτή την ερώτηση κάνω κάθε φορά και πάντα μου φέρνουν απόδειξη...

Επεξ/σία από pananton
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pananton είπε

ρίλι? έπιασες μαγαζιά που οκ εκ των πραγμάτων δεν μπορείς να ζητήσεις να πάνε σύμφωνα με τον νόμο σε πολλά όχι μόνο στις αποδείξεις πληρωμής...σε καφε - μπαρ δηλαδή που έγραψε ο ts και στην ουσία αυτό σχολιάζουμε πιστεύεις πραγματικά ότι είναι τόσο δύσκολο να το ζητήσει κάποιος? 

Διάβασε τι έγραψα στον @phanispal :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...