Προς το περιεχόμενο

Sapphire RX5700 XT Nitro+ Θερμοκρασίες, ρυθμίσεις κτλ


panosp1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 400
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, dimidi είπε

ναι δεν εχω πειραξει καμια ρυθμιση. εκανα κ factory reset κ παρολο που δεν ειχα αλλαξει τιποτα μου εβγαλε το παρακατω μυνημα κ μετα κατι recomendations 

τροφοδοτικο εχω ενα ολοκαινουργιο Corsair RMx Series RM650x (140mm)

Capture.PNG

Μην πατήσεις να ενεργοποιήσει τα recomendations. Και γιατί δεν βάζετε του 19.10.1? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Arkin είπε

Την καρτα την εχεις συνδεδεμενη με 2 εξοδους απο το τροφοδοτικο? Η βγαινει απο το 8πινο και κουμπωνεις και στις 2 εισοδους? 

βγαινει απο το 8πινο κ κουμπωνει στις 2. 

 

@tyf, ειχα τους drivers 19.10.1 κ αντιμετωπιζα το ιδιο προβλημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimidi είπε

βγαινει απο το 8πινο κ κουμπωνει στις 2. 

@tyf, ειχα τους drivers 19.10.1 κ αντιμετωπιζα το ιδιο προβλημα 

Δοκίμασε αν μπορείς να τραβήξεις ακόμα ένα 8πινο και να πάει στην άλλη είσοδο. 1 ξεχωριστό καλώδιο δηλαδή για κάθε είσοδο. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dimidi είπε

βγαινει απο το 8πινο κ κουμπωνει στις 2. 

@tyf, ειχα τους drivers 19.10.1 κ αντιμετωπιζα το ιδιο προβλημα 

Ότι είπε ο Arkin. Ξεχωριστά καλώδια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχτές το βράδυ έκανα φορμάτ και ξαναπέρασα windows 10 pro και drivers 10.1 , μπας κι φτιάξει η κατασταση με τα κρασαρισματα και τις μαύρες οθόνες. Έβαλα και το shadow of tomb raider να δω μήπως αλλάξει κάτι σε σχέση με το plagues tale. Π@π@ρια . Τα ίδια. Ούτε afterburner ,wattman έκανα εγκατάσταση ή πείραξα ούτε κάποιο πρόγραμμα μονιτορινκ. 

Άντε ν δούμε πότε θα φτιάξει η τιμημένη τους drivers. Έχω αρχίσει να σκέφτομαι να την στείλω πίσω στο mindfactory αφού επικοινωνήσω μαζί τους αλλά με κρατάει το γεγονός ότι τρέχει τόσο όμορφα το κάθε παιχνίδι ρε φιλε σε 1440p. Ούτε θερμοκρασία ανεβάζει ούτε τίποτα. Παίζω με 85-100 fps butter smooth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/10/2019 στις 1:46 ΠΜ, Arkin είπε

Την καρτα την εχεις συνδεδεμενη με 2 εξοδους απο το τροφοδοτικο? Η βγαινει απο το 8πινο και κουμπωνεις και στις 2 εισοδους? 

Εγω για να ειμαι safe της εβαλα 2 ξεχωριστα καλωδια . Αλλα δεν εχω κανει DDU ακομα εβγαλα την παλια 580 και εβαλα αυτη - και περασα τους drivers 19.10.1 παλι .

Στο menu ορισμενων παιχνιδιων οπως The Surge 2 και TR  κολλαει ; Δε μου αρεσει το νεο Trixx ολα αυτοματα πηγα να παθω συγκοπη οταν ειδα 0,725 gpu voltage . Και δε σε αφήνει  να σεταρεις εσυ καθολου τα fans ?

Report Card name: AMD Radeon RX 5700 XT
GPU: Navi 10
Die Size: 251 mm²
Bus Interface: PCI-Express x16 4.0 @ x16 3.0
Memory Size: 8192 MB
Memory Type: GDDR6
Memory Bus Width: 256 bit
ROPs: 64
TMUs: 160
Shaders: 2560
Driver: 26.20.13025.10004 / Adrenalin 19.10.1
BIOS Version: 017.001.000.049.000000
UEFI Support: Yes
Clocks: 1770 / 1750 MHz

 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

 Το καλύτερο είναι 2 ξεχωριστά καλώδια ναι γιατί έχουν αναφερθεί πολλά με τις navi με ένα καλώδιο από το τροφοδοτικό. 

Θα το κάνω αλλά μεταξύ μας δεν νομίζω ότι θα διορθώσει κάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Δε μου αρεσει το νεο Trixx ολα αυτοματα πηγα να παθω συγκοπη οταν ειδα 0,725 gpu voltage . Και δε σε αφήνει  να σεταρεις εσυ καθολου τα fans ?

Report Card name:

η καρτα εχει διακοπτη με Bios switch. εχει κανονικο και silent . και στην μεση αν το βαλεις ειναι για να πειραζεις την καρτα απο το strixx. για δοκιμασε το.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το εβαλα στη μεση τιποτα τα ιδια βγαζει το trixx ...Ισως εχει γινει σαλατα με τις προηγουμενες εκδοσεις ;  Ελπιζω δηλαδη γιατι οι 3 ανεμιστηρες δε γυριζουν καθολου να δοκιμασω το Secondary Bios ;

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sapphire made good use of that area by positioning their BIOS switch feature here. The second BIOS runs at reduced fan speed for a quieter experience. Please note that the BIOS switch supports three positions. From left to right, these are "default", "quiet" and "performance". With the default setting active, you are able to change the BIOS selection using Sapphire's TRIXX software. While the switch itself is instant, a reboot is required for the new BIOS to activate as the BIOS/driver only reads the BIOS during startup.

 

βλακεια ειπα. απλα στην μεση αλλαζεις το Bios μεσα απο το προγραμμα.  δεν το καταλαβα σωστα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά μην το κουράζεται δεν τρέχει τίποτα με τα PCs σας τα Drivers της AMD είναι. Χωρίς να παρεξηγηθω μην προτείνετε άσχετα  πράγματα κανονικά θα έπρεπε να δουλεύει όπως δουλεύει και στην Nvidia η κάρτα και όχι να πρέπει να κάνουμε θυσία στους θεούς μπας και δεν κρασαρει η κάνει φλικερινγκ κτλ. Προσωπικά θα την γυρναγα πίσω να πάρω τα χρήματα μου πίσω και να πάρω κάτι που θα δουλέψει όπως πρέπει. Δεν πρέπει να τους αφήσουμε όχι μόνο την AMD αλλά και τις άλλες εταιρίες γιατί στο τέλος θα μας πουλάνε beta hardware.

Επεξ/σία από Karnival Sin
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...