Προς το περιεχόμενο

Sapphire RX5700 XT Nitro+ Θερμοκρασίες, ρυθμίσεις κτλ


panosp1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 400
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

33 λεπτά πριν, mpokwsths είπε

Γενικά σωστός.

Τα 2 ξεχωριστά PCI-E καλώδια έχουν νόημα μόνο σε Multi-Rail τροφοδοτικά και μόνο αν είναι συνδεδεμένα (τα 2 καλώδια) σε διαφορετικό rail ακριβώς για να υπάρχει πρόσβαση στην πλήρη ένταση και ισχύ που μπορεί να δώσει το τροφοδοτικό.

Ωστόσο δεν είναι μόνο τα ακριβά πλέον Multi-Rail. Η τάση είναι ολοένα και περισσότερα καλά τροφοδοτικά να επιστρέφουν στην παλιά συνταγή του Multi-Rail γιατί έχει πλεονεκτήματα.

Η σειρά RMi της Corsair αν και Gold έχει δυνατότητα επιλογής Single/Multi μέσω software. Η σειρά HX (Platinum) με διακοπτάκι. Η σειρά Dark Power της BeQuiet όπως και η D.F. Platinum της Enermax είναι Multi-Rail. Σε αυτά τα τροφοδοτικά βάζουμε 2 ξεχωριστά καλώδια (από διαφορετικό rail) και είμαστε ΟΚ και σύμφωνα με αναφορές και με λιγότερο coil whine.

Γενικά τα multi rail ήταν πιο "safe", αλλά απέκτησαν κακό όνομα γιατί οι κατασκευαστές στα low end είχαν ψόφιες 12ρες με λίγα αμπέρ. Έτσι είχες το συχνό φαινόμενο ενεργοβόρες κάρτες να έχουν θέμα παρόλο που "ονομαστικά" το psu τις κάλυπτε. Στα high end δεν υπάρχει κανένα θέμα βέβαια. Είμαστε και σε άλλη εποχή πλέον που δε πρέπει να δεσμεύονται τόσα πολλά watt στα 3.3v και 5.5v. Συμβαίνει να ξέρεις  όμως και το αντίστροφο, καινούρια psu να έχουν θέμα σε παλιούς υπολογιστές γιατί έχουν ψόφια 5v.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξανά άλλαξε το στοκ voltage, κατέβηκε στο 1178 με τους 19.10.2.

2-3 ώρες που έπαιξα χθες το βράδυ δεν είχα κανένα θέμα με τους νέους 19.10.2

“very high” settings στα 1440p στο “The Outer Worlds” έχει περίπου 85fps average, σταθερά πάνω από 70.

Με αναδιάταξη στους ανεμιστήρες της CPU υδροψυξης και του πίσω case fan, με στοκ ρυθμίσεις(ρολόγια και fan curve), οι θερμοκρασίες που αναφέρω στο πρώτο ποστ έπεσαν κατά ~6c στο peak και 8-9c average. Δηλαδή από 98c peak Junction κατέβηκε στο 92c και από 90κατι average σε 80κατι average.  Αντίστοιχες μειώσεις και στην GPU θερμοκρασία. Για την ιστορία να αναφέρω ότι πάνω στην αλλαγή θέσης των ανεμιστήρων της υδροψυξης, της έριξα και ένα μικρό καθάρισμα από την σκόνη όπου εντέλει α) το καθάρισμα Β) και η καλύτερη εισαγωγή φρέσκου αέρα πάνω στο ψυγείο είχαν σαν αποτέλεσμα να πέσει γύρω στους 8-10c η θερμοκρασία (70c -> 60c)της CPU (8600k). Που θέλω να καταλήξω, επειδή απογοητεύτηκα αρκετά όταν είδα τις ασφαλείς μεν υψηλές δε θερμοκρασίες (Κόντεψε να 100αρισει) αρχικά της Nitro μου ήρθε η επιφώτιση οτι ότι οι υψηλές θερμοκρασίες είναι και μια ένδειξη κακού airflow γενικότερα. Έχω άλλο ένα πείραμα να κάνω με αερόψυξη στην cpu και μεγαλύτερο intake φρέσκου αέρα στο κουτί αλλά δεν θα γίνει σύντομα αυτό. 

Επί του γενικού δεν αντιμετωπίζω προβλήματα που αναφέρονται (επανεκκινήσεις, μαύρες οθόνες, κολλήματα κτλ). 
 

Επεξ/σία από panosp1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνωμη ρε παιδια αλλα εχει καποιος τη δυνατοτητα να δωσει μια ιδεα για manual ρυθμισεις στο wattman για πιο ησυχη και κρυα καρτουλα. 

γνωριζω οτι δεν θα ισχυουν ακριβως τα ιδια ρευματα και ρολογια σε ολες τις καρτες  αλλα για ενα γενικο μπουσουλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε πρώτη φάση το πιο απλό που μπορείς μέσα από το Wattman να κανείς αυτόματο UV.  Αυτό θα ρίξει to voltage κατά 30 με 50 μονάδες από μόνο του. 
Για το επίπεδο στους ανεμιστήρες να ξέρεις ότι από το 50% και πάνω αρχίζουν και ακούγονται και ακόμα και αν δεχτείς το θόρυβο πάνω από το 70% διαφορά δεν θα δεις.

Να ξέρεις πάντως ότι θερμοκρασίες  τύπου 70c δεν πρόκειται να δεις εκτός και αν έχεις το κουτί σε ψυγείο. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η κάρτα γενικά είναι αθόρυβη αλλά τις θερμοκρασίες στα 90αρια δεν τις γλιτώνεις εκτός και αν την πετσοκόψεις στην απόδοση ή εκτός και αν έχεις πολύ καλή ροή αέρα στο κουτί σου. Πάντως αν δεν ακουμπήσεις 100 μην τη φοβάσαι και κοίταξε να βελτιώσεις την κατάσταση μέσα στο κουτί. 

Επεξ/σία από panosp1
Διευκρινηση
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panosp1 είπε

Σε πρώτη φάση το πιο απλό που μπορείς μέσα από το Wattman να κανείς αυτόματο UV.  Αυτό θα ρίξει to voltage κατά 30 με 50 μονάδες από μόνο του. 
Για το επίπεδο στους ανεμιστήρες να ξέρεις ότι από το 50% και πάνω αρχίζουν και ακούγονται και ακόμα και αν δεχτείς το θόρυβο πάνω από το 70% διαφορά δεν θα δεις.

Να ξέρεις πάντως ότι θερμοκρασίες  τύπου 70c δεν πρόκειται να δεις εκτός και αν έχεις το κουτί σε ψυγείο. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η κάρτα γενικά είναι αθόρυβη αλλά τις θερμοκρασίες στα 90αρια δεν τις γλιτώνεις εκτός και αν την πετσοκόψεις στην απόδοση ή εκτός και αν έχεις πολύ καλή ροή αέρα στο κουτί σου. Πάντως αν δεν ακουμπήσεις 100 μην τη φοβάσαι και κοίταξε να βελτιώσεις την κατάσταση μέσα στο κουτί. 

Το undervolt το έκανα αλλά επειδή μαυρίζει τις επιλογές δεν μπορώ να δω fan curve. 750mv με 1116mv λέει αλλά δεν ξέρω σε τι core clock. Ήθελα να πάω περίπου 1 volt αλλά δεν βρήκα σωστά ρολόγια σε αυτή την τάση.γιαυτο είπα μήπως κάνει κάποιος όλη τη βρώμικη δουλειά με manual settings και να εκμεταλλευτω εγώ τον κόπο του....

Just kidding.

Or am I?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή το wattman σε μένα τρώει κάτι σκαλώματα αν πειράζω το γράφημα/μπάρα, τα γύρισα όλες τις επιλογές/διακόπτες σε manual και έκανα export profile. Μετά πείραζα τις τιμές μέσα στο XML του profile, το έσωσα και import. Το fan curve στο XML είναι το τελευταίο μπλοκ από νούμερα και παει ζευγάρι θερμοκρασία και % εντασης ανεμιστήρα. Είμαι εκτος σπιτιού, στο κινητό τώρα και δεν μπορώ να ποστάρω εικόνα με επεξήγηση. Δεν είναι δύσκολο όμως θεωρώ, αλλιώς αύριο βράδυ.
Δεν έχω να σου προτείνω κάποια νούμερα συγκεκριμένα για UV γιατί με το λίγο που πειραματίστηκα,με το UV, δεν είδα μεγάλη προκοπή (δηλαδή μείωση)στις θερμοκρασίες όποτε απλά το άφησα σε στοκ συχνότητα, ρεύμα και προσπάθησα να το αντιμετωπίσω αλλιώς το πρόβλημα  (βλέπω βελτίωση του airflow του κουτιού)

Αυτό που έχω κάνει είναι να ανεβάσω λίγο το fan curve με τελευταίο «σκαλάκι» το 50% στους 85c. Πάνω από 45% fan ξεκινάει και κάνει θόρυβο και δεν έχει τόσο μεγάλη πτώση η θερμοκρασία. Αν πεις ότι βάζεις ακουστικά τότε άντε να το πας 70% fan αλλά και πάλι περιέργως δεν έχει μεγάλο αντίκτυπο. 

Επεξ/σία από panosp1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημερα.  

δεν μου αναβουν τα υπολοιπα led . αναβει μονο αυτο που λεει sapphire. 

εχει τυχει σε καποιον αλλον?

edit:

τελικα εβγαλα την καρτα την ξαναεβαλα και εστρωσε.

Επεξ/σία από tyf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/10/2019 στις 11:50 ΜΜ, Arkin είπε

Τελεια χαιρομαι πολυ που βοηθησα. Οσοι εχετε παρομοια θεματα δοκιμαστε το παραπανω κλειστε και το hardware acceleration για τα γνωστα προγραμματα(πχ discord) και ελπιζω να λυθουν τα περισσοτερα απο τα προβληματα. Οσοι εχετε x570 force απο το bios σε pcie 3 και οχι 4. 

δυστυχως τα restart επανηλθαν. επισης παρουσιαστηκε η μαυρη οθονη και μονο ηχος στο witcher 3. εβαλα κ τους 10.2 αλλα δεν ειδα διαφορα :(

 

Επεξ/σία από dimidi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

dimidi τεσταρε τις μνημες τουτ συστηματος στο λεω γιατι η δικια μου 5700 ΧΤ εστρωσε ετσι. Συγκεκριμένα με την 1080 τα b dies επαιζαν κανονικα στοκ 3200 c14 . Με την 5700 ΧΤ αναγκαστηκα να τα κατεβασω στα 3000 με τα ιδια timings... συν auto undervolt από το wattman. Eλπίζω να σε βοηθησει αυτό 

Επεξ/σία από john9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dimidi είπε

δυστυχως τα restart επανηλθαν. επισης παρουσιαστηκε η μαυρη οθονη και μονο ηχος στο witcher 3. εβαλα κ τους 10.2 αλλα δεν ειδα διαφορα :(

ctrl+shift+windows key +b το  restart the driver.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@kalliosmanos

Δες τα παρακάτω νούμερα και δοκίμασε οπως νομίζεις... Το πολύ πολύ χαμηλό UV έχασε περίπου 3-4 FPS αλλά η θερμοκρασία έπεσε χοντρικά 15 βαθμούς στο Peak και τα Watt μειώθηκαν αισθητά.

Ξεχασα να πω ότι η δευτερη εικόνα (7318 σκορ) ειναι στοκ ρυθμίσεις.

superposition_UV_lower_run1.jpg.909f9f098e50b3e349b55f7d1719d959.jpgsuperposition_stock_run1.jpg.3e90d6c7a6db2a6a6c02a563b00fac43.jpg

superposition_UV_run2.jpg.add10fc5568365f157f592375c17aa55.jpg

Επεξ/σία από panosp1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, tyf είπε

ctrl+shift+windows key +b το  restart the driver.

το θυμομουν που το ειχες ξανα αναφερει κ το προσπαθησα. επιασε μονο μια φορα και οταν επιασε δεν μπορουσα να ανοιξω το προγραμμα της AMD. ετσι εκανα ξανα ρεσταρτ

@john9 undervolt εχω κανει αλλα δεν βοηθησε. θα κοιταξω να κατεβασω τις μνημες

Επεξ/σία από dimidi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εριξα τις ταχυτητες των RAM στα 1400 κ μετα στα 1300 αλλα το προβλημα παρεμεινε.

διαβασα το νημα στο reddit κ καποιος προτεινε τους 19.7.5 drivers. τους περασα μετα απο clean unistall σε safe mode, εκανα reset το bios της μητρικης και το απογευμα θα δοκιμασω παλι να δω αν θα εχω restarts. 

 

εδω να σημειωσω οτι πριν την αλλαγη της gpu το pc δεν κολλουσε ποτε, ουτε ειχα ποτε black screens αρα μπορουμε να υποθεσουμε οτι οντως φταινε οι drivers κ οχι τιποτε αλλο.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...