Προς το περιεχόμενο

AOC 24G2U Gaming monitor


stelios69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει επικοινωνήσει κανένας με την AOC γενικά? Αν ναι, με τι τρόπο?

Δοκίμασα να επικοινωνήσω πριν καμια 10άρια μέρες μέσω της επισημης σελίδας που έχει σχετική επιλογή, αλλά ακόμα δεν έχω την παραμικρή απάντηση. Καταλαβαίνω το να αργήσουν μερικές μέρες να απαντήσουν, αλλά να μην απαντούν καθόλου είναι επιεικώς τραγικό.

Επεξ/σία από TheMechanic1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
 

211 2343080 / email: [email protected]

Αυτό είναι το τηλέφωνο μου το γράφει πάνω η απόδειξη από το prive shop που την είχα αγοράσει και τους είχα πάρει για να δω τι παίζει μου βγήκε μια γυναίκα όπου μίλαγε ελληνικά αλλά ήταν στην Ολλανδία το γραφείο αν και είναι ελληνικός ο αριθμός και μου είπε ότι το serviceαν χρειαστεί είναι στην Γερμανία και βασική προϋπόθεση είναι να έχει η οθόνη πάνω το serial number και φυσικά η απόδειξη

Επεξ/σία από xelidoni
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν κάποιος που διαβάζει αυτές τις γραμμές είχε παρόμοιο θέμα με dead pixels και έβγαλε άκρη με eshop ή AOC να μας ενημερώσει. 

Θα στείλω ένα μειλ στη διεύθυνση που αναφέρεται παραπάνω. 

By the way.

1) το φωτάκι όταν ειναι σε λειτουργία η οθόνη σβήνει;

2) γενικά σαν οθόνη έχει πολύ φως σαν πάνελ // και στο 10% άνετα βλέπω σε δωμάτιο με φως πάνω από το κεφάλι μου. @panagiotis54 Επαθα το ίδιο που είχες και συ, που σε ενοχλούσε στα μάτια 😛 

Πάντως ξενέρωσα γιατι δεν εχει έντονο bleed όπως είχα τη προηγούμενη Curved VA Samsung, ούτε στη παλιά LG ips και φαινόταν -σχεδόν- τέλεια σαν οθόνη. 😢 

Για όσους ρωτάνε δε πείραξα τα χρώματα. Μου φαίνονται ΟΚ στο 50-50-50. Μόνο το overdrive-> strong έβαλα.

 

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας σκέφτομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο μονιτορ ομως τα specs είναι i7 3770 rx 480 οπότε αν σε καποιο παιχνίδι εχω κάτο απο 30fps θα έχω shuttering? μήπως να πάω σε 75hz monitor?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Αν κάποιος που διαβάζει αυτές τις γραμμές είχε παρόμοιο θέμα με dead pixels και έβγαλε άκρη με eshop ή AOC να μας ενημερώσει. 

Θα στείλω ένα μειλ στη διεύθυνση που αναφέρεται παραπάνω. 

By the way.

1) το φωτάκι όταν ειναι σε λειτουργία η οθόνη σβήνει;

2) γενικά σαν οθόνη έχει πολύ φως σαν πάνελ // και στο 10% άνετα βλέπω σε δωμάτιο με φως πάνω από το κεφάλι μου. @panagiotis54 Επαθα το ίδιο που είχες και συ, που σε ενοχλούσε στα μάτια 😛 

Πάντως ξενέρωσα γιατι δεν εχει έντονο bleed όπως είχα τη προηγούμενη Curved VA Samsung, ούτε στη παλιά LG ips και φαινόταν -σχεδόν- τέλεια σαν οθόνη. 😢 

Για όσους ρωτάνε δε πείραξα τα χρώματα. Μου φαίνονται ΟΚ στο 50-50-50. Μόνο το overdrive-> strong έβαλα.

Εγώ είχα παραλάβει με δύο καμμένα pixels, την πήγα στον Κωτσοβολο και μου την άλλαξαν. 
Φαινόταν ότι κάτι έπαιζε με την οθόνη από την κατάσταση που την παρέλαβες. Κρίμα γιατί ήταν ωραίο panel...

Επεξ/σία από Chaos3X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, Chaos3X είπε

Εγώ είχα παραλάβει με δύο καμμένα pixels, την πήγα στον Κωτσοβολο και μου την άλλαξαν. 
Φαινόταν ότι κάτι έπαιζε με την οθόνη από την κατάσταση που την παρέλαβες. Κρίμα γιατί ήταν ωραίο panel...

Σαν backlight bleed, σε σχέση με τα προηγούμενα μονιτορ που είχα ήταν μια χαρά. Βέβαια σαν οθόνη είναι φωτεινή αρκετά, για τα γούστα μου βέβαια, φαντάσου την δουλεύω 10%.

Απλά όσο ναναι με χαλάνε τα dead pixels 😕 , όμως θα δούμε μπορεί και να μην προχωρήσω σε rma, φοβάμαι μη πέσω ξανά μετά σε χειρότερο μόνιτορ ή πάλι με dead pixels

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Σαν backlight bleed, σε σχέση με τα προηγούμενα μονιτορ που είχα ήταν μια χαρά. Βέβαια σαν οθόνη είναι φωτεινή αρκετά, για τα γούστα μου βέβαια, φαντάσου την δουλεύω 10%.

Απλά όσο ναναι με χαλάνε τα dead pixels 😕 , όμως θα δούμε μπορεί και να μην προχωρήσω σε rma, φοβάμαι μη πέσω ξανά μετά σε χειρότερο μόνιτορ ή πάλι με dead pixels

Εσύ ξέρεις, εσύ θα την έχεις κι εσύ ξέρεις τι μπορείς να αντέξεις και τι όχι. 

Κι εγώ το δεύτερο μόνιτορ που ήρθε, στην κατάσταση του ήρθε ήταν για πίσω αλλά επειδή φοβόμουν ότι αν το γυρνούσα πίσω, θα μου ερχόταν κάτι χειρότερο. Και επειδή δεν είμαι και ο πιο υπομονετικός άνθρωπος, κράτησα αυτή. 

Θα δούμε... Κρίμα γιατί για τα λεφτά που δίνουμε δεν θα έπρεπε να είναι τέτοια λοταρία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τόσα posts και όλα απλά καταγράφουν τα γνωστά προβλήματα των ips panel. Με μόλις 200 ευρώ που κοστίζει η συγκεκριμένη οθόνη με βάση τα speqs της μάλλον έχετε πολλές απαιτήσεις ή υψηλές  προσδοκίες από μια τεχνολογία φθηνή και συνάμα στάσιμη εδώ και 20 χρόνια. Αυτές όμως είναι οι ips οθόνες με τα καλά και τα στραβά τους. Και τα γνωρίζουμε.

Επεξ/σία από music_lover
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπλήρωσα τη φόρμα RMA που έχει το eshop στη σελίδα του αρχικά και βλέπουμε

Δε ξέρω αν μπορείτε να δειτε ετσι σωστά το bleeding αλλά τράβηξα και ενα βιντεάκι. Γι αυτό φοβάμαι το RMA μην έρθει καμία χειρότερη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...