Προς το περιεχόμενο

399 ευρώ Philips 58PUS6504 58" Smart 4K κοτσοβολος [ΤΕΛΟΣ]


pontios16

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τυπικη οικονομικη 4k ειναι μια χαρα . Καλοριζικη .Τωρα που κοιτουσα στη σελιδα του κοτσου πρεπει να ειναι η περιοδος scalping με τετοια παζαρεματα € 799.00 :P 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, hasiotis_john είπε

Δεν έχεις άδικο φίλε Μάτριξ, έπρεπε να γράψω από την αρχή για πιο μοντέλο έλεγα για να γίνει σωστά η σύγκριση.
 

Ωραια.

Ξεχασες ομως να μας πεις και ποια εχεις εσυ, ας το ξαναρωτησω, με βαση το παρακατω.

20 ώρες πριν, hasiotis_john είπε

Επειδή πήρα πρόσφατα μια ανάλογη Philips tv στον πατέρα μου και την περιεργάζομαι αρκετά συχνά ομολογώ ότι έχω εντυπωσιαστεί με την ποιότητα εικόνας - ήχου! Λίγο με την ταχύτητα του μενού και των καναλιών τα έχω.

 Είναι τόσο απόλαυση η εικόνα (ακόμα και στις γρήγορες σκηνές) που όταν έχει μπαλίτσα πηγαίνω εκεί και την βλέπω και η εικόνα αν και τ' αθλητικά έχουν απαιτήσεις, ομολογώ πως η tv τα πάει ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ.
 

Γιατι αν κανεις συγκριση με μια non UHD ή με μια αλλη UHD (και με ποια) ειναι σημαντικο και θας μας διαφωτισει για το τι εννοεις εσυ εντυπωσιασμο κλπ. Επειδη ο εντυπωσιασμος ειναι υποκειμενικος εντελως. Και να το εξηγησω λιγο: Αν πχ εχεις εμπειρια απο θεαση UHD τηλεορασεων ή αν δεν εχεις. Ολοι οταν κατσαμε να δουμε UHD tv στο σπιτι μας παθαμε πλακα, οσο "κακη" και αν ηταν η πρωτη μας UHD τηλεοραση. Αντιθετα αν εχεις ζησει 1-2 τετοιες και λες αυτα που λες ειναι ακρως θετικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ καλή πάντος αυτή η τιμή για αυτά που φαίνεται να προσφέρει και για τέτοιες ίντσες.

Αυτό με τα 4Κ είναι γνωστό καλός η κακός έτσι έχει καθιερωθεί,ένα σωρό τηλεοράσεις και μόνιτορ τέτοια ανάλυση μας δίνουν και την λένε 4Κ όντας UHD 3840 x 2160 pixels είναι πλέον η τυπική ανάλυση to "dominant standar" για να μαθαίνουμε και νέες λέξεις 😸 (typical tv/monitor resolution)ενώ η 4096 x 2160 είναι η (official cinema resolution)

 και η δικιά μου Samsung τηλεόραση τέτοια ανάλυση έχει,λίγες έχουν τα 4096 📺

Επεξ/σία από ELMastas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
18 λεπτά πριν, ELMastas είπε

Πολύ καλή πάντος αυτή η τιμή για αυτά που φαίνεται να προσφέρει και για τέτοιες ίντσες.

Αυτό με τα 4Κ είναι γνωστό καλός η κακός έτσι έχει καθιερωθεί,ένα σωρό τηλεοράσεις και μόνιτορ τέτοια ανάλυση μας δίνουν και την λένε 4Κ όντας UHD 3840 x 2160 pixels είναι πλέον η τυπική ανάλυση to "dominant standar" για να μαθαίνουμε και νέες λέξεις 😸 (typical tv/monitor resolution)ενώ η 4096 x 2160 είναι η (official cinema resolution)

 και η δικιά μου Samsung τηλεόραση τέτοια ανάλυση έχει,λίγες έχουν τα 4096 📺

Οχι, δεν ειναι αυτο το θεμα. UHD τις λενε για αυτο το λογο αφου  το 4Κ ειναι 4096. Οταν μιλανε ομως για RGBW ή για subpixels που δουλευουν με 1 bit οπως εδω, το θεμα ειναι για ακομα (πολυ) χαμηλοτερη στην πραξη αναλυση. Οχι απλα για τα -256 πιξελς στο πλατος που ειναι κατι ασημαντο σε σχεση με αυτο που αφορα η κουβεντα και υπαρχει αλλωστε σε ολες τις τιβι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ εγω είπα για την ανάλυση καθαρά,στο τι έχει καθιερωθεί,για να μην μπερδευτεί κάποιος που δεν διάβασε απο την αρχή και νομίζει πως είναι διαφορετικά πράγματα,εφόσον όντος είναι κάτι ασήμαντο,αυτά τα παραπάνω pixel σε πλάτος.

Ναι για το RGBW το γνωρίζω το "κουσούρι"και σίγουρα δίνει οπτικά κατώτερο αποτέλεσμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, matrixxx είπε

Ωραια.

Ξεχασες ομως να μας πεις και ποια εχεις εσυ, ...

 

Αυτή την περίοδο έχω την ταπεινή https://www.skroutz.gr/s/13334397/Samsung-UE58MU6122.html#reviews

Αλλά σαν μέτρο σύγκρισης δεν έχω μόνο την δικιά μου, έχω τις συνεχόμενες τηλεοράσεις που αλλάζω σαν πουκάμισα, των φίλων μου που βλέπω και φυσικά των καταστημάτων που συνεχώς σκαλίζω.
Τέλος πάντων, νομίζω πως το κουράσαμε. Το καλύτερο που έχει να κάνει ο καθένας είναι να πηγαίνει στο ίδιο το κατάστημα με ένα στικάκι φορτωμένο με υλικό και να τεστάρει την εικόνα από μόνος του, βλέποντάς την δίπλα σε άλλες.
Πάμε παρακάτω...  :-)

Επεξ/σία από hasiotis_john
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 ώρες πριν, hasiotis_john είπε

Αυτή την περίοδο έχω την ταπεινή https://www.skroutz.gr/s/13334397/Samsung-UE58MU6122.html#reviews

Αλλά σαν μέτρο σύγκρισης δεν έχω μόνο την δικιά μου, έχω τις συνεχόμενες τηλεοράσεις που αλλάζω σαν πουκάμισα, των φίλων μου που βλέπω και φυσικά των καταστημάτων που συνεχώς σκαλίζω.
Τέλος πάντων, νομίζω πως το κουράσαμε. Το καλύτερο που έχει να κάνει ο καθένας είναι να πηγαίνει στο ίδιο το κατάστημα με ένα στικάκι φορτωμένο με υλικό και να τεστάρει την εικόνα από μόνος του, βλέποντάς την δίπλα σε άλλες.
Πάμε παρακάτω...  :-)

Οποτε εισαι μεσα στα πραγματα. ;)

Περιμενα την απαντηση σου για να κλειδωσω.

Καλημερα σε ολους!

Παμε για αλλα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...