Προς το περιεχόμενο

Αγορά μηχανής espresso


nkapsa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, d_gkal είπε

Αυριο λεω να παρω την Delonghi dedica ec685.

 

Σκέφτομαι μαύρη ή ινοξ. 

Παιζει διάφορα στην ποιότητα ανάλογα με το χρωμα;  

 

 

Επίσης βλέπω και την 785 με λιγα παραπάνω χρήματα αλλά δε κατάλαβα τι διαφορές έχει απ την 685 

οχι καμια διαφορα με τα χρωματαη 

για την 785 δεν ήξερα καν οτι υπηρχε αλλα δες αυτο 

https://www.skroutz.gr/s/24973458/Delonghi-Dedica-Metallics-EC785-BG-Μηχανή-Espresso-1300W-Πίεσης-15bar/discussion

επισης αν τη παρεις ψαξε κ καλαθακι np διπλο σα κ αυτο

 https://www.amazon.de/gp/product/B01JRH3DMS/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, sndev είπε

επισης αν τη παρεις ψαξε κ καλαθακι np διπλο σα κ αυτο

 https://www.amazon.de/gp/product/B01JRH3DMS/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

 

 

αν πάρεις το καλαθάκι θα χρειαστείς και μύλο!!

2 ώρες πριν, idefixius είπε

To set up μου παρεμπιπτόντως :) :)  

spacer.png

 

espresso_setup.jpg

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε καμιά πρόταση για αγορά niche zero χωρίς να δώσουμε μια περιουσία σε τελωνείο και μεταφορικά; Δυστυχώς δε πρόλαβα το hype train στην ώρα του, και με τρώει λίγο τώρα να αλλάξω τον mazzer super jolly...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, LuNaTiC είπε

Παλιά έπαιζε πολύ η Gaggia Classic για home entry χρήση ... αλλά απο οτι βλέπω η τιμή της έχει ξεφύγει !!!!!!

Ακόμη παίζει πολύ και κάποιες μέρες βρίσκεις την Inox (που είναι και η μόνη από ανοξείδωτο ατσάλι) γύρω στα 330.

13 ώρες πριν, d_gkal είπε

Αυριο λεω να παρω την Delonghi dedica ec685.

 

Σκέφτομαι μαύρη ή ινοξ. 

Παιζει διάφορα στην ποιότητα ανάλογα με το χρωμα;  

 

 

Επίσης βλέπω και την 785 με λιγα παραπάνω χρήματα αλλά δε κατάλαβα τι διαφορές έχει απ την 685 

Από όσα κατάλαβα δεν έχουν διαφορές μεταξύ τους πέρα από τα extra που συνοδεύουν την 785 καθώς και το μεταλλικό χρώμα. 

Επεξ/σία από skritikos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, DrKo είπε

Γεια!

Σκέφτομαι να αγοράσω την μηχανή Siemens EQ9 plus. Έχει κάνεις άποψη για την συγκεκριμένη;

Επειδή είναι αρκετά τα χρήματα που διαθέτεις, καλύτερα να βρεις κάπου να την  δοκιμάσεις. Εγώ σε υπεραυτόματη που έπινα για αρκετό καιρό ( Bosh Verocup), την θεωρώ κατώτερη από Lelit που πίνω τώρα, αλλά κάπως καλύτερη από Nespresso

 

11 ώρες πριν, thanasis00 είπε

Έχετε καμιά πρόταση για αγορά niche zero χωρίς να δώσουμε μια περιουσία σε τελωνείο και μεταφορικά; Δυστυχώς δε πρόλαβα το hype train στην ώρα του, και με τρώει λίγο τώρα να αλλάξω τον mazzer super jolly...

Πέρα από Niche zero, πώς και δεν κοιτάς Eureka Oro single dose;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, panos_90 είπε

Πέρα από Niche zero, πώς και δεν κοιτάς Eureka Oro single dose;

Τον έχω και αυτόν στα υπ΄όψη, θέλω να δω μερικές γνώμες ακόμα από κόσμο γιατί απ' όσο έχω καταλάβει είναι σχετικά καινούριος, έχει και αρκετή αναμονή στην αγορά, οπότε χαζεύω και τον niche κυρίως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, panos_90 είπε

Επειδή είναι αρκετά τα χρήματα που διαθέτεις, καλύτερα να βρεις κάπου να την  δοκιμάσεις. Εγώ σε υπεραυτόματη που έπινα για αρκετό καιρό ( Bosh Verocup), την θεωρώ κατώτερη από Lelit που πίνω τώρα, αλλά κάπως καλύτερη από Nespresso

Από Nespresso νομίζω είναι καλύτερο σχεδόν οτιδήποτε κυκλοφορεί 😁

 

4 ώρες πριν, DrKo είπε

Γεια!

Σκέφτομαι να αγοράσω την μηχανή Siemens EQ9 plus. Έχει κάνεις άποψη για την συγκεκριμένη;

Πάρα πάρα πολλά χρήματα για ένα σχεδόν σίγουρα μέτριο αποτέλεσμα. Την χρειάζεσαι για μικρό γραφείο ή κάπου που θα φτιάχνουν καφέ πολλά διαφορετικά άτομα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, skritikos είπε

Πάρα πάρα πολλά χρήματα για ένα σχεδόν σίγουρα μέτριο αποτέλεσμα. Την χρειάζεσαι για μικρό γραφείο ή κάπου που θα φτιάχνουν καφέ πολλά διαφορετικά άτομα;

 

Γιατί είναι σχεδόν σίγουρα μέτριο;

Αυτά που με τραβάνε σε αυτή την μηχανή είναι η διπλή θήκη για κόκκους, η δυνατότητα να έχεις διαφορετικό μέγεθος τριψήματος για κάθε θήκη κόκκων, η ποικιλία των καφέδων, και η συνδεσιμότητα σε εφαρμογή.

Θα είναι για σπίτι. Υπάρχει κάποια άλλη μηχανή στην αγορά με τα παραπάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DrKo είπε

Γιατί είναι σχεδόν σίγουρα μέτριο;

Αυτά που με τραβάνε σε αυτή την μηχανή είναι η διπλή θήκη για κόκκους, η δυνατότητα να έχεις διαφορετικό μέγεθος τριψήματος για κάθε θήκη κόκκων, η ποικιλία των καφέδων, και η συνδεσιμότητα σε εφαρμογή.

Θα είναι για σπίτι. Υπάρχει κάποια άλλη μηχανή στην αγορά με τα παραπάνω;

Αυτοματοποίηση και καφές δεν πάνε μαζί. Ακόμη και οι πιο απλές μέθοδοι παρασκευής δεν βγάζουν καλά αποτελέσματα όταν γίνονται από μηχανές.

Δυστυχώς για τους περισσότερους αλλά έτσι είναι.

Πολλοί θα θέλαμε να πατάμε 3 κουμπιά και να βγάζουμε υπέροχο καφέ, ειδικά όταν είμαστε σε ατελείωτα call από το σπίτι, αλλά η ως τώρα πορεία των αυτοματισμών έχει δείξει πως αυτό δεν γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ ήμουν στην ίδια φάση πριν 1 χρόνο, να επενδύσω σε semi auto + Μύλο ή σε fully automated. budget 600e. 

Κατέληξα σε fully automated, που βάζεις άκοπο τον καρπό και σου κόβει εκείνη την ώρα τα γραμμάρια ανάλογα τον καφέ που έχεις επιλέξει , επιλέγεις και μέγεθος κοπής κτλ. Σίγουρα ξέρω οτι με τα αντίστοιχα χρήματα σε semi auto + μύλο το αποστέλεσμα θα ήταν καλύτερο ΑΛΛΑ για ζεστό διπλό εσπρέσσο ή ένα καπουτσίνο (ξέχωριστή αφρογαλιέρα) είμαι πλήρως καλυμμένος και κερδίζεις οτι είναι πολύ hassle free . Στον κρύο δεν έχει τόσο καλό αποτέλεσμα αλλά έτσι και αλλιώς δεν πίνω κρύο .

η μηχανή που κατέληξα ήταν αυτή σε μαύρο Delonghi

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, panos_90 είπε

Πέρα από Niche zero, πώς και δεν κοιτάς Eureka Oro single dose;

αν διαβάσεις σε φόρουμ (αυτό που γράφω) έχει και αυτός τα θεματάκια του γιαυτό θα πρότεινα κάτι άλλο!

 

Επεξ/σία από snet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/1/2022 στις 1:46 ΠΜ, thodoris5321 είπε

Σχετικά με ένα βίντεο του Hoffmann που δοκίμαζε φθηνές μηχανές εσπρέσο, με μια Delonghi παρόμοια με τη δική σου μπόρεσε να βγάλει ένα, ας πούμε, καλύτερο αποτέλεσμα σε σχέση με τις υπόλοιπες. Θα σου έλεγα να μην πας σε Dedica ή κάτι παρόμοιο, δε θα δεις διαφορά.
Πρέπει πρώτα να πάρεις μύλο. Αν τα 150-180 είναι επίσης τα χρήματα που θα διαθέσεις για μύλο, θα σου πρότεινα να κοιτάξεις για κάποιο μεταχειρισμένο ηλεκτρικό, αλλιώς για καινούριο σε αυτή την τιμή χειροκίνητο, αν βρεις τον 1zpresso jx-pro.

 Καλησπέρα, σε ευχαριστω πολυ για την απάντηση. Ισως οντως παω για μυλο για τωρα εξαλλου τον ειχα στο πρόγραμμά. Για μια οικιακη συσκευή με την όποια θα εβλεπα καποια διαφορα στο καφε που να αξιζει τα χρήματά εχετε καποιος κατι να προτείνει; Ας ειναι σε μεγαλύτερο κοστος απο την υπάρχουσα αλλα να τα αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, weborious είπε

 Καλησπέρα, σε ευχαριστω πολυ για την απάντηση. Ισως οντως παω για μυλο για τωρα εξαλλου τον ειχα στο πρόγραμμά. Για μια οικιακη συσκευή με την όποια θα εβλεπα καποια διαφορα στο καφε που να αξιζει τα χρήματά εχετε καποιος κατι να προτείνει; Ας ειναι σε μεγαλύτερο κοστος απο την υπάρχουσα αλλα να τα αξίζει.

Gaggia Classic (2018+ model). Παίζει μεταξύ 330 και 390 από τους επίσημους για το Inox μοντέλο και όχι τα χρωματιστά. 

Αλλά πρώτα καλό μύλο. Καλός και οικονομικός πχ ο Lelit Fred 043, γύρω στα 200-250 από Barista.gr

https://lelit.com/product/fred-pl043mmi/

 

 

Επεξ/σία από skritikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/1/2022 στις 2:18 ΜΜ, skritikos είπε

Αυτοματοποίηση και καφές δεν πάνε μαζί. Ακόμη και οι πιο απλές μέθοδοι παρασκευής δεν βγάζουν καλά αποτελέσματα όταν γίνονται από μηχανές.

Δυστυχώς για τους περισσότερους αλλά έτσι είναι.

Πολλοί θα θέλαμε να πατάμε 3 κουμπιά και να βγάζουμε υπέροχο καφέ, ειδικά όταν είμαστε σε ατελείωτα call από το σπίτι, αλλά η ως τώρα πορεία των αυτοματισμών έχει δείξει πως αυτό δεν γίνεται.

OK! Προσωπικά δεν συμφωνώ και κάπως σαν τεχνοφοβία μου ακούγεται, αλλά δεν έχω εμπεριστατωμένη γνώμη επ' αυτού.

Όμως, εσύ την έχεις δοκιμάσει την συγκεκριμένη ή εικάζεις ότι θα είναι έτσι; Δηλαδή, έχεις δοκιμάσει την μηχανή αυτή και ξέρεις ότι θα είναι όχι καλή, ή απλά νομίζεις ότι θα είναι όπως λες;

Γενικά, έχει δοκιμάσει κανείς την μηχανή Siemens Eq9 Plus να δώσει μία γνώμη; 

Επεξ/σία από DrKo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...