Προς το περιεχόμενο

Αγορά μηχανής espresso


nkapsa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, d_gkal είπε

Ποια η γνώμη σας για την ariete 1318; 

Για οικιακή χρηση, ενα δυο εσπρέσσο ανα ημερα

Μακριά! Για όσα χρήματα και αν την έχεις βρει!

Σε τέτοιο κόστος θα δεις την Dedica που αναφέραμε πιο πάνω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

39 minutes ago, skritikos said:

Μακριά! Για όσα χρήματα και αν την έχεις βρει!

Σε τέτοιο κόστος θα δεις την Dedica που αναφέραμε πιο πάνω.

 

150-170 ευρώ την βρίσκω. 

Τόσο μάπα είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, d_gkal είπε

150-170 ευρώ την βρίσκω. 

Τόσο μάπα είναι;

σου πουλάει οτι εχει κ μυλο. κ για μενα στη θεση σου θα πηγαινα στα 150 στη delongi https://www.skroutz.gr/s/12222091/Delonghi-Dedica-Pump-Red-EC685-R-Μηχανή-Espresso-1300W-Πίεσης-15bar.html?from=sku_color_variations

κ αν ντε κ καλα θες κ μυλο https://www.skroutz.gr/s/348114/Delonghi-KG79-Ηλεκτρικός-Μύλος-Καφέ-110W-με-Χωρητικότητα-120gr-και-16-Επίπεδα-Άλεσης-Μαύρος.html που με αυτο το hack πιάνει κόψιμο μυλου των 150 ευρω https://www.youtube.com/watch?v=LuXKQs3RJi8

 

μοναδικο μειωνεκτιμα οτι δεν ειναι ολα σε ενα, αλλα θεωρω με αυτο το συνδιασμο θα είσαι 2 κλικ πανω απο την ariete 

PS απλα δες αξιολογήσεις στην μια κ στην αλλη κ θα καταλαβεις γτ λέμε στα ιδια χρηματα καλυτερα την delongi 

Επεξ/σία από sndev
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα τι θέλεις να πεις! 

Είδα και αξιολογήσεις... 

 

Μύλο έχω εναν απ τα lidl για όταν παίρνω κόκκους. 

Συνήθως αγοράζω έτοιμο κομμένο ( dimelo κυριως απο σουπερ μάρκετ ή coffee island)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω την Delonghi EC685. Μέχρι 150-180 ευρώ μηχανές νομίζω δεν έχει αντίπαλο. Όσο για μύλο δεν πας σε ηλεκτρικό φτηνό σε καμία περίπτωση. Χειροκίνητο porlex tall . Για να δεις καλύτερα κοψίματα πρέπει να πας σε ηλεκτρικό 150 ευρώ και πάνω.

Επεξ/σία από sakks80
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, sakks80 είπε

Έχω την Delonghi EC685. Μέχρι 150-180 ευρώ μηχανές νομίζω δεν έχει αντίπαλο. Όσο για μύλο δεν πας σε ηλεκτρικό φτηνό σε καμία περίπτωση. Χειροκίνητο porlex tall . Για να δεις καλύτερα κοψίματα πρέπει να πας σε ηλεκτρικό 150 ευρώ και πάνω.

μεχρι τα 300 δεν εχει αντιπαλο βασικα αποψη μου και ισως και λιγο παραπανω.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/12/2021 στις 2:41 ΜΜ, d_gkal είπε

Κατάλαβα τι θέλεις να πεις! 

Είδα και αξιολογήσεις... 

 

Μύλο έχω εναν απ τα lidl για όταν παίρνω κόκκους. 

Συνήθως αγοράζω έτοιμο κομμένο ( dimelo κυριως απο σουπερ μάρκετ ή coffee island)

Αν έχεις μύλο με μαχαίρια (που βασικά είναι για μπαχαρικά και μαγειρέματα) καλύτερα να βάζεις τα φασόλια του καφέ στο  ξύλο κοπής και να τα χτυπάς με ένα σφυρί. Καλύτερη δουλειά θα γίνεται και καλύτερη γεύση θα βγάζουν 😋

1 ώρα πριν, katanalwtis είπε

μεχρι τα 300 δεν εχει αντιπαλο βασικα αποψη μου και ισως και λιγο παραπανω.
 

Στα 300+κάτι βρίσκεις με λίγη τύχη και ψάξιμο την Gaggia Classic SS, που είναι κλάσεις ικανότερη και καλύτερη κατασκευή. Η Dedica για 150-180 είναι καλή επιλογή.

Αν κάποιος πίνει πολλούς καφέδες και ψάχνεται, εγώ πάντα θα προτείνω το να μαζέψει (ή δικαιολογήσει) περισσότερα χρήματα και να ξεκινά σαν βάση από την stainless steel Gaggia (όχι από τις έγχρωμες, δεν είναι από ανοξείδωτο ατσάλι!).

 

 

Επεξ/σία από skritikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The Best Espresso Machine Under £500 - YouTube

Νομιζω τα πραγματα που λεει ειναι ξεκαθαρα. 
gaggia  θα συνιστουσα μονο στη περιπτωση που καποιος θελει να "παιξει" με τους καφεδες θερμοκρασιες κτλπ που δεν εχει προβλημα να πεταει καφεδες μεχρι να τη μαθει πως δουλευει αλλα και να γινει μπαριστα...Αν και σε αυτη τη περιπτωση θα κοιταγα για κατι καλυτερο πχ την lelit
deloghi και μπαμινο εαν θελεις ο καφες να βγαινει καθε φορα το ιδιο και διχως κοπο ή σκοτουρες. Οκ το αποτελεσμα δεν μπορει να ειναι επαγγελματικης μηχανης (αν και οποτε πινω απεξω πλεον λεω τι μλκια καφε μας πουλανε) αλλα το αποτελεσμα ειναι καθε φορα το ιδιο διχως να μετρας δευτερολεπτα θερμοκρασιες κτλπ.

Ειναι δυο διαφορετικες μηχανες και απευθυνονται σε διαφορετικο κοσμο.

Αποψη μου ο μυλος ειναι το βασικοτερο και καλυτερα να ακουμπησει καποιος τα χρηματα του εκει αν ειναι ζορισμενος στο μπαντζετ.

Επεξ/σία από katanalwtis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, katanalwtis είπε

Αποψη μου ο μυλος ειναι το βασικοτερο και καλυτερα να ακουμπησει καποιος τα χρηματα του εκει αν ειναι ζορισμενος στο μπαντζετ.

Ναι αλλά καλός μύλος με pressurized basket και >9bar μηχανή χάνει λίγο την ουσία του. Οπότε θέλει λίγο ψάξιμο ή σταδιακή αναβάθμιση αν φαίνεται μεγάλο το αρχικό ποσό αγοράς καλής μηχανής και καλού μύλου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, katanalwtis είπε

The Best Espresso Machine Under £500 - YouTube

Νομιζω τα πραγματα που λεει ειναι ξεκαθαρα. 
gaggia  θα συνιστουσα μονο στη περιπτωση που καποιος θελει να "παιξει" με τους καφεδες θερμοκρασιες κτλπ που δεν εχει προβλημα να πεταει καφεδες μεχρι να τη μαθει πως δουλευει αλλα και να γινει μπαριστα...Αν και σε αυτη τη περιπτωση θα κοιταγα για κατι καλυτερο πχ την lelit
deloghi και μπαμινο εαν θελεις ο καφες να βγαινει καθε φορα το ιδιο και διχως κοπο ή σκοτουρες. Οκ το αποτελεσμα δεν μπορει να ειναι επαγγελματικης μηχανης (αν και οποτε πινω απεξω πλεον λεω τι μλκια καφε μας πουλανε) αλλα το αποτελεσμα ειναι καθε φορα το ιδιο διχως να μετρας δευτερολεπτα θερμοκρασιες κτλπ.

Ειναι δυο διαφορετικες μηχανες και απευθυνονται σε διαφορετικο κοσμο.

Αποψη μου ο μυλος ειναι το βασικοτερο και καλυτερα να ακουμπησει καποιος τα χρηματα του εκει αν ειναι ζορισμενος στο μπαντζετ.

Σχετικά με τις Lelit. Όντως αξίζουν αλλά έχει νόημα να περάσεις εκεί πηγαίνοντας στην Anna με το PID, που το φτηνότερο που την βρίσκεις είναι 1-2 φορές κάθε χρόνο γύρω στα 500. Και μετά όντως 100% θες καλό μύλο. Σου βάζω τον πολύ απλό και καλό Fred της Lelit πάλι. Φτάνεις τα 700 χωρίς να βάλω tamper, καθαριστικά κα. 

Ενώ με την Gaggia για κάποιον που ακόμη και τα 300 τον ζορίζουν (και είναι απόλυτα σεβαστό αυτό) με το pressurized basket που έρχεται μαζί και κάποια πειράματα με κάποιον roaster για την κοπή, μπορεί κάποιος να πιει αξιόλογο καφέ χωρίς πολύ κόπο. Και αργότερα μπαίνει και ένας μύλος, πχ o Fred με άλλα 200 και με 550 έχει κάποιος ένα πολύ αξιόλογο σύνολο που θα του βγάλει 10-20 χρόνια χαλαρά.

Αν βέβαια είναι για μένα, και έχοντας φτάσει στα 550 φυσικά θα πήγαινα στα 700+ με το Lelit combo που ανέφερα πριν.

Μιλάμε για μια επένδυση με ένα κόστος που σε βάθος χρόνου είναι μηδενικό.

 

 

2 ώρες πριν, thanasis00 είπε

Ναι αλλά καλός μύλος με pressurized basket και >9bar μηχανή χάνει λίγο την ουσία του. Οπότε θέλει λίγο ψάξιμο ή σταδιακή αναβάθμιση αν φαίνεται μεγάλο το αρχικό ποσό αγοράς καλής μηχανής και καλού μύλου.

Ευτυχώς όλες οι καλές "φτηνές" πάνε στα ~9 πολύ πολύ εύκολα. Ειδικά οι Lelit, μια βίδα υπόθεση.

Και η Gaggia Classic, ένα ελατήριο των 10 ευρώ.

Επεξ/σία από skritikos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, katanalwtis είπε

The Best Espresso Machine Under £500 - YouTube

Νομιζω τα πραγματα που λεει ειναι ξεκαθαρα. 
gaggia  θα συνιστουσα μονο στη περιπτωση που καποιος θελει να "παιξει" με τους καφεδες θερμοκρασιες κτλπ που δεν εχει προβλημα να πεταει καφεδες μεχρι να τη μαθει πως δουλευει αλλα και να γινει μπαριστα...Αν και σε αυτη τη περιπτωση θα κοιταγα για κατι καλυτερο πχ την lelit
deloghi και μπαμινο εαν θελεις ο καφες να βγαινει καθε φορα το ιδιο και διχως κοπο ή σκοτουρες. Οκ το αποτελεσμα δεν μπορει να ειναι επαγγελματικης μηχανης (αν και οποτε πινω απεξω πλεον λεω τι μλκια καφε μας πουλανε) αλλα το αποτελεσμα ειναι καθε φορα το ιδιο διχως να μετρας δευτερολεπτα θερμοκρασιες κτλπ.

Ειναι δυο διαφορετικες μηχανες και απευθυνονται σε διαφορετικο κοσμο.

Αποψη μου ο μυλος ειναι το βασικοτερο και καλυτερα να ακουμπησει καποιος τα χρηματα του εκει αν ειναι ζορισμενος στο μπαντζετ.

Η Gaggia δεν έχει pid από μόνη της. Όπως έρχονται στοκ αυτές οι μηχανές, η bambino είναι η καλύτερη γιατί έρχεται ρυθμισμένη στα 9 bar, δεν έχει καμία σχέση με τη delonghi.
 

4 ώρες πριν, skritikos είπε

Ευτυχώς όλες οι καλές "φτηνές" πάνε στα ~9 πολύ πολύ εύκολα. Ειδικά οι Lelit, μια βίδα υπόθεση.

Και η Gaggia Classic, ένα ελατήριο των 10 ευρώ.

Καλύτερα να τις δώσεις σε service να τις ρυθμίσουν. Ειδικά τις Lelit με τη "βίδα", που της βάζουν κόλλα και πρέπει να το ζεστάνεις για να λιώσει η κόλλα διαλύεται η opv.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάτι πιο απλό χωρίς μύλους κτλ, πήρε το μάτι μου στον Σκλαβενίτη μια μηχανή 3 σε 1 που παίρνει κάψουλες nespresso, dolce gusto αλλά και χύμα καφέ. 

Έχει κανείς άποψη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, thodoris5321 είπε

Καλύτερα να τις δώσεις σε service να τις ρυθμίσουν. Ειδικά τις Lelit με τη "βίδα", που της βάζουν κόλλα και πρέπει να το ζεστάνεις για να λιώσει η κόλλα διαλύεται η opv.

Μην κάνουμε τα εύκολα δύσκολα! Για κάποιον που πιάνουν τα χέρια του και έχει τα κατάλληλα εργαλεία αυτές οι επεμβάσεις είναι αστείες. Για όσους δεν γνωρίζουν ή φοβούνται τις Lelit τις ρυθμίζουν και τα σοβαρά καταστήματα αν το ζητήσετε κατά την παραγγελία. 

11 ώρες πριν, zio10 είπε

Σε κάτι πιο απλό χωρίς μύλους κτλ, πήρε το μάτι μου στον Σκλαβενίτη μια μηχανή 3 σε 1 που παίρνει κάψουλες nespresso, dolce gusto αλλά και χύμα καφέ. 

Έχει κανείς άποψη;

Την κοιτάς, την κερνάς καφέ και τα λέτε, και έπειτα τρέχεις μακριά!

Αν σκεφτείς πόσο χάλια καφέ κάνουν οι Nespresso και οι Dolce Gusto σκέψου τι θα κάνει αυτή που είναι και 3 σε 1....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, skritikos είπε

Μην κάνουμε τα εύκολα δύσκολα! Για κάποιον που πιάνουν τα χέρια του και έχει τα κατάλληλα εργαλεία αυτές οι επεμβάσεις είναι αστείες. Για όσους δεν γνωρίζουν ή φοβούνται τις Lelit τις ρυθμίζουν και τα σοβαρά καταστήματα αν το ζητήσετε κατά την παραγγελία. 

Την κοιτάς, την κερνάς καφέ και τα λέτε, και έπειτα τρέχεις μακριά!

Αν σκεφτείς πόσο χάλια καφέ κάνουν οι Nespresso και οι Dolce Gusto σκέψου τι θα κάνει αυτή που είναι και 3 σε 1....

Δεν θεωρώ χάλια τον καφέ που βγάζουν, τον πίνω ευχάριστα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...