Προς το περιεχόμενο

Αγορά μηχανής espresso


nkapsa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, zio10 είπε

Δεν θεωρώ χάλια τον καφέ που βγάζουν, τον πίνω ευχάριστα!

Αμα σου αρεσει αυτος ο καφες τοτε μην το ψαχνεις παραπανω.

O Sritikos τα λεει πολυ σωστα στο απο πανω ποστ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, zio10 είπε

Δεν θεωρώ χάλια τον καφέ που βγάζουν, τον πίνω ευχάριστα!

Αντικειμενικά στο σύμπαν του καλού καφέ είναι χάλια. Έστω από επιεικώς μέτριοι και κάτω. Είναι μέχρι να πιείς καλούς καφέδες από γνώστες. Όπως πολλά πράγματα, η γεύση διαμορφώνεται ανάλογα με το πως θα την μάθουμε.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, skritikos είπε

Αντικειμενικά στο σύμπαν του καλού καφέ είναι χάλια. Έστω από επιεικώς μέτριοι και κάτω. Είναι μέχρι να πιείς καλούς καφέδες από γνώστες. Όπως πολλά πράγματα, η γεύση διαμορφώνεται ανάλογα με το πως θα την μάθουμε.

 

Πάνω σε αυτό αξίζει να δείτε το παρακάτω βιντεάκι, που δείχνει πρακτικά τις διαφορές σε κάθε ποικιλία καφέ που δοκιμάζουν, και πόσο εύκολο είναι να παρασυρθείς και να σου αρέσει κάτι, μόνο και μόνο επειδή το συγκρίνεις με κάτι άλλο. 

Όντως κατά 80-90% ο καφές που πίνουμε εκεί έξω ή στο σπίτι είναι κάτω του μετρίου, και αυτό γιατί δεν δίνεται αρκετή σημασία στη σωστή επιλογή καφέ και τρόπο παρασκευής. Και για να το σημειώσω, ο εσπρέσσο δεν είναι ο μόνος καφές που είναι "σωστός", δηλαδή δε χρειάζεται να δώσετε μια περιουσία για να πιείτε καλό καφέ. Φοβερό καφέ πίνεις και από drip coffee (πχ V60, chemex), και από press method (πχ aeropress, french press), παίρνοντας όχι απλά ωραίο καφέ, αλλά και όλα τα αρώματα που μπορεί να δώσει ο κόκκος. Πιο σημαντικό είναι να έχετε φρέσκο κόκκο (10-15 μέρες μετά το roasting ιδανικά, και μέχρι 2 μήνες από το roast date), τον οποίο τρίβετε επί τόπου πριν την εκχύλιση, για να πιείτε έναν ωραίο καφέ, παρά τα πολύ ακριβά μηχανήματα και οι ακριβές μέθοδοι. Ο εσπρέσσο είναι απλά ένα είδος εκχύλισης ακόμα, και για να πάρεις το πιο άρτιο αποτέλεσμα χρειάζεται κάποιες προϋποθέσεις για να πάρεις το μέγιστο αποτέλεσμα, αλλιώς είναι απλά ένας ακόμα μέτριος καφές. Με τις άλλες μεθόδους, ο εξοπλισμός είναι πολύ πιο φθηνός, αλλά θέλει περισσότερη προσοχή στη διαδικασία.

 

Επεξ/σία από thanasis00
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, isim είπε

Αμα σου αρεσει αυτος ο καφες τοτε μην το ψαχνεις παραπανω.

O Sritikos τα λεει πολυ σωστα στο απο πανω ποστ.

 

8 ώρες πριν, skritikos είπε

Αντικειμενικά στο σύμπαν του καλού καφέ είναι χάλια. Έστω από επιεικώς μέτριοι και κάτω. Είναι μέχρι να πιείς καλούς καφέδες από γνώστες. Όπως πολλά πράγματα, η γεύση διαμορφώνεται ανάλογα με το πως θα την μάθουμε.

 

Μου αρέσει πολύ ο καφές, οποιοσδήποτε καφές! Απολαμβάνω έναν ωραίο εσπρέσσο από καλή μηχανή και από άνθρωπο που ξέρει, αλλά απολαμβάνω και έναν ζεστό νες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά.

Τελικά αγόρασα την dedica ec685 και πιστεύω άξιζε τα λεφτά της. Αγόρασα καφέ από μάρκετ lavazza rosa σε σκόνη. Αρκετά καλή γεύση καφέ και άρωμα αλλά έχω ένα θέμα. Ο καφές έχει πολύ λίγο καϊμάκι. Θέλει πιο πολύ πάτημα θέλει πιο λίγο?

Επεξ/σία από Panoslam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Panoslam είπε

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά.

Τελικά αγόρασα την dedica ec685 και πιστεύω άξιζε τα λεφτά της. Αγόρασα καφέ από μάρκετ lavazza rosa σε σκόνη. Αρκετά καλή γεύση καφέ και άρωμα αλλά έχω ένα θέμα. Ο καφές έχει πολύ λίγο καϊμάκι. Θέλει πιο πολύ πάτημα θέλει πιο λίγο?

μη σε απασχολεί το καϊμάκι σε αυτή τη φάση και μην κρίνεις το καφέ οπτικά

 

είσαι με pressurised portafilter που σημαίνει ότι το καϊμάκι είναι εντελώς διακοσμητικό ώστε να σου δίνει την ψευδαίσθηση του εσπρέσο

αν επιμένεις στο θέμα οπτικά, δες ένα βίντεο με καλό εσπρέσο και σύγκρινέ το με τις φουσκάλες που θα πάρεις από ένα τέτοιο καλαθάκι.

 

υπάρχουν και άλλα να σου πω πάνω στο θέμα αλλά όπως είπα δεν έεχι νόημα στην παρούσα φάση!

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, snet είπε

μη σε απασχολεί το καϊμάκι σε αυτή τη φάση και μην κρίνεις το καφέ οπτικά

 

είσαι με pressurised portafilter που σημαίνει ότι το καϊμάκι είναι εντελώς διακοσμητικό ώστε να σου δίνει την ψευδαίσθηση του εσπρέσο

αν επιμένεις στο θέμα οπτικά, δες ένα βίντεο με καλό εσπρέσο και σύγκρινέ το με τις φουσκάλες που θα πάρεις από ένα τέτοιο καλαθάκι.

 

υπάρχουν και άλλα να σου πω πάνω στο θέμα αλλά όπως είπα δεν έεχι νόημα στην παρούσα φάση!

 

 

+1

Ειδικά με έτοιμο κομμένο καφέ από το super market που μπορεί να είναι και 12 μηνών....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 14/11/2021 στις 11:43 ΜΜ, thodoris5321 είπε

Από τέτοιες καφετέριες έχω πιεί και καλούς και μέτριους καφέδες. Αν το μαγαζί που αναφέρεσαι κάνει καλούς καφέδες τότε μην περιμένεις να βγάζεις κάτι ισάξιο, αλλά δε νομίζω και να πεις ποτέ "όχι δε θα φτιάξω εδώ αλλά θα πάρω απ' το μαγαζί επειδή κάνει ιδιαίτερα καλύτερο καφέ" παρά μόνο κάποιες φορές λόγω όρεξης.

Χαιρετω!Πηρα 2-3 καφεδες 250g απο το μαγαζι που προτεινες αλλα δεν εχω ενθουσιαστει ακομη.

Στην παρουσα φαση φτιαχνω καφεδες που θα εδινα ενα 4-5/10(Καποιο βγαινουν πιο νεροζουμι,αλλα θελω μεγαλυτερη ποσοτητα/σαν αυτη που επαιρνα απο καφετεριες και για αυτο το αποτελεσμα) αλλα ξερω χρειαζεται να πειραματιστω πολυ.Μπορει να φταιει και ο καφες που εχω διαλεξει καθως νομιζα οτι μου αρεσουν οι πικροι αλλα αυτοι μου φαινονται αρκετα πικροι :P.

Αποφάσισα να παρω και καποιος κλασικους απο Hausbrandt και Lavazza οποτε περιμενω να τελειωσουν οι κοκκοι απο τον πρωτο και να προχωρήσω,αυτά για τωρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Turbani είπε

Χαιρετω!Πηρα 2-3 καφεδες 250g απο το μαγαζι που προτεινες αλλα δεν εχω ενθουσιαστει ακομη.

Στην παρουσα φαση φτιαχνω καφεδες που θα εδινα ενα 4-5/10(Καποιο βγαινουν πιο νεροζουμι,αλλα θελω μεγαλυτερη ποσοτητα/σαν αυτη που επαιρνα απο καφετεριες και για αυτο το αποτελεσμα) αλλα ξερω χρειαζεται να πειραματιστω πολυ.Μπορει να φταιει και ο καφες που εχω διαλεξει καθως νομιζα οτι μου αρεσουν οι πικροι αλλα αυτοι μου φαινονται αρκετα πικροι :P.

Αποφάσισα να παρω και καποιος κλασικους απο Hausbrandt και Lavazza οποτε περιμενω να τελειωσουν οι κοκκοι απο τον πρωτο και να προχωρήσω,αυτά για τωρα!

Άποψη μου, ξεκίνα με τις αναλογίες που σχετίζονται με τα καλαθάκια που έχεις. Και όταν πετύχεις με κάποια σταθερότητα αυτά τα αποτελέσματα πας για μεγαλύτερες ποσότητες (που έτσι κι αλλιώς δεν γίνονται χωρίς πολλαπλές εκχυλίσεις).

Εκτός αν δεν κατάλαβα εγώ τι εννοείς με τις 'ποσότητες' που ανέφερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, skritikos είπε

Άποψη μου, ξεκίνα με τις αναλογίες που σχετίζονται με τα καλαθάκια που έχεις. Και όταν πετύχεις με κάποια σταθερότητα αυτά τα αποτελέσματα πας για μεγαλύτερες ποσότητες (που έτσι κι αλλιώς δεν γίνονται χωρίς πολλαπλές εκχυλίσεις).

Εκτός αν δεν κατάλαβα εγώ τι εννοείς με τις 'ποσότητες' που ανέφερες.

Νομιζω το ιδιο εννοουμε,αλλα το θεμα μου ειναι πως επινα π.χ. 150 ml cappuccino και τωρα με μια δοση θα φτιαξω 40?(ή οσο ειναι/λιγοτερο).Αν θα θελει πολλαπλες εκχυλισεις φοβαμαι μην το παρακανω με την καφεινη και παθω και τιποτα.

Επίσης έχει κάποιος λύση για να κρατιεται ο καφες ζεστος περισσοτερο?Απο καφετεριες επαιρνα τα χαρτινα ποτηρακια με το πλαστικο καπακι και ετσι το κρατουσαν ζεστο,τωρα που το βαζω σε γυαλινο ποτηρι χωρις καπακι κρυωνει πολυ πιο γρηγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Turbani είπε

Νομιζω το ιδιο εννοουμε,αλλα το θεμα μου ειναι πως επινα π.χ. 150 ml cappuccino και τωρα με μια δοση θα φτιαξω 40?(ή οσο ειναι/λιγοτερο).Αν θα θελει πολλαπλες εκχυλισεις φοβαμαι μην το παρακανω με την καφεινη και παθω και τιποτα.

Επίσης έχει κάποιος λύση για να κρατιεται ο καφες ζεστος περισσοτερο?Απο καφετεριες επαιρνα τα χαρτινα ποτηρακια με το πλαστικο καπακι και ετσι το κρατουσαν ζεστο,τωρα που το βαζω σε γυαλινο ποτηρι χωρις καπακι κρυωνει πολυ πιο γρηγορα.

Από τα 150-200 ενός cappucino μόνο τα 60ml είναι καφές. Άρα θες 2 * 30 σε απλή μηχανή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, skritikos είπε

Από τα 150-200 ενός cappucino μόνο τα 60ml είναι καφές. Άρα θες 2 * 30 σε απλή μηχανή.

 

Ειχα την εντυπωση οτι επινα περισσοτερο καφε(σε ποσοτητα) απο την καφετερια οποτε λεω να παραγγειλω ακομη μια φορα για να δω ποσο βγαινει στην κουπα για να πειραματιστω μετα.Γνωριζεις αν συνηθως οι καφετεριες βαζουν περισσοτερο απο 60 ml?Περιεργο μου φαινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Turbani είπε

Ειχα την εντυπωση οτι επινα περισσοτερο καφε(σε ποσοτητα) απο την καφετερια οποτε λεω να παραγγειλω ακομη μια φορα για να δω ποσο βγαινει στην κουπα για να πειραματιστω μετα.Γνωριζεις αν συνηθως οι καφετεριες βαζουν περισσοτερο απο 60 ml?Περιεργο μου φαινεται

Στην Ελλάδα μπορεί να βάζουν και 20 μπορεί να βάζουν και 100 🤣

Οι σωστές αναλογίες είναι συγκεκριμένες, από εκεί και έπειτα ένας καφές δεν μπορεί να ονομάζεται με το ίδιο όνομα πια.

 

Από μια πρόχειρη αναζήτηση μια που δεν με αφήνει να ανεβάσω από το storage μου.

espresso-guide-set-of-coffee-types-vecto

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Turbani είπε

Χαιρετω!Πηρα 2-3 καφεδες 250g απο το μαγαζι που προτεινες αλλα δεν εχω ενθουσιαστει ακομη.

Στην παρουσα φαση φτιαχνω καφεδες που θα εδινα ενα 4-5/10(Καποιο βγαινουν πιο νεροζουμι,αλλα θελω μεγαλυτερη ποσοτητα/σαν αυτη που επαιρνα απο καφετεριες και για αυτο το αποτελεσμα) αλλα ξερω χρειαζεται να πειραματιστω πολυ.Μπορει να φταιει και ο καφες που εχω διαλεξει καθως νομιζα οτι μου αρεσουν οι πικροι αλλα αυτοι μου φαινονται αρκετα πικροι :P.

Αποφάσισα να παρω και καποιος κλασικους απο Hausbrandt και Lavazza οποτε περιμενω να τελειωσουν οι κοκκοι απο τον πρωτο και να προχωρήσω,αυτά για τωρα!

Ψάξε τις ρυθμίσεις της μηχανής να δεις τι επιλογές έχει. Πχ αν πικρίζει ο καφές τα πρώτα που θα κοιτάξεις είναι αν έχει επιλογή να χαμηλώσεις τη θερμοκρασία, να βγάλεις λιγότερο ρόφημα καφέ, ή ακόμα και να ρυθμίσεις πιο χοντροκομμένο κόψιμο στον καφέ.
Με λίγους πειραματισμούς πιστεύω θα το βρεις το sweet spot. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, thodoris5321 είπε

Ψάξε τις ρυθμίσεις της μηχανής να δεις τι επιλογές έχει. Πχ αν πικρίζει ο καφές τα πρώτα που θα κοιτάξεις είναι αν έχει επιλογή να χαμηλώσεις τη θερμοκρασία, να βγάλεις λιγότερο ρόφημα καφέ, ή ακόμα και να ρυθμίσεις πιο χοντροκομμένο κόψιμο στον καφέ.
Με λίγους πειραματισμούς πιστεύω θα το βρεις το sweet spot. 

Η θερμοκρασια το επηρεαζει?Η αληθεια ειναι επελεξα το high temperature setting γιατι οπως ειπα παραπανω κρυωνει γρηγορα ο καφες και σκεφτηκα ετσι θα παραμεινει πιο ζεστος για περισσοτερη ωρα αλλα δεν ηξερα οτι εχει τετοια συνεπεια.

Περιμενω να τελειωσει αυτη η φουρνια και να βαλω κατι σε lavazza ή hausbrandt να δω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...