Προς το περιεχόμενο

Δέσμευση τύπου 97 σε τραπεζικό λογαριασμό


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα χρήματα δεσμεύονται έως ότου συμπληρωθεί ένα Χ πόσο (ανάλογα με τις οφειλές σου) και τότε θα τα τραβήξουν και θα σου έρθει ξανά ειδοποίηση από την τράπεζα.

Μπες μέσα στο taxis, κάνε ρύθμιση το ποσό και επικοινώνησε με την ΔΟΥ για να άρουν την κατάσχεση. Αναρωτιέμαι γιατί δεν τα ρύθμισες με τις 120 να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Θα γλύτωνες και ένα ποσοστό από τις προσαυξήσεις.

Όλα τα παραπάνω για ΔΟΥ. Αν οφείλεις σε ταμεία θα πρέπει να απευθυνθείς στο ΚΕΑΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
3 ώρες πριν, MakeGreeceSexyAgain είπε

Τα χρήματα δεσμεύονται έως ότου συμπληρωθεί ένα Χ πόσο (ανάλογα με τις οφειλές σου) και τότε θα τα τραβήξουν και θα σου έρθει ξανά ειδοποίηση από την τράπεζα.

Μπες μέσα στο taxis, κάνε ρύθμιση το ποσό και επικοινώνησε με την ΔΟΥ για να άρουν την κατάσχεση. Αναρωτιέμαι γιατί δεν τα ρύθμισες με τις 120 να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Θα γλύτωνες και ένα ποσοστό από τις προσαυξήσεις.

Όλα τα παραπάνω για ΔΟΥ. Αν οφείλεις σε ταμεία θα πρέπει να απευθυνθείς στο ΚΕΑΟ.

Ακόμα και με ρύθμιση πλέον δεν γίνεται άρση της κατάσχεσης (άρση γίνεται μόνο αν πληρωθεί προκαταβολή πάνω από το 70%και αυτό υπό προϋποθέσεις πάλι)

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Ακόμα και με ρύθμιση πλέον δεν γίνεται άρση της κατάσχεσης (άρση γίνεται μόνο αν πληρωθεί προκαταβολή πάνω από το 70%και αυτό υπό προϋποθέσεις πάλι)

Σοβαρά; Τραγικό. Καλά και τα δεσμευμένα χρήματα που πάνε αφού το χρέος έχει ρυθμιστεί; 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, MakeGreeceSexyAgain είπε

Σοβαρά; Τραγικό. Καλά και τα δεσμευμένα χρήματα που πάνε αφού το χρέος έχει ρυθμιστεί; 🤔

Ναι είμαι καμένος από χέρι, αν αποπληρωθεί το χρέος ανοίγουν οι λογαριασμοί και ειδικά κομπλέ

αν μιλάς για πόσα πέραν της δόσεις πρέπει να πηγαίνεις στην εφορία να τα καταθέτουν στην ανάλογη ταυτότητα οφειλής ως που να ξεχρέωσεις

Επεξ/σία από Inuyasha
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/10/2019 στις 8:36 ΠΜ, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Δεσμευμένα φαίνονται μέσα στο ebanking. Στο taxis δεν έχουν φανεί ακόμα.

Αρα δε ν εχει γινει κατασχεση αλλα δεσμευση (μπορεις να το επαληθευσεις απο το συνολικο υπολοιπο και το διαθεσιμο)

Προλαβαινεις να κανεις ρυθμιση και να αποδεσμευτουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, archer100 είπε

Αρα δε ν εχει γινει κατασχεση αλλα δεσμευση (μπορεις να το επαληθευσεις απο το συνολικο υπολοιπο και το διαθεσιμο)

Προλαβαινεις να κανεις ρυθμιση και να αποδεσμευτουν

Όχι αν η κατάσχεση είναι από εφορία γίνονται δέσμευση, πρέπει μετά να πας τράπεζα να τα "στείλει" εφορία και αν έχεις αρκετά διαφορετικά χρεοι να πας και εφορία να να τα μοιράσει στις διάφορες ταυτότητες οφειλής

Αν δεν από πληρωθεί ένα χρέος η κατάσχεση δεν φεύγει, λεφτά πίσω δεν περνεις

Απλά όπως καμία φορά κάνεις αγορά με κάρτα και βλέπεις διαφορετικά λογιστικά/διαθέσιμα υπόλοιπα κάτι παρόμοιο παίζει και με της κατασχέσεις (απλά εδώ πρέπει να πας για να τα ελευθερώσουν προς την εφορία)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν . 372 ευρώ έως τώρα . Τα λεφτά αυτά ήταν έναντι μισθοδοσίας. Ο λογαριασμός είναι ακατάσχετος και σημερα πήγα στην εφορία του Πύργου η οποία δεν έχει δώσει εντολή για κατάσχεση . Βέβαια το χρεος που έχω είναι από πιο παλιά , εποχές που ήμουν σε άλλη εφορία . Το πρωί θα πάω τράπεζα να μου πουν . Δεν ξέρω αν η κάθε εφορία βλέπει τα δικά της .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Λοιπόν . 372 ευρώ έως τώρα . Τα λεφτά αυτά ήταν έναντι μισθοδοσίας. Ο λογαριασμός είναι ακατάσχετος

Ο ακατάσχετος λογαριασμός , νομίζω πρέπει να δηλωθεί εκτός απ την εφορία

ΚΑΙ στη Τράπεζα που τον έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 λεπτά πριν, Stam53 είπε

Ο ακατάσχετος λογαριασμός , νομίζω πρέπει να δηλωθεί εκτός απ την εφορία

ΚΑΙ στη Τράπεζα που τον έχεις.

Ο ακατασχετοε πλέον δηλώνετε μέσα απο το taxis και οι τράπεζα το βλέπει 1-3 μέρες μετά, οι δηλώσεις που κάναμε παλιότερα στην τράπεζα δεν έχουν καμία αξία

1ακατασχετος λογαριασμός δηλωμένος μέσα από το taxis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά είναι η ** εφορία Αθηνών που άνηκα παλαιότερα. Το χρέος είναι απο παλαιότερα.

Θα πάω αύριο με τις δηλώσεις των τελευταίων ετών να κάνουν τους συμψηφισμούς τους μιας και θα έπρεπε να έχει αφαιρεθεί από το χρέος ένα ποσό 900 ευρώ από πιστωτικές δηλώσεις συν τα 372 που μου έχουν πάρει , οπότε πάμε στα 1272 ευρώ . 1800 περίπου είναι το ποσό που χρωστάω συνολικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκρη δεν βγήκε τελικά. Η τα πληρώνω όλα με αφαιρεση προστίμων η τίποτα. Διακανονισμό δεν μου έκαναν. 

Οπότε πιθανόν να τα πληρώσω όλα , να φύγουν και οι τόκοι , να μειωθεί το ποσό και να πάρω μετά τα λεφτά που μου οφείλουν αυτοί. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
51 λεπτά πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Άκρη δεν βγήκε τελικά. Η τα πληρώνω όλα με αφαιρεση προστίμων η τίποτα. Διακανονισμό δεν μου έκαναν. 

Οπότε πιθανόν να τα πληρώσω όλα , να φύγουν και οι τόκοι , να μειωθεί το ποσό και να πάρω μετά τα λεφτά που μου οφείλουν αυτοί. 

Ερώτηση, μέσα στο taxis δεν βλέπεις το χρέος σου? Σαν κάτι να μην μας λες σωστά

εκτός τον 120 δώσεων που σταμάτησαν πλέον, πάντα είχε να κάνεις ρύθμιση για καμιά 12 δόσεις μέσα στο taxis

Τα λεφτά που κρατήθηκαν στις τράπεζες, πας στην τράπεζα και τους λες να τα ελευθερώσουν προς την εφορία, μετά πας εφορία και τους λες να τα περάσουν στις ανάλογες ταυτότητες οφειλής οπότε αφαιρουντε από το αρχικό κεφάλαιο

αν πας πληρώσεις όλο το ποσό τα δεσμευμένα κάποια στιγμή που θα κάνει εκκαθάριση η τράπεζα θ; το τα στείλουν στην εφορία οπότε η εφορία μετά θα τα συνψηφησει με κάτι άλλο (ενφια φόρους η ότι άλλο μπορεί ν; το σε χρεώσει) λεφτά στο χέρι δεν θα τα πάρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα 24 δόσεις τελικά Online. Τα λεφτά δεν έχουν αποδεσμευτεί από την τράπεζα ακόμα. Είναι 372 ευρώ

Οπότε μιας και η δόση ειναι 63,72 θα δω μήπως μπορούν να τα αποδεσμεύσουν από την τράπεζα ώστε να πληρωθούν οι 6 πρώτες δόσεις. Αν γίνεται αυτό.

Θα δω μετά μήπως τα 500-600 ευρώ από επιστροφές καλύψουν άλλες δόσεις. Αν δεν γίνεται θα τελειώσω τις δόσεις πιο γρήγορα και θα κάνω αιτηση για να πάρω τα χρήματα μετά.

Ενφια δεν έχω, δεν χρωστάω τιποτα αλλο, μισθωτός είμαι και επιπλέον η δήλωση μου και του χρόνου λογικά θα ειναι μηδενική η πιστωτική (το εκκαθαριστικό λέω)

Στις 28/10/2019 στις 10:00 ΜΜ, Inuyasha είπε

Όχι αν η κατάσχεση είναι από εφορία γίνονται δέσμευση, πρέπει μετά να πας τράπεζα να τα "στείλει" εφορία και αν έχεις αρκετά διαφορετικά χρεοι να πας και εφορία να να τα μοιράσει στις διάφορες ταυτότητες οφειλής

Αν δεν από πληρωθεί ένα χρέος η κατάσχεση δεν φεύγει, λεφτά πίσω δεν περνεις

Απλά όπως καμία φορά κάνεις αγορά με κάρτα και βλέπεις διαφορετικά λογιστικά/διαθέσιμα υπόλοιπα κάτι παρόμοιο παίζει και με της κατασχέσεις (απλά εδώ πρέπει να πας για να τα ελευθερώσουν προς την εφορία)

Τα χρήματα ειναι ακομα δεσμευμένα στην τράπεζα.

Θα μιλήσω από βδομάδα με την εφορία αφού πάρει έγκριση η αίτηση οτι

Θα δώσω εντολή στην τράπεζα να τα στείλει σε αυτούς και

Να τα βάλουν και να καλύψουν τις 6 πρώτες δόσεις πχ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Έκανα 24 δόσεις τελικά Online. Τα λεφτά δεν έχουν αποδεσμευτεί από την τράπεζα ακόμα. Είναι 372 ευρώ

Οπότε μιας και η δόση ειναι 63,72 θα δω μήπως μπορούν να τα αποδεσμεύσουν από την τράπεζα ώστε να πληρωθούν οι 6 πρώτες δόσεις. Αν γίνεται αυτό.

Θα δω μετά μήπως τα 500-600 ευρώ από επιστροφές καλύψουν άλλες δόσεις. Αν δεν γίνεται θα τελειώσω τις δόσεις πιο γρήγορα και θα κάνω αιτηση για να πάρω τα χρήματα μετά.

Ενφια δεν έχω, δεν χρωστάω τιποτα αλλο, μισθωτός είμαι και επιπλέον η δήλωση μου και του χρόνου λογικά θα ειναι μηδενική η πιστωτική (το εκκαθαριστικό λέω)

Τα χρήματα ειναι ακομα δεσμευμένα στην τράπεζα.

Θα μιλήσω από βδομάδα με την εφορία αφού πάρει έγκριση η αίτηση οτι

Θα δώσω εντολή στην τράπεζα να τα στείλει σε αυτούς και

Να τα βάλουν και να καλύψουν τις 6 πρώτες δόσεις πχ

Ναι σου ειπα πανε στην τραπεζα και ζητα να "ελευθερωσουν/στειλουν" τα λεφτα στην εφορια , μετα πας στην εφορια και τους λες οτι θελεις τα λεφτα που εγιναν κατασχεση να τα μοιρασουν στις ταυτοτητες οφειλεις που εχεις (οι διαδικασιες ειναι αμεσες )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...