Προς το περιεχόμενο

Δέσμευση τύπου 97 σε τραπεζικό λογαριασμό


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικα έκανα 24 δόσεις, και πλήρωσα σήμερα την πρώτη.

Παράλληλα σήμερα το πρωί η εφορία του Πύργου μου έκανε συμψηφισμό με την φετινή επιστροφή που ήταν 326 ευρω και με τα οποια σβηστηκε μια οφειλη που ειχα και το χρέος έπεσε στα 1350. Τώρα μένει να αποδεσμευτουν τα χρήματα από την τράπεζα και να καλύψουν άλλες 6 δόσεις οπότε αυτομάτως το χρέος πάει στα 980 και θα έχω πληρώσει μέχρι και τον Μαιο του 2020 οπότε πάμε μετά για την 8η δόση τον Ιούνιο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αρκετές μέρες μετά και λόγω δουλειάς δεν έχω προλάβει να πάω στην εφορία.

Η πρώτη δόση πληρώθηκε εμπροθεσμα αλλά ενώ έκανα ρύθμιση για το σύνολο των οφειλων το σύστημα μου βγάζει ότι η ρύθμιση δεν είναι επικυρωμένη γιατί έχω ληξιπροθεσμες οφειλές .

Η ΙΓ εφορία φυσικά δεν σηκώνει τηλέφωνα για να βγάλω μια άκρη και αναγκαστικά πρέπει να.παρω μια μέρα άδεια για να πάω από εκεί 

Τους έχω κάνει πάνω από 50 κλήσεις σε διάφορα τμήματα που έχουν αλλά ως γνωστόν είναι δημόσιο και τα τηλέφωνα τα έχουν για μόστρα. 

Εγώ αν δεν σηκώσω μια κλήση στην δουλειά θα την ακουσω...

Σήμερα μου κατάσχεσαν και μέρος του επιδόματος τέκνων.

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά πήγα χτες στην εφορία.και μου επικύρωσαν την ρύθμιση. Πράγμα που έπρεπε να έχει γίνει αυτόματα. 

Τα 540 ευρώ που μου έχουν δεσμεύσει στην τράπεζα θα πάω να δώσω εντολή να τα στείλει η τράπεζα στην εφορία.

Από κει και πέρα η δεσμευση χρημάτων θα σταματήσει μόλις εξοφλήσω πλήρως την εφορία. 

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στην προϊσταμένη του εισοδήματος για την βοήθεια της. Μακάρι να ήταν όλοι ετσι

Επεξ/σία από ΜΑΝΩΛΗΣ1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας

Πήγα να μεταφέρω χρήματα μέσω web banking από τον όψεως στον λογαριασμό ταμιευτηρίου μου και διαπίστωσα ότι μου μετέφερε τα μισά χρήματα και τα άλλα μισά πηγαίνανε στις δεσμεύσεις.

Ο λογαρισμός είνα αποκλειστικά δικός μου,είμαι ελεύθερος επαγγελματίας και οποιοδήποτε χρέος το έχω ρυθμισμένο και τακτοποιημένο μέχρι το τελευταίο cent.

Πήρα τηλέφωνο στην τράπεζα και διαπιστώσαμε ότι βγάζει το ίδιο μύνημα με τον Μανώλη ,δηλαδή "δέσμευση τύπου 97".Μου είπανε να πάω αύριο στο τοπικό κατάστημα γιατί οι ίδιοι δεν βλέπουνε ποιος έχει δεσμέυσει τα χρήματα.Το αξιοπεριέργο είναι ότι επανέλαβα την κίνηση μεταφοράς από τον όψεως στο ταμιευτηρίου 3 φορές και σε κάθε κίνηση μου πίστωνε μόνο τα μισά και τα υπόλοιπα πηγαίνανε στις δεσμεύσεις.Επανανλαβάνω ότι δεν έχω όυτε ένα ευρώ ληξιπρόθεσμο χρέος.Γνωρίζει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει;

Επεξ/σία από tesoro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

έπαθα τα ίδια και εγω

κρατάνε τα λεφτά μέχρι να πληρώσεις το χρέος( που έχω σε διακανονισμό και πληρώνω κανονικότατα ) και ετσι πρακτικά σου κρατάνε τα διπλά λεφτά και πληρώνεις τις δόσεις και δεν σου αποδεσμεύουν τα χρήματα σου πάρα μόνο μετά απο αίτηση και σταδιακά ανάλογα με τα ποσά που εισπράττουν

και το κερασάκι στη τούρτα έχουν δεσμεύσει και εμφια που δεν έχει βεβαιωθεί και έχει αλλάξει και σαν ποσό-μικροτερο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 25/10/2019 στις 6:33 ΜΜ, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Το ebanking Λέει απλά δέσμευση τυπου 97 . Δεν αναφέρει κάτι άλλο. Στην εξυπηρετηση που πηρα μου ειπαν οτι δεν μπορουν να δουν ποιος τα πήρε αν και φαίνεται ξεκάθαρα απότι μου ειπαν οτι ειναι δεσμευση τυπου 97. Σε δημόσια ταμεια δεν χρωστάω. Αυτό έλειπε. Αυτό το χρέος έχω μόνο το οποίο το αμελησα και τωρα πληρώνω για αυτο (οχι αδικαιολόγητα)

Το θέμα ειναι οτι αυτά τα λεφτα τα τράβηξαν. Πάνε δηλαδή. Δεν έχω σκοπό να τα ζητήσω μιας και τα χρωστάω. 

Αλλά δεν πέρασαν 5 λεπτά από την στιγμή που μπήκαν μέχρι την στιγμή που δεσμεύτηκαν. 

Από την στιγμή που πέφτεί το taxis Οταν γίνονται δηλώσεις, αυτό που κοιτάνε live πότε μπαίνουν λεφτά σε λογαριασμούς και κάνουν άμεσα κατάσχεση με ξεπερνάει. Συν του οτι μέσα στο λογαριασμο μου στο taxis τα λεφτά που  έχουν πάρει δεν φαίνονται. 

Συν του οτι η εφορία μου χρωστάει άλλα 600 ευρώ από πιστωτικές δηλώσεις τα οποία θα έπρεπε να τα έχει αφαιρέσει

Το θέμα είναι ότι δεν χρωστάω τα μαλλιά της κεφαλής μου... αλλά χρωστάω...

Από την στιγμή που τα λεφτά που χρωστάμε φαίνονται αμέσως, τα λεφτά που δίνουμε γιατί δεν φαίνονται αμέσως?

Δημόσιο for ever

 

 

 

Απ' όσο γνωρίζω τα λεφτά αυτά κατάσχονται, πιθανότατα από την εφορία. Πρέπει οπωσδήποτε να πας στη ΔΟΥ και να ζητήσεις να "πέσουν" στο χρέος σου. Δηλαδή ακόμα και αν σου κατάσχουν ποσό ίσο με το χρέος σου, αν δεν πας στη ΔΟΥ θα συνεχίσουν οι κατασχέσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και το έκανα πρόσφατα η αίτηση για αποδέσμευση χρημάτων και λογαριασμών γίνεται ηλεκτρονικά αφού αποπληρωθεί το χρέος. Δεν χρειάζεται να τρέχετε σε εφορίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...