Προς το περιεχόμενο

Δέσμευση τύπου 97 σε τραπεζικό λογαριασμό


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα

Πριν 20 μέρες είχα 120 ευρώ στον λογαριασμό μου στην Alpha και πήγα να βγάλω λεφτά και βλέπω 60. Αφού μίλησα με την τράπεζα μου είπαν οτι δεν μπορουν να δουν ποιος έκανε την δέσμευση αν και υποψιάζομαι την εφορία στην οποία χρωστάω γύρω στα 1500 ευρώ. Ο συγκεκριμένος λογαριασμός δεν είναι μισθοδοσίας (ήταν παλια) και δεν μπορεσα να τον κάνω ακατάσχετο.

Σήμερα πήρα μια προκαταβολή απο την δουλειά τα οποία μου τα βάζουν στην Alpha και όπως τα πήρα μετά από 5 λεπτά εξαφανίστηκαν. Την κανονική μισθοδοσία την έχω στην Εθνική.

Άιτηση για δόσεις δεν μπορώ πλέον να κάνω, η τράπεζα που έχω ανοίξει τον λογαριασμό ειναι στα Γλυκά νερά , η εφορία μου είναι στον Πύργο και γενικά δεν έχω προλάβει να κάνω κινήσεις.

Δέσμευση τύπου 97 λέγεται αλλά η ALPHA που κάλεσα δεν ξέρει τι ειναι. Υπάρχει περίπτωση να έχουν τραβηχτεί από τρίτο πρόσωπο ? Πάγιες εντολές δεν έχω μέσα, δεν έχω καταχωρήσει πουθενα την κάρτα μου

Δεν ξέρω. αν ξέρει κανεις ας απαντήσει τι δέσμευση ειναι α υτή

Επεξ/σία από ΜΑΝΩΛΗΣ1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αναφορά σε κείμενο

 Αφού μίλησα με την τράπεζα μου είπαν οτι δεν μπορουν να δουν ποιος έκανε την δέσμευση

Αυτό απλά δεν παίζει. Κάποιο λάθος στην συνεννόηση έγινε.

Το e-bainking σου τι λέει;;  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιθανότατα είναι εφορία. Το 97 υποψιάζομαι πως αναφέρεται στον νόμο 2523/1997. Όπως όμως λέει και ο απο πάνω, η τράπεζα φυσικά και ξέρει που πάνε τα λεφτά μέσα απο το σύστημα της.

Επεξ/σία από zx1234r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά 99% είναι δέσμευση από εφορία ή δημόσια ταμεία. Όντως, η τράπεζα δεν μπορεί να δει άμεσα ποια υπηρεσία τράβηξε τα χρήματα. Μου έχει συμβεί και εμένα στην Alpha.
Ίσως σε εξυπηρετήσει η τοπική σου ΔΟΥ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ebanking Λέει απλά δέσμευση τυπου 97 . Δεν αναφέρει κάτι άλλο. Στην εξυπηρετηση που πηρα μου ειπαν οτι δεν μπορουν να δουν ποιος τα πήρε αν και φαίνεται ξεκάθαρα απότι μου ειπαν οτι ειναι δεσμευση τυπου 97. Σε δημόσια ταμεια δεν χρωστάω. Αυτό έλειπε. Αυτό το χρέος έχω μόνο το οποίο το αμελησα και τωρα πληρώνω για αυτο (οχι αδικαιολόγητα)

Το θέμα ειναι οτι αυτά τα λεφτα τα τράβηξαν. Πάνε δηλαδή. Δεν έχω σκοπό να τα ζητήσω μιας και τα χρωστάω. 

Αλλά δεν πέρασαν 5 λεπτά από την στιγμή που μπήκαν μέχρι την στιγμή που δεσμεύτηκαν. 

Από την στιγμή που πέφτεί το taxis Οταν γίνονται δηλώσεις, αυτό που κοιτάνε live πότε μπαίνουν λεφτά σε λογαριασμούς και κάνουν άμεσα κατάσχεση με ξεπερνάει. Συν του οτι μέσα στο λογαριασμο μου στο taxis τα λεφτά που  έχουν πάρει δεν φαίνονται. 

Συν του οτι η εφορία μου χρωστάει άλλα 600 ευρώ από πιστωτικές δηλώσεις τα οποία θα έπρεπε να τα έχει αφαιρέσει

Το θέμα είναι ότι δεν χρωστάω τα μαλλιά της κεφαλής μου... αλλά χρωστάω...

Από την στιγμή που τα λεφτά που χρωστάμε φαίνονται αμέσως, τα λεφτά που δίνουμε γιατί δεν φαίνονται αμέσως?

Δημόσιο for ever

 

 

 

Επεξ/σία από ΜΑΝΩΛΗΣ1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν πληρώνεις με πιστωτική στο taxis, ενημερώνετε άμεσα. Όταν πληρώσεις (ή τα δεσμεύσουν) μέσω τραπεζης, συνήθως ενημερώνετε μετά από μια δυο μέρες το πολύ το σύστημα.

Για τις 120 δόσεις που ετρεχε μέχρι πρόσφατα μπορουσες να κάνεις ηλεκτρονικά την αίτηση. Είχαν πει ότι μετά την λήξη θα ξεκίναγαν περισσότερες δεσμεύσεις.

Έχω την εντύπωση ότι μπορείς να ζητήσεις συμψηφισμό των χρεών με το πιστωτικο που έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, dsvee είπε

Όταν πληρώνεις με πιστωτική στο taxis, ενημερώνετε άμεσα. Όταν πληρώσεις (ή τα δεσμεύσουν) μέσω τραπεζης, συνήθως ενημερώνετε μετά από μια δυο μέρες το πολύ το σύστημα.

Για τις 120 δόσεις που ετρεχε μέχρι πρόσφατα μπορουσες να κάνεις ηλεκτρονικά την αίτηση. Είχαν πει ότι μετά την λήξη θα ξεκίναγαν περισσότερες δεσμεύσεις.

Έχω την εντύπωση ότι μπορείς να ζητήσεις συμψηφισμό των χρεών με το πιστωτικο που έχεις.

Μια δυο μέρες...αν και έχει περασει ενας μηνας απο τοτε που μου δεσμευσαν τα 60 ευρώ. 

Θα πρέπει να παω στην εφορία του Πυργου...αυτο ειναι το κακό

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αρχικά όταν γίνεται κατάσχεση πρέπει να πας πρώτα στην τράπεζα να τα προοθησουν και μετά αν έχεις πολλές οφειλές με διαφορετικές ταυτότητες, να πας και στην εφορία για να τα περάσουν ανάλογα στις οφειλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Μια δυο μέρες...αν και έχει περασει ενας μηνας απο τοτε που μου δεσμευσαν τα 60 ευρώ. 

Θα πρέπει να παω στην εφορία του Πυργου...αυτο ειναι το κακό

Για μπες taxis και δες στα Στοιχεία Πληρωμών. Τσεκαρε ολα τα ειδη ταυτοτητας οφειλης, νομιζω το Τ.Ο.Κ σε ενδιαφερει αλλα δεν ειμαι σιγουρος.

Θα πρεπει να σου γραφει εκει τα 60€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα εμφανιζει λιγοτερα ή δεσμευμενα ?

Εαν ειναι δεσμευμενα μεχρι να γινει η κατασχεση δεν θα τα δεις πουθενα..

Οταν γινει κατασχεση θα τα δεις στο Taxis στα στοιχεια πληρωμων στο T.O.K .(Ταυτότητας Οφειλής Κατασχετηρίου ) με την ΔΟΥ που εκανε την κατασχεση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aizensama24 είπε

Με αυτές τις απρόβλεπτες κατασχέσεις το PayPal αρχίζει να δείχνει ωραίο.

Ναι, αρκεί να συμφωνήσει ο εργοδότης σου αντι να σου δίνει τα λεφτά στην τράπεζα να στα μεταφέρει εκεί. Αλλά και πάλι έχω τις αμφιβολίες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Μια δυο μέρες...αν και έχει περασει ενας μηνας απο τοτε που μου δεσμευσαν τα 60 ευρώ. 

Θα πρέπει να παω στην εφορία του Πυργου...αυτο ειναι το κακό

Μηπως εγινε απλη δεσμευση και οχι κατασχεση (αφαιρεση του ποσου);

Συνηθως αυτο κανει η εφορια, αρχικα δεσμευει το ποσο, δεν το αφαιρει

Πηγαινε μηπως μπορεις να κανεις καποια ρυθμιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...