Προς το περιεχόμενο

Αξίζει η αγορα apple υπολογιστη;;;


blackm76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Για κάποια προγράμματα ισχύει αλλά στο θέμα file system όχι τόσο. Τουλάχιστον το Mac διαβάζει NTFS. Στα Windows για να διαβάσεις hfs πρέπει να πληρώσεις.

Δεν ισχύει για Windows 10 αυτό δοκιμασμένο σε 120gb στικακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

3 hours ago, tempes said:

απλα συνδεεις το στικακι που ειναι διαμορφωμενο σε mac και το διαβαζει , σε αντιθεση με τα windows 7 που δεν το διαβαζει

Το έχω δοκιμάσει και δεν το βλέπει. Απ' ό,τι διαβάζω, μόνο με extra εφαρμογή γίνεται. Έχεις κάποια βοηθητικό link?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

by the way, σε raspberry pi με λειτουργικό raspbian διαβάζει και γράφει  FAT και NTFS και APFS.

Hackintosh τα δοκίμασα πολυ παλιά , είχε ενδιαφέρον να βλέπεις λειτουργικό macos σε δικό σου μη-apple υπολογιστή αλλά η λογική του hackintosh ειναι εντελώς διαφορετική απο ενα native macos. 
Το macos λειτουργεί out of the box, για hackintosh θα σου βγεί η ψυχη μέχρι να το κάνεις λειτουργικό, με ενα ερωτηματικό σε περίπτωση update/upgrade του os που εκεί ίσως να χρειαστεί να βγάλεις τη ψυχή κι άλλου ενα, δεν φτάνει μονον η δικιά σου.

Όπως κ να χει, δεν υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση*

* περαν του οικονομικού

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πω και εγώ την γνώμη μου αν και ακούστηκαν ήδη πολλές. 

Από υπολογιστές έχουν περάσει απ'τα χέρια μου 13' macbook pro 2010, 17' macbook pro 2011, 3 mac mini, macbook air, και εντός Νοεμβρίου παραλαμβάνω έναν 27άρη iMac. 

Σαν specs, για καθημερινή χρήση τα 8GB είναι πολύ οκ. Software όπως ο Chrome που καταναλώνει την άπειρη μνήμη ότι OS και να έχω το ίδιο κάνει, δεν αλλάζει κάτι. Αλλά για να σου δώσω να καταλάβεις σε PC τα 8GB σε μένα έτσι όπως χρησιμοποιώ εγώ το software που αφήνω ανοικτά τα πάντα δεν μου φτάνουν. Χρειάζομαι 16GB, απ'τα οποία χρησιμοποιώ τα 11-12 συνεχώς. Σε Mac, τα 8GB για δουλειά γραφείου είναι υπέρ-αρκετά, άρα κάποιου είδους καλύτερο management σίγουρα γίνεται, ή πολύ απλά για κάποιο λόγο οι ίδιες εφαρμογές (με εξαίρεση ξαναλέω το Chrome) καταναλωνουν λιγότερη μνήμη. Θα πρότεινα 100% να πας σε λύση κανονικού SSD, και όχι αυτό το hybrid που έχει. 

Για τα δικά σου προγράμματα και τις ανάγκες θεωρώ ότι οι υπόλοιποι μίλησαν πολύ πιο εμπεριστατωμένα από μένα. 

Μία παρατήρηση μόνο που δεν ξέρω κατά πόσο θα σε απασχολήσει, φίλος είχε έναν iMac σε χώρο με πολύ σκόνη, γιατί επί 1 χρόνο χτιζόταν δίπλα του οικοδομή και γινόταν χαμός. Από ένα σημείο και μετά το μηχάνημα ούρλιαζε, εν ολίγοις όταν το πήγε στο service του είπαν ότι είχε ΤΙΓΚΑΡΕΙ σκόνη. Οπότε λίγο προσοχή σε αυτό, γιατί δεν είναι εύκολο να το ανοίξεις και να το καθαρίσεις. Μικρή σημασία βέβαια και δε νομίζω να απασχολήσει πολλούς, αλλά οφείλω να την αναφέρω.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...