Προς το περιεχόμενο

Αξίζει η αγορα apple υπολογιστη;;;


blackm76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γεια σας παιδεια.

ηθελα να σας ρωτησω καποια πραγματα γιατι πολλα ακουγονται.


εχω λαπτοπ και pc windows και linux.
συγκεκριμενα χρησιμοποιω linux για να εχω το κεφαλι μου ησυχο σε ολα και ανοιγω windows μονο για office και τα προγραμματα οπως photoshop,corel,illustrator,autocad που δυστυχως δεν τρεχουν σε linux.

απλα ασχολουμε με επεξεργασια video,εικονας,ηχου,wordpress ,autocad κτλ.
δεν παιζω παιχνιδια.

δεν ειμαι fanboy.ουτε πορομενος.

 

μου εχει κολλησει στο μυαλο να παρω εναν imac .

υπαρχουν 2 στρατοπεδα.

1)που λεει να παρω γιατι den κολλανε ιους τα mac ειναι ποιο σταθερο το λειτουργικο και οτι τρεχουν ποιο καλα οι παραπανω εφαρμογες που ειπα(τωρα πως γινετε αυτο με 8gb ραμ δεν ξερω).
επισεις εχει μερικα προγραμματα που δεν τρεχουν στα windows οπως το final cut pro kai to logic pro.

2)που λεει οχι γιατι ναι μεν ισχυουν ολα τα παραπανω αλλα ειναι πολυ ακριβα για αυτα που προσφερουν σε θεμα hardware.
λογο του οτι τα περισσοτερα εχουν μονο 8 gb ram i5 κτλ.
επισεις υπαρχει το θεμα την αναβαθμισεις hardware που θα μεινει στασιμο και το service που ειναι δυσκολο γιατι το hardware ειναι ειδικα κατασκευασμενο.

 

θελω τι γνωμη σας.τι ισχυει ακριβως.χωρις πορομενα στρατοπεδα.
θελω να μου πειτε την πραγματικοτητα οχι τι μας αρεσει περισσοτερο.
επισεις υπαρχει και η λυση του hackindosh και ryzendosh πλεον αλλα δεν το τολμισα αν και παλιοτερα το εψαξα λιγο.

πειτε μου παρακαλω την γνωμη σας.αξιζει η θα χρειαστει λογο hardware καθε χρονο να αλλαζω mac;;;;
επισεις αν δεν υπαρχει τετοιο προβλημα αξιζει η αγορα μεταχειρισμενου περσινου μοντελου;;;;για εξοικονομιση χρηματων;;;γιατι ειναι πανακριβα



 

Επεξ/σία από blackm76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Απο προγράμματα, αρκετά υπάρχουν και στα δυο λειτουργικά κι αν οχι, υπάρχουν εφάμιλλα εναλλακτικά καλά.
Εκτός απο final cut pro υπάρχει το adobe premiere, after effects ή ακομα και το Davinci Resolve που απο θεμα color correction ειναι το standard σε επαγγελματικό επίπεδο και φυσικά δωρεάν.
Mac δεν ειναι μονο το hardware, ειναι συνδυασμός hardware και λειτουργικό που συνεργάζονται άψογα κ κατα τη γνώμη μου κερδίζει έναντι των windows.
8GB RAM σε macos διαχειρίζονται καλύτερα απ' ότι σε windows κι αυτό θα φανεί στις εργασίες που θα κάνεις, και οχι, δεν αρκούν οι προδιαγραφές για να βγάλεις συμπέρασμα.

Απο αναβαθμίσεις hardware, ισχύει. Δένεσαι με οτι αγοράσεις αλλα πχ iMac που είχα για 7 χρόνια μου έκανε παπάδες μέχρι hardware failure.

Επειδή ασχολείσαι με επεξεργασία video, εικόνας και ήχου, το davinci resolve θα σε βολεψει πολύ.
Βεβαια δεν ξερω σε τι επίπεδο καταπιάνεσαι διότι σε πολυ απαιτητικές δουλειές βίντεο , autocad με render η eGPU ειναι μονόδρομος σε ό,τι συστημα κι αν πάρεις με προτεραιότητα σε συστημα windows για eGPU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, _filippos_ είπε

Απο προγράμματα, αρκετά υπάρχουν και στα δυο λειτουργικά κι αν οχι, υπάρχουν εφάμιλλα εναλλακτικά καλά.
Εκτός απο final cut pro υπάρχει το adobe premiere, after effects ή ακομα και το Davinci Resolve που απο θεμα color correction ειναι το standard σε επαγγελματικό επίπεδο και φυσικά δωρεάν.
Mac δεν ειναι μονο το hardware, ειναι συνδυασμός hardware και λειτουργικό που συνεργάζονται άψογα κ κατα τη γνώμη μου κερδίζει έναντι των windows.
8GB RAM σε macos διαχειρίζονται καλύτερα απ' ότι σε windows κι αυτό θα φανεί στις εργασίες που θα κάνεις, και οχι, δεν αρκούν οι προδιαγραφές για να βγάλεις συμπέρασμα.

Απο αναβαθμίσεις hardware, ισχύει. Δένεσαι με οτι αγοράσεις αλλα πχ iMac που είχα για 7 χρόνια μου έκανε παπάδες μέχρι hardware failure.

Επειδή ασχολείσαι με επεξεργασία video, εικόνας και ήχου, το davinci resolve θα σε βολεψει πολύ.
Βεβαια δεν ξερω σε τι επίπεδο καταπιάνεσαι διότι σε πολυ απαιτητικές δουλειές βίντεο , autocad με render η eGPU ειναι μονόδρομος σε ό,τι συστημα κι αν πάρεις με προτεραιότητα σε συστημα windows για eGPU.

φιλε μου οποτε δεν υπαρχει ξεκαθαρη απαντηση για το τι ειναι καλυτερο.ειναι σχετικο δηλαδη.
ναι το davinci υπαρχει και σε linux το ξερω.

egpu εννοεις κουτι για na συνδεσεις καρτα γραφικων εξωτερικα;;


εσενα ποια ειναι η γνωμη σου για την αγορα;;;

Επεξ/σία από blackm76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εξαρτάται πάντα τι θέλεις να κάνεις και τι φιλοσοφία έχεις. Τα mac έχουν την λογική ότι αγοράζεις ένα μηχάνημα το οποίο απλά θα δουλεύει αξιόπιστα, εκτός απροόπτου, με ένα λειτουργικό κομμένο και ραμμένο σε συγκεκριμένο hardware με ότι αυτό συνεπάγεται. Γενικά το MacOS  είναι απροβλημάτιστο σαν λειτουργικό και σταθερό. Ιούς έχουν και τα mac αλλά δύσκολο να τσιμπήσεις κάτι ειδικά αν δεν χρησιμοποιείς σπασμένα προγράμματα.

Σε iMac 27 γίνεται αναβάθμιση ram μελλοντικά αν χρειαστείς εύκολα από σένα τον ίδιο αλλά ολο το υπόλοιπο μηχάνημα δεν αλλάζει, με λίγα λόγια ότι αγόρασες με αυτό θα μείνεις. Σε iMac 21 καινούργιο γίνεται κ σε αυτό αναβάθμιση ram αλλά θέλει άνοιγμα από authorized από όσο γνωρίζω. Το καλό είναι ότι κρατάνε αρκετά χρόνια εκτός και αν πάθουν κάποια σοβαρή ζημιά ή δεν τραβάνε άλλο σαν απόδοση. Το κακό είναι ότι σε περίπτωση βλάβης πάει όλο το μηχάνημα για επισκευή, στην Ελλάδα τα αξιόπιστα μαγαζιά είναι μετρημένα σε δάχτυλα του ενός χεριού.

Οι κάρτες γραφικών στα iMac δεν είναι κάτι το τρομερό για τα λεφτά που δίνεις και αν αυτά που θέλεις απαιτούν ιπποδύναμη στον τομέα αυτό, η γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να πας σε 27’ 5Κ μοντέλο με ότι αυτό συνεπάγεται από τιμή. Η egpu για να συνδέσεις μια κάρτα γραφικών εξωτερικά όπως είπε και ο Φίλιππος είναι μια λύση αλλά το κόστος μετά ανέβαινει παρά πολύ. Αρκετές εφαρμογές είναι κοινές με windows το αν τρέχουν καλύτερα ή χειρότερα είναι σχετικό. Το πλεονέκτημα είναι ότι μπορείς να αγοράσεις Final Cut Pro X και Logic Pro X που δεν υπάρχουν άλλου, αλλά ακόμα και αυτό είναι υπό συζήτηση με τόσες διαφορετικές επιλογές από άποψη software που υπάρχουν.

Η απάντηση δεν είναι ξεκάθαρη γιατί ο καθένας έχει διαφορετικές ανάγκες. Αν οι δουλειές που κάνεις χρειάζονται καλη gpu τότε το desktop είναι μονόδρομος. Σε διαφορετική περίπτωση αν μπορείς να πάρεις 27’ iMac με καλά specs και δεν σε ενοχλεί η φιλοσοφία του να κρατάς ένα μηχάνημα για πάνω από 4 χρόνια τότε μπορεί και να σου κάνει η λύση αυτή. Το αναφέρω αυτό γιατί πολλοί θέλουν να πειράζουν το μηχάνημα τους και να το ανανεώνουν σιγά σιγά, στο iMac αυτό δεν γίνεται. Επίσης δεν προτείνω τον iMac 21 γιατί θεωρώ ότι για βαριές δουλειές δεν θα έχει την ίδια απόδοση με τον iMac 27.

Επεξ/σία από KrisDs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, KrisDs είπε

Εξαρτάται πάντα τι θέλεις να κάνεις και τι φιλοσοφία έχεις. Τα mac έχουν την λογική ότι αγοράζεις ένα μηχάνημα το οποίο απλά θα δουλεύει αξιόπιστα, εκτός απροόπτου, με ένα λειτουργικό κομμένο και ραμμένο σε συγκεκριμένο hardware με ότι αυτό συνεπάγεται. Γενικά το MacOS  είναι απροβλημάτιστο σαν λειτουργικό και σταθερό. Ιούς έχουν και τα mac αλλά δύσκολο να τσιμπήσεις κάτι ειδικά αν δεν χρησιμοποιείς σπασμένα προγράμματα.

Σε iMac 27 γίνεται αναβάθμιση ram μελλοντικά αν χρειαστείς εύκολα από σένα τον ίδιο αλλά ολο το υπόλοιπο μηχάνημα δεν αλλάζει, με λίγα λόγια ότι αγόρασες με αυτό θα μείνεις. Σε iMac 21 καινούργιο γίνεται κ σε αυτό αναβάθμιση ram αλλά θέλει άνοιγμα από authorized από όσο γνωρίζω. Το καλό είναι ότι κρατάνε αρκετά χρόνια εκτός και αν πάθουν κάποια σοβαρή ζημιά ή δεν τραβάνε άλλο σαν απόδοση. Το κακό είναι ότι σε περίπτωση βλάβης πάει όλο το μηχάνημα για επισκευή, στην Ελλάδα τα αξιόπιστα μαγαζιά είναι μετρημένα σε δάχτυλα του ενός χεριού.

Οι κάρτες γραφικών στα iMac δεν είναι κάτι το τρομερό για τα λεφτά που δίνεις και αν αυτά που θέλεις απαιτούν ιπποδύναμη στον τομέα αυτό, η γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να πας σε 27’ 5Κ μοντέλο με ότι αυτό συνεπάγεται από τιμή. Η egpu για να συνδέσεις μια κάρτα γραφικών εξωτερικά όπως είπε και ο Φίλιππος είναι μια λύση αλλά το κόστος μετά ανέβαινει παρά πολύ. Αρκετές εφαρμογές είναι κοινές με windows το αν τρέχουν καλύτερα ή χειρότερα είναι σχετικό. Το πλεονέκτημα είναι ότι μπορείς να αγοράσεις Final Cut Pro X και Logic Pro X που δεν υπάρχουν άλλου, αλλά ακόμα και αυτό είναι υπό συζήτηση με τόσες διαφορετικές επιλογές από άποψη software που υπάρχουν.

Η απάντηση δεν είναι ξεκάθαρη γιατί ο καθένας έχει διαφορετικές ανάγκες. Αν οι δουλειές που κάνεις χρειάζονται καλη gpu τότε το desktop είναι μονόδρομος. Σε διαφορετική περίπτωση αν μπορείς να πάρεις 27’ iMac με καλά specs και δεν σε ενοχλεί η φιλοσοφία του να κρατάς ένα μηχάνημα για πάνω από 4 χρόνια τότε μπορεί και να σου κάνει η λύση αυτή. Το αναφέρω αυτό γιατί πολλοί θέλουν να πειράζουν το μηχάνημα τους και να το ανανεώνουν σιγά σιγά, στο iMac αυτό δεν γίνεται. Επίσης δεν προτείνω τον iMac 21 γιατί θεωρώ ότι για βαριές δουλειές δεν θα έχει την ίδια απόδοση με τον iMac 27.

Καταλαβα σε γενικές γραμμές. Αυτό για τους ιούς ισχύει και στα Windows.σε γενικές γραμμές κολλάνε ποιο εύκολα αλλά Αν όπως είπες δεν κατεβάζεις σπασμένα πρόγραμματα δεν έχεις πρόβλημα. 

 

Για τις κάρτες γραφικών δεν ήξερα ότι ειναι μέτριες. Αυτός ο άνθρωπος που μου έβαλε το φυτιλι για να ψάξω για τα Mac μου έλεγε συνέχεια ότι έχουν τις καλύτερες κάρτες γραφικών αλλά μήπως μπερδεύεται επειδή η οθόνη ειναι πολύ καλή; 

 

Το να μην αλλάξω μηχάνημα για πάνω από 4 χρόνια δεν με πείραζει. 

Με προβληματίζει ομως αυτό που είπες για το service. Μόνος σου δε μπορείς να το βάλεις χέρι και να άλλαξεις κάτι; γενικα ανταλλακτικά όπως σε Desktop δεν μπορείς να βρεις σε αυθονια; 

Επισεις η συμβατότητα είναι οκ; 

Δηλαδή με άλλα ποντίκια η πληκτρολόγια εκτός της Apple συνεργάζετε; 

Android κινητό μπορείς να συνδέσεις η μόνο iPhone; 

 

Ένα άλλο πράγμα που με απασχολη ειναι η θερμοκρασία. Μπορεί να ψυχετε καλά όταν ειναι τόσα πολλά μέσα σε μια οθόνη στην ουσία; 

Πολλές ερωτήσεις αλλά έχουν λογική νομίζω. 

Γενικά αξίζει τα λεφτά του; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

btw, o 27άρης imac είναι πολύ εύκολο να αναβαθμιστεί η ram του. Πιο εύκολο από pc.

Προσωπικά έχω ενα imac 21 του 2011 με i5 στα 2,7 και ati 6770 και το έχω αναβαθμίσει σε 32gb ραμ, ;έχω βάλει 4tb hd + 500 gb ssd και κάνω ακόμα δουλειές με αυτόν. Τον είχα αγοράσει 700 ευρώ μεταχειρισμένο το 2013.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, takismakeleio είπε

btw, o 27άρης imac είναι πολύ εύκολο να αναβαθμιστεί η ram του. Πιο εύκολο από pc.

Προσωπικά έχω ενα imac 21 του 2011 με i5 στα 2,7 και ati 6770 και το έχω αναβαθμίσει σε 32gb ραμ, ;έχω βάλει 4tb hd + 500 gb ssd και κάνω ακόμα δουλειές με αυτόν. Τον είχα αγοράσει 700 ευρώ μεταχειρισμένο το 2013.

Αλλάζει και ο σκληρός δίσκος εύκολα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, δυστυχώς. Πρέπει να βγει το τζάμι, η οθόνη από μέσα που είναι συνδεμένη με τρια καλώδια και μετά φαίνεται ο σκληρός. Στο δικό μου το τζάμι είναι στερεωμένο με μαγνήτες και βγαίνει σχετικά εύκολα, αλλά από τα επόμενα 2012 μέχρι σήμερα, τα έχουν κολλημένα με κόλλα και είναι λίγο δύσκολο.όχι τόσο το να το βγάλεις, όσο το να το ξάναβάλεις και κολλήσεις καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, blackm76 είπε

Καταλαβα σε γενικές γραμμές. Αυτό για τους ιούς ισχύει και στα Windows.σε γενικές γραμμές κολλάνε ποιο εύκολα αλλά Αν όπως είπες δεν κατεβάζεις σπασμένα πρόγραμματα δεν έχεις πρόβλημα. 

Για τις κάρτες γραφικών δεν ήξερα ότι ειναι μέτριες. Αυτός ο άνθρωπος που μου έβαλε το φυτιλι για να ψάξω για τα Mac μου έλεγε συνέχεια ότι έχουν τις καλύτερες κάρτες γραφικών αλλά μήπως μπερδεύεται επειδή η οθόνη ειναι πολύ καλή; 

Το να μην αλλάξω μηχάνημα για πάνω από 4 χρόνια δεν με πείραζει. 

Με προβληματίζει ομως αυτό που είπες για το service. Μόνος σου δε μπορείς να το βάλεις χέρι και να άλλαξεις κάτι; γενικα ανταλλακτικά όπως σε Desktop δεν μπορείς να βρεις σε αυθονια; 

Επισεις η συμβατότητα είναι οκ; 

Δηλαδή με άλλα ποντίκια η πληκτρολόγια εκτός της Apple συνεργάζετε; 

Android κινητό μπορείς να συνδέσεις η μόνο iPhone; 

Ένα άλλο πράγμα που με απασχολη ειναι η θερμοκρασία. Μπορεί να ψυχετε καλά όταν ειναι τόσα πολλά μέσα σε μια οθόνη στην ουσία; 

Πολλές ερωτήσεις αλλά έχουν λογική νομίζω. 

Γενικά αξίζει τα λεφτά του; 

Καταρχην οποιος σου είπε ότι έχουν καλύτερες κάρτες γραφικών μάλλον δεν έχει ιδέα. Μπορείς και μόνος σου να μπεις στο site της Apple, να δεις τα specs και να κανεις ένα search. Γι αυτό και σου είπα και την λύση για εξωτερική κάρτα με ότι αυτό συνεπάγεται σαν τιμή.

Μόνος να βάλεις χέρι γίνεται με το ανάλογο ρίσκο, δεν είναι εύκολα μηχανήματα να τα ανοίξεις,, το να βρεις ανταλλακτικά θεωρητικά βρίσκεις είτε Ελλάδα είτε εξωτερικό, αλλά επειδή έχω ακούσει ένα καρό ιστορίες για αγριους η πιο ασφαλής λύση είναι να πας σε ένα καλό service και κατά προτίμηση επίσημο. Σε περίπτωση που το ανοίξεις και κάνεις κάτι στραβά το κόστος μετά αρχίζει και ανεβαίνει αρκετά.

Με περιφερειακά μια χαρά συμβατότητα έχει, απλά πρέπει να ελέγχεις αν έχουν software για macOS σε περίπτωση που χρειάζεται κάτι τέτοιο. Για Android δεν γνωρίζω να σου πω σε τι βαθμό συνεργάζονται. Θερμοκρασία ανεβάζουν αν κάνεις δουλειά που τα πιέζει, δεν έχουν το airflow που έχει ένα καλό pc case. 

Οπως σου ανέφερα και πριν όλα εξαρτώνται από το τι θες να κάνεις και τι απαιτήσεις έχεις. Σαν μηχανήματα έχουν τα υπέρ και τα κατά τους. Αν θες να χρησιμοποιήσεις προγράμματα με υψηλές απαιτήσεις σε κάρτα γραφικών τότε θα πρέπει αναγκαστικά να πας σε ακριβότερο μοντέλο 27 5Κ και να δεις κάποια στιγμή για εξωτερική κάρτα. Βεβαια ξεφεύγει το κόστος αρκετά όπως καταλαβαίνεις. Αν θεωρείς ότι σε καλύπτουν τα specs τότε είναι καλή λύση το iMac 27. Από εκεί πρέπει να ξεκινήσεις πρώτα να το ψάξεις, από τα προγράμματα που θες να χρησιμοποιήσεις και αυτό θα σε βοηθήσει να αποφασίσεις.

Επεξ/σία από KrisDs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, takismakeleio είπε

Οχι, δυστυχώς. Πρέπει να βγει το τζάμι, η οθόνη από μέσα που είναι συνδεμένη με τρια καλώδια και μετά φαίνεται ο σκληρός. Στο δικό μου το τζάμι είναι στερεωμένο με μαγνήτες και βγαίνει σχετικά εύκολα, αλλά από τα επόμενα 2012 μέχρι σήμερα, τα έχουν κολλημένα με κόλλα και είναι λίγο δύσκολο.όχι τόσο το να το βγάλεις, όσο το να το ξάναβάλεις και κολλήσεις καλά.

Καταλαβα φίλε μου. Ευχαριστώ. Μήπως γνωρίζεις να απαντήσεις στις παραπάνω ερωτήσεις μου; (μου απάντησε ο φίλος παραπάνω την ώρα που έγραφα αλλά φυσική και η δική σου άποψη δεκτή φίλε μου) 

6 λεπτά πριν, KrisDs είπε

Καταρχην οποιος σου είπε ότι έχουν καλύτερες κάρτες γραφικών μάλλον δεν έχει ιδέα. Μπορείς και μόνος σου να μπεις στο site της Apple, να δεις τα specs και να κανεις ένα search. Γ’αυτο και σου είπα και την λύση για εξωτερική κάρτα με ότι αυτό συνεπάγεται σαν τιμή.

Μόνος να βάλεις χέρι γίνεται με το ανάλογο ρίσκο, δεν είναι εύκολα μηχανήματα να τα ανοίξεις, το να βρεις ανταλλακτικά βρίσκεις είτε Ελλάδα είτε εξωτερικό, αλλά επειδή έχω ακούσει ένα καρό ιστορίες για αγριους η πιο ασφαλής λύση είναι να πας σε έναν καλό service. Σε περίπτωση που το ανοίξεις και κάνεις κάτι στραβά το κόστος μετά αρχίζει και ανεβαίνει αρκετά.

Με περιφερειακά μια χαρά συμβατότητα έχει, απλά πρέπει να ελέγχεις αν έχουν software για macOS σε περίπτωση που χρειάζεται κάτι τέτοιο. Για Android δεν γνωρίζω να σου πω σε τι βαθμό συνεργάζονται. Θερμοκρασία ανεβάζουν αν κάνεις δουλειά που τα πιέζει, δεν έχουν το airflow που έχει ένα καλό pc case. 

Οπως σου ανέφερα και πριν όλα εξαρτώνται από το τι θες να κάνεις και τι απαιτήσεις έχεις. Σαν μηχανήματα έχουν τα υπέρ και τα κατά τους. Αν θες να χρησιμοποιήσεις προγράμματα με υψηλές απαιτήσεις σε κάρτα γραφικών τότε θα πρέπει αναγκαστικά να πας σε ακριβότερο μοντέλο 27 5Κ και να δεις κάποια στιγμή για εξωτερική κάρτα. Βεβαια ξεφεύγει το κόστος αρκετά όπως καταλαβαίνεις. Αν θεωρείς ότι σε καλύπτουν τα specs τότε είναι καλή λύση το iMac 27. Από εκεί πρέπει να ξεκινήσεις πρώτα να το ψάξεις, από τα προγράμματα που θες να χρησιμοποιήσεις και αυτό θα σε βοηθήσει να αποφασίσεις.

Καταλαβα φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ. 

Ένα πράγμα κατάλαβα σε αυτή την κουβέντα. Τίποτα δεν ειναι τέλειο. Όλα έχουν μειονεκτηματα είτε Mac είτε desktop. Και αυτό επίτηδες για να έχουν όλες οι εταιρίες ένα τρόπο να τα παίρνουν. Είτε apo hardware είτε από software. 

Επεξ/σία από blackm76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε ενδιαφέρει για iMac με τα προγράμματα που λες τότε κοιτάς για 27’ όπως προαναφέρθηκε , μοντέλα 2016 και μετά. Η οθόνη μόνο που έχουν, αξίζουν τα λεφτά τους και με το παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το service για mac στην Ελλάδα ειναι πονεμένη ιστορία.
Δεν μπορείς να πάρεις ξεκάθαρη απάντηση στο εαν αξίζει η αγορά. Εξαρτάται καθαρά απο τις ανάγκες σου.
Πχ video editing , photoshop ανετα κι απροβλημάτιστα (απο 4K video και πάνω ξεκινά το lag σε davinci).
3D rendering με την μητρική κάρτα γραφικών για VFX/CGI δεν προτείνεται παρα μονον με εξωτερική κάρτα (ανεβαίνει ραγδαία το κόστος)
3D rendering με την CPU θα χρειαστείς υπομονή κ φυσικά οχι με εφαρμογές που απαιτούν dedicated GPU (πχ Vray κτλ)
Δουλειές πχ autocard, cinema4d που εκμεταλευονται την CPU άνετα.

joomla, drupal, php CMS , προγραμματισμός κτλ χαλαρά.

Ιοί όπως τους ξέρεις στα windows δεν υπάρχουν.
Μπορεί να καταστραφεί ενα mac απο κακόβουλο λογισμικό; Φυσικά, αλλά θα πρέπει να περάσεις κωδικό εσυ, δεν μπορεί να μπει απο μονο του όπως στα windows ανοίγοντας ενα email/attachment ή με επίσκεψη σε μια σελίδα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θα διαφωνισω με τα παιδιά από πάνω, ενω σέβομαι την άποψή τους. Από προσωπική εμπειρία έχω να πω το εξής:

1) Το MacOs δε με βόλεψε ποτέ στη διαχείριση των αρχείων. Στα Πλαίσια της ασφάλειας δεν έχει καν cut paste. Και γενικά τα τελευταία χρόνια η Apple πήρε πολλούς προγραμματιστές από το MacOs και έδωσε μεγάλη βάση εκεί που ήταν τα έσοδα τα πολλά, στο Ios.

2) Τα Windows πλέον είναι πολύ σταθερά και ασφαλή. Δεν έχεις να  φοβηθείς τίποτα σε αυτό τον τομέα.

3)  Είχα Mac Mini με 8Gb ram. Αρκούσαν μονο για τα πολύ βασικά.  Απο προσωπική εμπειρια δεν είδα το Mac να κάνει κάτι το ιδιαίτερο στη διαχείριση  μνήμης σε σχέση με τα Windows, το αντιθετο θα έλεγα.

4) Όσο για την αξιοπιστία,  μπες στο macrumors forum  να δεις πόσο έχουν αλλάξει τα πράγματα από το 2015 και μετά στο θέμα των Mac υπολογιστών.

4) Λογισμικά υπάρχουν περισσότερα για τα Windows. Εγώ κάποια στιγμή που ήθελα να επαναφέρω το αρχικό firmware του ρουτερ, δεν υπήρχε καν πρόγραμμα σε Mac. Το office τρέχει πολύ καλύτερα στα Windows.

Αυτά με βαση όσα είδα εγώ.

Επεξ/σία από studiokristo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω ένα macbook του 2010 core2duo 2,4ghz με 8gb ram ddr3 , ssd kai nvidia 256mb κάρτα γραφικών ενσωματωμένο . Ανεβάζει θερμοκρασία για πλάκα, και σέρνεται. Βίντεο μέσα στο Facebook κολλάει και το ανεμηστηρακι τρελενεται. Σε άλλες σελίδες βλέπω βίντεο σε πλήρη οθόνη και με καλή ανάλυση χωρίς πρόβλημα.

Για να αποθηκεύσω αρχεία στον δεύτερο σκληρό δίσκο πρέπει να ΑΓΟΡΆΣΩ πρόγραμμα, για να δω τα αρχεία του Android κινητού μου, χρειάζεται ενα δωρεάν προγραμματακι. Στικακι για να μεταφέρεις μεγάλα αρχεία, διαμορφώνεται με παρτισιον mac ώστε να μη μπορεί να δουλέψει σε Windows πριν από τα 10.

Όλα αυτά λόγο της δουλειάς μου τα κάνω καθημερινά, άνετα χωρίς ιδιαίτερα κολλήματα και με μηχανικό δίσκο με core2duo επεξεργαστή με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών σε Windows

 

Οφείλω να ομολογήσω ότι τα apple έχουν τελεια ποιότητα κατασκευής και υλικών, η οθόνη του είναι φοβερή παρόλο που είναι 9 ετών μηχάνημα,. Όταν άλλαξα πάστα στον επεξεργαστή εντυπωσιαστηκα με την κατασκευή του.

 

Ένα imac 24" 2012 με i5 ήταν καλύτερο από άποψη ψύξης, εννοείται και επιδόσεων. Αν και αυτό μόνο σε ελαφριές δουλειές τα κατάφερε

Σν ολίγης, πιστεύω πως με τα μισά χρήματα παίρνεις ίδια χαρακτηριστικά σε pc και κάνεις τα ίδια πράγματα με Windows, εκτός και αν χρειάζεσαι προγράμματα που αναφέρθηκαν πιο πάνω που τρέχουν μόνο σε Apple.Ακομα αξίζει η εμπειρία με τα mac os. Ενα ακόμα είναι να αποδεχτείς τις πολλές ιδιοτροπίες της Apple.

Επεξ/σία από tempes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...